Hiv και ηπατιτιδα c
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Hiv και ηπατιτιδα c

    Καλησπερα σε ολους τον τελευταιο μηνα εχω καποιες φοβιες οσον αφορα αυτα τα 2 νοσηματα,,,γνωριζει κανενας αν ειναι ευκολο να κολλησεις απο το στομα και τα ματια και αν καποιπς εχει κολλησει ηπατιτιδα c αν υπαρχει ιαση

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    38
    Γεια σου φίλε.

    Όχι δεν κολλάς ούτε από το στόμα ούτε από τα μάτια ο ιός της συγκεκριμένης ηπατίτιδας μεταδίδεται μέσω του αίματος π.χ. κοινή χρήση σύριγγας, πληγή με πληγή, και σπανίως με την σεξουαλική επαφή.
    Ο HIV δεν κολλάει με το σάλιο, κολλάει όμως με την σεξουαλική επαφή όπως και με το αίμα.. ωστόσο ναι υπάρχει θεραπεία και για τις δυο ασθένειες.

  3. #3
    Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε,,,ναι απλως φοβαμαι μηπως εχω ερθει σε επαφη με αιμα και εχει μπει στα ματια μου η στο στομα μου,σιγουρα δν εχω ερθει σε αμμεση επαφη με αιμα,δλδ να πεταχτει μια σταγονα αιμα στα ματια μου,,απλως εχει τυχει να ερθω σε επαφη με διαφορα πραγματα τα οποια δεν φαινοταν να εχεουν πανω αιμα αλλα σιγουρα εοχα βρωμιες,,αλλα σκεφτομαι εγω μηπως ειχα μικροργανισμους αιματος,,απο τν αλλη καπου διαβασα οτι θελει να υπαρχει ποσοτητα

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    38
    Καλησπέρα φιλαράκι o ιός δεν μεταδίδεται τόσο εύκολα όσο νομίζεις στην περίπτωση του HIV λέγοντας ότι κολλάει με το αίμα εννοούσα ακριβώς όπως και με την περίπτωση της ηπατίτιδας c.

    Παραθέτω ένα κείμενο από νετ.

    Η λήψη μολυσμένου αίματος.
    Ο ιός HIV μπορεί να μεταδοθεί όταν ικανή ποσότητα μολυσμένου αίματος έρθει σε επαφή με μια ανοιχτή πληγή ή ουλή. Ωστόσο, η ποσότητα αυτή θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη, όπως και το μέγεθος της πληγής.

  5. #5
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,,μαλλον τα βλεπω λιγο περιεργα τελευταια,,πχ ειχα ενα τριμμερακι για την μυτη και το ειχα παρατημενο στο μπανιο και οταν εμπαινα για μπανιο μια στο τοσο επςρνα τις τριχες,,το θυμηθηκα τις προαλλες και ειχε βγαλει απο τα νερα λιγο σκουρια στην ακρη αμεσως εγω λιγο φοβηθηκα για hiv hcv

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •