Συναισθηματικα μη διαθεσιμο ατομο? - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 103
  1. #76
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Στο αν ειναι πονεμενο ατομο? Το θεμα υγειας της. Δεν βαζω το διαζυγιο μεσα. Σκλήρυνση εχει η κοπελα. Με εχει εμφανη σημαδια σημερα, αλλα επειδη το κατεχω το θεμα, δυστηχως ειναι εως σημερα ανοιατο.

  2. #77
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    *χωρις εμφανη σημαδια σημερα ηθελα να γραψω.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Καλα κ τι μελλον θα ειχεσ με αυτη εγω εχω σχιζοφρενεια τι ηθελεσ να μαθεισ τα νοσοκομεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Οχι εισαι λαθος. Απλα περιμενεις οτι ο ταλαιπωρημενος, θα σου φερθει σπαθι, επειδη εχει περασει και ο ιδιος πονο και ξερει πως ειναι. Οτι μετα απο εναν χωρισμο ξερει τι θελει και κινειται αναλογα. Ειχα ξανα σχεσεις με χωρισμενες και ηταν αψογες. Περναμε καλα και αυτο. Δεν βαζω παραγοντες ηλικιακους κτλπ, που δεν μπορεις να φερεσαι σαν 20χρονο. Λαθος το μεταφραζεις. Η μπεσα με ενδιαφερει. Οπως ημουν εγω εξ αρχης παντελονατος ως το τελος και το ελεγε και η ιδια, ετσι θα ηθελα.να φερθει και αυτη. Με θελει-δεν με θελει. Ειναι θεμα σεβασμου.
    Περίανδρε ο ταλαιπωρημένος ψυχικά και σωματικά αν δεν είναι πλήρως ισορροπημένος το τι θέλει και στο τι ψάχνει στην ζωή του δεν θα σου φέρθει σπαθί...

    Αυτός που νιώθει πόνο και μάλιστα ταλαιπωρείται με μια νόσο η οποία θα του αλλάζει σταδιακά την καθημερινοτητα του ,θέλει άμεση στήριξη από ψυχολόγο για να μπορέσει να το αποδεχθεί όλο αυτό και φυσικά να μάθει να διαχειρίζεται ψύχραιμα και συνειδητά τις αλλαγές που θα έρχονται...
    Αν η κατάσταση ξεφύγει μετά δύσκολα θα δεχτεί βοήθεια ....

    Μην ψάχνεις να βρεις απαντήσεις στα πολύ εύλογα ερωτήματα σου .Σε ερωτήματα που τα έχει κάθε άνθρωπος ο οποίος είναι σε μια σχέση συνειδητά και όχι επειδή έτυχε στην προκειμένη φάση να περνάει καλά μέχρι να πάρει ότι είναι να πάρει και να πάει στην επόμενη ...

    Αν είχε συμβιμβαστη με το θέμα της υγείας της δεν θα το χρησημοποιουσε σαν πάτημα για το οτιδήποτε.
    Ίσα ίσα εφόσον ξέρει τι την περιμένει και εφόσον είναι ακόμα καλά θα κοιτούσε να χαρεί όσο μπορούσε αυτό το όμορφο που ζούσατε όσο καιρο ήσασταν μαζί .
    Να είσαι σίγουρος πως δεν θα ήθελε λεπτό να περάσει χωρίς να είστε μαζί αφού την έκανες να νιώθει τόσο όμορφα όσο έλεγε ...


    Βγάλε ότι έχεις από μέσα σου ..ότι απορία ,ότι προβληματισμό σε κάποιον που σε καταλαβαίνει..
    Να μιλάς και να βγάζεις για να μπορέσεις να αδειάσεις και να πας παρακάτω..

    Μην προσπαθείς άλλο ...αυτά τα άτομα ξέρουν ότι είσαι του χεριού τους συναισθηματικά και ξέρουν ότι με ένα απλό συγνώμη εσύ θα είσαι εκεί να τους ξαναδώσεις ότι ζητήσουν ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Για πες μας για ποιο λόγο είναι καμπανάκι να μεταθέτει ευθύνες; Τι μπορεί να φοβάσαι από έναν άνθρωπο που κατηγορεί τους άλλους; ότι θα κατηγορεί συνέχεια και σένα ή δεν θα παραδεχτεί ποτέ τα λάθη του;

    Έχω γνωρίσει άτομα που μεταθέτουν αλλου ευθύνες.

    Βασικά και η κοπέλα του θεματοθετη τέτοια φαινοταν να είναι. Όταν δεν παίρνεις ποτέ πρωτοβουλία για τη ζωή σου και αφήνεις άλλους να κάνουν κουμάντο σε δικά σου θέματα, στο τέλος καταλήγουν να μεταθέτουν και στους άλλους τις ευθύνες.
    Το να μην αναλαμβάνει κάποιος ατομικές ευθύνες και να τις μεταθέτει πάντα στους άλλους, δεν είναι απλά καμπανάκι, είναι καμπάνα τεράστια και δηλώνει πολλά. Η κοπέλα της ιστορίας μας το δουλεύει καλά πάντως. Λέει: "δεν έχει να κάνει με εσένα αλλά με εμένα" και "εγώ είμαι η μαλακισμένη". Θέλει να στείλει το μήνυμα ότι αναλαμβάνει την ευθύνη της κατάστασης που δημιούργησε, αλλά στην πραγματικότητα πρόκειται για ξεκάθαρη χειριστικότητα που οδηγεί σε παγίδα. Θα έρθει η στιγμή που οι δηλώσεις αυτές θα χρησιμοποιηθούν για να αποδώσει ξανά τις ευθύνες αλλού: "στα έλεγα εγώ ότι ειμαι μαλακισμένη, τι θες τώρα;". Έτσι λειτουργούν οι χειριστικοί και τοξικοί άνθρωποι, ακόμα και όταν φαίνεται να αναλαμβάνουν ευθύνες συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Το να μην αναλαμβάνει κάποιος ατομικές ευθύνες και να τις μεταθέτει πάντα στους άλλους, δεν είναι απλά καμπανάκι, είναι καμπάνα τεράστια και δηλώνει πολλά. Η κοπέλα της ιστορίας μας το δουλεύει καλά πάντως. Λέει: "δεν έχει να κάνει με εσένα αλλά με εμένα" και "εγώ είμαι η μαλακισμένη". Θέλει να στείλει το μήνυμα ότι αναλαμβάνει την ευθύνη της κατάστασης που δημιούργησε, αλλά στην πραγματικότητα πρόκειται για ξεκάθαρη χειριστικότητα που οδηγεί σε παγίδα. Θα έρθει η στιγμή που οι δηλώσεις αυτές θα χρησιμοποιηθούν για να αποδώσει ξανά τις ευθύνες αλλού: "στα έλεγα εγώ ότι ειμαι μαλακισμένη, τι θες τώρα;". Έτσι λειτουργούν οι χειριστικοί και τοξικοί άνθρωποι, ακόμα και όταν φαίνεται να αναλαμβάνουν ευθύνες συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.
    Πολύ σωστά !
    Είναι πλέον σημα κατατεθέν αυτά τα χαρακτηριστικά ...
    Μονίμως φταίνε οι άλλοι για καταστάσεις οι οποίες έφτασαν στο σημείο που είναι μόνο και μόνο από τους δικούς χειρισμούς ...

    Εγώ πλέον νομίζω πως αν δεν κόψεις μαχαίρι με αυτά τα άτομα πάντα θα βρίσκουν λόγο να σε χειριστούν με τέτοιο τρόπο ώστε να σε φέρουν στα νερά τους .
    Ειδικά όταν βλέπουν ότι ο άλλος πλέον δεν πέφτει στην παγίδα τους θα ξαναρχίσουν να είναι δεκτικοι σε μια συζήτηση μαζί σου ενώ πριν μερικές ώρες έχουν δηλώσει ότι τους είσαι τελείως αδιάφορος και δεν υπολογίζουν την άποψη σου...

    Και το θέμα είναι ότι και να θέλεις να συζητήσεις μαζί τους για τους λόγους σου ,πολύ σύντομα καταλήγεις ότι απλά ξοδεύεις τον χρόνο σου και την ενέργεια σου ...

    Είναι πολύ δύσκολο να εξηγείς σε ένα τέτοιο άτομο τους λόγους σου και εκείνος να επιμένει ότι ο μόνος που δεν φταίει είναι αυτός αλλά εσύ για την όλη ιστορία..
    Και στο τέλος φυσικά να προσπαθεί να σε φορτώσει με ενοχές όπως έκανε τόσο καιρό,για πράγματα που αν ήταν ψυχικά υγιείς θα καταλάβαινε πόσο άρρωστη είναι όλη αυτή η συμπεριφορά ...

    Όχι ένα μέτρο μακρυά από αυτά τα άτομα αλλά χιλιόμετρα ..Όσα αισθήματα και να κουβαλάς καντα πέρα και δες καθαρά πως ζωή κοντά σε τέτοια άτομα μόνο ήρεμη δεν θα είναι ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #82
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Τωρα σοβαρα. Γυναικα 33 χρονων, μετα απο διαζυγιο 2 ετων, μετα απο καλοκαιρινη σχεση, με σπιτι σε αλλη πολη, σε χωριζει ενω δεν εχει να σου προσαψει κατι, σου λεει οτι το ξερει οτι φερεται μαλακισμενα, και σου λεει στην νεα ζωη της δεν κανει κατι, αλλα βγαινει για καφεδες με συναδελφισες και τα βράδια λυνει σταυρολεξα...? Και οτι αυτο ηθελε, να ειναι ετσι ηρεμη. Και μιλαμε για μετα απο σχεση απο με εντονη σεξουαλικη ζωη κιολας.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Παιδια ξερω ισως γινομαι υπερβολικος, αλλα σε πιανει το παραπονο, επειδη βρισκεις ενα τετοιο ταλαιπωρημενο υποτιθεται ατομο, σου λεει τα θεματα του και του λες οκ,εγω ειμαι εδω ειμαι και μην μασας. Και βαζεις τον εαυτο σου σε διαδικασια να ασχοληθεις μαζι και με τα θεματα του, για να την προστατευσεις.
    Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει άλλα threads στο φόρουμ. Αν το κάνεις θα διαπιστώσεις ότι τα πιο προβληματικά άτομα ακριβώς έτσι παρουσιάζονται στους άλλους. Ταλαιπωρημένα, ευάλωτα, ανήμπορα, αδικημένα κτλ κτλ.

  9. #84
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Για να εχουν το αλλοθι να κανουν οτι θελουν, εχοντας στην ουσια αφοπλισμενο τον αλλον, που δειχνει αδυναμια λογω της καταστασης εννοεις. Χωρις καμια ενσυναισθηση στο τι πονο δηνιουργουν στο αλλο ατομο

  10. #85
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Για να εχουν το αλλοθι να κανουν οτι θελουν, εχοντας στην ουσια αφοπλισμενο τον αλλον, που δειχνει αδυναμια λογω της καταστασης εννοεις. Χωρις καμια ενσυναισθηση στο τι πονο δηνιουργουν στο αλλο ατομο
    Χαλάρωσε ρε Περίανδρε..

    Το πιο φυσιολογικό και ανθρώπινο πράγμα είναι ο χωρισμός. Σε χωρίσε. Δεν σκότωσε κανέναν για να μη μπορείς να το χωνεψεις. Έτσι είναι οι ανθρώπινες σχέσεις, ή θα μείνει μαζί το ζευγάρι για πάντα ή θα χωρίσει κάποια στιγμή. Το έζησε, το ήθελε, της τελείωσε και τώρα προτιμάει την ησυχία της

    Life happens.

    Και εσένα αν σου τελείωνε κάτι για μια κοπέλα τι θα έκανες; θα καθόσουν μαζί της παρόλο που δεν θες άλλο, μόνο και μόνο για να μη τη στεναχώρησεις;

    Τι έπρεπε να κάνει δηλαδή η κοπέλα; να κάτσει μαζί σου για να μη σε πληγώσει; έλα τώρα, μεγάλος άνθρωπος. Να ήσουν 15 χρόνων να καταλάβω.....αλλα στα 30+ που είσαι λογικά εσύ, αυτα τα πράγματα είναι αστεία να τα λες.

  11. #86
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Εγω παντα οταν τελειωνω κατι, ειμαι ξεκαθαρος ως προς τον λογο, και αποδεσμευω τον αλλον. Αυτης της λογικης ειμαι.

  12. #87
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Εγω παντα οταν τελειωνω κατι, ειμαι ξεκαθαρος ως προς τον λογο, και αποδεσμευω τον αλλον. Αυτης της λογικης ειμαι.
    Και εγώ. Αλλά δυστυχώς δεν είναι όλοι.


    Οι άνθρωποι όταν χωρίζουν λένε ένα σωρό βλακείες. Πάνω στη στιγμή του χωρισμού δεν ξέρεις πως να το διαχειριστείς. Είναι δύσκολο να πεις στον άλλον ότι σου τελείωσε, ότι έχεις βρει κάτι άλλο , ή ότι δεν εισια ο ιδανικός για εκείνη. Αλλά στο τέλος οι πράξεις λένε την αλήθεια
    Last edited by Meditation; 18-11-2020 at 20:41.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Εν ολίγοις πόσο καιρό κράτησε η ιστορία σας;

  14. #89
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    3 μηνες η 《σχεση》,2 μηνες το ψησιμο και γενικη γνωριμια 2 χρονια.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    3 μήνες για να προλάβει να ερωτευτεί και να ξεερωτευτεί λίγο μου φαίνεται. Εκτός αν είναι άστατη γενικότερα στα συναισθήματα της. Εγώ δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς εκδήλωνε τον ενθουσιασμό της και το ενδιαφέρον της στο πρόσωπο σου. Με γλυκολογα και μεγάλες κουβέντες;

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω ότι κακοποιώ συναισθηματικα τα παιδιά μου
    By NaYa in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 21-11-2020, 07:28
  2. Συναισθηματικα ανάπηρος.
    By Nefeli28 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 28
    Last Post: 12-06-2019, 19:41
  3. συναισθήματικα μπερδεμενη
    By xaraaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 106
    Last Post: 23-05-2019, 21:08
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ
    By Venetia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 36
    Last Post: 11-02-2015, 03:26
  5. συναισθηματικα βαμπιρ...
    By Φωτεινη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 01-09-2010, 00:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •