Συναισθηματικα μη διαθεσιμο ατομο? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 103
  1. #61
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Θα θεωρουσα οτι με επαιζε, αν κρατουσε μια επαφη για να με κραταει ζεστο, να τσεκαρει αν ειμαι διαθεσιμος κτλπ. Αυτο τωρα μου δειχνει οτι δεν την ενδιαφερω καθολου και ειναι παγοκολωνα το μεσα της για μενα. Εκει σοκαρομαι.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Θα θεωρουσα οτι με επαιζε, αν κρατουσε μια επαφη για να με κραταει ζεστο, να τσεκαρει αν ειμαι διαθεσιμος κτλπ. Αυτο τωρα μου δειχνει οτι δεν την ενδιαφερω καθολου και ειναι παγοκολωνα το μεσα της για μενα. Εκει σοκαρομαι.
    Απολύτως δικαιολογημένα όλα αυτά που σκέφτεσαι και νιώθεις ...ειδικά αν τα ζεις για πρώτη φορά ..

    Είναι αυτό που είπα ...Αν μια γυναίκα θέλει να ανεβάσει έναν άντρα μπορεί να του πει το οτιδήποτε και να του δείξει ακόμα περισσότερα μέχρι να δει αν της βγει όλο αυτό...
    Αν δεν της βγει πολύ απλά το κόβει και πάει παρακάτω ..
    Τώρα ανάλογα τον χαρακτήρα του άλλου ενεργεί σε αυτό το θέμα ..
    Άλλες τους έχουν στον πάγο και άλλες τους πετάνε στα μούτρα την αλήθεια και εξαφανίζονται .
    Για έμενα το πιο σωστό αυτό είναι ...φίλε δεν μου βγήκε άσχετα τι έλεγα πάω παρακάτω..

    Έτσι.και αυτή είναι καλυμμένη και ειλικρινείς αλλά και εσύ δεν έρχεσαι σε.αυτη την θέση και τυραννιεται με τέτοιες σκέψεις ....

    Άσε τα λόγια και δες τις πράξεις της πλέον..Μόνο αυτό θα σε λυτρώσει ...οι πράξεις της ...
    Πως και γιατί θα βγαίνουν συνέχεια ...Οποίος δεν γουστάρει ή δεν καταλαβαίνει ο άλλος από λόγια εξαφανίζεται .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #63
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Η ειρωνεία. Την τελευταια φορα που βρεθηκαμε της λεω ακομα ουτε τις φωτο μας δεν εχω σβησει. Που το εχω αρχη οταν τελειωνει κατι, τα σβηνω με την μια. Και μου λεει με απορια 《ε ναι.Γιατι να τις σβησεις?Ουτε εγω τις διαγραφω.Τις κοιτας ακομα?》Δηλαδη, ηα μου πειτε ολοκληρος αντρας, τσιμπας απο λογια? Και δικιο θα εχετε. Αλλα δεν τα θεωρω και νορμαλ αυτα
    Δίκιο έχεις...κολλας στα λόγια.

    Στα λόγια ...όλα ωραία και καλά τα παρουσιάζει αυτή. Οι πράξεις της όμως λένε το ακριβως αντίθετο. Άρα μάλλον λόγια παρηγοριάς είναι και όχι ειλικρίνειας.

    Από τη στιγμή που η πρώην δικια σου ήταν πάντα κατά τα λεγόμενα σου ,ένα άτομο υποχωρητικό που δεν μπορούσε να πει εύκολα όχι, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα γίνει κατηγορηματική και ξεκάθαρη τώρα; Στο θέμα του χωρισμού σας;

    Επειδή ακριβώς δυσκολεύεται να λέει όχι....ετσι δυσκολευεται να γίνει κατηγορηματική και απόλυτη τώρα. Και θεωρεί ότι εάν σου τα πει χυμα και τσουβαλατα θα σε πληγώσει, για αυτό σου λέει και λόγια παρηγοριάς μαζί με το χωρισμό, επειδή νομιζει ότι έτσι σου κάνει καλό. Ενώ στη πραγματικότητα σε κανει χειροτερα γιατί εξακολουθεις να ελπίζεις. Άσε που έχει και ενοχές να σου πει απόλυτα "ΟΧΙ, ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ".

    Η κοπέλα πάντα στη ζωή της είχε μια ενοχική στάση, δειλιαζε να σήκωσει ανάστημα και να υπερασπιστεί τα θέλω της. Γιατι να φερθει με ωριμότητα και να πάρει το θάρρος της απόφασης του χωρισμού σας;

    Μπορεί να ήταν πολύ κιουτ ...να βλέπεις μια κοπέλα που θέλει βοήθεια στο να εκφράσει γνώμη και να πάρει τη ζωή στα χέρια της , ομως στο τέλος της ημέρας , όταν σχετίζεσαι με ανθρώπους θες να έχουν και λιγο δύναμη μέσα τους.... για να σε αντιμετωπίσουν δικαια.

    Εντέλει αν ήταν μάγκισα η τύπισσα θα σου έλεγε καθαρά και ξάστερα "φίλε μου τελείωσε, ειμαι απόλυτη και ξέρω ότι παίρνω τη σωστή απόφαση"

    Με αυτή τη κοπέλα που μια ζωή μασαγε τα λόγια της και δεν έπαιρνε κανένα ρισκο,λογικό να σου τα μασάει και σένα τώρα. Και σου τα μασάει εις βάρος σου

  4. #64
    Meditation
    Guest
    Στη ζωή σου, να μην φοβάσαι τους ψυχικά δυνατούς ανθρώπους. Γιατί αυτοί έχουν το σθένος, να ΜΗΝ καταχραστουν τα συναισθήματα και τις αδυναμίες των άλλων.

    Τους ψυχικά αδύναμους να φοβάσαι. Αυτοί είναι που κάνουν τη ζημιά και αφήνουν πίσω τους θύματα...

  5. #65
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Αρα δεν προσδοκω σε τιποτα, ουτε περιμενω ενοχληση η αναθεωρηση...?

  6. #66
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Αρα δεν προσδοκω σε τιποτα, ουτε περιμενω ενοχληση η αναθεωρηση...?
    Από ότι έχει δείξει μάλλον όχι. Θέλει να χωρισετε. Βασικα ήδη έχετε χωρίσει.Στη ζωή όμως τίποτα δεν είναι δεδομένο.

    Αλλα να σου κάνω μια ερωτηση; γυαλί που έχει ραγίσει ξανακολλαει;

    Κάτσε πάρε χρόνο με τον εαυτο σου να συνειδητοποιησεις τον χωρισμό και άφησε στην άκρη πιθανές επανασυνδεσεις.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Αρα δεν προσδοκω σε τιποτα, ουτε περιμενω ενοχληση η αναθεωρηση...?
    Όσο περιμένεις μόνο κακό στο ευατο σου κανεις να το ξερεις.
    Αν αντέχεις να περιμένεις και να ποντάρεις την ζωή σου και τα συναισθήματα σου σε μια ρουλέτα που αναλαγα τα κέφια της άλλοτε θα σου χαρίζει πολλά και άλλοτε θα σε αφήνει ξεκρεμμαστω καντω...

    Μην περιμένεις όμως ότι μια ζωή θα ρεφαρεις ...τις πιο πολλές φορές θα στα παιρνει όλα και εσύ θα μένεις ξεκρεμμαστος και κάθε φορά πιο ρεστος.απο συναισθήματα ....

    Αξιζει να το περάσεις όλο αυτό για ένα άνθρωπο που από την αρχή έβλεπε μόνο το δικό του κομματι?
    Δες.λιγακι αυτή την φορά και εσένα ...άσε λιγάκι τον εγωισμό σου να υπερισχύσει...σε τέτοιες περιπτώσεις μόνο καλό κάνει να το ξέρεις ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Στη ζωή σου, να μην φοβάσαι τους ψυχικά δυνατούς ανθρώπους. Γιατί αυτοί έχουν το σθένος, να ΜΗΝ καταχραστουν τα συναισθήματα και τις αδυναμίες των άλλων.

    Τους ψυχικά αδύναμους να φοβάσαι. Αυτοί είναι που κάνουν τη ζημιά και αφήνουν πίσω τους θύματα...
    Ακριβώς αυτό και να κοιτάζεις στην αρχή μιας σχέσης εάν αναλαμβάνει η μεταθέτει ευθύνες σε όχι σημαντικά καθημερινά πράγματα (αναφέρω αυτά γιατί είναι κάτι που θα δεις γρήγορα) είναι το μεγαλύτερο καμπανάκι να φύγεις.

  9. #69
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ακριβώς αυτό και να κοιτάζεις στην αρχή μιας σχέσης εάν αναλαμβάνει η μεταθέτει ευθύνες σε όχι σημαντικά καθημερινά πράγματα (αναφέρω αυτά γιατί είναι κάτι που θα δεις γρήγορα) είναι το μεγαλύτερο καμπανάκι να φύγεις.
    Για πες μας για ποιο λόγο είναι καμπανάκι να μεταθέτει ευθύνες; Τι μπορεί να φοβάσαι από έναν άνθρωπο που κατηγορεί τους άλλους; ότι θα κατηγορεί συνέχεια και σένα ή δεν θα παραδεχτεί ποτέ τα λάθη του;

    Έχω γνωρίσει άτομα που μεταθέτουν αλλου ευθύνες.

    Βασικά και η κοπέλα του θεματοθετη τέτοια φαινοταν να είναι. Όταν δεν παίρνεις ποτέ πρωτοβουλία για τη ζωή σου και αφήνεις άλλους να κάνουν κουμάντο σε δικά σου θέματα, στο τέλος καταλήγουν να μεταθέτουν και στους άλλους τις ευθύνες.

  10. #70
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Απο την αρχη ειχα σημαδια που τα προσπερνουσα. Οτι κατι δεν πηγαινε καλα. Κρυβομασταν απο την αρχη μεσα στην πολη, επειδη φοβοταν οτι θα σχολιαστει. Εν τω μεταξυ εφοσον το ηξεραν οι δικοι της, το ηξερε ο πρωην της, εγω δεν το εβρισκα λογικο να κρυβομαστε, αλλα μου ελεγε οτι την ζοριζει επειδη στο παρελθον ειχε κατηγορηθει. Εγω εθελοτυφλουσα και το σεβομουν. Πηγαιναμε σε μαγαζια και οποιος εμπαινε εβγαινε κοιτουσε αγχωμενα. Πηγαιναμε σε ξενοδοχειο, μου τα εκοψε και αυτα επειδη ενιωθς αβολα με την ημιδιαμονη. Σεβαστο. Πηγαιναμε σε ξενοδοχειο και μενα διανυκτερευση οπως ηθελε, μου τα εκοψε και αυτα επειδη ενιωθε αβολα, στο τελος. Στο χωριο της δεν με ηθελε να παω, επειδη δεν ηθελε να σχολιαστει, επειδη ειναι μικρη κοινωνια και σχολιαζουν τις διαζευγμενες. Ενω στην αρχη ερχοταν και στην δουλεια μου για να μου κανει εκπληξη, ξαφνικα μου λεει καλυτερα στην δουλεια μου να μην ξερουν για εμας, επειδη την ξερουν και ξερουν οτι δεν εχει παρει ακομα το διαζυγιο και επισημα. Ηρθε η προσληψη της σε διπλανη πολη και ενω ηταν να νοικιασει στην πολη μας, μου ειπε οτι θα παει να μεινει εκει, επειδη ηθελε να αποφυγει τον κυκλο του πρωην της. Το σεβαστηκα επειδη καταλαβαινα οτι την επιβαρυνει ψυχολογικα για τους λογους της, και παροτι το ειχα βαλει μεσα μου ως κοκκινη γραμμη, αναθεωρησα επειδη πιστευα οτι εκει θα απελευθερωθουμε απο αυτα τα αγχη της, αλλα με το που που εκλεισε σπιτι, μεσα σε 2 μερες με χωρισε και εμενα! Και το ωραιο ειναι οτι ρωτησε και την γνωμη μου με το τι να κανει με το σπιτι και μου ειπε αν μπορω να βρω και καποιο σπιτι στην πολη μας, 2 μερες νωριτερα

  11. #71
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Εν τω μεταξυ για κανα 15νθημερο ειχε κρυωσει. Την ρωτουσα τον λογο και μου ελεγε δεν ειμαι καλα ψυχολογικα, μου εσκασαν προβληματα, θεματα οικογενειακα, οικονομικα, αγχη αλλα δεν μου ελεγε λεπτομερειες. Στην ουσια με ειχε χωρισει ηδη σιωπηλα. Χωριζουμε και επισημα και μετακομιζει. Της εχω παρει ηδη ενα δωρο για το σπιτι, της το λεω μετα απο καμια βδομαδα και μου λεει δεν μπορω να το δεκτω, και θα σε σκοτωσω και τετοια χαζα, αλλα το τσιμπησε μια χαρα...Μου εκανε εντυπωση. Χωρισαμε και την ιδια μερα μετα χαμουρευομασταν. Τις επομενες μερες την πετυχαινα στην δουλεια μου και με κοιταζε και μου ελεγε αχ τα ματια σου, με κοιτανε και χανομαι και κατι τετοια. Πετυχαινει τον κολλητο μου και ενω εχουμε χωρισει παει του πιανει κουβεντα καμια ωρα, περι ανεμων και υδατων. Εγω ξερω οταν χωριζω την αλλην, ουτε τα δωρα δεχομαι, ουτε με την φιλη της (που συνολο εχουμε βρεθει μιση ωρα μαξ), παω να πιασω κουβεντα. Τυπικες σχεσεις ευγενειας και εως εκει. Δηλαδη και οι φιλοι μου, που τα ξερουν δεν τα βλεπουν νορμαλ αυτα. Και μιλαμε για οικογενειαρχες ηλικιακα, οχι τιποτα πιτσιρικια. Με αυτα θολωσαν οι σκεψεις μου και δεν μπορεσα να ξεκολλησω. Λεω ρε γαμωτο, με χωριζεις για οχι χειροπιαστο λογο .Πες μου δεν σε γουσταρω, παιζει αλλος, σε ηθελα μονο για καλοκαιρι, κατι χειροπιαστο τελος παντων. Να με απελευθερωσεις. Μην με πας τωρα οτι τωρα δεν εισαι σε φαση και θες ηρεμια και οτι λυνεις σταυρολεξα... Τι με τυραννας ετσι? ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ σε πηρα σοβαρα και σου εδωσα βαση, επειδη εχω να κανω με μια γυναικα 33 χρονων, που εχει φαει και 1 φαπα στην ζωη της και ξερει τι θελει. Κανε ξηγα απο την αρχη και πες ειμαστε για αυτο και εως εκει. Κανε ξηγα στο τελος και πες τελος γιατι αυτο. Μην μου λες τωρα οτι θελεις να εισαι μονη σου και οτι καθεσαι και λυνεις σταυρολεξα, αλλα μπορει και να μην τελειωσαμε, αλλα ταυτοχρονα ενω ηρθα σπιτι σου, μου λες εχεις αισθηματα και με σκεφτεσαι, φιλια, αγκαλιες κτλπ, μου λες τα εχεις κανει σκατα και οτι ξερεις οτι φερεσαι μαλακισμενα, ΑΛΛΑ 10 μερες μετα ενω με ειδες, οτι ειμαι πνιγμενος εξ αιτιας σου, ενα κωλομυνημα δεν εχεις στειλει, εστω ρε απο ανθρωπινο ενδιαφερον και σε καιρο καραντινας κιολας. Παιδια ξερω ισως γινομαι υπερβολικος, αλλα σε πιανει το παραπονο, επειδη βρισκεις ενα τετοιο ταλαιπωρημενο υποτιθεται ατομο, σου λεει τα θεματα του και του λες οκ,εγω ειμαι εδω ειμαι και μην μασας. Και βαζεις τον εαυτο σου σε διαδικασια να ασχοληθεις μαζι και με τα θεματα του, για να την προστατευσεις. Αποκτας ενσυναισθηση, τα βλεπει, σου λεει απο μονη της, ξερω τι ανθρωπος εισαι, οτι προσπαθεις για το καλυτερο για μενα. Βαζω τον εαυτο μου, επειδη υποτιθεται μου λες οτι βλεπεις προοπτικες με εμενα, να σκεφτω ηδη προβληματα που μπορει να εχω με την οικογενεια μου η ακομα και θεματα που μπορει να αντιμετωπισω με το θυμα υγειας. Ακομα και οταν μου ειπες οτι εχεις οικονομικα θεματα, σου προτεινω να σε βοηθησω, ανεξαρτητα απο το δικο μας θεμα. Μεχρι και στην τελευταια μας συναντηση μου λες ειμαι αντρας αστερι σε ολα και παρολα αυτα, με γραφεις κανονικα? Δηλαδη ποσο πιο αδικα μπορει να φερθει ενας ανθρωπος και να σε πληγωσει?

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,600
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Εν τω μεταξυ για κανα 15νθημερο ειχε κρυωσει. Την ρωτουσα τον λογο και μου ελεγε δεν ειμαι καλα ψυχολογικα, μου εσκασαν προβληματα, θεματα οικογενειακα, οικονομικα, αγχη αλλα δεν μου ελεγε λεπτομερειες. Στην ουσια με ειχε χωρισει ηδη σιωπηλα. Χωριζουμε και επισημα και μετακομιζει. Της εχω παρει ηδη ενα δωρο για το σπιτι, της το λεω μετα απο καμια βδομαδα και μου λεει δεν μπορω να το δεκτω, και θα σε σκοτωσω και τετοια χαζα, αλλα το τσιμπησε μια χαρα...Μου εκανε εντυπωση. Χωρισαμε και την ιδια μερα μετα χαμουρευομασταν. Τις επομενες μερες την πετυχαινα στην δουλεια μου και με κοιταζε και μου ελεγε αχ τα ματια σου, με κοιτανε και χανομαι και κατι τετοια. Πετυχαινει τον κολλητο μου και ενω εχουμε χωρισει παει του πιανει κουβεντα καμια ωρα, περι ανεμων και υδατων. Εγω ξερω οταν χωριζω την αλλην, ουτε τα δωρα δεχομαι, ουτε με την φιλη της (που συνολο εχουμε βρεθει μιση ωρα μαξ), παω να πιασω κουβεντα. Τυπικες σχεσεις ευγενειας και εως εκει. Δηλαδη και οι φιλοι μου, που τα ξερουν δεν τα βλεπουν νορμαλ αυτα. Και μιλαμε για οικογενειαρχες ηλικιακα, οχι τιποτα πιτσιρικια. Με αυτα θολωσαν οι σκεψεις μου και δεν μπορεσα να ξεκολλησω. Λεω ρε γαμωτο, με χωριζεις για οχι χειροπιαστο λογο .Πες μου δεν σε γουσταρω, παιζει αλλος, σε ηθελα μονο για καλοκαιρι, κατι χειροπιαστο τελος παντων. Να με απελευθερωσεις. Μην με πας τωρα οτι τωρα δεν εισαι σε φαση και θες ηρεμια και οτι λυνεις σταυρολεξα... Τι με τυραννας ετσι? ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ σε πηρα σοβαρα και σου εδωσα βαση, επειδη εχω να κανω με μια γυναικα 33 χρονων, που εχει φαει και 1 φαπα στην ζωη της και ξερει τι θελει. Κανε ξηγα απο την αρχη και πες ειμαστε για αυτο και εως εκει. Κανε ξηγα στο τελος και πες τελος γιατι αυτο. Μην μου λες τωρα οτι θελεις να εισαι μονη σου και οτι καθεσαι και λυνεις σταυρολεξα, αλλα μπορει και να μην τελειωσαμε, αλλα ταυτοχρονα ενω ηρθα σπιτι σου, μου λες εχεις αισθηματα και με σκεφτεσαι, φιλια, αγκαλιες κτλπ, μου λες τα εχεις κανει σκατα και οτι ξερεις οτι φερεσαι μαλακισμενα, ΑΛΛΑ 10 μερες μετα ενω με ειδες, οτι ειμαι πνιγμενος εξ αιτιας σου, ενα κωλομυνημα δεν εχεις στειλει, εστω ρε απο ανθρωπινο ενδιαφερον και σε καιρο καραντινας κιολας. Παιδια ξερω ισως γινομαι υπερβολικος, αλλα σε πιανει το παραπονο, επειδη βρισκεις ενα τετοιο ταλαιπωρημενο υποτιθεται ατομο, σου λεει τα θεματα του και του λες οκ,εγω ειμαι εδω ειμαι και μην μασας. Και βαζεις τον εαυτο σου σε διαδικασια να ασχοληθεις μαζι και με τα θεματα του, για να την προστατευσεις. Αποκτας ενσυναισθηση, τα βλεπει, σου λεει απο μονη της, ξερω τι ανθρωπος εισαι, οτι προσπαθεις για το καλυτερο για μενα. Βαζω τον εαυτο μου, επειδη υποτιθεται μου λες οτι βλεπεις προοπτικες με εμενα, να σκεφτω ηδη προβληματα που μπορει να εχω με την οικογενεια μου η ακομα και θεματα που μπορει να αντιμετωπισω με το θυμα υγειας. Ακομα και οταν μου ειπες οτι εχεις οικονομικα θεματα, σου προτεινω να σε βοηθησω, ανεξαρτητα απο το δικο μας θεμα. Μεχρι και στην τελευταια μας συναντηση μου λες ειμαι αντρας αστερι σε ολα και παρολα αυτα, με γραφεις κανονικα? Δηλαδη ποσο πιο αδικα μπορει να φερθει ενας ανθρωπος και να σε πληγωσει?
    κατ αρχας, μην μπερδευεις το "ανθρωπινο ενδιαφερον" με την ερωτικη διεκδικηση, γιατι ειναι χειριστικο... οχι, δεν υπαρχει ανθρωπινο ενδιαφερον αν δεν εισαι ετοιμοθανατος, οταν ο αλλος θελει να χωρισει... απλα απεχει..
    ανθρωπινο ενδιαφερον, να δειξουν οι φιλοι σου.

    κατα τα αλλα, φυσικα και εχεις δικιο οτι αυτα θα ηταν η σωστη και ξεκαθαρη αντιμετωπιση και οτι αυτα θα σε απελευθερωναν.
    αλλα ειπαμε, οτι δεν ενδιαφερεται να σε απελευθερωσει. δεν το ειπαμε;
    προτιμαει να εισαι σε αναμονη, μηπως αλλαξει γνωμη. πιο πολυ την συμφερει.
    απ οσα λες, μαλλον κινειται αρκετα με γνωμονα το συμφερον της. και οσα λες για τα δωρα και την οικονομικη στηριξη που προτεινες να της απρεχεις, εκει οδηγουν.
    οτι εσυ εμφανιζεσαι σαν χορηγος, κι εκεινη δειχνει να θελει να επωφελειται.
    ωστοσο ουτε αυτο σταθηκε ικανο στο να μεινει μαζι σου, πραγμα που σημαινει ακομα περισσοτερο οτι δεν σε θελει αρκετα...
    καταλαβαινω να εισαισ τεναχωρημενος. αλλα δεν καταλαβαινω γιατι παραξενευεσαι.. ειναι ξεκαθαρη η ιστορια..

  13. #73
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Εν τω μεταξυ για κανα 15νθημερο ειχε κρυωσει. Την ρωτουσα τον λογο και μου ελεγε δεν ειμαι καλα ψυχολογικα, μου εσκασαν προβληματα, θεματα οικογενειακα, οικονομικα, αγχη αλλα δεν μου ελεγε λεπτομερειες. Στην ουσια με ειχε χωρισει ηδη σιωπηλα. Χωριζουμε και επισημα και μετακομιζει. Της εχω παρει ηδη ενα δωρο για το σπιτι, της το λεω μετα απο καμια βδομαδα και μου λεει δεν μπορω να το δεκτω, και θα σε σκοτωσω και τετοια χαζα, αλλα το τσιμπησε μια χαρα...Μου εκανε εντυπωση. Χωρισαμε και την ιδια μερα μετα χαμουρευομασταν. Τις επομενες μερες την πετυχαινα στην δουλεια μου και με κοιταζε και μου ελεγε αχ τα ματια σου, με κοιτανε και χανομαι και κατι τετοια. Πετυχαινει τον κολλητο μου και ενω εχουμε χωρισει παει του πιανει κουβεντα καμια ωρα, περι ανεμων και υδατων. Εγω ξερω οταν χωριζω την αλλην, ουτε τα δωρα δεχομαι, ουτε με την φιλη της (που συνολο εχουμε βρεθει μιση ωρα μαξ), παω να πιασω κουβεντα. Τυπικες σχεσεις ευγενειας και εως εκει. Δηλαδη και οι φιλοι μου, που τα ξερουν δεν τα βλεπουν νορμαλ αυτα. Και μιλαμε για οικογενειαρχες ηλικιακα, οχι τιποτα πιτσιρικια. Με αυτα θολωσαν οι σκεψεις μου και δεν μπορεσα να ξεκολλησω. Λεω ρε γαμωτο, με χωριζεις για οχι χειροπιαστο λογο .Πες μου δεν σε γουσταρω, παιζει αλλος, σε ηθελα μονο για καλοκαιρι, κατι χειροπιαστο τελος παντων. Να με απελευθερωσεις. Μην με πας τωρα οτι τωρα δεν εισαι σε φαση και θες ηρεμια και οτι λυνεις σταυρολεξα... Τι με τυραννας ετσι? ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ σε πηρα σοβαρα και σου εδωσα βαση, επειδη εχω να κανω με μια γυναικα 33 χρονων, που εχει φαει και 1 φαπα στην ζωη της και ξερει τι θελει. Κανε ξηγα απο την αρχη και πες ειμαστε για αυτο και εως εκει. Κανε ξηγα στο τελος και πες τελος γιατι αυτο. Μην μου λες τωρα οτι θελεις να εισαι μονη σου και οτι καθεσαι και λυνεις σταυρολεξα, αλλα μπορει και να μην τελειωσαμε, αλλα ταυτοχρονα ενω ηρθα σπιτι σου, μου λες εχεις αισθηματα και με σκεφτεσαι, φιλια, αγκαλιες κτλπ, μου λες τα εχεις κανει σκατα και οτι ξερεις οτι φερεσαι μαλακισμενα, ΑΛΛΑ 10 μερες μετα ενω με ειδες, οτι ειμαι πνιγμενος εξ αιτιας σου, ενα κωλομυνημα δεν εχεις στειλει, εστω ρε απο ανθρωπινο ενδιαφερον και σε καιρο καραντινας κιολας. Παιδια ξερω ισως γινομαι υπερβολικος, αλλα σε πιανει το παραπονο, επειδη βρισκεις ενα τετοιο ταλαιπωρημενο υποτιθεται ατομο, σου λεει τα θεματα του και του λες οκ,εγω ειμαι εδω ειμαι και μην μασας. Και βαζεις τον εαυτο σου σε διαδικασια να ασχοληθεις μαζι και με τα θεματα του, για να την προστατευσεις. Αποκτας ενσυναισθηση, τα βλεπει, σου λεει απο μονη της, ξερω τι ανθρωπος εισαι, οτι προσπαθεις για το καλυτερο για μενα. Βαζω τον εαυτο μου, επειδη υποτιθεται μου λες οτι βλεπεις προοπτικες με εμενα, να σκεφτω ηδη προβληματα που μπορει να εχω με την οικογενεια μου η ακομα και θεματα που μπορει να αντιμετωπισω με το θυμα υγειας. Ακομα και οταν μου ειπες οτι εχεις οικονομικα θεματα, σου προτεινω να σε βοηθησω, ανεξαρτητα απο το δικο μας θεμα. Μεχρι και στην τελευταια μας συναντηση μου λες ειμαι αντρας αστερι σε ολα και παρολα αυτα, με γραφεις κανονικα? Δηλαδη ποσο πιο αδικα μπορει να φερθει ενας ανθρωπος και να σε πληγωσει?
    Καλά μη τσιμπας απόλυτα από το φαινομενικά βασανισμένο άτομο. Όπως λες και εσύ.

    Πολύ άνθρωποι κάνουν την τρίχα τριχιά και βάζουν τον εαυτο τους σε ρόλο θύματος συνέχεια. Drama queens αν έχεις ακουστά. Δεν λέω ότι δεν πέρασε δυσκολα η κοπέλα αλλα αυτό δεν την εμπόδισε να πάρει όσα ήθελε από σένα και μετά να το λήξει.

    Κάθε φορά που αναφέρεσαι σε αυτήν και λες "μα πως γίνεται να φερθεί έτσι, ένα τόσο πονεμενο πλάσμα" επιβεβαιώνεις την υποψία μου ότι ένας λόγος που τα έφτιαξες μαζί της ήταν και αυτός,γιατί νόμιζες ότι θα σε είχε ανάγκη και ότι θα ήσουν σημαντικός για εκείνη. Όσο κάποιος βρίσκεται σε δύσκολη θέση, δύσκολα θα σου τη φέρει γιατί σε έχει ανάγκη. Έτσι δεν σκέφτηκες; Ε, λοιπόν λάθος σου.

  14. #74
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Οχι εισαι λαθος. Απλα περιμενεις οτι ο ταλαιπωρημενος, θα σου φερθει σπαθι, επειδη εχει περασει και ο ιδιος πονο και ξερει πως ειναι. Οτι μετα απο εναν χωρισμο ξερει τι θελει και κινειται αναλογα. Ειχα ξανα σχεσεις με χωρισμενες και ηταν αψογες. Περναμε καλα και αυτο. Δεν βαζω παραγοντες ηλικιακους κτλπ, που δεν μπορεις να φερεσαι σαν 20χρονο. Λαθος το μεταφραζεις. Η μπεσα με ενδιαφερει. Οπως ημουν εγω εξ αρχης παντελονατος ως το τελος και το ελεγε και η ιδια, ετσι θα ηθελα.να φερθει και αυτη. Με θελει-δεν με θελει. Ειναι θεμα σεβασμου.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Τι σε εκανε να την πιστεψεισ γτ σιγουρα δε σ ειπε αληθεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω ότι κακοποιώ συναισθηματικα τα παιδιά μου
    By NaYa in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 21-11-2020, 07:28
  2. Συναισθηματικα ανάπηρος.
    By Nefeli28 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 28
    Last Post: 12-06-2019, 19:41
  3. συναισθήματικα μπερδεμενη
    By xaraaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 106
    Last Post: 23-05-2019, 21:08
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ
    By Venetia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 36
    Last Post: 11-02-2015, 03:26
  5. συναισθηματικα βαμπιρ...
    By Φωτεινη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 01-09-2010, 00:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •