Οριακή απελπισία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119

    Οριακή απελπισία

    Υποφέρω χρόνια τώρα απ' την οριακή..με έχει τσακίσει..το χειρότερο μου είναι ότι υπό συνθήκες πιέσεως φρικαρω εντελώς....δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στην δουλειά Μ κ τις περισσότερες μέρες δεν πάω με κίνδυνο όπως καταλαβαίνετε να την χάσω... είναι όμως κάποιες μέρες που πραγματικά δεν υπάρχει στάλα δύναμης μέσα μου...δεν ξέρω τι να κάνω...η ψυχοθεραπεία βοήθησε σε ένα βαθμό αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα.. στεναχωριέμαι επίσης που δεν μπορώ να κόψω τα φάρμακα. . ηρεμιστικά κ αντικαταθλιπτικά μάλλον θα με συντροφεύουν πάντα......απλά ήθελα κάπου να τα πω... ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by lola View Post
    Υποφέρω χρόνια τώρα απ' την οριακή..με έχει τσακίσει..το χειρότερο μου είναι ότι υπό συνθήκες πιέσεως φρικαρω εντελώς....δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στην δουλειά Μ κ τις περισσότερες μέρες δεν πάω με κίνδυνο όπως καταλαβαίνετε να την χάσω... είναι όμως κάποιες μέρες που πραγματικά δεν υπάρχει στάλα δύναμης μέσα μου...δεν ξέρω τι να κάνω...η ψυχοθεραπεία βοήθησε σε ένα βαθμό αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα.. στεναχωριέμαι επίσης που δεν μπορώ να κόψω τα φάρμακα. . ηρεμιστικά κ αντικαταθλιπτικά μάλλον θα με συντροφεύουν πάντα......απλά ήθελα κάπου να τα πω... ευχαριστώ
    Γεια σου lola!! Και εγώ από πίεση δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω, ακόμα και χωρίς πίεση μη σου πω σε δουλειές που εκανα!! Τώρα είμαι άνεργος και δεν τολμώ να σκεφτώ ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να ξαναβρώ δουλειά! Έκανα ψυχοθεραπεία όχι Πολύ τώρα έχω να πάω καιρό λόγο οικονομικών δυσκολιών, παίρνω και ψυχοφαρμακα αλλά και εκεί λόγο οικονομικών έχω καιρό να πάω με αποτέλεσμα να παίρνω καιρό τα ίδια χάπια χρειάζονται, δεν χρειάζονται! Επίσης έχω φτάσει σε αδιαφορία για την ζωή!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    To μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    Εχεις οριακή κ συ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by lola View Post
    Εχεις οριακή κ συ;
    Σε εμένα μιλάς;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σε εμένα μιλάς;;
    ναι σε σενα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by lola View Post
    ναι σε σενα
    Δεν ξέρω lola εγώ έγραψα αυτά που πέρασα και αυτά που με βασανίζουν!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δεν ξέρω lola εγώ έγραψα αυτά που πέρασα και αυτά που με βασανίζουν!!
    Εύχομαι να μην έχεις οριακή...κ εύχομαι να πάνε όλα καλά για σένα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by lola View Post
    Εύχομαι να μην έχεις οριακή...κ εύχομαι να πάνε όλα καλά για σένα
    Ευχαριστώ και σε εσένα να πάνε όλα καλά!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Γειά σου Λόλα. Συνήθως οι ψυχοθεραπευτές αποφεύγουν να πουν ευθεως για οριακή, γιατί θεωρούν ότι σε αποθαρρύνουν έτσι. Εσένα σου έδωσαν γνωμάτευση οριακής; Αν θέλεις μιλησε μας για σένα. Ειμαστε εδω για να σε ακούσουμε. Κι εσενα, Ανδρεα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Καλησπέρα,
    Εγώ δεν έχω διαγνωστεί (ακόμα) με την οριακή διαταραχή αλλά πληρώ όλα τα κριτήρια.. Μόλις ξεκίνησα να βλέπω ψυχίατρο και ήθελα να γνωρίσω/μιλήσω με άτομα σαν και εμένα μιας και νιώθω ότι κανείς δεν με καταλαβαίνει.. Θα χαρώ πολύ να μιλήσουμε με όποιον το θέλει. :)

  12. #12
    Quote Originally Posted by PostMortem View Post
    Καλησπέρα,
    Εγώ δεν έχω διαγνωστεί (ακόμα) με την οριακή διαταραχή αλλά πληρώ όλα τα κριτήρια.. Μόλις ξεκίνησα να βλέπω ψυχίατρο και ήθελα να γνωρίσω/μιλήσω με άτομα σαν και εμένα μιας και νιώθω ότι κανείς δεν με καταλαβαίνει.. Θα χαρώ πολύ να μιλήσουμε με όποιον το θέλει. :)
    Κανένας δεν μπορεί να κάνει αυτοδιάγνωση, άφησε την διάγνωση στον γιατρό σου. Αν αισθάνεσαι ότι <κάτι δεν πάει καλά> και ότι υπάρχουν πιθανότητες να είσαι οριακός/οριακή, βρες κάποιον που να έχει εμπειρία σε διαταραχές προσωπικότητας.
    Είναι πολύ πιο δύσκολα αντιμετωπίσιμες από τις διαταραχές διάθεσης και μπορεί να απαιτήσουν χρόνια θεραπείας, δεν υπάρχουν μαγικά φάρμακα να σε κάνουν καλά, μόνο αμβλύνουν το άγχος και την κατάθλιψη που είναι τα παρελκόμενα. Το να είσαι οριακός/οριακή είναι φάσμα, δεν σημαίνει ίδιες συμπεριφορές σε όλους. Υπάρχουν πολλά επίπεδα λειτουργικότητας. ΠΧ το αυτοκαταστροφικό μπορεί να κυμαίνεται από αλκοόλ, παραμέληση υγείας, light drugs και τζόγο όσο να σε πονάει λίγο, μέχρι σοβαρούς αυτοτραυματισμούς, τρομερές καταχρήσεις και πολύ επικίνδυνες επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές πχ στην οδήγηση. Εστίασε με τον γιατρό σου στην παιδική σου ηλικία, αν είχες απόντες, αδιάφορους γονείς, τραυματικές εμπειρίες κάτι που να σε έκανε να μπεις σε survival mode. Τότε έχεις πιθανότητες να το αναπτύξεις. Δες αν κάνεις <splitting> αν τους κοντινούς σου ανθρώπους, φίλους , γονείς , συντρόφους , τους βλέπεις με σταθερό τρόπο. Αν τους εξιδανικεύεις κατά διαστήματα, αν μετά τους απαξιώνεις τελείως, αν πράγματα τετριμμένα που κάνουν σου προκαλούν ανεξέλεγκτο θυμό. Δες κατά πόσο έχεις σταθερή εικόνα του εαυτού σου ή αν χρειάζεσαι συνέχεια <καύσιμο> για να νοιώθεις καλά, δηλαδή συνεχείς εκδηλώσεις <αγάπης> από τους γύρω σου <αγάπης> όπως εσύ την αντιλαμβάνεσαι. Δες αν έχεις <object constancy>, αν κάποιος από τον στενό σου κύκλο βγει από το κάδρο της καθημερινότητας, δουλειάς , σπιτιού και υπάρχει απόσταση ή λίγη επικοινωνία, τον θυμάσαι ? Τον αγαπάς/εκτιμάς το ίδιο ? ή παλεύεις να τον θυμηθείς ? Επικεντρώσου σε αυτά που σε κάνουν να νομίζεις ότι <κάτι δεν πάει καλά> με ειλικρίνεια. Και ξαναλέω, όλα τα παραπάνω συζήτα τα με τον γιατρό σου. Καλή Ανάσταση σε όλους μας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Madelas, τι ωραία που τα συνόψισες!

Similar Threads

  1. Οριακή μου αγάπη Vol. 2
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 1695
    Last Post: 28-02-2023, 01:11
  2. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  3. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-2020, 14:34
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 12:03
  5. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •