Κόμπος στο λαιμό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271

    Κόμπος στο λαιμό

    Καλησπέρα έχω από τις 27 Οκτωβρίου που ταλαιπωρούμαι.
    Ξεκίνησε με ένα βήχα κ μια περίεργη αίσθηση στο λαιμό κ στομαχι.
    Πήγα σε γαστρεντερολογο, μου είπε ότι πιθανότατα από γαστρικό υγρό νοιωθω έτσι στο λαιμό.
    Ο βήχας σχεδόν έχει φύγει, μου έχει μείνει το συνηθειο να καθαρίζω συχνά το λαιμό μου σαν να είναι κάτι μέσα.
    Ενώ κοιμάμαι μια χαρά, ξυπνάω επίσης καλά μόλις αρχίζω να το σκέφτομαι για να μην το πάθω, το παθαίνω.
    Κ ξεκινάει μετά.
    Νοιωθω ένταση σε όλο το λαιμό κ στους σιαγόνες.
    Πλέον μου έχει γίνει ψυχοσωματικό.
    Πώς να μου φύγει αφού το σκέφτομαι συνέχεια κ πως γίνεται να μην το σκέφτομαι?
    Με έχουν πιάσει τα κλάματα τώρα γιατί να μου συμβαίνουν αυτα.
    Θέλω να ξεκινήσω προσπάθειες για δεύτερο παιδί κ σκέφτομαι αν έχω αυτά στο μυαλό μου θα πρέπει να μπω στη διαδικασία η να το αφήσω?
    Πώς θα το αποβάλλω help...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    9
    Προφανώς κ πρέπει να σταματήσεις να το σκέφτεσαι, αλλά είναι το πιο δύσκολο από όλα, όταν έχεις κάτι ψυχοσωματικό, πως να μη του δίνεις σημασία αφού το νιώθεις, σωστά; Κι όμως, προσπάθησε τουλάχιστον να μην βάζεις άγχος πάνω από το άγχος κάθε φορά που το παρατηρείς, να συνεχίζεις κανονικά κ ας είναι κ αυτό εκεί, κ στην τελική πηγαίνεις σε έναν ωριλα, τα ψάχνει όλα κ τέλος, αυτό στο λαιμό το νιώθω κ εγώ, κ το αγνοω!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Εχει περάσει ένας χρόνος σχεδόν που παλεύω με αυτό το ψυχοσωματικό.Στην αρχή πίστευα ότι έχω πρησμένο θυροειδή η ότι έχουν θέμα οι καρωτίδες μου.Στην πορεία συνειδητοποίησα ότι όταν δεν έχω καθόλου άγχος και απασχολούμαι με κάτι,δηλαδή το έχω ξεχάσει τελείως εκείνη την στιγμή ,δια μαγείας φεύγει.Ειναι πολύ δύσκολο το ξέρω και θέλει πολύ δουλειά για να το ξεπεράσεις.Πρεπει να το αφήσεις πίσω σου όμως γιατί ξέρω πως είναι αυτή η αίσθηση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by NewMember View Post
    Προφανώς κ πρέπει να σταματήσεις να το σκέφτεσαι, αλλά είναι το πιο δύσκολο από όλα, όταν έχεις κάτι ψυχοσωματικό, πως να μη του δίνεις σημασία αφού το νιώθεις, σωστά; Κι όμως, προσπάθησε τουλάχιστον να μην βάζεις άγχος πάνω από το άγχος κάθε φορά που το παρατηρείς, να συνεχίζεις κανονικά κ ας είναι κ αυτό εκεί, κ στην τελική πηγαίνεις σε έναν ωριλα, τα ψάχνει όλα κ τέλος, αυτό στο λαιμό το νιώθω κ εγώ, κ το αγνοω!
    έχεις κ εσύ αυτό το θέμα με το καθάρισμα στο λαιμό???

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Εχει περάσει ένας χρόνος σχεδόν που παλεύω με αυτό το ψυχοσωματικό.Στην αρχή πίστευα ότι έχω πρησμένο θυροειδή η ότι έχουν θέμα οι καρωτίδες μου.Στην πορεία συνειδητοποίησα ότι όταν δεν έχω καθόλου άγχος και απασχολούμαι με κάτι,δηλαδή το έχω ξεχάσει τελείως εκείνη την στιγμή ,δια μαγείας φεύγει.Ειναι πολύ δύσκολο το ξέρω και θέλει πολύ δουλειά για να το ξεπεράσεις.Πρεπει να το αφήσεις πίσω σου όμως γιατί ξέρω πως είναι αυτή η αίσθηση.
    Ακριβώς το ίδιο έχεις κ εσύ???
    εμένα ήταν παράλληλα κ στομάχι.
    Παραλληλα όπως διάβασες με είχε πιάσει κ το στόμαχι.
    Κ συνδυασα με πληροφορίες στο ίντερνετ ότι τάχα συμπτώματα αυτά είναι όντως από στομάχι.
    Τώρα δεν ξέρω τι να πω.
    Πίνω για λίγες μέρες χάπι για στομάχι μπας κ καλυτερεύσει κ μήπως καλυτερεύσουν κ τα υπόλοιπα.
    Αν θέλεις πες μου ακριβώς κ το δικό σου ψυχοσωματικό κ πως το ξεπέρασες.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Καλησπέρα έχω από τις 27 Οκτωβρίου που ταλαιπωρούμαι.
    Ξεκίνησε με ένα βήχα κ μια περίεργη αίσθηση στο λαιμό κ στομαχι.
    Πήγα σε γαστρεντερολογο, μου είπε ότι πιθανότατα από γαστρικό υγρό νοιωθω έτσι στο λαιμό.
    Ο βήχας σχεδόν έχει φύγει, μου έχει μείνει το συνηθειο να καθαρίζω συχνά το λαιμό μου σαν να είναι κάτι μέσα.
    Ενώ κοιμάμαι μια χαρά, ξυπνάω επίσης καλά μόλις αρχίζω να το σκέφτομαι για να μην το πάθω, το παθαίνω.
    Κ ξεκινάει μετά.
    Νοιωθω ένταση σε όλο το λαιμό κ στους σιαγόνες.
    Πλέον μου έχει γίνει ψυχοσωματικό.
    Πώς να μου φύγει αφού το σκέφτομαι συνέχεια κ πως γίνεται να μην το σκέφτομαι?
    Με έχουν πιάσει τα κλάματα τώρα γιατί να μου συμβαίνουν αυτα.
    Θέλω να ξεκινήσω προσπάθειες για δεύτερο παιδί κ σκέφτομαι αν έχω αυτά στο μυαλό μου θα πρέπει να μπω στη διαδικασία η να το αφήσω?
    Πώς θα το αποβάλλω help...
    Μην φοβάσαι δεν είναι τίποτα είναι όλα στο μυαλό σου. Μια φίλη μου είχε ακριβώς το ίδιο πράγμα πήγε σε ψυχολόγο και της είπε να πάει να εξομολογηθεί για να ηρεμήσει. Εγώ όταν σκέφτομαι πως με πονάει η καρδιά, μετά από λίγο όντως με πονάει αλλά επειδή το σκέφτηκα. Όταν σταματήσεις να τα σκέφτεσαι θα σταματήσουν και να σε ενοχλουν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Δεν το έχω ξεπεράσει πλήρως,με πιάνει πλέον τις φορές που θα αγχωθω παρα πολύ.Νιωθω ότι έχω σφιγμένο σαγόνι καποιες φορές ,άλλες πάλι νιώθω όλους τους μυς του προσώπου μου σφιγμένους και κάνω μασάζ.Και αυτό με το λαιμό το νιώθω που να σου πω ακριβώς,εκεί που κάνει την "λακουβιτσα" κάτω από το μήλο του Αδάμ για να σου δώσω να καταλάβεις...είναι σαν να έχει βάλει κάποιος το δάχτυλο του εκεί και μου πιέζει τον λαιμό προς τα μέσα.Παντως θέμα και εγώ με το στομάχι μου έχω,πάρα πολλές καούρες,ειδικά τώρα που βρίσκομαι στον 5μπτο μήνα εγκυμοσύνης είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.Αλλα το θέμα αυτό το είχα ανέκαθεν ,όχι μόνο τώρα.Τα γαστρικά υγρά όταν ανεβαινουν πάνω στο κάνουν αυτό.Ισως ο οισοφάγος σου έχει ερεθιστεί από τα γαστρικά υγρά και νομίζεις ότι κάτι βρίσκεται εκεί.Το έχω ακούσει από πολύ κόσμο αυτό.Καλο θα ήταν να κάνεις και μια γαστροσκόπηση να ησυχάσεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Δεν το έχω ξεπεράσει πλήρως,με πιάνει πλέον τις φορές που θα αγχωθω παρα πολύ.Νιωθω ότι έχω σφιγμένο σαγόνι καποιες φορές ,άλλες πάλι νιώθω όλους τους μυς του προσώπου μου σφιγμένους και κάνω μασάζ.Και αυτό με το λαιμό το νιώθω που να σου πω ακριβώς,εκεί που κάνει την "λακουβιτσα" κάτω από το μήλο του Αδάμ για να σου δώσω να καταλάβεις...είναι σαν να έχει βάλει κάποιος το δάχτυλο του εκεί και μου πιέζει τον λαιμό προς τα μέσα.Παντως θέμα και εγώ με το στομάχι μου έχω,πάρα πολλές καούρες,ειδικά τώρα που βρίσκομαι στον 5μπτο μήνα εγκυμοσύνης είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.Αλλα το θέμα αυτό το είχα ανέκαθεν ,όχι μόνο τώρα.Τα γαστρικά υγρά όταν ανεβαινουν πάνω στο κάνουν αυτό.Ισως ο οισοφάγος σου έχει ερεθιστεί από τα γαστρικά υγρά και νομίζεις ότι κάτι βρίσκεται εκεί.Το έχω ακούσει από πολύ κόσμο αυτό.Καλο θα ήταν να κάνεις και μια γαστροσκόπηση να ησυχάσεις.
    Με το καλό το μωράκι σου!
    Κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς όσον αφορά το λαιμό σου!
    Πήγα σε γαστρεντερολογο δεν μου είπε τίποτα για γαστροσκόπηση.
    Μου είπε ότι όσα του αναφέρω είναι συμπτώματα ΓΟΠ.
    επειδή θηλαζω δεν μου έδωσε κάποιο σκεύασμα πέρα από τα γνωστά αντιοξινα κ να κάνω διατροφή.
    Όσο περνούσαν οι μέρες αν κάτι δεν ήταν σωστό να το φάω κ τι έτρωγα μου επιδείνωνε το πρόβλημα το στομαχικο κ παράλληλα κ στο λαιμό.
    Τελικά πήγα κ σε ωρυλα κ είδε μια ήπια φαρυγγίτιδα αλλά δεν μου έδωσε κ αυτός θεραπεία.
    Τελικά μείωσα τους θηλασμους κ πήρα χάπι για τις στομάχι το πίνω τρεις ημέρες στο στομάχι έχω δει βελτίωση.
    Στο λαιμό ακόμα δεν μου έχουν φύγει τα συμπτώματα, έχουν ελαττωθεί.
    Βέβαια παρατηρώ ότι οταν τα σκέφτομαι τα παθαίνω.
    Αυτό που νιώθεις στο λαιμό απλά το νοιώθει ς κ βήχεις για να φύγει η καθαριζεις το λαιμό σου?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Olya View Post
    Μην φοβάσαι δεν είναι τίποτα είναι όλα στο μυαλό σου. Μια φίλη μου είχε ακριβώς το ίδιο πράγμα πήγε σε ψυχολόγο και της είπε να πάει να εξομολογηθεί για να ηρεμήσει. Εγώ όταν σκέφτομαι πως με πονάει η καρδιά, μετά από λίγο όντως με πονάει αλλά επειδή το σκέφτηκα. Όταν σταματήσεις να τα σκέφτεσαι θα σταματήσουν και να σε ενοχλουν
    Τελικά πως της πέρασε της φίλης?????
    Καλά ναι αν σκεφτόμαστε κάτι μας πιάνει!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Είδες μόνη σου το λες.Οταν το σκέφτεσαι το παθαίνεις.Μην βασανιζεσαι άδικα λοιπόν αφού τίποτα δεν τρέχει.Συνηθως βήχω για να φύγει ναι...άλλες φορές παίρνω απλώς βαθιά ανάσα.Καλο θα ήταν να μιλήσεις και με ψυχολόγο πάντως,θα σε βοηθήσει αρκετά να ξέρεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Είδες μόνη σου το λες.Οταν το σκέφτεσαι το παθαίνεις.Μην βασανιζεσαι άδικα λοιπόν αφού τίποτα δεν τρέχει.Συνηθως βήχω για να φύγει ναι...άλλες φορές παίρνω απλώς βαθιά ανάσα.Καλο θα ήταν να μιλήσεις και με ψυχολόγο πάντως,θα σε βοηθήσει αρκετά να ξέρεις.
    Έχω ξεκινήσει ήδη συνεδρίες...
    Θέλω να κάνω προσπάθεια για δεύτερο παιδί κ σκέφτομαι αν έχω όλα αυτά πώς θα μπορώ να ανταπεξέλθω αν δεν μου περάσουν?
    Βέβαια αν περιμένω να μου περάσουν καηκαμε...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Τότε μια χαρά.Με τον καιρό θα βλέπεις μεγάλη διαφορά..Κοίταξε η εγκυμοσύνη μου αυτή (η δεύτερη) ήρθε σε μια περίοδο της ζωής μου που δεν έχω ξεπεράσει τα διάφορα θέματα μου εντελώς.Και γενικά είχα πει ότι για δεύτερο παιδί φοβάμαι για πως θα είμαι ψυχολογικά,πως θα περάσει ανώδυνα η εγκυμοσύνη κτλ..Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να το περάσω χειρότερα.Γιατι κάποιους μήνες πριν λόγω άγχους οδηγήθηκα σε μεγάλη παράνοια.Σοκαριστηκα στο άκουσμα της δεύτερης εγκυμοσύνης,έπεσα από τα σύννεφα αλλά ο καιρός περνάει και το μόνο που σκέφτομαι είναι πως θα είναι αυτό το μωράκι τελικά..Μίλησα και με έναν πνευματικό και του είπα τις ανησυχίες μου και ξέρεις τι μου είπε;"Και αν αυτό το παιδάκι σου φέρει χαρά και πολλά δώρα;" Και σκέφτηκα ότι κανένα παιδάκι δεν έρχεται στον κόσμο για να αισθανθείς χειρότερα..και αν αυτό το παιδάκι που θα περιμενω με κανει και συνειδητοποιήσω ότι ανησυχώ για βλακείες και μου το στέλνει ο Θεός για να συνέλθω και να ασχοληθώ με τα σημαντικά πράγματα και όχι τις φοβίες μου;Να κάνεις ένα παιδάκι οποτε νιώσεις έτοιμη.Αν το θες τόσο ,κάτσε να περάσει ο καιρός,να το σκεφτείς 1000 φορές.1000 φορές.Βλεποντας και κάνοντας.Μην το σκέφτεσαι τώρα και αγχώνεσαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Θέλω να προσπαθήσω κ τώρα, δεν με αγχωνει αυτό καθόλου.
    Με αγχωνει ότι μήπως αυτά που μου συμβαίνουν, δεν με αφήσουν να το χαρώ.
    Από την άλλη σκέφτομαι αυτό που είπες ότι μήπως γίνω καλύτερα,μήπως το μυαλ μου φύγει από τις βλακείες.
    Α κ εσύ έχεις ήδη ένα παιδάκι..
    Μπράβο!
    Πόσο είσαι αν επιτρέπεται?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Πόσο καιρό βλέπεις ειδικό αν επιτρέπεται;Δες πως θα πάει ,πως θα μάθεις να διαχειρίζεσαι το κομμάτι αυτό που σε ταλαιπωρεί και πιστεύω ότι μια χαρά θα τα χαρείς όλα.Γενικα η μέρα σου πως περνάει,έχεις χρόνο για τον εαυτό σου;Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και αυτό.Εστω μία ώρα την μέρα ρε παιδί μου,την έχεις για σένα;Να ξεφύγει το μυαλό σου από όλα αυτά;Είμαι 27

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Έχω κάνει 4 συνεδρίες!
    Αύριο έχω πάλι.
    Ναι έχω χρόνο για μένα δεν μπορώ να πω...
    Δεν δουλεύω από τότε που γέννησα.
    Εγώ σου ρίχνω μια δεκαετία+...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΟΜΠΟΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΠΙΕΣΗ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ
    By STAI in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 04-04-2019, 02:03
  2. Κομπος στον λαιμο- Αισθημα δυσκαταποσιας
    By lolipopheart in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 22-11-2017, 11:20
  3. Κόμπος στο λαιμό και αδυναμία ,εμετο
    By despagglewn in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-03-2017, 00:31
  4. ΚΟΜΠΟΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ
    By sikelos69 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 30-10-2012, 17:13
  5. κομπος στο λαιμο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-2010, 02:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •