Επιτροπη ΚΕΠΑ γιατι μας ταλαιπωρουν;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    29

    Επιτροπη ΚΕΠΑ γιατι μας ταλαιπωρουν;

    Περασα επιτροπη σημερα για την ανανεωση της αναπηριας,ειναι η τριτη φορα που περναω,μου καναν παλι ψυχοφθορες ερωτησεις για το τι εγινε τοτε που ειχα την κριση ,μου το ανανεωσαν παλι για δυο χρονια σαν F20 (σχιζοφρενεια)
    Το ερωτημα μου ειναι γιατι πρεπει να μας ταλαιπωρουν καθε δυο χρονια;Η σχιζοφρενεια ειναι κατι θεραπευσιμο ή απλα άναστελλονται τα συμπτωματα με τα αντιψυχωτικα που παιρνουμε;
    Ποσες φορες ακομα θα πρεπει να μου θυμιζουν τον εγκλεισμο μου με εισαγγελικη παρεμβαση;

  2. #2
    xaka10
    Guest
    οπως και ο κουτσος θα βγαλει ποδι ο τυφλος θα ξαναδει.περα απο την πλακα σχιζοφρενεια εχουμε ουτε μονο καταθλιψη ουτε μονο ιδεοψυχαναγκασμους.βεβαια περα απο την σχιζοφρενεια εχω και κρισεις πανικου και καταθλιψη και αγοραφοβια αλλα εχω και σχιζοφρενεια που ειναι απο τις χειροτερες αναπηριες στον κοσμο.οταν επαθα την ιστορια της ψυχωσης ειχα μεινει στο κρεβατι για μερες διχως να εχω επιγνωση του περιβαλλοντος λες και ειχα πεσει σε αφασια αμα δεν με πηγαιναν οι γονεις μου σε γιατρο και εμενα μονος θα πεθαινα απο την πεινα.αν ειχα μονο ιδεοψυχαγκαστικη διαταραχη δεν θα ηταν τιποτα σπουδαιο ο μισος κοσμος εχεις εμμονες με κατι ειτε αυτο αφορα την υγεια του ειτε ενα προσωπο οχι ομως να χανουν την επαφη με το περιβαλλον και να μην σηκωνονται απο το κρεβατι ουτε να καταλαβαινουν τιποτα.

    βεβαια φταιει το γεγονος και το λεω χυμα οτι καποιοι που εχουν πιο ελαφριες παθησεις απο εμας φουσκωνουν οι γιατροι τις παθησεις τους στο φακελο για τα κεπα για να παρουν επιδομα και πριν με κατακρινετε εχω παραδειγμα γυναικας που ειχε μονο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και καταθλιψη και εβαλε και ψυχωτικα στοιχεια μεσα για να παρει επιδομα ενω δεν επαιρνε καθολου αντιψυχωτικα γιατι ψυχωση χωρις αντιψυχωτικα δεν γινεται.αυτη η κυρια επαιρνε αντικαταθιπτικα και αγχλυτικα μονο.μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα

  3. #3
    Elenia781
    Guest
    το θεμα κεπα με απασχολει και εμενα . Θα μου ειναι χρησιμο στην δουλεια μου αλλα δεν θελω επιδοματα ή συνταξη ακομα τα βγαζω περα. Σιγουρα υπαρχει εξελιξη της ασθενειαςς καλυτερη με τα χρονια αλλα μπορει και χειροτερη αν δεν παιρνει καποιος τα φαρμακα ανελλιπως.ή οπως εγω που κατρακυλησα σε προσπαθεια αλλαγης φαρμακου. Οταν περνας κεπα συνηθως μεγαλωνουν την αναπηρια απο προηγουμενη φορα δεν εχω ακουσει να μειωνεται το ποσοστο,αν αυτο σημαινει κατι

  4. #4
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    το θεμα κεπα με απασχολει και εμενα . Θα μου ειναι χρησιμο στην δουλεια μου αλλα δεν θελω επιδοματα ή συνταξη ακομα τα βγαζω περα. Σιγουρα υπαρχει εξελιξη της ασθενειαςς καλυτερη με τα χρονια αλλα μπορει και χειροτερη αν δεν παιρνει καποιος τα φαρμακα ανελλιπως.ή οπως εγω που κατρακυλησα σε προσπαθεια αλλαγης φαρμακου. Οταν περνας κεπα συνηθως μεγαλωνουν την αναπηρια απο προηγουμενη φορα δεν εχω ακουσει να μειωνεται το ποσοστο,αν αυτο σημαινει κατι
    εξαρταται τι παθηση εχεις.αν εχει σχιζοφρενεια μπορεις να παρεις 67% αναπηρια ,αν εχεις καταθλιψη παιρνεις μαξιμουμ 50% μπορει και 35%.

    Λαθος κανεις οτι ανεβαινουν τα ποσοστα αναπηριας σχετικα με τις προηγουμενες φορες.υπαρχουν πολλοι που επαιρναν συνταξεις αναπηριας ή προνοιακα επιδοματα για χρονια και περασαν εκ νεου απο επιτροπη και τους εκοψαν τα ποσοστα ειδικα τα τελευταια χρονια που λογω κρισης εχουν λαβει εντολη να μειωνουν τα ποσοστα για να γλιτωνει εξοδα η κυβερνηση.

    περνας επιτροπη δεν χανεις τιποτα.ενα παραβολο δινεις τιποτα αλλο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Τον άλλο μήνα περνάω κεπα για τρίτη φορά για ανανέωση.,ελπιζω,του επιδόματος αναπηρίας 67% από τον οπεκα Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε τι βήματα θα κάνω, αιτηση, (που, πως) όλα ηλεκτρονικά θα γίνουν? Που να τηλ να μου πούνε?

  6. #6
    Elenia781
    Guest
    Θα μαζεψεις οτι χαρτια ειχες παει τις προηγουμενες φορες. Θα πρεπει να κλεισεις ραντεβου μεσω του efka.gov.gr/rv οταν μπεις στο λινκ μενουμε ασφαλεις-->νεο ραντεβου, ΚΕΠΑ. Αφου βρεις ραντεβου σε οποιο εφκα βρεις διαθεσιμο θα πας με τα χαρτια σου ,σου δινουν αιτηση και μετα πληρωνεις τα 46.14 . Αυτο

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    εγω παιρνω εδω και 9 χρονια αντιψυχωσικο αντικαταθλιπτικο και ζαναξ.
    δεν εχω περασει κεπα. δεν εχω νοσηλευτει ποτε.
    υπαρχει περιπτωση να παρω το επιδομα? η θα ταλαιπωρηθω τσαμπα γιατι μενω επαρχια...
    τι εμπειρια εχεις πανω στο θεμα?

  8. #8
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εγω παιρνω εδω και 9 χρονια αντιψυχωσικο αντικαταθλιπτικο και ζαναξ.
    δεν εχω περασει κεπα. δεν εχω νοσηλευτει ποτε.
    υπαρχει περιπτωση να παρω το επιδομα? η θα ταλαιπωρηθω τσαμπα γιατι μενω επαρχια...
    τι εμπειρια εχεις πανω στο θεμα?
    Ο γιατρος που σου γραφει τα φαρμακα θα φτιαξει εισηγητικο φακελο για ΚΕΠΑ. Ρωτησε τον

Similar Threads

  1. Επιτροπη ΚΕΠΑ
    By ads in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 12-09-2020, 16:10
  2. ευφορευτικη επιτροπη
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 27-05-2019, 00:31
  3. Επιτροπή ΚΕΠΑ -καταθλιψη
    By stellagr in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 1
    Last Post: 16-07-2016, 14:38
  4. sleeve και εγκριση απο επιτροπη...
    By mariakriti_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-2012, 18:20
  5. Επιτροπή από γιατρούς
    By νικος32 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 32
    Last Post: 11-01-2010, 00:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •