Ζοloft αύξηση δόσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    3

    Ζοloft αύξηση δόσης

    Ξεκίνησα πριν 3 μήνες να παίρνω το ζολοφτ έπειτα απο προτροπή του γιατρού μου, για αγχώδη διαταραχή κλπ. Ξεκίνησα με 25mg για 10 μέρες και μετά το αυξήσαμε σε 50 mg για ένα μήνα. Ενώ αρχικά δεν είχα ούτε παρενέργειες ούτε βέβαια έβλεπα κάποια διαφορά, μετά από ένα μήνα με βοήθησε πάρα πολύ. Δεν είχα άγχος και έβλεπα πως γινόμουν εξαιρετικά κοινωνικός που νομίζω ότι είναι ο,τι ακριβώς είμαι πραγματικά όταν φεύγει η σκιά του άγχους. Τελοσπαντων, στον ενθουσιασμό μου ότι τα πράγματα ίσως να γίνουν ακόμη καλύτερα αν αυξάναμε την δόση, συζήτησα με τον γιατρό μου και καταλήξαμε στο να παίρνω 75 mg. Το θέμα είναι πως από τότε που αύξησα την δόση το άγχος επανήλθε. Περίμενα ένα μήνα τώρα μιας και γνωρίζω πως έπειτα από κάθε αλλαγή στην δόση είναι πιθανό να βιώσεις παρενέργειες. Ωστόσο νιώθω πως δεν λειτουργεί πλέον. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο; Σας ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να λάβω κάποια απάντηση.

  2. #2
    Καλησπέρα την ίδια απορία έχω κσι εγώ με εσένα όταν κάνουμε αύξηση έχουμε παρενέργειες πάλι;; περνάει αυτό γιατί και εγώ μόλις έκανα είχα λίγο άγχος παραπάνω!! Και πόσο καιρό θα δούμε αποτέλεσμα απο την αύξηση;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Γιατί δεν μένεις στα 50 mg που ήσουν και καλύτερα!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    3
    Απ' ότι ξέρω κάθε φορά που αλλάζεις την δόση είναι σαν να ξεκινάς κατα κάποιο τρόπο απο την αρχή οποτε ειναι λογικό να έχεις παρενέργειες μέχρι να συνηθίσει και πάλι ο εγκέφαλος σου. Τώρα το δεύτερο που με ρωτάς αν ήξερα θα μου απαντούσα και μένα :P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by pande View Post
    Ξεκίνησα πριν 3 μήνες να παίρνω το ζολοφτ έπειτα απο προτροπή του γιατρού μου, για αγχώδη διαταραχή κλπ. Ξεκίνησα με 25mg για 10 μέρες και μετά το αυξήσαμε σε 50 mg για ένα μήνα. Ενώ αρχικά δεν είχα ούτε παρενέργειες ούτε βέβαια έβλεπα κάποια διαφορά, μετά από ένα μήνα με βοήθησε πάρα πολύ. Δεν είχα άγχος και έβλεπα πως γινόμουν εξαιρετικά κοινωνικός που νομίζω ότι είναι ο,τι ακριβώς είμαι πραγματικά όταν φεύγει η σκιά του άγχους. Τελοσπαντων, στον ενθουσιασμό μου ότι τα πράγματα ίσως να γίνουν ακόμη καλύτερα αν αυξάναμε την δόση, συζήτησα με τον γιατρό μου και καταλήξαμε στο να παίρνω 75 mg. Το θέμα είναι πως από τότε που αύξησα την δόση το άγχος επανήλθε. Περίμενα ένα μήνα τώρα μιας και γνωρίζω πως έπειτα από κάθε αλλαγή στην δόση είναι πιθανό να βιώσεις παρενέργειες. Ωστόσο νιώθω πως δεν λειτουργεί πλέον. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο; Σας ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να λάβω κάποια απάντηση.
    Φίλε μου με το ZOLOFT κι εγώ στην αρχή είχα λίγες παρενέργειες , μετά μου έφυγαν οι παρενέργειες το πήγαμε μέχρι 150 mg. Μου έφτιαξε αρχικά τη διάθεση κατά πολύ , στον ύπνο όχι τόσο γιατί είχα και θέμα με ύπνο , αλλά μετά από ένα σημείο και μετά έσβησε...το έπερνα για μήνες και ήταν σαν να μην πέρνω τίποτα...ξαναγύρισα στην παλιά διάθεση με αρνητικές σκέψεις , αγχος κτλ...οπότε και το σταμάτησα

    Τώρα είμαι στο trittico 150mg , και σε αυτό στην αρχή "πετούσα" στα 75mg , μετά έσβησε και πήγα στα 150 , ξανά "πέταξα" , μετά έσβησε πάλι στη διάθεση αλλά συνέχισε να με βοηθάει στον ύπνο , στη συνέχεια το αύξησα στα 225 , στα 225 λοιπόν κοιμόμουν σαν πουλάκι αλλά μου βγήκαν οι παρενέργειες...την επόμενη είμουν σαν να είχα hangover...ζαλάδες ανακατοσούρα έντονο πονοκέφαλο , έπερνα κάθε μέρα παυσίπονα , μου είπε ο γιατρός να επιμείνω αλλά 1 μήνα αλλά και μετά το μήνα τα ίδια

    τώρα το ξαναπήγαμε στα 150 και οι παρενέργειες εξαφανίστηκαν , ο ύπνος σχετικά καλός αλλά στη διάθεση και αρνητικές σκέψεις μέτρια...ο γιατρός μου επιμένει να βάλουμε κι άλλο αντικαταθλιπτικό αλλά διστάζω στις παρενέργειες πάλι...έχω και απαιτητικη δουλειά και θέλει καθαρό μυαλό...

    για εμένα προσωπικά με τα φάρμακα που έχω χρησιμοποιήσει αυτό που παρατηρώ είναι ότι στην αρχή με πιάνει καλά αλλά στη συνέχεια δυστηχώς σβήνει...το μόνο που μου τα λύνει όλα (θέμα ύπνου ,άγχος, αρνητικές σκέψεις διάθεση) είναι το xanax. αλλά όλοι ξέρουμε που οδηγεί η καθημερινή χρήση...

    σε κάθε οργανισμό βέβαια επιδρά διαφορετικά το κάθε φάρμακο.

    α ρε τι τραβάμε οι πονεμένοι άνθρωποι...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    Φίλε μου με το ZOLOFT κι εγώ στην αρχή είχα λίγες παρενέργειες , μετά μου έφυγαν οι παρενέργειες το πήγαμε μέχρι 150 mg. Μου έφτιαξε αρχικά τη διάθεση κατά πολύ , στον ύπνο όχι τόσο γιατί είχα και θέμα με ύπνο , αλλά μετά από ένα σημείο και μετά έσβησε...το έπερνα για μήνες και ήταν σαν να μην πέρνω τίποτα...ξαναγύρισα στην παλιά διάθεση με αρνητικές σκέψεις , αγχος κτλ...οπότε και το σταμάτησα

    Τώρα είμαι στο trittico 150mg , και σε αυτό στην αρχή "πετούσα" στα 75mg , μετά έσβησε και πήγα στα 150 , ξανά "πέταξα" , μετά έσβησε πάλι στη διάθεση αλλά συνέχισε να με βοηθάει στον ύπνο , στη συνέχεια το αύξησα στα 225 , στα 225 λοιπόν κοιμόμουν σαν πουλάκι αλλά μου βγήκαν οι παρενέργειες...την επόμενη είμουν σαν να είχα hangover...ζαλάδες ανακατοσούρα έντονο πονοκέφαλο , έπερνα κάθε μέρα παυσίπονα , μου είπε ο γιατρός να επιμείνω αλλά 1 μήνα αλλά και μετά το μήνα τα ίδια

    τώρα το ξαναπήγαμε στα 150 και οι παρενέργειες εξαφανίστηκαν , ο ύπνος σχετικά καλός αλλά στη διάθεση και αρνητικές σκέψεις μέτρια...ο γιατρός μου επιμένει να βάλουμε κι άλλο αντικαταθλιπτικό αλλά διστάζω στις παρενέργειες πάλι...έχω και απαιτητικη δουλειά και θέλει καθαρό μυαλό...

    για εμένα προσωπικά με τα φάρμακα που έχω χρησιμοποιήσει αυτό που παρατηρώ είναι ότι στην αρχή με πιάνει καλά αλλά στη συνέχεια δυστηχώς σβήνει...το μόνο που μου τα λύνει όλα (θέμα ύπνου ,άγχος, αρνητικές σκέψεις διάθεση) είναι το xanax. αλλά όλοι ξέρουμε που οδηγεί η καθημερινή χρήση...

    σε κάθε οργανισμό βέβαια επιδρά διαφορετικά το κάθε φάρμακο.

    α ρε τι τραβάμε οι πονεμένοι άνθρωποι...
    Ναι καταλαβα. Βασανο. Ισως να πρεπει να επιμεινεις κι αλλο και να δεις μετα. Εμενα μου λεει οτι η θεραπεια θα κρατησει κανα χρονο. Εγω κυριως εχω θεμα με το αγχος. Αγχος επιδοσης, ειτε προκειται να μιλησω σε κοινο ειτε προκεται να οδηγησω ακομη και στο σεξ. Ενω αρχικα φαινοταν να ειμαι καπως ευχαριστα "μουδιασμενος" και χαλαρος σε ολες αυτες τις περιστασεις μετα την αυξηση της δοσης σαν να χαθηκε. Ελπιζω να φτασω στο σημειο που ημουν πριν γιατι ηταν πολυ καλα. Τα καλυτερα ευχομαι και σε σενα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Εγώ με το ζολοφτ με έκανε χειρότερα .. Πολυ χάλια ήμουν.. Σαν ζόμπι, έτρεμα συνέχεια , είχα σπασμους, απέραντο άγχος συνεχόμενο..αλλά επέμεινα κ με έπιασε στις 52 μέρες.. Κομπλε ημουν μετά
    Όμως μετά από 3 μήνες αυξήσαμε κ ένιωσα παλι τα ίδια για 2 εβδ κ μετα παλι κομπλε μέχρι κ σημερα που το παίρνω ακόμα..
    Μου έβγαλε την ψυχή.. Είδα τον χαρο.. Αλλά άξιζε.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    17
    καλησπερα ,ειμαι καινουριος στην ομαδα και θελω να ρωτησω για το ζολοφτ,πηγα στον γιατρο(νευρολογο) για πονοκεφαλους και σφιξιματα στο κεφαλι και μου εδωσε τα SERTRAL 100mg (γεννοσημο μαλλον),πηρα το πρωτο χαπι και μετα απο καμια 2 ωρες με εφερε ταση για εμετο και ενιωθα καπως παραξενα,σαν ζαλισμενος και τα ποδια μου τα ενιωθα κρυα,ο γιατρος με ειπε την πρωτη εβδομαδα να τα παρω ενα καθε 2 μερες και μετα 1 καθε μερα και σε ενα μηνα να παω να με δει πως παω,το θεμα ειναι οτι με φοβισε αυτα που ενιωσα αν ηταν παρανεργειες η οχι,την επομενη μερα ειμαι καλυτερα αλλα με λιγη ταση μονο και με μειωμενη ορεξη για φαι,ετυχε σε κανεαν απο εσας κατι αναλογο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αυτο που εχω να πω , απο την πολυχρονη εμπειρια μου με ταντικθλκα , ειναι οτι ' ουκ εν τω πολλω το ευ ' , και δεν ταιριαζει σε ολους μας το ιδιο ανκθλτκο , σε σενα ταιριαζει το Α , σε μενα το Β , κ.ο.κ. .....και αλλες παρενεργειες θα βιωσει ο Α ,και αλλες ο Β .............με το ζολοφτ δεν ειδα ποτε αποτελεσμα , ενω με το εφεξορ ειδα κατι λιγο , αλλα με κανενα πολυ ..... τα γεννοσημα δεν εχουν υποδεεστερο αποτελεσμα απο τα οριτζιναλ , απλα μετα απο 10 χρονια , χανει η παραγωγος βιομηχανια του φαρμακου το δικαιωμα να το παραγει η ιδια , και τοχουν και αλλες , αλλα το παραγουν με αλλο ονομα .....η με τονομα της δραστικης τους ουσιας .....

    και μιας και ανεφερθη νευρολογος , δεν γνωριζω αν ειναι ο καταλληλος γιατρος για να αντιμετωπισει αποτελεσματικα την κτθλψη ............ με παρακολουθει νευρολογος για την επιληπτικη κριση που επαθα , και καλως , υπαγεται στην νευρολογια , οταν ομως του ανεφερα οτι εχω κτθλψη ( με παρακολουθει ψυχιατρος ,με διαφορετικη αντιμετωπιση ) μου ειπε ........εχετε κτθλψη ? ααα, ενταξει , θα λετε αυριο θα κανω το Α , μεθαυριο θα κανω το Β , την παραμεθαυριο θα κανω το Γ .......μουρθε να του πω , σωπα ρε φιλε , μονος σου το σκεφτηκες , γιατι ειμαι χαζος και δεν μπορουσα να το σκεφτω μονος ........ ναι, ωραια αυτα που λες , αλλα ΔΕΝ μπορω να τα κανω , αν μπορουσα δεν θα μιλουσαμε για 18 χρονια κτθλψη .......αν ειχα κανα-δυο χρονια κτθλψη , θα μπορουσα να εφαρμοσω τα λεγομενα του , κι αυτα με προσπαθεια ,κι αυτο το γραφω , γιατι αλλο η θλιψη για μια στεναχωρια , αναποδια , αντιξοοτητα και αλλο η κτθλψη , η ασθενεια ....

Similar Threads

  1. Ταραχη απο αυξηση δοσης
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 33
    Last Post: 12-06-2019, 12:02
  2. ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ στα 30 mg
    By Kostasp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-09-2018, 23:04
  3. Υποτροπη-Αυξηση δοσης κ συμπτωματα
    By tzina2012 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2015, 14:41
  4. ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ EFEXOR ΚΑΙ ΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2012, 01:53
  5. Αύξηση δόσης
    By Sam in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-07-2007, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •