Αιματουρια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1

    Αιματουρια

    Καλησπέρα... Βαγγέλης 45 χρόνων... Είχα κάποιες ενοχλήσεις στον δεξί ορχι(δεν είναι η πρώτη φορά) και λίγο πιο δεξιά στην πυελο.... Επειδη είχα περάσει προστατιτιδα μικροβιακη και με ταλαιπώρησε κάποιους μήνες. Μαζί με την διάγνωση μου βρηκε ότι έχω και μια αρχομένη βουβωνοκήλη εκεί που έχω την ενόχληση στην πυελο δεξιά.. Πηγα στον ουρολόγο έκανα υπέρηχο νεφρών, προστάτη, κύστης, όρχεων.... Όλα ήταν καλά.. Μου είπε ότι η ενόχληση στον ορχι είναι μάλλον από την βουβωνοκήλη γιατι περνάνε νεύρα από εκεί και κάποιο πιέζεται και σου βγάζει αυτήν την ενόχληση.. Κάνω και εξετάσεις αίματος, ουρια, κρεατινινη, ζάχαρο, PSA, ουρικο οξύ και άλλες οι οποίες και αυτες ήταν μια χαρά... Κάνω γενική ούρων και καλλιέργεια ούρων... Μια χαρά και αυτές πλην όμως βρέθηκαν στα ουρα ερυθρα αιμοσφαίρια 12-15 κ.ο.π. Μιλάω με τον ουρολόγο και μου λέει ότι είναι τυχαιο γεγονός και να το επαναλάβω σε κάνα μήνα... Να πίνω άφθονα υγρά και 2-3 ημέρες πριν πάω να δώσω ουρα να μην κάνω σεξ και να μην τρέξω (ειμαι δρομέας). Αν επίμενει να κάνουμε μια αξονική να δούμε τι φταίει.. Πριν δώσω ουρα δεν είχα πάει για τρέξιμο 1 εβδομάδα... Μονο σεξ είχα κάνει την πιο προηγούμενη ημέρα... Μπήκα στο ίντερνετ να δω τι σημαίνει αυτό και είδα χίλια μύρια και αγχώθηκα..ο ουρολόγος βεβαια ήταν αρκετά καθησυχαστικος και χαλαρός.... έχει κανείς κάτι να μοιραστεί μαζί μου??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Lordpel View Post
    Καλησπέρα... Βαγγέλης 45 χρόνων... Είχα κάποιες ενοχλήσεις στον δεξί ορχι(δεν είναι η πρώτη φορά) και λίγο πιο δεξιά στην πυελο.... Επειδη είχα περάσει προστατιτιδα μικροβιακη και με ταλαιπώρησε κάποιους μήνες. Μαζί με την διάγνωση μου βρηκε ότι έχω και μια αρχομένη βουβωνοκήλη εκεί που έχω την ενόχληση στην πυελο δεξιά.. Πηγα στον ουρολόγο έκανα υπέρηχο νεφρών, προστάτη, κύστης, όρχεων.... Όλα ήταν καλά.. Μου είπε ότι η ενόχληση στον ορχι είναι μάλλον από την βουβωνοκήλη γιατι περνάνε νεύρα από εκεί και κάποιο πιέζεται και σου βγάζει αυτήν την ενόχληση.. Κάνω και εξετάσεις αίματος, ουρια, κρεατινινη, ζάχαρο, PSA, ουρικο οξύ και άλλες οι οποίες και αυτες ήταν μια χαρά... Κάνω γενική ούρων και καλλιέργεια ούρων... Μια χαρά και αυτές πλην όμως βρέθηκαν στα ουρα ερυθρα αιμοσφαίρια 12-15 κ.ο.π. Μιλάω με τον ουρολόγο και μου λέει ότι είναι τυχαιο γεγονός και να το επαναλάβω σε κάνα μήνα... Να πίνω άφθονα υγρά και 2-3 ημέρες πριν πάω να δώσω ουρα να μην κάνω σεξ και να μην τρέξω (ειμαι δρομέας). Αν επίμενει να κάνουμε μια αξονική να δούμε τι φταίει.. Πριν δώσω ουρα δεν είχα πάει για τρέξιμο 1 εβδομάδα... Μονο σεξ είχα κάνει την πιο προηγούμενη ημέρα... Μπήκα στο ίντερνετ να δω τι σημαίνει αυτό και είδα χίλια μύρια και αγχώθηκα..ο ουρολόγος βεβαια ήταν αρκετά καθησυχαστικος και χαλαρός.... έχει κανείς κάτι να μοιραστεί μαζί μου??
    Καλησπέρα
    Λάθος που εψαξες στο ίντερνετ. Απλά σε αγχώνει, δεν είναι γιατρός.
    Πληροφοριακά σου λέω ότι αιματουρια σημαίνει να βλέπεις εσύ αίμα στα ούρα και όχι το μικροσκόπιο. Εμπιστοσύνη στον γιατρό σου και μην αγχωνεσαι.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Καλησπέρα
    Λάθος που εψαξες στο ίντερνετ. Απλά σε αγχώνει, δεν είναι γιατρός.
    Πληροφοριακά σου λέω ότι αιματουρια σημαίνει να βλέπεις εσύ αίμα στα ούρα και όχι το μικροσκόπιο. Εμπιστοσύνη στον γιατρό σου και μην αγχωνεσαι.
    Πολυ σωστη ............ οχι διαγνωσεις μεσω ιντερνετ ............ αιματουρια ειχα κι εγω , χρωμα κοκκινου κρασιου , αλλα ειχα ρηξη νεφρου, απο ατυχημα , και πηγα κατευθειαν νοσοκομειο.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Η μικροσκοπική αιματουρία φαίνεται μόνο με το μικροσκόπιο, όχι με γυμνό μάτι. Αν ανησυχείς και ειδικά αν πονάς ακόμα, πάρε μια δεύτερη γνώμη.

  5. #5
    Ο,τι σου ειπε ο γιατρος σου! Πιες πολλα υγρα,ξεκουρασου και μην σηκωνεις βαρη αν ειναι εφικτο! Το να ψαξεις στο ιντερνετ ειναι το μεγαλο λαθος που κανουμε ολοι ποσο μαλλον για ενα θεμα πολυπαραγοντικο οπως αυτο.. Οποτε οδηγιες γιατρου επαναληψη και μετα βλεπουμε!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερες...η αιματουρια που ειναι ορατη λεγεται μακροσκοπικη αιματουρια,αυτη που φαινεται στην εξεταση ουρων ειναι μικροσκοπικη.Πιθανον να εχεις αμμο στα νεφρα,η αποτιτανωσεις(ασβεστωσεις )στον προστατη λογω της προστατιτιδας.Με εναν απλο υπερηχο νεφρων προστατη φαινονται αυτα.Εφοσον δεν εδειξε τιποτα ο υπερηχος μαλλον ηταν κατι τυχαιο οπως ειπε ο γιατρος.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •