Συναισθηματικα μη διαθεσιμο ατομο? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 103
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Γενικώς ζει σε μια βαρεμάρα η κοπέλα και μια ζωή ανούσια, για τους δικούς της λόγους. Εξού που οι γνωστοί της της είπα ότι τώρα την βλέπουν ευχαριστημένη, όσο εισασταν μαζί. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι ερωτευμένη μαζί σου.
    Την ανέβασες δηλαδή, η γνωστή επιβεβαίωση, όποτε σαν ανεβασμένη έχει όρεξη να ζήσει την ζωή της αλλά χωρίς να σε έχει προτεραιότητα, αλλά ούτε και θέλει να σε αφήσει για να την ανεβάζεις όταν την παίρνει από κάτω.
    Μη περιμένεις να σε απαλλάξει εύκολα, μόνο εάν βρει κάτι άλλο που θα την καλύψει.
    Το μυνημα παντως για το πως θα είσαστε στο έδωσε να το καταλάβεις, από εδώ και πέρα αποφασίζεις και πρατεις τι θες εσυ.
    Δεν ξέρω αν το ανέφερες, αλλά σεξ κάνετε πλέον για όσο λίγο συναντιέστε; Μην συζητάμε ότι να ναι χωρίς το βασικό συστατικό

  2. #32
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Πασχει απο αυτοανοσο, το οποιο επειδη εχω ασχοληθει και λογω κλαδου εργασιας μου, φερει και ψυχολογικες μεταπτωσεις και επειδη θεωρειται μη ιασιμο μεχρι τωρα, φερνει και καταθλιψη. Το σεξ ηταν γενικα δυνατο, αλλα εχει 2 μηνες που δεν...καθως δεν βρισκομαστε κιολας,αφου εχει μετακομισει λογω δουλειας σε διπλανη πολη και η μονη μου επισκεψη ηταν για να κανω το τελευταιο ξεκαθαρισμα που σας περιεγραψα τι ειπωθηκε. Θεωρητικα μου ελεγε οτι δεν ειχε σεξουαλικη ζωη με τον πρωην της και οτι με εμενα αρχισε να εχει, καθως ημουν ιδιαιτερα ορεξατος. Οποτε χαθηκε και αυτο το συστατικο..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Πασχει απο αυτοανοσο, το οποιο επειδη εχω ασχοληθει και λογω κλαδου εργασιας μου, φερει και ψυχολογικες μεταπτωσεις και επειδη θεωρειται μη ιασιμο μεχρι τωρα, φερνει και καταθλιψη. Το σεξ ηταν γενικα δυνατο, αλλα εχει 2 μηνες που δεν...καθως δεν βρισκομαστε κιολας,αφου εχει μετακομισει λογω δουλειας σε διπλανη πολη και η μονη μου επισκεψη ηταν για να κανω το τελευταιο ξεκαθαρισμα που σας περιεγραψα τι ειπωθηκε. Θεωρητικα μου ελεγε οτι δεν ειχε σεξουαλικη ζωη με τον πρωην της και οτι με εμενα αρχισε να εχει, καθως ημουν ιδιαιτερα ορεξατος. Οποτε χαθηκε και αυτο το συστατικο..

    Σορυ που θα σε προσγειώσω λιγο αποτομα, αλλα εδω μεσα πρέπει να λεμε αλήθειες οσο δύσκολες ειναι για τον άλλον...

    Ειναι μια κουβέντα που μια γυναίκα με όσους άντρες και να πάει ,με αυτον που ειναι στην παρούσα φαση ,αυτα θα του λεει...
    Και αληθεια να ειναι και να το εννοεί γιατι ποτε κανένας δεν ξέρει τι εχει ζησει ο άλλους ,να ξερεις οτι στα λόγια ολοι ειμαστε ρήτορες ...τα κορμια και οι πραξεις μετράνε ...
    Ειναι αυτο που λενε οτι η γυναικα αν ξέρει πεντε πράγματα παραπανω ,με τα λογια μπορει εναν άντρα να τον κάνει να νιώσει πραγματικό θεό....Άλλωστε αυτο αναζητάτε ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Σορυ που θα σε προσγειώσω λιγο αποτομα, αλλα εδω μεσα πρέπει να λεμε αλήθειες οσο δύσκολες ειναι για τον άλλον...

    Ειναι μια κουβέντα που μια γυναίκα με όσους άντρες και να πάει ,με αυτον που ειναι στην παρούσα φαση ,αυτα θα του λεει...
    Και αληθεια να ειναι και να το εννοεί γιατι ποτε κανένας δεν ξέρει τι εχει ζησει ο άλλους ,να ξερεις οτι στα λόγια ολοι ειμαστε ρήτορες ...τα κορμια και οι πραξεις μετράνε ...
    Ειναι αυτο που λενε οτι η γυναικα αν ξέρει πεντε πράγματα παραπανω ,με τα λογια μπορει εναν άντρα να τον κάνει να νιώσει πραγματικό θεό....Άλλωστε αυτο αναζητάτε ...
    Όσο παραξενο και αν σου φαίνεται, υπάρχουν όντως γάμοι χωρίς σεξ...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Όσο παραξενο και αν σου φαίνεται, υπάρχουν όντως γάμοι χωρίς σεξ...
    Για γαμους μιλάμε φιλη οχι για συμβατικές συμβιώσεις .....

    Αν καποια προτιμα να καθεται σε γαμο χωρις σεξ δεν ειναι μονο θεμα του αντρα με συνχωρεις...
    Δεν ειπε κανενας πως μεσα στον γαμο ειναι ολα ροδινα και μια ζωη εισαι μεσα στις χαρες και στα λουλουδια ....μεχρι να βρεις τα πατηματα σου μεσα σε αυτο ειδικα μετα απο καποια χρονια που εχει φυγει το τρελλο συναισθημα θελει πολυ υπομονη και θελησει και απο τους δυο για να κρατηθει ολο αυτο..

    Αν λοιπον εγω δεν κανω ερωτα θα πω και οχι σεξ (εχει διαφορα οσο γελειο και αν ακουγεται)δεν φταιει μονο ο αντρας μου...
    Κατι κανω και εγω λαθος....
    Και σιγουρα οταν τον παντρευτικα ηταν ο ενας και μοναδικος που μου χαρισει αυτο που λεει η κοπελια στον θεματοθετη μας ...γνωστη ατακα νομιζω....

    Γαμος χωρις ερωτα δεν υπαρχει ,αυτο το κραταει οτι και να λεμε ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Για γαμους μιλάμε φιλη οχι για συμβατικές συμβιώσεις .....

    Αν καποια προτιμα να καθεται σε γαμο χωρις σεξ δεν ειναι μονο θεμα του αντρα με συνχωρεις...
    Δεν ειπε κανενας πως μεσα στον γαμο ειναι ολα ροδινα και μια ζωη εισαι μεσα στις χαρες και στα λουλουδια ....μεχρι να βρεις τα πατηματα σου μεσα σε αυτο ειδικα μετα απο καποια χρονια που εχει φυγει το τρελλο συναισθημα θελει πολυ υπομονη και θελησει και απο τους δυο για να κρατηθει ολο αυτο..

    Αν λοιπον εγω δεν κανω ερωτα θα πω και οχι σεξ (εχει διαφορα οσο γελειο και αν ακουγεται)δεν φταιει μονο ο αντρας μου...
    Κατι κανω και εγω λαθος....
    Και σιγουρα οταν τον παντρευτικα ηταν ο ενας και μοναδικος που μου χαρισει αυτο που λεει η κοπελια στον θεματοθετη μας ...γνωστη ατακα νομιζω....

    Γαμος χωρις ερωτα δεν υπαρχει ,αυτο το κραταει οτι και να λεμε ...
    Μα δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι ότι η κοπέλα μπορεί να ήταν όντως σε ένα γάμο χωρίς σεξ. Και χώρισε. Στα λόγια μου έρχεσαι.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Μα δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι ότι η κοπέλα μπορεί να ήταν όντως σε ένα γάμο χωρίς σεξ. Και χώρισε. Στα λόγια μου έρχεσαι.
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Σορυ που θα σε προσγειώσω λιγο αποτομα, αλλα εδω μεσα πρέπει να λεμε αλήθειες οσο δύσκολες ειναι για τον άλλον...

    Ειναι μια κουβέντα που μια γυναίκα με όσους άντρες και να πάει ,με αυτον που ειναι στην παρούσα φαση ,αυτα θα του λεει...
    Και αληθεια να ειναι και να το εννοεί γιατι ποτε κανένας δεν ξέρει τι εχει ζησει ο άλλους ,να ξερεις οτι στα λόγια ολοι ειμαστε ρήτορες ...τα κορμια και οι πραξεις μετράνε ...
    Ειναι αυτο που λενε οτι η γυναικα αν ξέρει πεντε πράγματα παραπανω ,με τα λογια μπορει εναν άντρα να τον κάνει να νιώσει πραγματικό θεό....Άλλωστε αυτο αναζητάτε ...
    Αυτο ειπα και εγω βρε συ αρχικα ...
    Μπορει να μην το διατύπωσα και σωστα ...αντε τα ιδια λέμε ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #38
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Θεωρητικα βρηκα ενα ατομο στα πεσμενα του, με καταπιεση, με χρονια χαμενα και ανευρο. Απο εναν γαμο που υποτιθεται ητν ρουτινα και δεν τον ερωτευτηκε εξ αρχης (παντα με τα λεγομενα της). Και μετα απο 9 χρονια σχεσης, 1 χρονο γαμου, εσκασε και το δυελυσε. Το θεμα ειναι οτι απο την πρωτη μερα, αυτη ενω με ηξερε ο κυκλος της και η μανα της, στην πολη μεσα κρυβομασταν και αποφευγαμε τα πολυσυχνατα μερη. Στο μεταξυ αυτος το εμαθε, την ρωτησε αν ισχυει για μενα, αυτη το επιβεβαιωσε και εκτοτε την ειδα οτι αρχισε να κομπλαρει και να πεφτει η συμπεριφορα της. Ταυτοχρονα και ο πρωην της εχει και αυτος αλλη κοπελα. Απο πηγη εμαθα οτι γενικα εχει φαει πολυ μπουλιγκ η δικια μου απο αυτον, καθως την κατηγορει για τα παντα και ειναι και ειρωνας σαν ανθρωπος. Την ρωτησα γιατι δεν προχωρανε στο διαζυγιο και μου ειχε πει οτι αυτος δεν εχει λεφτα και οτι στην ουσια μαζευει δυναμεις, γιατι θα ερθει σε ρηξη με τον αλλον και θελει δυναμεις για να τον αντιμετωπισει.

  9. #39
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Λοιπον... Στην ολη αυτη κατασταση που βρηκα, προσπαθησα να της προσφερω αυτα ακριβως που πιστεψα οτι της ελειπε, οτι οτι ειχε στερηθει με τα θεματα που ειχε περασει. Να την ανεβαζω σαν γυναικα και σαν ατομο, εντονη σεξουαλικη ζωη, διασκεδαση, ενεργεια,δοτικοτητα και γενικα μια εικονα οτι εγω ειμαι εδω, μην μασας. Ασε τα παλια, οτι εγινε εγινε. Reset και εχεις αρσενικο μαγκακο που ειναι διπλα σου και σε θελει χαρουμενη και χαμογελαστη. Το ελεγε και η ιδια οτι ξερει οτι το προσπαθω να την εχω χαρουμενη. Εσεις οι γυναικες νομιω μπορειτε να το καταλαβετε αυτο που λεω. Εχοντας υπολογισει το παρελθον της, ηθελα να της βγαλω οποιαδηποτε ανασφαλεια ως προς το προσωπο μου, και να την βαλω σε mood reset.

  10. #40
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Θεωρητικα βρηκα ενα ατομο στα πεσμενα του, με καταπιεση, με χρονια χαμενα και ανευρο. Απο εναν γαμο που υποτιθεται ητν ρουτινα και δεν τον ερωτευτηκε εξ αρχης (παντα με τα λεγομενα της). Και μετα απο 9 χρονια σχεσης, 1 χρονο γαμου, εσκασε και το δυελυσε. Το θεμα ειναι οτι απο την πρωτη μερα, αυτη ενω με ηξερε ο κυκλος της και η μανα της, στην πολη μεσα κρυβομασταν και αποφευγαμε τα πολυσυχνατα μερη. Στο μεταξυ αυτος το εμαθε, την ρωτησε αν ισχυει για μενα, αυτη το επιβεβαιωσε και εκτοτε την ειδα οτι αρχισε να κομπλαρει και να πεφτει η συμπεριφορα της. Ταυτοχρονα και ο πρωην της εχει και αυτος αλλη κοπελα. Απο πηγη εμαθα οτι γενικα εχει φαει πολυ μπουλιγκ η δικια μου απο αυτον, καθως την κατηγορει για τα παντα και ειναι και ειρωνας σαν ανθρωπος. Την ρωτησα γιατι δεν προχωρανε στο διαζυγιο και μου ειχε πει οτι αυτος δεν εχει λεφτα και οτι στην ουσια μαζευει δυναμεις, γιατι θα ερθει σε ρηξη με τον αλλον και θελει δυναμεις για να τον αντιμετωπισει.
    Η κοπέλα, σου έχει δείξει ότι έχει προβλήματα. Έχει την υγεία της, έχει τον πρώην που της τα σπάει. Λες ότι έχει φάει μπουλινγκ από τον πρωην της, αυτό συμβαδίζει με τις απόψεις μας ότι κακοπερνουσε στον γάμο της και ότι σε είδε ως το καλο παιδι. Το "καλό παιδί" όμως μπορεί να είναι κάτι που εκείνη να μη το θέλει καταβαθος. Εάν μπορείς μάθε και αλλα για τον πρώην της ....και για το αν την έχει απειλήσει ή εάν της έχει τριξει τα λουριά σχετικά με σένα. Αλλα κρατά και μικρό καλάθι. Εάν σε ήθελε θα ησασταν μαζί για να τα αντιμετωπίσετε όλα από κοινού.

  11. #41
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Λοιπον... Στην ολη αυτη κατασταση που βρηκα, προσπαθησα να της προσφερω αυτα ακριβως που πιστεψα οτι της ελειπε, οτι οτι ειχε στερηθει με τα θεματα που ειχε περασει. Να την ανεβαζω σαν γυναικα και σαν ατομο, εντονη σεξουαλικη ζωη, διασκεδαση, ενεργεια,δοτικοτητα και γενικα μια εικονα οτι εγω ειμαι εδω, μην μασας. Ασε τα παλια, οτι εγινε εγινε. Reset και εχεις αρσενικο μαγκακο που ειναι διπλα σου και σε θελει χαρουμενη και χαμογελαστη. Το ελεγε και η ιδια οτι ξερει οτι το προσπαθω να την εχω χαρουμενη. Εσεις οι γυναικες νομιω μπορειτε να το καταλαβετε αυτο που λεω. Εχοντας υπολογισει το παρελθον της, ηθελα να της βγαλω οποιαδηποτε ανασφαλεια ως προς το προσωπο μου, και να την βαλω σε mood reset.
    Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί συναισθηματικά υγιείς και δοτικοι άνθρωποι επιλέγουν να κάνουν την συναισθηματική "νοσοκόμα" ενός ανθρώπου σακατεμένου αντί να βρουν κάποιον στα μέτρα τους.

    Από τη μια είναι συγκινητικό να υπάρχει ένας ανθρώπος που θα σταθεί σε κάποιον που υποφέρει, όμως από την άλλη γιατί να μπλέξεις εξαρχής σε μια σχέση που την άλλη την βλέπεις ως υπό.;;; Και εσένα ως ανώτερο που θα της προσφέρεις τη χειρα βοηθειας;

    Όπως περιγράφεις, αυτή τη κοπέλα την έβλεπες ως αδύναμη και ψυχικά εξαντλημένη. Άρα κατά κάποιον τρόπο την έβλεπες ως κατώτερη σου, και εσύ ο σούπερμαν που θα τη σώσεις. Γιατί να μην επιλέξεις μια γυναίκα γεμάτη και δυνατή συναισθηματικά σαν εσένα, που θα την βλέπεις ως ισάξια σου και όχι ως κατώτερη, αδύναμη;

    Τι είχε αυτή η κοπέλα πέρα από τις δυσκολίες της που σε έκανε να την επιλέξεις ως σύντροφο;

    Μήπως εν αγνοία σου επιλέγεις να μπλέκεις με ανθρώπους που έχουν δυσκολίες γιατί έτσι θεωρείς τον εαυτο σου δυνατό και παράλληλα νομίζεις ότι ελέγχεις, τη σχέση, κατά κάποιον τρόπο τη χειραγωγείς, εφόσον έχεις το πάνω χέρι; Ή νομίζεις ότι έχεις το πάνω χέρι;

  12. #42
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Κατηγορηματικα οχι. Και ειμαι καθετος σε αυτο. Δεν την θεωρησα ουτε προκειται να την θεωρησω υπο. Ο καθενας εχει την προικα του, την ιστορια του. Ισα ισα την θαυμαζω σαν ανθρωπο σε καποια πραγματα. Θα ακουστει γελοιο, αλλα κατι βλεπω/εβλεπα σε αυτη την κοπελα.Συν η χημεια μας, συν οτι με ενα βλεμμα μπορουσαμε να συνεννοηθουμε,κοινο χιουμορ κτλπ. Οτι αυτος ο ανθρωπος εχει να δωσει πραγματα. Δεν ειναι καμμενη γη. Και ουδεποτε ειχα στην σχεση μας το πανω χερι. Υπηρχε ισοτητα σε νορμαλ πλαισια και συνηθως εγω εκανα πισω σε πραγματα που ενιωθα αβολα, σεβομενος την θεση της.

  13. #43
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Συναντας εναν ανθρωπο που καταστασεις τον εφεραν στα down του. Ξερεις οτι μπορεις να τον επαναφερεις. Τ ο πιστευεις. Θα τον αφησεις ετσι? Θα εγκαταλειψεις? Δεν ειμαι ετσι. Εχω και εγω την λοξα μου ενδεχομενως. Φυσικα μιλαμε για ατομο που σε ενδιαφερει και σε ελκυει.

  14. #44
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Κατηγορηματικα οχι. Και ειμαι καθετος σε αυτο. Δεν την θεωρησα ουτε προκειται να την θεωρησω υπο. Ο καθενας εχει την προικα του, την ιστορια του. Ισα ισα την θαυμαζω σαν ανθρωπο σε καποια πραγματα. Θα ακουστει γελοιο, αλλα κατι βλεπω/εβλεπα σε αυτη την κοπελα.Συν η χημεια μας, συν οτι με ενα βλεμμα μπορουσαμε να συνεννοηθουμε,κοινο χιουμορ κτλπ. Οτι αυτος ο ανθρωπος εχει να δωσει πραγματα. Δεν ειναι καμμενη γη. Και ουδεποτε ειχα στην σχεση μας το πανω χερι. Υπηρχε ισοτητα σε νορμαλ πλαισια και συνηθως εγω εκανα πισω σε πραγματα που ενιωθα αβολα, σεβομενος την θεση της.
    Δεν ακούγεται γελοίο, είναι φυσιολογικό. Την γνωρισες, σου αρεσε κτλ.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Συναντας εναν ανθρωπο που καταστασεις τον εφεραν στα down του. Ξερεις οτι μπορεις να τον επαναφερεις. Τ ο πιστευεις. Θα τον αφησεις ετσι? Θα εγκαταλειψεις? Δεν ειμαι ετσι. Εχω και εγω την λοξα μου ενδεχομενως. Φυσικα μιλαμε για ατομο που σε ενδιαφερει και σε ελκυει.
    Δεν είναι λοξα αυτό και μην το βλέπεις έτσι ..
    Ενιωθες και ήθελες να δώσεις .
    Τι πιο όμορφο !!!!
    Είπες όμως πολλά πράγματα που είναι υπέρ αρκετά να σε κρατάνε μακρυά της ...

    Αυτή η όλη κατάσταση με τον άντρα της δεν είναι και τόσο φυσιολογική...
    Κάτι παίζεται και μάλλον μπορεί και φόβος ...
    Δέκα χρόνια δεν είναι λίγα ...άσε τον γάμο που κράτησε ένα χρόνο μόνο ..
    Προϋπήρχε και σχέση και μάλιστα μακροχρόνια ...

    Δες αν μπορείς να καταλαβαίνεις τι παίζει πραγματικά με αυτόν ...αν την εκβιάζει ,αν την απειλεί με το θέμα του διαζυγίου ...
    Αυτοι είναι πολλοί καλοί λόγοι να σε κρατάει στον πάγο μέχρι να δει πως θα ξεκαθαρίσει αυτή την ιστορία ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω ότι κακοποιώ συναισθηματικα τα παιδιά μου
    By NaYa in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 21-11-2020, 08:28
  2. Συναισθηματικα ανάπηρος.
    By Nefeli28 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 28
    Last Post: 12-06-2019, 20:41
  3. συναισθήματικα μπερδεμενη
    By xaraaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 106
    Last Post: 23-05-2019, 22:08
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ
    By Venetia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 36
    Last Post: 11-02-2015, 04:26
  5. συναισθηματικα βαμπιρ...
    By Φωτεινη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 01-09-2010, 01:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •