Βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: Βοήθεια

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    8

    Βοήθεια

    Καλημέρα σας. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και γενικά η πρώτη φορά που θα ζητήσω βοήθεια στο ίντερνετ.

    Εδώ και 4 περίπου χρόνια είμαι σε μια σχέση που πλέον θα έλεγα δε με εκφράζει.

    Έχω χάσει τον εαυτό μου. Δεν έχω στόχους. Δε με νοιάζει να ζω αν είναι να είναι έτσι από δω και πέρα. Δεν έχω διάθεση να πάω παρακάτω μαζί της. Αυτή θέλει. Αλλά νιώθω ότι το θέλει επειδή έτσι "πρέπει". Αντιλαμβάνεται ότι δε πάει καλά η σχέση αλλά παρολαυτα θέλει να "προχωρησουμε". Εννοώ ότι θέλει να συζησουμε, ενώ προς το παρόν μένω στο σπίτι της. Αυτή δουλεύει, ενώ εγώ όχι.

    Είναι καλός χαρακτήρας αλλά με "γωνίες". Είναι απόλυτη σε κάποιες σκέψεις της. Μου λέει να φύγω, να χωρίσουμε. Εγώ μένω. Το μυαλό μου, μου λέει να φύγω. Αλλά για κάποιο λόγο δε μπορώ. Δεν απολαμβάνω τίποτα μαζί της. Όταν είμαστε μόνοι μας, μόνο μαλωνουμε. Πρέπει να είμαστε ή να τρώμε για να μη μαλώνουμε. Κάνω διατροφή σε διατροφολόγο αναγκαστικά για να διατηρήσω το βάρος μοτ σε φυσιολογικά επίπεδα. Όταν σταμάτησα τα ξαναπήρα τα κιλα. Θέλω να φύγω, αλήθεια, το θελει η καρδιά μου. Αλλά κάτι με σταματάει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Geodim1 View Post
    Καλημέρα σας. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και γενικά η πρώτη φορά που θα ζητήσω βοήθεια στο ίντερνετ.

    Εδώ και 4 περίπου χρόνια είμαι σε μια σχέση που πλέον θα έλεγα δε με εκφράζει.

    Έχω χάσει τον εαυτό μου. Δεν έχω στόχους. Δε με νοιάζει να ζω αν είναι να είναι έτσι από δω και πέρα. Δεν έχω διάθεση να πάω παρακάτω μαζί της. Αυτή θέλει. Αλλά νιώθω ότι το θέλει επειδή έτσι "πρέπει". Αντιλαμβάνεται ότι δε πάει καλά η σχέση αλλά παρολαυτα θέλει να "προχωρησουμε". Εννοώ ότι θέλει να συζησουμε, ενώ προς το παρόν μένω στο σπίτι της. Αυτή δουλεύει, ενώ εγώ όχι.

    Είναι καλός χαρακτήρας αλλά με "γωνίες". Είναι απόλυτη σε κάποιες σκέψεις της. Μου λέει να φύγω, να χωρίσουμε. Εγώ μένω. Το μυαλό μου, μου λέει να φύγω. Αλλά για κάποιο λόγο δε μπορώ. Δεν απολαμβάνω τίποτα μαζί της. Όταν είμαστε μόνοι μας, μόνο μαλωνουμε. Πρέπει να είμαστε ή να τρώμε για να μη μαλώνουμε. Κάνω διατροφή σε διατροφολόγο αναγκαστικά για να διατηρήσω το βάρος μοτ σε φυσιολογικά επίπεδα. Όταν σταμάτησα τα ξαναπήρα τα κιλα. Θέλω να φύγω, αλήθεια, το θελει η καρδιά μου. Αλλά κάτι με σταματάει
    Καλημέρα
    Απ ότι φαίνεται δεν είσαι ερωτευμενος μαζί της και ούτε την αγαπάς. Οπότε τι σε κρατάει? Πώς πιστεύεις ότι θα είσαι μακριά της, το έχεις σκεφτεί ποτέ?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Geodim1 View Post
    Καλημέρα σας. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και γενικά η πρώτη φορά που θα ζητήσω βοήθεια στο ίντερνετ.

    Εδώ και 4 περίπου χρόνια είμαι σε μια σχέση που πλέον θα έλεγα δε με εκφράζει.

    Έχω χάσει τον εαυτό μου. Δεν έχω στόχους. Δε με νοιάζει να ζω αν είναι να είναι έτσι από δω και πέρα. Δεν έχω διάθεση να πάω παρακάτω μαζί της. Αυτή θέλει. Αλλά νιώθω ότι το θέλει επειδή έτσι "πρέπει". Αντιλαμβάνεται ότι δε πάει καλά η σχέση αλλά παρολαυτα θέλει να "προχωρησουμε". Εννοώ ότι θέλει να συζησουμε, ενώ προς το παρόν μένω στο σπίτι της. Αυτή δουλεύει, ενώ εγώ όχι.

    Είναι καλός χαρακτήρας αλλά με "γωνίες". Είναι απόλυτη σε κάποιες σκέψεις της. Μου λέει να φύγω, να χωρίσουμε. Εγώ μένω. Το μυαλό μου, μου λέει να φύγω. Αλλά για κάποιο λόγο δε μπορώ. Δεν απολαμβάνω τίποτα μαζί της. Όταν είμαστε μόνοι μας, μόνο μαλωνουμε. Πρέπει να είμαστε ή να τρώμε για να μη μαλώνουμε. Κάνω διατροφή σε διατροφολόγο αναγκαστικά για να διατηρήσω το βάρος μοτ σε φυσιολογικά επίπεδα. Όταν σταμάτησα τα ξαναπήρα τα κιλα. Θέλω να φύγω, αλήθεια, το θελει η καρδιά μου. Αλλά κάτι με σταματάει
    Βασικά μπερδεύτηκα λίγο. Απ'τη μια λες ότι θέλει να προχωρήσετε και μετά ότι σου λέει να φύγεις. Αν κατάλαβα καλά θες τη βοήθεια μας για να πάρεις μια απόφαση...αν θα χωρίσεις ή όχι. Θα έλεγα ότι είναι πολύ σημαντικό αυτό που λες στην αρχή στο μήνυμα σου (ότι έχεις χάσει τον εαυτό σου, δεν έχεις στόχους κλπ). Ίσως μες στην σχέση να αισθάνεσαι να σε καταπίνει ο άλλος, προφανώς δεν βοηθάει το ότι δεν δουλεύεις. Ίσως και η διάθεσή σου να είναι πεσμένη οπότε δημιουργείται φαύλος κύκλος με την έννοια ότι από κάποιο σημείο και μετά είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις εάν η δυσλειτουργία της σχέσης είναι αιτία του πώς αισθάνεσαι ή σύμπτωμα. Η συνήθεια είναι δύσκολο πράγμα. Ακόμα και κάτι κακό, όταν φύγει από τη ζωή μας δημιουργεί ένα κενό. Αυτό φοβόμαστε συνήθως...την αβεβαιότητα...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    αυτο που σας συμβαινει φιλε μου και στους δυο σας δλδ ειναι κατις που ολο και πιο συχνα θα υπαρχει στην κινωνια μας.Ειναι ο φοβος του να μην μεινεις μονος σου και η δυναμικη της συνηθειας, οπου αναλογα με το χαρακτηρα του ανθρωπου ειτε θα τον κανει να τα αλλαξει ολα ειτε θα δειλιασει και θα μεινει οπως ειναι κανωντας συμβιβασμους.
    Κανεις δεν πρεπει να σε κατηγορει η να σε λεει δειλο, δεν ειμαστε ολοι το ιδιο στην ζωη αυτην.Μερικοι ανθρωποι δεν μπορουν η δεν εχουν ορεξη την διδικασια να ξανα ψαξουν για ευρεση νεου η νεας συντροφου απο την αρχη, το φλερτ,το κυνηγητο ολα αυτα για μρικους ανδρες δεν ειναι κατις το ευχαριστο ποσο μαλον οταν απο την αλλη πλευρα οι γυναικες τα τελευταια χρονια εχουν αλλαξει παρα πολυ με αποτελλεσμα να εχουν βαλει εναν τοιχο ερωτικο στην καρδια τους αφου επιρεασμενες απο τα μεσα δικτιωσης αναζητουν τον ιδανικο ανδρα και εμφανισιακα αλλα και συναισθηματικα, δεν ειναι σπανιο απεναντιας τον βρησκουν αλλα δεν ειναι μονο για μια γυναικα αυου του ειδους οι ανδρες, αποτελλεσμα να υπαρχουν πολλες απιστιες και δυστυχως με συγκαταβαση.
    Επανερχομαι ομως στο θεμα, αποψη μου ειναι να κανετε ,οχι να κανεις μονος σου, μια τελευταια και δυνατη προσπαθεια να σωθει η σχεση σας ,αλλα να γινει σωστα ,να τα βρειτε και να μιλησετε μαζι να πεις και εσυ και αυτη τι ενοχλει τον καθε εναν προς τον αλλον και να συμφωνησετε πως θα κανετε μια τελευταια προσπαθεια.Αν δεν παει καλα, νομιζω οτι πρεπει να σπασετε διοτις καλητερα μονος σου φιλε μου παρα αυτο που αναφερις.Ομως ενδεχετε και να τα βρειτε, σε αυτη την εριπτωση πρεπει να πατε για γαμο διοτι το επομενο βημα απο τη συγκατικοιση ειναι ο γαμος και οταν δεν κανεις βηματα τα πραματα χαλανε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Καλα αυτη δουλευει εσυ οχι εκει ειναι το προβλημα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 23:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 12-04-2019, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •