Συναισθηματική Υπερφαγία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    2

    Συναισθηματική Υπερφαγία

    Καλησπέρα! Είμαι 29 χρονών και είναι η πρώτη φορά που γράφω σε κάποιο forum. Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα συναισθηματικής υπερφαγίας εδώ και 1.5 χρόνο που είχα την απώλεια ενός αγαπημένου μου προσώπου. Πήρα 10 κιλά σε 3 μήνες. Κατάφερα και ξεκίνησα συστηματικά γυμναστική (3-4 φορές/εβδομάδα). Ζήτησα και συμβουλές ψυχολόγου και διατροφολόγου. Χρησιμοποίησα διάφορες τεχνικές αλλά ο διατροφολόγος δεν δούλεψε για μένα γιατί δεν άντεχα αυτό τον περιορισμό σε ένα χαρτί. Κατάφερα και έχασα 7 κιλά σε 2.5 μήνες. Ωστόσο, σύντομα βαρέθηκα και τα παράτησα. Στο υπόλοιπο διάστημα επαιρνα και εχανα κιλά με τις ίδιες τεχνικές (μόνο τη γυμναστική δεν εγκατέλειψα). Ποτέ δεν έκανα εξαντλητικές δίαιτες. Τον τελευταίο μήνα έχω πάρα πολλά επεισόδια υπερφαγίας και νιώθω να έχω χάσει το κίνητρο μου για απώλεια βάρους. Θέλω να αποκτήσω επιτέλους μια υγιεινή διατροφή και να φύγουν αυτά τα κιλά που με βαραίνουν. Σκέψεις;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    καλησπέρα!
    έχεις μιλήσει με κάποιο ειδικό;
    η υπερφαγία είναι μηχανισμός άμυνας στο άγχος, οπότε ίσως θα σε βοηθούσε να βρεις πιο υγιείς τρόπους να κατευνάσεις το άγχος και να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις τη ζωή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    γεια σου και καλως ήρθες! Εαν δεν λύσεις μεσα σου τον λόγο που κανεις υπερφαγικα επεισοδια θα δυσκολευτεις πολυ να τα σταματησεις. Τα συναισθημα ελεγχουν το σωμα σου και όχι η πεινα σου.

    Με τον ψυχολογο πως παει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,353
    Quote Originally Posted by ice_02 View Post
    Καλησπέρα! Είμαι 29 χρονών και είναι η πρώτη φορά που γράφω σε κάποιο forum. Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα συναισθηματικής υπερφαγίας εδώ και 1.5 χρόνο που είχα την απώλεια ενός αγαπημένου μου προσώπου. Πήρα 10 κιλά σε 3 μήνες. Κατάφερα και ξεκίνησα συστηματικά γυμναστική (3-4 φορές/εβδομάδα). Ζήτησα και συμβουλές ψυχολόγου και διατροφολόγου. Χρησιμοποίησα διάφορες τεχνικές αλλά ο διατροφολόγος δεν δούλεψε για μένα γιατί δεν άντεχα αυτό τον περιορισμό σε ένα χαρτί. Κατάφερα και έχασα 7 κιλά σε 2.5 μήνες. Ωστόσο, σύντομα βαρέθηκα και τα παράτησα. Στο υπόλοιπο διάστημα επαιρνα και εχανα κιλά με τις ίδιες τεχνικές (μόνο τη γυμναστική δεν εγκατέλειψα). Ποτέ δεν έκανα εξαντλητικές δίαιτες. Τον τελευταίο μήνα έχω πάρα πολλά επεισόδια υπερφαγίας και νιώθω να έχω χάσει το κίνητρο μου για απώλεια βάρους. Θέλω να αποκτήσω επιτέλους μια υγιεινή διατροφή και να φύγουν αυτά τα κιλά που με βαραίνουν. Σκέψεις;;
    Υπερφαγία έχω και εγώ αλλά δεν αισθάνομαι τύψεις, έβαλα σε λίγους μήνες κάπου 15-16 κιλά όλα αυτά γιατί δεν με νοιάζει πια ο εαυτός μου έχω παραιτηθεί από την ζωή!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    2
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Με βοηθάει αρκετά ο ψυχολόγος, κυρίως στο να συνειδητοποιώ τον τρόπο που ζω και τι κάνω και νιώθω. Νομίζω είναι το άγχος μου και ο τρόπος που ζω πλέον, χωρίς το πρόσωπο που έχασα, με μεγάλη πίεση στη δουλειά, πολλές ώρες δουλειάς και χωρίς αυτή τη χαρά και την ανεμελιά που είχα πριν. Απλά μερικές φορές νιώθω τεράστια ψυχική κούραση και δεν θέλω να σκεφτώ τίποτα και τότε είναι που κάνω τα επεισόδια. Γιατί δεν μπορώ να πιέσω τον εαυτό μου να σταματήσει. Προσπαθώ να μην αφεθώ, ποτέ δεν ήμουν έτσι και προσπαθώ πολύ να ανακάμψω. Αλλά το τελευταίο διάστημα μοιάζει αδύνατο.

Similar Threads

  1. Συναισθηματική υπερφαγία.......!!!
    By Deleted240217a in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 89
    Last Post: 14-01-2017, 23:02
  2. συναισθηματικη υπερφαγια....;
    By non@me in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 31
    Last Post: 25-11-2016, 17:01
  3. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ/ΑΦΑΓΙΑ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 75
    Last Post: 07-05-2011, 09:52
  4. Καινούρια στη συναισθηματική υπερφαγία...
    By snoopy87 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 14
    Last Post: 10-03-2011, 14:18
  5. Συναισθηματικη υπερφαγια
    By persefoni_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2008, 19:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •