Νεφροί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Νεφροί

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113

    Νεφροί

    Καλησπέρα παιδιά και καλή δύναμη σε όλους στη δύσκολη αυτή περίοδο που διανύουμε. Είχα να γράψω καιρό μιας που στοχευμένα το απέφευγα καθώς (γνώμη μου) θέλω όταν νιώθω καλύτερα να αποφεύγω να διαβάζω ποστ καθώς επηρεάζομαι. Όσο πολύ και να θέλω να κρατήσω επαφή και να βοηθάω όσο μπορώ. Με τον εγκλεισμό, ξεκίνησαν πάλι τα ψυχοσωματικουλια μας, τα οποία καιρό τώρα με τυραναν. Στο κέντρο του μικροσκοπιου τώρα τα νεφρά. Έχω μια φρίκη γενικά, έψαχνα σήμερα να δω σε ποιο σημείο ακριβώς είναι γιατί που και πού τρώω κάτι πονακια εκεί. Όπως βέβαια και σε όλο το σώμα (νευροπονοι μάλλον) αλλά κυρίως τα νεφρά τελευταία με φρικαρουν. Εξετάσεις πριν μισό χρόνο περίπου όλα τέλεια απλά οριακά με λιιιιγο τσιμπημενο ουρικό οξύ. Σήμερα που λέτε, έχει λίγη ώρα στο δεξί νεφρό, νιώθω έναν πόνο τύπου είναι έντονος αλλά και δεν είναι. Ερχόταν, έφευγε, σε στυλ για λίγα λεπτά. Και σκέφτομαι τώρα. Ψυχοσωματικο πάλι καθώς το πρωί το έψαχνα στο google και το δημιούργησα εγώ; Η απλά κάτι συμβαίνει; Είχα διαβάσει πριν λίγο διάστημα ότι όταν έχεις θέμα με νεφρά έχεις και μεταλλική γεύση στο στόμα. Πριν 3-4 μέρες ένιωσα το βράδυ μια τέτοια γεύση. Τα δημιουργώ παιδιά εγώ πάλι η κάτι συμβαίνει; Κάτι σχετικό; Καμία άποψη;
    Έχω ακούσει ότι τα νεφρά όταν πονάνε, έχουν τόσο πολύ πόνο που δεν αντέχετε. Αντιφατικό με το πονακι που νιώθω που και που.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καλησπέρα
    Πρώτον λάθος να ψάχνεις στο ίντερνετ για το τι πρόκειται να έχεις,γιατι μετά δεν σταματάς να το σκέφτεσαι και ίσως νιώθεις κάτι και να είναι μόνο από το έντονο άγχος, γενικά θα σου έλεγα να κανεις εξετάσεις συγκεκριμένα για τα νεφρά για να ξέρεις που βρίσκεσαι με αυτό, και μετά βλέπεις τι άλλο μπορεί να είναι.
    Μην κουράζεις το μυαλό σου με σκέψεις που δεν ισχύουν..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερα.Τα νεφρα πονανε οταν καποια πετρα φραξει ουρητηρα.Εκει εχουμε τον λεγομενο κολικο του νεφρου.Αυτος ο πονος ομως ειναι συνεχης,αφορητος και δεν επηρεαζεται ουτε απο αλλαγη θεσης ουτε τιποτα .Εφοσον οι εξετασεις ειναι καλες δεν εχεις θεμα μην ανησυχεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημερα!

    Να ξέρεις οτι τα νεφρά οταν πονάνε δεν μπορεις να κάτσεις ουτε λεπτο ..Εχω περάσει κολικό νεφρού και απλά δεν υπάρχει ,δεν συγκρίνεται με κανέναν άλλον.....
    Αυτος ο πόνος που νιωθεις μπορεί να ειναι απο την μέση ή τα επινεφριδια ..ΕΙδικα πολλοί ειναι αυτοι που μπερδεύουν τον πονο στην μέση με τα νεφρα ....

    Οπως επίσης οταν ειμαστε ιδιαίτερα στρεσαρισμενοι ο πονος στα επινεφριδια ειναι ιδιαιτερα συχνός ....
    Ηρεμησε αφου εχεις κάνει τις απαραιτητες εξετάσεις και βγαλτω απο το μυαλό σου για να ηρεμήσεις!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Έχω ακούσει για τον πόνο στα νεφρά ότι είναι αβάσταχτος. Εγώ νιώθω στο δεξί νεφρό που και πού έναν πόνο τύπου 1-2 στα 10 που μπορεί να είναι και στο μυαλό μου. Εξετάσεις είχα κάνει πριν 4 μήνες. Είχαν βγει όλες καλές. Παίζει να άλλαξε από τότε κάτι τόσο πολύ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Έχω ακούσει για τον πόνο στα νεφρά ότι είναι αβάσταχτος. Εγώ νιώθω στο δεξί νεφρό που και πού έναν πόνο τύπου 1-2 στα 10 που μπορεί να είναι και στο μυαλό μου. Εξετάσεις είχα κάνει πριν 4 μήνες. Είχαν βγει όλες καλές. Παίζει να άλλαξε από τότε κάτι τόσο πολύ;
    Μια απλη γενικη ουρων θα σε βγαλει απο την περιργεια μόνο και μόνο για να ηρεμησεις ..

    Να ξερεις οτι οταν εχουν θεμα τα νεφρά εχουν και αλλα συπτωματα τα οποια για ευνοητους λογους δεν σου τα αναφερω ..(μην ψάξεις θα αγχωθεις κι αλλο)

    Ενα θα σου πω ...απο τον πονο λιποθυμάς ...αυτος ειναι ο πόνος που κανει ο κολικός....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μια απλη γενικη ουρων θα σε βγαλει απο την περιργεια μόνο και μόνο για να ηρεμησεις ..

    Να ξερεις οτι οταν εχουν θεμα τα νεφρά εχουν και αλλα συπτωματα τα οποια για ευνοητους λογους δεν σου τα αναφερω ..(μην ψάξεις θα αγχωθεις κι αλλο)

    Ενα θα σου πω ...απο τον πονο λιποθυμάς ...αυτος ειναι ο πόνος που κανει ο κολικός....
    Γενικά εξετάσεις όπως σου ανέφερα έκανα πριν 4 μήνες. Ήταν όλες καλές, απλά το ουρικό ήταν ελαφρώς τσιμπημενο (στα ανώτατα όρια σκέψου). Δεν θέλω να ξανά κάνω ειδικά αυτή την περίοδο. Προσπαθώ να ηρεμήσω μόνος. Απλά σκέφτομαι αυτός ο μικρός πόνος στο δεξί νεφρό μην γίνει χειρότερος ξαφνικά και μη καταστρέφονται ήδη. Δηλαδή μην είναι σε αρχικό στάδιο και εγώ δεν το δίνω σημασία.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Γενικά εξετάσεις όπως σου ανέφερα έκανα πριν 4 μήνες. Ήταν όλες καλές, απλά το ουρικό ήταν ελαφρώς τσιμπημενο (στα ανώτατα όρια σκέψου). Δεν θέλω να ξανά κάνω ειδικά αυτή την περίοδο. Προσπαθώ να ηρεμήσω μόνος. Απλά σκέφτομαι αυτός ο μικρός πόνος στο δεξί νεφρό μην γίνει χειρότερος ξαφνικά και μη καταστρέφονται ήδη. Δηλαδή μην είναι σε αρχικό στάδιο και εγώ δεν το δίνω σημασία.
    Προσπάθησε να το δεις όλο αυτό με την λογική..
    Μην αφήνεις το μυαλό σου να κάνει τα δικά του παιχνίδια ...

    Το νεφρό μια ουρολοίμωξη να σου κάνει κατευθείαν βαράς 40αρια ....
    Τιποτα δεν είναι,το πιο πιθανό είναι να είναι η μέση σου και να αντανακλά εκεί...

    Βάλε την λογική μπροστά μόνο έτσι θα ξεφύγεις ...

    Αλλιώς μια καλλιέργεια δεν ειναι κάτι ...πας τα αφήνεις και φεύγεις ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Γενικη ουρων.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Προσπάθησε να το δεις όλο αυτό με την λογική..
    Μην αφήνεις το μυαλό σου να κάνει τα δικά του παιχνίδια ...

    Το νεφρό μια ουρολοίμωξη να σου κάνει κατευθείαν βαράς 40αρια ....
    Τιποτα δεν είναι,το πιο πιθανό είναι να είναι η μέση σου και να αντανακλά εκεί...

    Βάλε την λογική μπροστά μόνο έτσι θα ξεφύγεις ...

    Αλλιώς μια καλλιέργεια δεν ειναι κάτι ...πας τα αφήνεις και φεύγεις ...
    Με ηρεμησες πάρα πολύ, αλήθεια. Εύχομαι να είσαι καλά και σου εύχομαι τα καλύτερα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Με ηρεμησες πάρα πολύ, αλήθεια. Εύχομαι να είσαι καλά και σου εύχομαι τα καλύτερα.
    Σε ευχαριστω πολύ !
    Και εσύ να εισαι καλά και να μην αφήνεις το μυαλό σου να παίζει ολα αυτά τα παιχνιδάκια που άδικα μας ταλαιπωρούν;)
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    9
    Το πάθαινα κ εγώ, έκανα ακριβώς το ίδιο με εσένα, μπήκα στο google κ έψαχνα που είναι τα νεφρά κ ποια είναι τα συμπτώματα σε περίπτωση βλάβης, τελικά έφυγε, ήταν ψυχοσωματικό καθαρά

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •