Εμπιστοσύνη στην σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    12

    Εμπιστοσύνη στην σχέση

    Καλησπέρα σας,

    Χαίρομαι που υπάρχει αυτή η δυνατότητα και αυτός ο χώρος να εκφράσει κάνεις τα συναισθήματα και τους προβληματισμούς του.

    Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα έντονο συναίσθημα που με ορίζει και αυτό είναι η έλλειψη εμπιστοσύνης και η ανασφάλεια.

    Είμαι σχεδόν ένα χρόνο με τον σύντροφό μου, εγώ 27 και εκείνος 33. Και οι δύο επιλέξαμε να είμαστε μαζί συνειδητά, αφού βγήκαμε από άλλες σχέσεις, οι οποίες για συγκεκριμένους λόγους είχαν φθάσει σε τέλμα. Και τα συναισθήματα που μοιραστηκαμε ήταν απλά η αφορμή.
    Μείναμε πολύ γρήγορα μαζί λόγω συνθηκών και το πρώτο διάστημα ήταν πολύ όμορφο και ο άνθρωπος πραγματικά αξιόλογος. Περάσαμε την πρώτη καραντίνα μαζί και μας έφερε πιο κοντά αν και άρχισαν τα προβλήματα γιατί υπήρχαν διάφορες φοβίες και ανησυχίες, από μέρους του, λόγω πανδημίας που του έριχναν όλη τη διάθεση και του μαύριζαν την ενέργεια.
    Εγώ προσπαθούσα να τον εμψυχωσω και να μας κρατήσω καλά και με καλή διάθεση.

    Ωστόσο, και εμένα μου κόστισε γιατί σταμάτησα να εργάζομαι και να πηγαίνω στη σχολή για το μεταπτυχιακό μου και γενικότερα να έχω κοινωνικές επαφες, όντας σε ξένη κιόλας στην πόλη, ένιωσα τελείως μόνη, απομονωμένη και αποδυναμωμένη. Η μόνη που επαφή ήταν ο σύντροφός μου και δυστυχώς λόγω της κατάστασης είχαμε διαφορά σύννεφα.

    Επομένως, μου έριξε πολύ την αυτοπεποίθηση όλη αυτή η κατάσταση και την αυτοεκτίμηση μου. Σε αυτό το σημείο ένιωσα ανασφάλεια, έψαξα και βρήκα κάποιες συνομιλίες με γνωστές του συντρόφου μου, και μια σειρά από ονόματα γυναικών που χαζευε φωτογραφίες.

    Το γνωρίζω πως αυτά μπορεί να μην σημαίνουν κάτι αλλά μου δίνει την αίσθηση ότι δεν με εκτιμά και αναζητά ή ψάχνεται.
    Έκανα μια σχετική συζήτηση του αν έχει την ανάγκη να κοιτά ή να ψάχνει φωτογραφίες και μου δήλωσε ότι δεν εχει την ανάγκη και δεν το κάνει, το έκανε πιο μικρός ή όταν ηταν ελεύθερος.Έχοντας μάλιστα στο μυαλό μου πως και εμείς αναπτύξαμε πιο ιδιαίτερη συνομιλία όντας σε σχέση, με έκανε να σκέφτομαι ότι η ιστορία θα επαναληφθεί.

    Όπως και να έχει θέλω να ανακτήσω την εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και την αυτοεκτίμηση που έχω χάσει και λόγω της κατάστασης είναι δύσκολο να πάρω τα πάνω μου, με την απουσία φίλων μάλιστα από τη ζωή μου στην καθημερινότητα αφού δεν πρόλαβα να αναπτύξω σχέσεις αλλά και την καραντίνα.

    Θέλω να μπορέσω να εμπιστευτω τον σύντροφό μου γιατι τον αγαπάω ειλικρινά και νιώθω πως και εκείνος έχει ειλικρινά συναίσθηματα. Δεν ξέρω πως να πιστεψω στον εαυτό μου αλλά και στον σύντροφό μου για να δομήσουμε μια υγιή σχέση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,777
    Γεια σου, να σε ρωτήσω, αυτες τις συνομιλίες με αλλες κοπέλες που τις είδες? Σου έδωσε το κινητό ή τον υπολογιστή? Και οτι βλέπει φωτογραφίες απο αλλες κοπέλες πώς το γνωρίζεις?

  3. #3
    Meditation
    Guest
    Ντάξει το μπανιστήρι είναι κάτι που δεν κόβεται εύκολα. Το θέμα είναι το πόσο "αθώο" είναι αυτό. Εάν απλά τις κοιτάζει,και χαζεύει φωτο τους δεν λέει κάτι. Επίσης εάν πατάει λαικ πάλι δεν λέει κάτι. Επειδή μπορεί να είναι και τύπος που πατάει ασυναίσθητα λαικ παντού κάνοντας σκρολ στην αρχική.

    Είδες κάτι αλλο περίεργο; κάποιο μήνυμα; Η σχέση σας είναι καλή; τον νιώθεις εκεί; δείχνει να σε εκτιμάει και να σε διεκδικεί σαν γυναίκα; κάνει πράγματα για σένα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ δεν θα σταθώ σε αυτό που ρωτάς αλλά στο ότι μπήκες στην διαδικασία να ψάξεις επειδή κάτι προφανώς σου χτυπούσε άσχημα και δεν είναι όλα τόσο ρόδινα και τα προβλήματα τόσο μικρά όσο τα παρουσιάζεις. Από τη μία λες η συγκατοίκηση σας έφερε πιο κοντά, από την άλλη λες εκεί άρχισαν τα προβλήματα. Που σας έφερε πιο κοντά, στα προβλήματα; Καινούρια σχέση είναι, θα έπρεπε να είστε μέσα στα μέλια κι εσύ μας έχεις αναφέρει ένα σωρό αρνητικά κι ότι έκανες προσπάθειες να διατηρήσεις καλή διάθεση. Το ότι είσαι μόνη σε νέο μέρος και δεν έχεις φίλους και δουλειά δεν σημαίνει ότι γίνεσαι ανασφαλής με τον σύντροφό σου, ίσα ίσα αν ήταν όλα καλά θα δενόσουν μαζί του περισσότερο και δεν θα ξεκολλούσατε ο ένας από τον άλλο σε σχέση τόσο φρέσκια. Άρα κάπου αλλού είναι το θέμα και πρέπει να ψάξεις να το βρεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    Οι συνομιλίες που είναι και το ζουμί πριν τη σχέση η μέτα τη σχέση σας;και τι συνομιλίες βέβαια πονηρές;αν ήταν φλερτ δώστου τα παπούτσια στο χερι.Αν και γνώμη μου είναι ότι ήδη ψαχνεσαι για να το κάνεις παντού στραβά βλέπεις

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    12
    Καλησπέρα, ήταν ανοιχτός ο υπολογιστής κάποιες φορές και εμένα προφανώς μου μπήκε αυτή η ιδέα να το κάνω και αυτό γιατί ίσως όταν αισθάνομαι ότι υπάρχει κάποια δυσκολία υποσυνείδητα μου μπαίνει στο μυαλό ότι πρόκειται για κάτι άλλο μέσα στη σχέση.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Ντάξει το μπανιστήρι είναι κάτι που δεν κόβεται εύκολα. Το θέμα είναι το πόσο "αθώο" είναι αυτό. Εάν απλά τις κοιτάζει,και χαζεύει φωτο τους δεν λέει κάτι. Επίσης εάν πατάει λαικ πάλι δεν λέει κάτι. Επειδή μπορεί να είναι και τύπος που πατάει ασυναίσθητα λαικ παντού κάνοντας σκρολ στην αρχική.

    Είδες κάτι αλλο περίεργο; κάποιο μήνυμα; Η σχέση σας είναι καλή; τον νιώθεις εκεί; δείχνει να σε εκτιμάει και να σε διεκδικεί σαν γυναίκα; κάνει πράγματα για σένα;
    Καλησπέρα Medidation,
    Απλά οι συνομιλίες ήταν με δυο κοπέλες που δεν μου τις έχει αναφέρει σαν φίλες του. Τη μια μου την έχει αναφέρει ονομαστικα μια φορά και την άλλη καθόλου. Δεν λέγαν και κάτι σπουδαίο, κάποιες σκέψεις γενικότερες για τη ζωή και το μέλλον με τη μία κοπέλα που ήξερα το όνομα της. Και με την αλλη ένα σχόλια που της έκανε για τα ρούχα αν είναι στη μόδα και χαζολογησαν λίγο με την άλλη κοπέλα, αλλά μου άφησαν μια γεύση φλερτ. Ή τουλάχιστον έχω εγώ αυτήν την υπόνοια αφού όποιος ψάχνει ως συνήθως στοχεύει στο να βρει πάντα κάτι..
    Ο άνθρωπος αυτός κάνει πράγματα για εμένα είναι εδώ, με εκτιμάει νιώθω όμορφα απλά δεν είναι ο χαρακτήρας του τόσο πηγαίος συναίσθηματικα σε σύγκριση με άλλες μου σχέσεις αλλά νιώθω ότι με αγαπάει γελάμε κλπ.
    Απλά στη προηγούμενη σχέση έχω βιώσει κάτι ανάλογο και ίσως μου έχεις δημιουργηθεί φοβία και πρόσπαθω να βρω κάτι .

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γεια σου, να σε ρωτήσω, αυτες τις συνομιλίες με αλλες κοπέλες που τις είδες? Σου έδωσε το κινητό ή τον υπολογιστή? Και οτι βλέπει φωτογραφίες απο αλλες κοπέλες πώς το γνωρίζεις?
    Καλησπέρα, ήταν ανοιχτός ο υπολογιστής κάποιες φορές και εμένα προφανώς μου μπήκε αυτή η ιδέα να το κάνω και αυτό γιατί ίσως όταν αισθάνομαι ότι υπάρχει κάποια δυσκολία υποσυνείδητα μου μπαίνει στο μυαλό ότι πρόκειται για κάτι άλλο μέσα στη σχέση.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εγώ δεν θα σταθώ σε αυτό που ρωτάς αλλά στο ότι μπήκες στην διαδικασία να ψάξεις επειδή κάτι προφανώς σου χτυπούσε άσχημα και δεν είναι όλα τόσο ρόδινα και τα προβλήματα τόσο μικρά όσο τα παρουσιάζεις. Από τη μία λες η συγκατοίκηση σας έφερε πιο κοντά, από την άλλη λες εκεί άρχισαν τα προβλήματα. Που σας έφερε πιο κοντά, στα προβλήματα; Καινούρια σχέση είναι, θα έπρεπε να είστε μέσα στα μέλια κι εσύ μας έχεις αναφέρει ένα σωρό αρνητικά κι ότι έκανες προσπάθειες να διατηρήσεις καλή διάθεση. Το ότι είσαι μόνη σε νέο μέρος και δεν έχεις φίλους και δουλειά δεν σημαίνει ότι γίνεσαι ανασφαλής με τον σύντροφό σου, ίσα ίσα αν ήταν όλα καλά θα δενόσουν μαζί του περισσότερο και δεν θα ξεκολλούσατε ο ένας από τον άλλο σε σχέση τόσο φρέσκια. Άρα κάπου αλλού είναι το θέμα και πρέπει να ψάξεις να το βρεις.
    Ναι η αλήθεια είναι ότι απο την καραντίνα της άνοιξης και μετα αρχισαν να υπάρχουν θέματα γιατί ο άνθρωπος μου ανησυχούσε και είχε φοβία ότι θα γίνει κάτι στη μητέρα του που είναι σε άλλη πόλη ή θα πάθει κάτι και δεν μπορέσει να είναι εκεί και γενικα είχε φρικαρει με την όλη φάση και τον επηρέασε πολύ τον μαύρισε ψυχολογικά και κάποια στιγμή επηρέασε και εμένα μοιραία αυτό μη έχοντας και εγώ απο αλλου υποστήριξη, γνωστούς και φίλους σε μια ξένη πόλη..ισως να πρέπει να ψάξω άλλου το θέμα. Για αυτό ίσως στοχεύω πέρισσοτερο στο πώς να ανακτήσω τη χαμένη αυτοπεποίθηση μου..και την εμπιστοσύνη στον εαυτό μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Καλημερα!

    Γιατι μπαίνεις στην διαδικασια να συγκρίνεις τον νυν με τους πρώην?
    Ειναι διαφορετικες προσωπικοτητες ο καθενας απο αυτους με διαφορετικές εμπειριες και βιώματα .
    Πως λοιπον να εχουν τι ιδιες αντιδράσεις .

    Ασε ολους τους πρώην και δες τον συντροφο σου με τα δεδομενα που σου βγαζει ο συγκεκριμενος χαρακτήρας .
    Αλλοι ειναι φουλ εκδηλωτικοί και αλλοι οχι ,άλλοι θελουν να μιλανε με κόσμο χωρις καμια προοπτική να φλερτάρουν και αλλοι παλι μπορεί να φλερταρουν ακόμα και με τα μάτια μπροστα σου και να μην παίρνεις χαμπάρι ...

    Συμφωνω οτι οι προηγούμενες μας εμπειρίες μας κάνουν να βλεπουμε αλλιώς τα πραγαματα αλλα καμια φορα πρεπει να μην μας επηρεάζουν.

    Λες οτι η συγκατοίκηση σας έδεσε και πολυ περισσότερο η καραντίνα ...Εγω δεν το βλεπω αυτό ..
    Εσεις τωρα επρεπε να εισαστε μεσα στα μέλια και οχι να μπαινεις σε τετοιες διαδικασίες ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    12
    [QUOTE=ironman;1138784]Οι συνομιλίες που είναι και το ζουμί πριν τη σχέση η μέτα τη σχέση σας;και τι συνομιλίες βέβαια πονηρές;αν ήταν φλερτ δώστου τα παπούτσια στο χερι.Αν και γνώμη μου είναι ότι ήδη ψαχνεσαι για να το κάνεις παντού στραβά βλέπεις[/QUOTE

    Δεν ήταν πονηρές απλά δεν γνώριζα τις κοπέλες αυτές τις δύο ως φίλες του. Μου έδωσε μια αίσθηση φλερτ ή ανάγκη για επικοινωνία και επιβεβαίωση..αλλά όχι κάτι ξεκάθαρο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άντρες αν και παρότι λέτε πως είστε ερωτευμένοι και αγαπάτε μία κοπέλα δεν σταματάτε να τσεκαρετε φωτό από άλλες γυναίκες και έχετε την ανάγκη αυτή της επιβεβαιωσης. Εγώ δεν το αισθάνομαι ποτέ αυτό και δεν το καταλαβαίνω..είχα νιώσει το ίδιο με το πρώην σύντροφό μου και από τη στιγμή αυτή και έπειτα το αίσθημα της ανασφάλειας και της ζήλειας έχει μπει στη ζωή μου. Στην αρχή δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό αλλά μετά που άρχισε η μαυρίλα λόγω καραντίνας το μυαλό μου στράφηκε εκεί και άρχισε να ψάχνει σημάδια. Και προφανώς βρήκε ότι ήθελε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    Λοιπόν αν όντως ήταν φλερτ θα είχα ξενερώσει πολύ άσχημα αλλά νομίζω σε γενικές γραμμές του βρίσκεις διαρκώς μέντες.Απο σεξ πως είστε;Συγνώμη που ρωτάω αλλά αν τα πας καλά εκεί παραβλέπεις κάποια πράγματα τώρα αυτό με τα λαικ δεν είναι τίποτα προσωπικά εγώ πατάω λαικ σε άντρες και γυναίκες τώρα αν ο δικός σου δεν έχει αφήσει χωρίς καρδούλα ξεκωλο για ξεκωλο εκεί πάει αλλού και ναι είναι μεγάλο ξενερωμα οι συνομιλίες επίσης είναι φάουλ με άτομα που με τα βίας ξέρει δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνονται.Αν δεν ζήλεψες πάντως ιδιατερα.με τη συνομιλία μην κάνεις σκηνή για να κάνεις σκηνή

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Γιατι μπαίνεις στην διαδικασια να συγκρίνεις τον νυν με τους πρώην?
    Ειναι διαφορετικες προσωπικοτητες ο καθενας απο αυτους με διαφορετικές εμπειριες και βιώματα .
    Πως λοιπον να εχουν τι ιδιες αντιδράσεις .

    Ασε ολους τους πρώην και δες τον συντροφο σου με τα δεδομενα που σου βγαζει ο συγκεκριμενος χαρακτήρας .
    Αλλοι ειναι φουλ εκδηλωτικοί και αλλοι οχι ,άλλοι θελουν να μιλανε με κόσμο χωρις καμια προοπτική να φλερτάρουν και αλλοι παλι μπορεί να φλερταρουν ακόμα και με τα μάτια μπροστα σου και να μην παίρνεις χαμπάρι ...

    Συμφωνω οτι οι προηγούμενες μας εμπειρίες μας κάνουν να βλεπουμε αλλιώς τα πραγαματα αλλα καμια φορα πρεπει να μην μας επηρεάζουν.

    Λες οτι η συγκατοίκηση σας έδεσε και πολυ περισσότερο η καραντίνα ...Εγω δεν το βλεπω αυτό ..
    Εσεις τωρα επρεπε να εισαστε μεσα στα μέλια και οχι να μπαινεις σε τετοιες διαδικασίες ..
    Καλημέρα,
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .
    Δεν συγκρίνω τους πρώην απλά είμαι συνηθισμένη με άνθρωπους που εκφράζονται επομένως μου ειναι λίγο δύσκολο να νιώσω την ίδια σιγουριά με ένα άλλο χαρακτήρα.. δυστυχώς ενώ στην αρχή ήμασταν καλά μετά λόγω καραντίνας μπήκαν στη μέση προσωπικές ανησυχίες και επηρέασαν πολύ το κλίμα ήταν μια δυσκολη περίοδος που την ξεπεράσαμε σε μεγάλο βαθμό απλά μου πυροδότησε την καχυποψία. Την οποία κουβαλούσα μαζί μου από την προηγούμενη σχέση λόγω περιστατικου.. και αυτό με έκανε να είμαι καχύποπτη και να αναζητώ απαντήσεις. Και η αναζήτηση αυτή προφανώς πάντα καταλήγει στο να σου δώσει αυτό που θέλεις να δεις, αφού είσαι προκατειλημμένος. Προσπαθω και κάνω συζητήσεις παρότι είναι δύσκολο για εκείνον να ανοίγεται και να μπαίνει στη διαδικασία της έκφρασης. Απλά νιώθω μια αβεβαιότητα και έλλειψη εμπιστοσύνης που είναι προσωπικό θέμα το ένα κομμάτι αλλά ένα κομμάτι το δημιουργεί η σχέση μου.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    Λοιπόν αν όντως ήταν φλερτ θα είχα ξενερώσει πολύ άσχημα αλλά νομίζω σε γενικές γραμμές του βρίσκεις διαρκώς μέντες.Απο σεξ πως είστε;Συγνώμη που ρωτάω αλλά αν τα πας καλά εκεί παραβλέπεις κάποια πράγματα τώρα αυτό με τα λαικ δεν είναι τίποτα προσωπικά εγώ πατάω λαικ σε άντρες και γυναίκες τώρα αν ο δικός σου δεν έχει αφήσει χωρίς καρδούλα ξεκωλο για ξεκωλο εκεί πάει αλλού και ναι είναι μεγάλο ξενερωμα οι συνομιλίες επίσης είναι φάουλ με άτομα που με τα βίας ξέρει δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνονται.Αν δεν ζήλεψες πάντως ιδιατερα.με τη συνομιλία μην κάνεις σκηνή για να κάνεις σκηνή
    Στο σεξουαλικό κομμάτι ειμαστε έντονοι και το θέλουμε πολύ. Όχι δεν είναι ότι κάθεται και πατάει λαικ σε όλα τα ξεκόλλα αλλά είναι το κλασικό το χαζεύω προφίλ από ομορφες κοπέλες κλπ. Απλά οι συνομιλίες δεν με έκαναν να αισθανθώ όμορφα γιατί λογικά είναι απλές γνωστές και φανερώνει μια ανάγκη για επικοινωνία και ίσως επιβεβαιωση μέσω της συνομιλίας με το αντίθετο φύλο δεν το καταλαβαίνω αλλιώς τι σημαίνει. Εσύ τι θα προτείνες να κάνω; Η αδιαφορία θα σε ενεργοποιούσε;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by aurora's time View Post
    Καλησπέρα Medidation,
    Απλά οι συνομιλίες ήταν με δυο κοπέλες που δεν μου τις έχει αναφέρει σαν φίλες του. Τη μια μου την έχει αναφέρει ονομαστικα μια φορά και την άλλη καθόλου. Δεν λέγαν και κάτι σπουδαίο, κάποιες σκέψεις γενικότερες για τη ζωή και το μέλλον με τη μία κοπέλα που ήξερα το όνομα της. Και με την αλλη ένα σχόλια που της έκανε για τα ρούχα αν είναι στη μόδα και χαζολογησαν λίγο με την άλλη κοπέλα, αλλά μου άφησαν μια γεύση φλερτ. Ή τουλάχιστον έχω εγώ αυτήν την υπόνοια αφού όποιος ψάχνει ως συνήθως στοχεύει στο να βρει πάντα κάτι..
    Ο άνθρωπος αυτός κάνει πράγματα για εμένα είναι εδώ, με εκτιμάει νιώθω όμορφα απλά δεν είναι ο χαρακτήρας του τόσο πηγαίος συναίσθηματικα σε σύγκριση με άλλες μου σχέσεις αλλά νιώθω ότι με αγαπάει γελάμε κλπ.
    Απλά στη προηγούμενη σχέση έχω βιώσει κάτι ανάλογο και ίσως μου έχεις δημιουργηθεί φοβία και πρόσπαθω να βρω κάτι .

    Απλά οι συνομιλίες δεν με έκαναν να αισθανθώ όμορφα γιατί λογικά είναι απλές γνωστές και φανερώνει μια ανάγκη για επικοινωνία και ίσως επιβεβαιωση μέσω της συνομιλίας με το αντίθετο φύλο δεν το καταλαβαίνω αλλιώς τι σημαίνει.

    Κοίτα, να σου πω ένα παράδειγμα δικό μου, εγώ έχω ζήσει σε πολλά διαφορετικά μέρη και γνωρίζω πάρα πάρα πολλούς διαφορετικούς ανθρώπους. Και έχω πολλούς άντρες φίλους ή που κάναμε παρέα και γενικά είναι αδύνατον να γνωρίζει μία σχέση μου τον καθένα που ξέρω και μπορεί να συνομιλώ μια στο τόσο, ειδικά αν είναι σχετικά νέα σχέση. Επίσης προσωπικά δεν είμαι από τους ανθρώπους που κάνουν μία σχέση και ξαφνικά πέφτω τόσο με τα μούτρα που να μην έχω άλλη ζωή. Δεν ειμαι π.χ. από τους ανθρώπους που θα βρουν γκόμενο και θα εξαφανιστούν από φίλους κι από το πρόσωπο της γης. Οπότε αν θέλει ο άλλος να τρώγεται με τα ρούχα του και να ζηλεύει και να του κάνω εξήγηση ποιος είναι ο καθένας που μπορεί να έχω επαφές, συνεχώς θα βρίσκει αφορμές τύπου "Ποιός είναι αυτός κι από που τον ξέρεις και γιατί δεν μου τον έχεις αναφέρει και γιατί θες να του μιλάς, εγώ δεν σου φτάνω και μπλα μπλα μπλα". Ε, με τέτοιους ανθρώπους εγώ δεν μπορώ να κάνω χωριό να σου πω την αλήθεια.

    Δεν ξέρω 100% τι χαρακτήρας είναι ο δικός σου και τι βιώματα έχει, άλλωστε υπάρχει και κόσμος που αμέσως μοιράζεται το κάθε τι παραμικρό με τη σχέση του και κόσμος που κρατάει και για τον εαυτό του πράγματα χωρίς σώνει και καλά να παίζει κάτι πονηρό. Επίσης ειδικά με το ίντερνετ και τα σόσιαλ, άλλος έχει συνηθίζει και μαλακίζεται με τις ώρες να καβλαντίζει με άτομα που δεν ξέρει και δεν το βλέπει σαν κάτι σοβαρό, άλλος όταν είναι καραντινιασμένος κι άνεργος επικοινωνεί πιο συχνά με άτομα που είχε καιρό να θυμηθεί να μάθει νέα τους και να περνάει η ώρα κι άλλος το χρησιμοποιεί σαν μέσο είτε να φλερτάρει κι ως εκεί είτε να ψαχτεί για κάτι άλλο. Ξαναλέω ότι αν δεν σου έχει δώσει δείγματα ότι κάτι πάει στραβά μεταξύ σας, άδικα το ψειρίζεις. Ωστόσο από αυτά που λες, δεν τα πάτε και τόσο καλά εξαρχής. Σε αυτές τις περιπτώσεις το θέμα δεν είναι αν παίζει αλλού το μάτι του, αλλά τι και γιατί δεν δουλεύει μεταξύ σας.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΙΔΨ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ
    By SOK1000 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-01-2019, 04:06
  2. Όταν κλονίζεται η εμπιστοσύνη στη σχέση..
    By Feta_me_psomi in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 23-12-2017, 21:11
  3. Χειρστηκοτητα στην σχέση
    By thecoffeeisme in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 05-10-2017, 23:29
  4. Replies: 58
    Last Post: 24-12-2011, 11:24
  5. Προκατάληψη στην σχέση..
    By Christina82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2011, 00:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •