Μιλήστε μου! Μην με αγνοήσετε!!!!!!! Δεν είμαι καλά.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15

    Μιλήστε μου! Μην με αγνοήσετε!!!!!!! Δεν είμαι καλά.

    Πριν 2 χρόνια, ήμουν Αθήνα, κοντά στο σπίτι και προσπάθησα να κάνω υπόσχεση στον Χριστιανικό Θεό σχετικά με το να μην γυρίσω σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες, κάτι τέτοιο. Ήταν κάτι που μου έλεγε το ocd να κάνω. Έκανα την υπόσχεση για να αναγκάσω τον εαυτό μου να μην κάνει την τελετουργία. Εικονοποιήσα την υπόσχεση για να μην κάνω κάποιο λάθος. Δηλαδή, εικονοποιήσα συγκεκριμένη διαδρομή επιστροφής και συγκεκριμένες χαρτοπετσέτες. Προσπάθησα να την ακυρώσω στο τέλος αλλά αν άλλοι Θεοί δέχτηκαν την υπόσχεση?


    Σήμερα, ήμουν Κοζάνη στο πατρικό μου σπίτι (διαφορετική πόλη και διαφορετικό σπίτι από αυτό της υπόσχεσης) και ήμουν στο μπάνιο. Τυχαία, άκουσα τον αδερφό μου να μπαίνει σπίτι. Αμέσως, μου ήρθε μια ψυχαναγκαστική σκέψη χωρίς την θέληση μου, ότι ο αδερφός μου μπορεί να γύρισε σπίτι για να πάρει χαρτοπετσέτες. Κάτι που δεν έκανε. Αγχώθηκα και πήγα να κλείσω τα αυτιά μου ώστε να μην ακούσω τις πράξεις του αδερφού μου. Λόγω ενος άλλου ψυχαναγκασμού, ο ψυχαναγκασμός δεν με άφηνε να κλείσω τα αυτία μου. Και έτσι, νομίζω απλά τα αγνόησα όλα και πάτησα το καζανάκι για νορμαλ λόγο. Τότε ο ψυχαναγκασμός άρχισε να μου λέει ότι μπορεί να φανεί σαν κοροιδεία στους Θεούς επειδή μπορεί να μοιάζει ότι αποφεύγω να κλείσω τα αυτιά μου αλλά πατάω το καζανάκι για να κάνει θόρυβο για να μην ακούω τον αδερφό μου. Τότε θέλησα να αποδείξω ότι δεν κοροιδεύω και άρχισα να ακουώ επίτηδες, γενικά και αόριστα, 2-3 δευτερόλεπτα περίπου, τον αδελφό μου να κλείνει την πόρτα. Νομίζω δεν έκανα καμία σύνδεση με χαρτοπετσέτα όταν άρχισα να τον ακούω.


    Ο ψυχαναγκασμός μου λέει

    ocd: ο αδερφός σου δεν γύρισε για χαρτοπετσέτα αλλά για να μείνει/συνεχίζει την μέρα του στο σπίτι. όταν ενστικτωδως, προσπάθησες να ακούσεις έστω 2-3 δευτερόλεπτα τί κάνει ο αδερφός σου, εφόσον ΠΡΙΝ είχες τον φόβο στο μυαλό σου ότι υπήρχε μια πιθανότητα να γύρισε για να πάρει χαρτοπετσέτα, παρολο που δεν γύρισε για χαρτοπετσέτες, εφόσον το είχες σαν φόβο μυαλό σου, τότε, ισως, όταν προσπάθησες να τον ακούσεις για 2-3 δευτερόλεπτα, μπορεί να ξεχάστηκες και να άρχισες να τον ακούς με σκοπό σαν να θες να τον ακούσεις να πάρει κάποια χαρτοπετσέτα. ίσως έσπασες την υπόσχεση.


    Θέλω επιβεβαίωση ότι δεν έσπασα την υπόσχεση.
    Last edited by Zetolaius; 12-11-2020 at 23:57.

  2. #2
    Ηρεμησε.......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έσπασες καμία υπόσχεση. Αλλά βρε φίλε μου δεν το καταλαβαίνεις ότι έχεις αρχίσει και τα χάνεις; Λες εντελώς μα εντελώς παράλογα πράγματα. Με απλή γλώσσα "τρελά" κι ας χτυπάει άσχημα στο φόρουμ που είμαστε. Υπάρχουν κάποιες επίμονες ψυχαναγκαστικές σκέψεις που κάποιος ως ένα βαθμό τις ελέγχει και είναι λειτουργικός και συνεχίζει κι απολαμβάνει σε μεγάλο βαθμό τη ζωή του, συνήθως έχοντας ζητήσει τη βοήθεια ειδικού, αλλά εσύ φαίνεσαι να σκέφτεσαι συνεχώς παράλογα πράγματα και να βασανίζεσαι από "υποσχέσεις" και άλλες ανούσιες, παράλογες σκέψεις. Συνεχώς. Τι ποιότητα ζωής και καθημερινότητα έχεις αν ούτε να χέσεις δεν μπορείς χωρίς να βασανίζεσαι από σκέψεις;
    Δεν ακούγεται ωραίο, αλλά έχεις αρχίσει να τρελαίνεσαι. Γιατί δεν θες να κάνεις κάτι για αυτό; Θες να καταλήξεις σε άσχημες εξελίξεις αντί να το προλάβεις; Συγγνώμη που στο λέω ωμά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Τραβα σε γιατρο εκεινον τον πληρωνεισ και σε ακουει εμεισ εδω τσαμπα τι να κανουμε και πολυ σε κρατησαμε αν θεσ να μαθεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Είσαι αγενής. Τι τρόπος είναι αυτός σε έναν άνθρωπο που βασανίζεται από ιδεοψυχαναγκασμο.? Μην πεις τίποτα αν δεν μπορείς να πεις κάτι καλο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Φίλε Zetolaious, δεν έχω βιώσει ποτέ κάτι παρόμοιο και δεν ξέρω τι να σου πω αλλά σίγουρα ακούγεται πολύ δύσκολο. Και τα δύσκολα μας κάνουν τη ζωή μας περίπλοκη και δεν μας αφήνουν να την απολαύσουμε. Δεν αξίζει σε κανένα αυτό. Εδώ ηρθαμε σε αυτή τη γη για να είμαστε ευτυχισμένοι και ήρεμοι. Εγώ θέλω να ρωτήσω? Έχεις καλή αίσθηση του εαυτού σου? Τι νιώθεις τι θέλεις τι αισθάνεσαι ανά πάσα στιγμή? Αν συγκεντρωθείς κάπου βοηθάει καθόλου? Αλλά όπως σου είπα δεν ξέρω καθόλου πως είναι όλο αυτό οπότε μπορεί να λέω και βλακειες οπότε συμπαθα με.

Similar Threads

  1. Θέλω να φάω γιατί δεν είμαι καλά ή δεν είμαι καλά γιατί δεν τρώω όσο πριν;
    By adespoto in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2021, 22:55
  2. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ
    By OcdGuy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2020, 19:33
  3. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-08-2020, 09:38
  4. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 14:12
  5. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 23:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •