Φρονιμητης στα 30???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599

    Φρονιμητης στα 30???

    Βρε παιδια κοντευω 30 χρονων και ακομα εχω βγαλει ενα φρονιμητη.Και εδω και ενα μηνα βγαζω και 2ο μισο ,γιαυτο με ποναει το κεφαλι μ και με καιγανε τοσο καιρο τα μουτρα μου.Φυσιολογικα μεχρι τα 30 δεν τους εχουν βγαλει ολους?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21

    Δεν μεγάλωσες!

    Originally posted by panikoula
    Βρε παιδια κοντευω 30 χρονων και ακομα εχω βγαλει ενα φρονιμητη.Και εδω και ενα μηνα βγαζω και 2ο μισο ,γιαυτο με ποναει το κεφαλι μ και με καιγανε τοσο καιρο τα μουτρα μου.Φυσιολογικα μεχρι τα 30 δεν τους εχουν βγαλει ολους?
    Η γιαγιά μου έλεγε ότι για να φρονιμέψεις πρέπει να βγάλεις φρονιμίτες...να πας σε οδοντίατρο,δείχνει ότι δεν έχει χώρο να βγουν σωστά.η ανηψιά μου τους έβγαλε με εγχείριση...ακούγεται δύσκολο αλλά δεν είναι.ήταν 23 χρ.τους αφαίρεσε γιατί ο γιατρός που είναι οικογενειακός φίλος είπε ότι δεν θα πλένονται σωστά τα δόντια & θα χαλάσουν & τα διπλανά. γιατί εσύ δεν έβαλες μυαλό;τα παράπονά σου στη γιάγια μου.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    aaxxxa η αληθεια ειναι οτι ωρημασα αργα και αδιαθετησα και στα 16 μου.και εχω και μικρη σιαγονα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    σκεψου πως αλλοι δεν βγαζουν καθολου .... τυχερουλααααα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    den exeis bgalei esy ebne?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Πανικούλα, δεν είναι καθόλου περίεργο να ανατέλλει ο φρονιμίτης σου στα 30. Ως σχετική με το χώρο θα σου προτείνω να πάριες κάποιο αναλγητικό/αντιφλεγμονώδες και να πας σε οδοντίατρο το συντομότερο. Μπορεί να μην έχουν σωστή θέση και να χρειαστεί να τους κάνεις εξαγωγή. Μια πανοραμική ακτινογραφία θα βοηθήσει. Ο οδοντίατρός σου θα σου πει.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ο οδοντιατρος μ ειχε πει οτι δεν εχουν χωρο να βγουνε και οτι ισως χρειαστω γναθοχειρουργο.λες να παθω κατι σοβαρο αν το ασφησω?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Εάν είναι έγκλειστοι λόγω της έλλειψης χώρου και επίσης εαν δεν έχουν και σωστή θέση τότε μπορεί να σου δημιουργήσουν μεγάλο προβλημα στα υπόλοιπα δόντια σου (πόνους, διαταραχή της θέσης των υπολοίπων δοντιών, προβλήματα στους δεύτερους γομφίους-διπλανά δόντια)
    Σε περίπτωση που είναι έγκλειστοι και γω θα σου πρότεινα να επισκεφθείς γναθοχειρουργό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Δε θα πάθεις κάτι σοβαρό αλλά θα ταλαιπωρείσαι κάθε τρείς και λίγο

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ναι αλλα τωρα δεν με πονανε.ενα με ξαναπονεσουν θα παω να το κοιταξω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    οκ, μην αγχώνεσαι, έχχω δει φρονιμίτη να ανατέλλει στα 60

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    χαχχχααχαχα καλοο...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •