Συναισθηματικα μη διαθεσιμο ατομο? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 103
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Καταρχας συγγνωμη που εγινε ετσι το κειμενο. Δεν ηξερα οτι συμβαινει αυτο με τα σημεια στιξης. Οταν πηγα να τη βρω δεν παρακαλεσα. Της ειπα οτι δεν ηρθα για να της πω να τα ξαναβρουμε, αλλα για να παρω απαντησεις .Η απορια μου εγκειται στο γιατι δεν με ξεκοβει και το αφηνει ανοιχτο, με κραταει καβατζα ?Αν το ηθελε αυτο, δεν θ κρατουσε μια υποτυπωδη επαφη, μονο και μονο για να τσεκαρει αν ειμαι ακομα εδω ? Τωρα σε αυτο που μου ειπατε οτι υπαρχει αλλος ... ε με πετσοκοψατε .. θεωρητικα το ειχα για μικρο σεναριο ...
    μα δεν στα ειπε αυτα επειδη παρακαλεσες.
    στα ειπε για να σε εχει καβαντζα.
    σου ειπα. θεωρει οτι εχεις το "πακετο" και οτι η λογικη και σωστη επιλογη εισαι εσυ, αλλα θελει αλλον. αυτο δεν σημαινει οτι εχει ηδη κανει κατι μαζι του. αλλα εκει εχει το μυαλο της. ΕΙΤΕ ο αλλος δεν την θελει, ΕΙΤΕ ειναι ακαταλληλος/δεσμευμενος, αλλου και ξερει οτι μαλλον θα μεινει μονη. σε καθησυχαζει για να την περιμενεις μηπως μεινει μονη.

  2. #17
    Ένας άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του και τον άλλον περιμένει να σιγουρευτεί για το τι νιώθει πριν προχωρήσει σε δηλώσεις και πράξεις (εφόσον η άλλη πλευρά είναι ξεκάθαρη). Η γυναίκα αυτή είτε δεν ξέρει τι θέλει και είναι γενικά ασταθής με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό για τον ψυχισμό της, είτε είναι αλλού όπως είπε η προλαλήσασα και σε χρησιμοποιεί ως διαθέσιμη επιλογή λόγω του χαρακτήρα σου και του έντονου ενδιαφέροντος που έχεις δείξει. Σε κάθε περίπτωση δε φαίνεται να αλλάζει κάτι στον τρόπο που σε βλέπει, οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διακόψεις κάθε επικοινωνία και να απομακρυνθείς. Μην επενδύσεις άλλο συναισθηματικά. Σου αξίζει κάτι πολύ καλύτερο από το να ζεις με τέτοια αβεβαιότητα για κάποια που βλέπεις μόνο για σοβαρή σχέση. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και σιγά σιγά θα αρχίσεις να νιώθεις καλύτερα.

  3. #18
    Meditation
    Guest
    Και εγώ πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτήν. Δηλαδή αυτά που σου είπε ακούγονται τύπου μπαναλ δικαιολογίες.

    Τα γνωστά "είσαι καλό παιδί", " δεν θέλω να σε πληγωσω" , "δεν σου αξίζω, σου αξίζει κάποια καλύτερη"
    "εγώ φταίω για όλα", "εσυ ήσουν κύριος" κτλ

    Όλα τα παραπάνω φωνάζουν ότι δεν σε θέλει όσο τη θες εσύ. Συμβαίνει. Απλά προχωράς παρακάτω. Όσο και αν δεν μπορείς να το χωνεψεις, δεν ήταν το απόλυτο και αμοιβαίο αυτό που έζησες μαζί της. Αλλιώς δεν θα είχατε αυτή τη κατάληξη.

    Επίσης δεν νομίζω ότι σε θέλει και σαν καβατζα της. Αλλιώς δεν θα εξαφανίζοταν τόσες μέρες χωρίς επικοινωνία. It's over. Αυτή θέλει να ξεκόψει, αυτό δείχνει η στάση της. Το ότι σου πέταξε και ένα "μπορεί να είμαστε ξανά μαζί" δεν λέει κάτι.

    Συνήθως όταν κάποιος παίρνει την απόφαση να τελειώσει μια σχέση, παίρνει αυτόματα και ένα ρισκο. Έχει αμφιβολίες για το αν είναι σωστή η απόφαση του χωρισμού, για το εάν θα το μετανιώσει στο μέλλον, για το εάν θα βρει (και ποτε;;) άλλο τόσο καλό παιδί (όσο εσυ) να τη θέλει ...και έτσι επειδή φοβάται τη τελεσίδικη απόφαση του χωρισμού πετάει και ένα " μπορεί να ξαναειμαστε μαζι" .....το κάνει να φαίνεται λίγοτερο οριστικό και απόλυτο ακόμα και στη συνείδηση της. Παρόλο που μπορεί να μη το εννοεί. Και να μη θέλει να είστε μαζί.

    Αλλα ακόμα και εάν το εννοούσε αυτό που είπε και σε θέλει για καβατζα στο μέλλον ....εσυ θα το ανεχοσουν να σε προσεγγιζε ξανά επειδή δεν έχει τι να κάνει, επειδή δεν έχει βρει κάτι καλύτερο ή λόγω ανασφαλειων για το μελλον; μάλλον όχι....και καλά θα κάνεις.

    Γιατί εάν πραγματικα σε ήθελε όσο εσύ, δεν θα είχατε αυτή τη κατάληξη.

    Κάτι τελευταίο. Τη ρώτησες για το εάν την ενοχλεί ο πρώην της σε σχέση με σένα. Και σου απάντησε ότι δεν την επηρεάζει. Άρα υπονοεί ξεκάθαρα ότι ο πρώην της όντως την ενοχλεί και όντως τη πολιορκεί και της κάνει μούτρα για τη σχέση σας. Μήπως θέλει να ξαναγυρίσει σε αυτόν;; Μήπως την επηρεάζει περισσότερο από ότι σου δείχνει;

    Αλλα ακόμα και να μη την ενδιαφέρει ο πρώην της, τα πράγματα μεταξύ σας δεν γίνεται να είναι τόσο ιδανικα και ρόδινα όσο τα παρουσιάζεις, και παρόλα αυτά να είστε χωρισμένοι.

  4. #19
    Meditation
    Guest
    Μπορεί να έχει φοβία δέσμευσης. Εφόσον είχε έναν αποτυχημένο γάμο παλιότερα. Ίσως δεν θέλει και δεν είναι έτοιμη να ξανά παντρευτεί ...ακόμα και εάν σου είπε το αντίθετο όταν γνωριστήκατε.

    Φόβο δέσμευσης δεν έχουν μόνο οι άντρες αλλά και οι γυναίκες. Το θέμα είναι εάν η έλξη και το ενδιαφέρον της για σένα υπερισχύουν της φοβίας.
    Από ότι φαίνεται μάλλον όχι.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Ουτως η αλλως δεν πιεσα σε κατι. Της το ειχα πει κιολας. Και αυτη εχει να λυσει θεματα και εγω. Παντως ακομα και στην τελευταια συναντηση μας, να μου λες αχ τα ματια σου (εχω ανοιχτοχρωμα) και πω πω πως πρηστηκες ετσι (γυμναζομαι) ε οσο αφελης και να ειμαι νομιζω δειχνει καποια ελξη. Εγω εχω την λογικη οτι οταν χωριζω την αλλη, κοβω και δεν δινω κανενα δικαιωμα. Δεν τα θεωρω αυτα νορμαλ. Φυσικα ολα αυτα ερχονται σε αντιθεση με τις πραξεις της και με την σιωπη της...Τις προαλλες βρεθηκαν τυχαια 2 φιλες μας. Λεει η φιλη της οτι ναι, χωρισαν, επειδη εμεις οι χωρισμενες (ομοιοπαθης και αυτη), θελουμε να κανουμε πραγματα, αλλα δεν μπορουμε να τα χαρουμε. Ξεχασα να αναφερω οτι οσο ημασταν μαζι ειχα γνωρισει, εστω και συγκυριακά,εξω την μανα της, η οποια υποτιθεται ειχε την καλυτερη αποψη για μενα...Μυλος...

  6. #21
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Ειχα γενικα το support απο τον κυκλο της. Για αυτο το αναφερω..μην παει το μυαλο σας αλλου

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Φίλε εάν δεν κάνετε πλέον σεξ, είσαι απλώς ένα φιλαράκι, αν σου αρέσει αυτό κάτσε. Αν κάνετε, σε γουστάρει απλά δεν θέλει πολλά πολλά, αν σου αρέσει κάτσε και απόλαυσε το, αν όχι πάρε την πρωτοβουλία και φύγε

  8. #23
    O κύκλος της προφανώς και θα σαππορτάρει γιατί θα θέλει το καλύτερο γι' αυτήν και θα κρύβουν και θέματα που ίσως έχει αυτή η κοπέλα. Το θέμα είναι τι θέλει πραγματικά εκείνη. Και σίγουρα αν το πίστευε το μεταξύ σας, δε θα το έκοβε τόσο απότομα και χωρίς να ευθύνεσαι σε κάτι. Στη χειρότερη απλά θα ζητούσε λίγο χρόνο γιατί της ήρθε ξαφνικό όλο αυτό και θέλει να σιγουρευτεί. Επίσης το ότι παντρεύτηκε και χώρισε λόγω ανίας δείχνει ότι μάλλον ενθουσιάζεται εύκολα και βαριέται εύκολα, πράγμα που δείχνει αστάθεια όπως είπα και προηγουμένως.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Κάντε τα πράγματα εύκολα για εσάς και μπείτε απλά στην θέση τους. Αν ήσουν εσυ αυτος που θα συμπεριφερόσουν έτσι σε μια κοπέλα, τι πιστεύεις ότι θα ενοιωθες γι αυτήν; Τίποτα το ουσιώδες, θα ήταν μια βαρετή ερωτικά κοπέλα που απλά την συμπαθείς και παράλληλα θα κοίταζες και άλλου

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    Ουτως η αλλως δεν πιεσα σε κατι. Της το ειχα πει κιολας. Και αυτη εχει να λυσει θεματα και εγω. Παντως ακομα και στην τελευταια συναντηση μας, να μου λες αχ τα ματια σου (εχω ανοιχτοχρωμα) και πω πω πως πρηστηκες ετσι (γυμναζομαι) ε οσο αφελης και να ειμαι νομιζω δειχνει καποια ελξη. Εγω εχω την λογικη οτι οταν χωριζω την αλλη, κοβω και δεν δινω κανενα δικαιωμα. Δεν τα θεωρω αυτα νορμαλ. Φυσικα ολα αυτα ερχονται σε αντιθεση με τις πραξεις της και με την σιωπη της...Τις προαλλες βρεθηκαν τυχαια 2 φιλες μας. Λεει η φιλη της οτι ναι, χωρισαν, επειδη εμεις οι χωρισμενες (ομοιοπαθης και αυτη), θελουμε να κανουμε πραγματα, αλλα δεν μπορουμε να τα χαρουμε. Ξεχασα να αναφερω οτι οσο ημασταν μαζι ειχα γνωρισει, εστω και συγκυριακά,εξω την μανα της, η οποια υποτιθεται ειχε την καλυτερη αποψη για μενα...Μυλος...
    δεν ειναι μυλος..
    ειναι αυτο που σου ειπα.
    σε θεωρουν οτι εχεις το πακετο, οικογενειακως μαλιστα.
    το να σε θεωρει αντικειμενικα ομορφο, καλο, εξυπνο, τα παντα, δεν σημαινει οτι ειναι ερωτευμενη.
    σαφως δειχνει εγκριση, θαυμασμο.
    αλλα αυτο, δεν ειναιε ρωτας.
    αν λεει αυτα η μαμα, σιγουρα θα την εχει πρηξει οτι εισαι μια καλη επιλογη.
    αρα, για να κανει πισω, η καρδια της δεν ειναι εκει. ειναι αλλου..

    σε αυτα που λεει η φιλη της, δεν συμφωνω καθολου . οι "χωρισμενες" δεν ειναι κατι ομοιογενες , ουτε αντιδρουν και θελουν ολες τα ιδια. ειδικα αν δεν εχουν υποχρεωσεις οπως αυτη. απο τις πραξεις κρινεις τον αλλον..
    εγω οταν ημουν χωρισμενη απο πολυετη (15) σχεση, μια χαρα ηθελα μια μονιμη συντροφικη σχεση. δεν ε ιχα καμια διαθεση για μοναξια, γιατι δεν ειχα νοιωσει ποτε εγκλωβισμενη η φυλακισμενη στην σχεση μου. και τοτε ελευθερη ενοιωθα. δεν ηταν καταναγκασμος. αλλα ηταν τα προβληματα που μας απομακρυναν.

    δεν καταλαβα γιατι χωρισε η δικια σου. ειχε άννοια ο ανδρας της ειπες; σε νεαρη ηλικια;;;

  11. #26
    Elenia781
    Guest
    Εγω δεν μπορω να καταλαβω αφου την ρωτησεις αν ειναι διαθεσιμη και σου ειπε ναι,ζησατε καποιους μηνες ως ζευγαρι ,απομακρυνθηκε κατ'αυτο τον τρόπο.Σου ειπε οτι αξιζεις κατι καλυτερο κλασσικο σταδιο που δεν ξερει τι θελει και συ της τα κανεις ολα ευκολα....Μηπως προτιματε οι αντρες τις χωρισμενες γιατι ανεβαινει η αξια τους που τις πηρε καποιος αρα κατι αξιζουν παραπάνω? και δεν ξερεις την αληθεια γιατι χωρισε. την εχω πατησει κ γω με καποιον φρεσκοχωρισμενο απο σχεση που αλλα ελεγε και αλλα εκανε. Οι πραξεις μιλανε.Μαθημα για την επομενη φορα.

  12. #27
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    υποτιθεται οτι δεν ηταν ποτε ερωτευμενη μαζι του και μετα απο πολυετη σχεση αλλα 1 χρονο γαμου, καποια στιγμη εσκασε και τελειωσε τον γαμο. Υποτιθεται οτι πιο πολυ σαν ομαδα ηταν,παρα σαν ζευγαρι και ουτε ερωτικη ζζωη δεν ειχαν.

  13. #28
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Δεν μου ειπε οτι μου αξιζει κατι καλυτερο. Βασικα δεν μου ειπε τιποτα για εμενα! Τα δικα της θελω και υποτιθεμενες αναγκες ειπε

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by periandros View Post
    υποτιθεται οτι δεν ηταν ποτε ερωτευμενη μαζι του και μετα απο πολυετη σχεση αλλα 1 χρονο γαμου, καποια στιγμη εσκασε και τελειωσε τον γαμο. Υποτιθεται οτι πιο πολυ σαν ομαδα ηταν,παρα σαν ζευγαρι και ουτε ερωτικη ζζωη δεν ειχαν.
    επομενως, ουτε εκεινη η σχεση ηταν απο ερωτα.
    το "καλο παιδι", παντρευτηκε, και τελικα αλλαξε γνωμη...
    τι σημαινει ομως "εσκασε" μετα απο εναν χρονο γαμου οταν ειχε πριν μια ΠΟΛΥΕΤΗ σχεση;;; εσυ, καταλαβες;

  15. #30
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ειναι μυλος..
    ειναι αυτο που σου ειπα.
    σε θεωρουν οτι εχεις το πακετο, οικογενειακως μαλιστα.
    το να σε θεωρει αντικειμενικα ομορφο, καλο, εξυπνο, τα παντα, δεν σημαινει οτι ειναι ερωτευμενη.
    σαφως δειχνει εγκριση, θαυμασμο.
    αλλα αυτο, δεν ειναιε ρωτας.
    αν λεει αυτα η μαμα, σιγουρα θα την εχει πρηξει οτι εισαι μια καλη επιλογη.
    αρα, για να κανει πισω, η καρδια της δεν ειναι εκει. ειναι αλλου..

    σε αυτα που λεει η φιλη της, δεν συμφωνω καθολου . οι "χωρισμενες" δεν ειναι κατι ομοιογενες , ουτε αντιδρουν και θελουν ολες τα ιδια. ειδικα αν δεν εχουν υποχρεωσεις οπως αυτη. απο τις πραξεις κρινεις τον αλλον..
    εγω οταν ημουν χωρισμενη απο πολυετη (15) σχεση, μια χαρα ηθελα μια μονιμη συντροφικη σχεση. δεν ε ιχα καμια διαθεση για μοναξια, γιατι δεν ειχα νοιωσει ποτε εγκλωβισμενη η φυλακισμενη στην σχεση μου. και τοτε ελευθερη ενοιωθα. δεν ηταν καταναγκασμος. αλλα ηταν τα προβληματα που μας απομακρυναν.

    δεν καταλαβα γιατι χωρισε η δικια σου. ειχε άννοια ο ανδρας της ειπες; σε νεαρη ηλικια;;;
    Χαχαχαχαχαχαχα να σαι καλά,με έκανες και γέλασα.

    "Είχε ο άντρας της άνοια σε μικρότερη ηλικία;" χαχαχα

    Ο θεματοθετης ήθελε προφανως να γράψει ανία ( =βαρεμάρα) εξ ου και (ανιάρος) αλλα μπερδεύτηκε στην ορθογραφία. Και μπέρδεψε και όλους τους υπόλοιπους

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω ότι κακοποιώ συναισθηματικα τα παιδιά μου
    By NaYa in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 21-11-2020, 08:28
  2. Συναισθηματικα ανάπηρος.
    By Nefeli28 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 28
    Last Post: 12-06-2019, 20:41
  3. συναισθήματικα μπερδεμενη
    By xaraaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 106
    Last Post: 23-05-2019, 22:08
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ
    By Venetia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 36
    Last Post: 11-02-2015, 04:26
  5. συναισθηματικα βαμπιρ...
    By Φωτεινη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 01-09-2010, 01:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •