bullying - κοινωνικο αγχος- μοναξια - καταθλιψη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 97
  1. #16
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Πρέπει να μάθεις γιατί σ εγκαταλειπουν κάτι κάνεις λαθος. Αν δεν μάθεις θα συνεχίσεις να το επαναλάμβανεις κ θα συνεχίζεται η ίδια ιστορία.
    Δε νομιζω οτι ειναι μονο ενα πραγμα φιλε μου και δεν ειμαι καν σιγουρος οτι φταιει το ψυχολογικο μου προβλημα μιας και πραγματικα στο λεω ξερω να το κρυβω παρα πολυ καλα. Σε καθε μια περιπτωση μπορει να ηταν αλλη η αιτια απο το οτι δεν αρεσα αρκετα εμφανισιακα μεχρι το οτι πιστευαν οτι δεν θελω σχεση. Καποιες μου ειχαν πει τον λογο και ο λογος τους ηταν καθε φορα αλλος γιατι ο καθενας ειναι διαφορετικος δεν ειναι ολες οι γυναικες το ιδιο. Αλλες παλι δεν μου ειπαν ποτε απλα χαθηκαν και αυτες με πονεσαν περισσοτερο

  2. #17
    Quote Originally Posted by Ion View Post
    Δεν ξέρω τι να σου πω για τα άλλα, αλλά όσων αφορά το αντίθετο φύλο θα σου πω πως η πολύ πίεση που νιώθεις εσωτερικά σίγουρα με κάποιο τρόπο βγαίνει αρνητικά προς τις κοπέλες. Επειδή στην ζωή μου υπήρξα πολύ τυχερός με το αντίθετο φύλο, θα σου πω αυτό που μου έλεγαν πάντα όσες κοπέλες είχαν κάνει κάτι μαζί μου. Μου έλεγαν πως αυτό που εν τέλη τις τράβηξε είναι ότι δεν ήμουν λιγούρης. Ήμουν πάντα απλά φιλικός χωρίς όμως να το πηγαίνω καν στο ερωτικό ποτέ. Δεν ήταν ποτέ σίγουρες αν θέλω ή όχι μέχρι που κάναν την κίνηση αυτές. Δεν έκανα καν το πρώτο βήμα ποτέ. Ήμουν φιλικός αλλά ως εκεί μόνο. Τι θέλω να πω με αυτό; Ότι πρέπει να χαλαρώσεις. Να ζεις αδιαφορώντας για το αν θα βρεις κάποια ή όχι. Να εστιάσεις σε άλλα πράγματα που θα σε κάνουν να περνάς καλά και όταν περνάς καλά θα έρθει μόνο του και το ερωτικό. Δεν είναι το ερωτικό το μόνο πράγμα που μας κάνει να περνάμε καλά, υπάρχουν χιλιάδες άλλα. Αν έχεις την πίεση του να βρεις κάποια, αυτή η πίεση βγαίνει και έξω σου και απωθεί. Και φυσικά να ψαχτείς σε θέμα αντιλήψεων. Όλοι πιστεύουμε ότι έχουμε τις τέλειες αντιλήψεις αλλά αυτό δεν είναι αλήθεια. Πολλές φορές εκφράζεις μια άποψη και αυτό είναι αρκετό για κάποια για να βάλει ένα τέλος. Βελτιώσου σαν άνθρωπος όπου εντοπίσεις πως ίσως δεν είσαι σωστός.
    Ο λιγουρης ειναι ασχημο, ομως ξερω να κρυβομαι καλα, μπορει να δειξω οτι θελω σεξ αλλα οχι σαν λιγουρης που εχει να κανει καιρο. Μπαινω σε ρολο και δειχνω αυτοπεποιθηση πλεον (παρολο που παλια δεν μπορουσα). Επισης αυτο που λες ειναι σχετικο εχω συναντησει παρα πολλες περιπτωσεις που ηθελαν απευθειας κατι σεξουαλικο ή φασωμα, σε αυτες μου βγηκε σε καλο που κοινηθηκα γρηγορα. Σε αλλες παλι που με παρατησαν αλλα ειχαν ερεθιστει μαζι μου στα φασωματα αν ειχα κινηθει πιο γρηγορα μπορει τουλαχιστον να ειχα κανει σεξ μαζι τους. Θα μου πεις αυτο θες μονο? Οχι, αλλα απο το τιποτα ειναι και αυτο μια αισθηση οτι αρεσεις και σου δινει ελπιδες. Το να μην κανεις σεξ για πολυ καιρο σου ριχνει πολυ την αυτοπεποιθηση. Το εχω μετανιωσει πολλες φορες που δεν κινηθηκα γρηγορα, το θεμα ειναι να μπορεις να καταλαβεις ποσο ανοιχτη ειναι κοπελα απο τις κινησεις της, γιατι ολες οι κοπελες δεν ειναι το ιδιο.

    Για να λες οτι εισαι τυχερος, μαλλον θα εισαι εμφανισιμος πολυ ανω του μετριου. Εκει ειναι διαφορετικα τα πραγματα για μπορεις να γνωριζεις συνεχεια κοπελες ισως να σε προσεγγιζουν, να προσαρμοζεσαι μεχρι να βρεις αυτο που σου κανει.
    Για μια κατασταση εμφανισης σαν την δικια μου δηλαδη με βαση το τι μου λενε οι κοπελες ανω του μετριου αλλα οχι κατα πολυ, και λογω κλειστου κοινωνικου κυκλου επισης, οι προσεγγισεις απο κοπελες που να μου αρεσουν ειναι σπανιες, οι ανταποκρισεις σε δικες μου προσεγγισεις λιγες. Ας πουμε κατα μεσο ορο 2-3 κοπελες τον χρονο γνωριζω (εννοω που να τους αρεσω κιολας, δεν λαμβανω υποψιν τα αποτυχημενα ραντεβου) και λαβε υποψιν οτι μεχρι τα 26-27 δεν εκανα απολυτως τιποτα λογω κοινωνικου αγχους, ουτε καν μιλαγα σε κοπελες. Και απο ολες αυτες οσες μου αρεσαν αρκετα για να κανω σχεση και να πω οτι θα πηγαινω μονο με αυτες ηταν μονο 6-7.
    Ειδικα σε ενα τελευταιο ραντεβου που βγηκα με μια ωραια κοπελα, εδειχνε οτι της αρεσω πολυ και πιθανον να μπορουσα να κανω και σεξ μαζι της το ιδιο βραδυ. Ομως ειχε δηλωσει οπως και εγω οτι θελει σοβαρη σχεση και ετσι κρατηθηκα και καναμε μονο γλωσσοφιλο, ενω πεταξε υπονοουμενο οτι σε επομενη φορα μπορω να παω σπιτι της ή να ερθει σπιτι μου. Δυστυχως, δυο μερες μερα χαθηκε. ΕΙχε μια δικαιολογια γι αυτο αλλα απο αυτα που καταλαβαινω καταλαβα οτι δεν ηταν αυτο ή τουλαχιστον μονο αυτο. Αυτο με εριξε παρα πολυ, αν ειχα κανει τουλαχιστον σεξ μαζι της που θα μπορουσα κατα 90% ισως να ημουν καλυτερα τωρα

  3. #18
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Και εγώ τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι τα χειρότερα, κατάθλιψη δεν μπορώ να πω ότι έχω ακριβώς, έχω αλλαγές στην διάθεση μου, εκεί που μπορεί να είμαι τρεις μέρες καλά της άλλες 4 μπορεί να είμαι σε μεγάλη θλίψη που να θέλω να πεθάνω!!;
    Κ εμενα αυτο ηταν το προηγουμενο σταδιο μου πριν απο αυτο που ειμαι τωρα. Μεγαλες εναλλαγες, την μια να ειμαι χαλια και την αλλη να παιρνω τα πανω μου και να τα βλεπω θετικα. Οσο περναγε ο καιρος αυξανονταν οι περιοδοι που ημουν χαλια. Τωρα ειμαι στο σταδιο που ειμαι χαλια μονιμα, εδω και δυο εβδομαδες. Τους προηγουμενους μηνες ημουν ασχημα συχνα αλλα υπηρχαν περιοδοι που γελουσα ή εβρισκα καποιο ενδιαφερον. Τωρα ακομα κι αυτα που με ευχαρισουσαν εχουν παψει να με ευχαριστουν. Σκεφτομαι να παρω χαπια αλλα φοβαμαι οτι δεν θα βοηθησουν μιας και η πηγη του προβληματος θα υπαρχει παντα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by psycho22 View Post
    Ξεκολλησα απο το κοινωνικο αγχος γιατι πλεον νιωθω οτι μπορω να προσελκυσω το ενδιαφερον καποιου σε συζητηση και να τον κανω να γελασει κατι που σε ολα τα περιβαλλοντα μου με ειχαν πεισει απο παιδι οτι ημουν ανικανος και μετα μου κολλαγαν ολοι ταμπελες οτι ειμαι λιγομιλητος/εσωστρεφης κτλ. Τα χω ξεπερασει αυτα ομως δεν σημαινει οτι δεν μου εχει αφησει αλλα ψυχολογικα προβληματα οπως ο ναρκισισμος και η αναγκη για αποδοχη. 20 χρονια αφυσικης ζωης μεσα στο αγχος, την απορριψη και την μοναξια δεν ξεπλενονται ετσι απλα.

    Το τι φταιει δεν το ξερω, σιγουρα εφοσον εχω μια Α εμφανιση και προσεχω πολυ τον εαυτο μου χωρις να λεω οτι ειμαι κουκλος θελω κατι αντιστοιχο. Οχι απαραιτητα σαν εμενα. Εστω μια κοπελα μετρια να προσεχει στοιχειωδως την εμφανιση της. Μια κοπελα ομως με παρα πολλα κιλα ή αντικειμενικα ασχημη δεν με εξιταρει για να την ερωτευτω. Επισης το οτι νοιαζεται πολυ για μενα μια τετοια κοπελα ειναι επειδη δεν μπορει να βρει κατι αντιστοιχο και ερωτευεται ευκολα, οπως θα εκανα και εγω αν με προσεγγιζε ας πουμε μια barwoman/μοντελο ετσι πανε αυτα. Δεν ειναι λοιπον κατι πραγματικο που λες οτι κοιταω επιφανειακα, ισως και αυτες κοιτουσαν επιφανειακα γιατι θα μπορουσαν να βρουν καποιον πιο κοντα τους εμφανισιακα

    Με εχουν προσεγγισει και κοπελες που μου αρεσαν μεχρι και αρκετα ωραιες, αυτες ηταν που με αφηναν πρωτες. Καποιες εδειχναν ξεκαθαρα οτι ηθελαν μονο σεξ και μαλιστα εφημερο απο εμενα. Και καποιες που ηταν και μαλιστα απο τις πιο ωραιες εδειχναν οτι τους αρεσω παρα πολυ και εμφανισιακα και σαν παρεα, καναμε γλωσσοφιλα σε κανα δυο ραντεβου και μετα ενω μου ελεγαν τα σχεδια τους για το μελλον και τι θα καναμε μαζι ξαφνικα χανονταν χωρις να δινουν μια αιτιολογηση σοβαρη. Τα πρωτα μου ραντεβου τα εχανα κυριως λογω κοινωνικου αγχους, τωρα ομως αυτο δεν υπαρχει, και δεν πιστευω οτι ειναι μια συγκεκριμενη αιτια γιατι τα ψυχολογικα προβληματα που εχω τα κρυβω καλα και βγαζω τον πιο καλο μου εαυτο


    Θα σου πω κάτι που έχω παρατηρήσει γύρω μου αλλά και εδώ στο φόρουμ. Οι περισσότεροι άνθρωποι που τείνουν συνεχώς να ταμπελοποιούν και να τα βλέπουν πολύ ασπρόμαυρα τα πράγματα, συνήθως χάνουν ευκαιρίες, μένουν μόνοι και ανατροφοδοτούν αυτές τις θεωρίες που έχουν με αποτέλεσμα να μην βοηθάνε τον εαυτό τους. Μέτριοι είναι οι καφέδες, όχι οι άνθρωποι. Και κάποιος που για εσένα είναι όμορφος για κάποιον άλλο μπορεί να είναι άσχημος και το αντίθετο. Με το να βάζεις τους ανθρώπους σε κουτάκια και να θεωρείς ότι πρέπει να τους κρίνεις ή να τους διαλέγεις με βάση ένα χαρακτηριστικό ή να θεωρείς ότι όλοι συμπεριφέρονται μονομπλόκ πάλι με βάση ένα τους χαρακτηριστικό, μάλλον εκεί το χάνεις. Τον καθένα (μαζί και τον εαυτό σου) πρέπει να τον βλέπεις σαν σύνολο χαρακτηριστικών και στο πως ταιριάζει ή όχι μαζί σου και όχι υποτιμητικά ή αντίθετα να τον κάνεις θεό.

    Το ότι σε έχουν προσεγγίσει ωραίες και δεν τις κράτησες κοντά σου ;γιατί δεν το πας στο ότι μπορεί να μην ταιριάξατε γενικότερα λόγω timing ή ασυμφωνίας χαρακτήρων και κολλάς στην εμφάνιση; Αν μιλάς για γνωριμίες μέσω ίντερνετ, ξαναλέω ότι σπανιότατα θα σου κάτσει από εκεί σχέση. Κάποιες εφαρμογές κτλ ίσως ξεκινήσανε με άλλο σκοπό, ωστόσο καταλήξαν καθαρά σεξοεφαρμογές. Κάποιος ή κάποια λοιπόν που ψάχνεται εκεί, είναι σε φάση γνωριμίας για σεξ, Και συμπεριφέρεται ανάλογα και δεν προβάλει χαρακτηριστικά του εαυτού του/της και δεν έχει συμπεριφορές που θα είχε σε άλλη φάση. Αυτό δεν τον κάνει κάποιον σοβαρό ή ασόβαρο, απλά συχνά άλλα περιμένει, μπορεί άλλα να περιμένεις εσύ και να βγαίνει ένα εντελώς σπασμωδικό, απροσάρμοστο πράγμα όταν το κυνηγάς για κάτι παραπάνω.
    Πέρα από την εμφάνιση το ίδιο κολλάει και στο "Σοβαρός" ή "Ασόβαρος" με τις ταμπέλες. Εσύ συμπεριφέρεσαι μονομπλόκ παντού και σε με όλους και σε όλες τις φάσεις της ζωής σου; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως κρίνουμε ότι μία κοπέλα είναι σοβαρή ή όχι -ή κάποιος άντρας αντίστοιχα;
    Το να θέλει μόνο σεξ τον κάνει κάποιος ασόβαρο ή είναι κάτι κακό; Δεν νομίζω. Αν η γνωριμία μάλιστα έχει ξεκινήσει για αυτό το σκοπό κι εσύ με τον τρόπο σου επιμένεις για κάτι άλλο, μην σου κάνει τόσο εντύπωση αν ο άλλος εξαφανίζεται χωρίς πολλές εξηγήσεις. Πρέπει να είσαι σε ίδιο μήκος κύματος με τον άλλο για να κάνεις σχέση. Είσαι;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by psycho22 View Post
    Δεν εχω μεγαλο κοινωνικο κυκλο λογω των προβληματων που περασα. Παντως εχω δει ομορφες ή και κανονικες κοπελες στο ιντερνετ που φαινονταν σοβαρες (ασχετα αν εκαναν φασεις ή σεξ μαζι μου και μετα με παραταγαν). Εχω συναντησει και περιεργες καταστασεις με αφυσικη συμπεριφορα αλλα εχω δει τετοιες και απο γνωστες φιλων αλλα και απο πεσιμο σε μπαρ. Και στους 3 χωρους υπαρχει καθε καρυδιας καρυδι. Επισης αν καποιος δεν εχει γνωστους δεν σημαινει οτι πρεπει να πεθανει μονος του.

    Η αναγκη αναγνωρισης μου εχει μεινει σιγουρα. Το αγχος ξεπεραστηκε σταδιακα αλλα για να φτασει σε ικανοποιητικο βαθμο εγινε μετα τα τριαντα. Μετα τα τριαντα δεν υπαρχουν οι ιδιες ευκαιριες. Εχω βρει ανθρωπους να με αναγνωρισουν, ειναι ελαχιστοι φιλοι, συναδελφοι και τα λοιπα που ομως ενω εκτιμησαν την αξια μου δεν ειναι οτι θα εκαναν τα παντα για μενα. Εμενα ειναι πολυ του χαρακτηρα μου να βοηθαω ανθρωπους, ειμαι πολυ πιστος σε φιλια και σε ερωτες. Ομως με την απορριψη που εχω λαβει αυτο δεν μου βγαινει πια, οπως με επεισαν οτι δεν εχω αξια να μου δωσει καποιος τον χρονο του ετσι και εγω δεν μπορω να δωσω ευκολα πια

    Επισης οταν πηγαινε καλα μια γνωριμια με κοπελα που μου αρεσε και μετα απο γλωσσοφυλα ή σεξ ειχα εμφανεις ελπιδες ημουν πολυ καλα, ξεχνουσα αγχος, θλιψη τα παντα, ενιωθα φυσιολογικος ανθρωπος και ενιωθα οτι οσα περασα ηταν ενας παλιος εφιαλτης και εκανα ονειρα για το μελλον. Οταν ομως μετα ερχοταν η ξαφνικη αδικαιολογητη απορριψη γινομουν 10 φορες χειροτερα απο πριν. Ενιωθα οτι καποιος μου εδινε το χερι να με βγαλει απο τον γκρεμο και μετα μου αφηνε το χερι για να πεσω ακομα πιο βαθια
    Δες τι λέω από πάνω. Ο έρωτας και μία φυσιολογική σχέση θα μου επιτρέψεις να πω ότι είναι ταίριασμακαι χημεία, όχι τσεκ σε κουτάκια. Όπως τα γράφεις κάνεις συνεχώς δεύτερες σκεψεις, δεν αφήνεσαι να εξελιχθεί αυθόρμητα κάτι. Σε όλα τα επίπεδα.

    Για τις φιλίες, φυσικά και δεν θα κάνει τα πάντα για εσένα ο άλλος από τη μία στιγμή στην άλλη επειδή σε εκτιμάει σαν άνθρωπο ή σε αναγνωρίζει σε κάποιον τομέα (π.χ. επαγγελματικό) ή ακόμα χειρότερα επειδή δίνεις εσύ υπερβολικά περιμένωντας να πάρεις πίσω. Τέτοιες φιλίες είναι λίγες, δοκιμάζονται σε βάθος χρόνου και δεν μας βγαίνουν απλά επειδή το λέμε ή το θέλουμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα το πας στο άλλο άκρο και θα μείνεις σαν την καλαμιά στον κάμπο. Οι κοινωνικές, ακόμα και οι φιλικές σχέσεις έχουν διαφορετικό βαθμό οικειότητας και χαρακτηριστικά και σκαμπανεβάσματα μέσα στον χρόνο. Μήπως γίνεσαι υπερβολικά needy με αποτέλεσμα να σε κάνουν οι άλλοι πέρα με τον τρόπο τους;

    Αυτό μου βγάζει κι αυτό που λες για τις γνωριμιες με κοπέλες στην τελευταία παράγραφο. Από τον γκρεμό θα σε βγάλει μόνο ο εαυτός σου, όχι μια κοπέλα.

  6. #21
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θα σου πω κάτι που έχω παρατηρήσει γύρω μου αλλά και εδώ στο φόρουμ. Οι περισσότεροι άνθρωποι που τείνουν συνεχώς να ταμπελοποιούν και να τα βλέπουν πολύ ασπρόμαυρα τα πράγματα, συνήθως χάνουν ευκαιρίες, μένουν μόνοι και ανατροφοδοτούν αυτές τις θεωρίες που έχουν με αποτέλεσμα να μην βοηθάνε τον εαυτό τους. Μέτριοι είναι οι καφέδες, όχι οι άνθρωποι. Και κάποιος που για εσένα είναι όμορφος για κάποιον άλλο μπορεί να είναι άσχημος και το αντίθετο. Με το να βάζεις τους ανθρώπους σε κουτάκια και να θεωρείς ότι πρέπει να τους κρίνεις ή να τους διαλέγεις με βάση ένα χαρακτηριστικό ή να θεωρείς ότι όλοι συμπεριφέρονται μονομπλόκ πάλι με βάση ένα τους χαρακτηριστικό, μάλλον εκεί το χάνεις. Τον καθένα (μαζί και τον εαυτό σου) πρέπει να τον βλέπεις σαν σύνολο χαρακτηριστικών και στο πως ταιριάζει ή όχι μαζί σου και όχι υποτιμητικά ή αντίθετα να τον κάνεις θεό.

    Το ότι σε έχουν προσεγγίσει ωραίες και δεν τις κράτησες κοντά σου ;γιατί δεν το πας στο ότι μπορεί να μην ταιριάξατε γενικότερα λόγω timing ή ασυμφωνίας χαρακτήρων και κολλάς στην εμφάνιση; Αν μιλάς για γνωριμίες μέσω ίντερνετ, ξαναλέω ότι σπανιότατα θα σου κάτσει από εκεί σχέση. Κάποιες εφαρμογές κτλ ίσως ξεκινήσανε με άλλο σκοπό, ωστόσο καταλήξαν καθαρά σεξοεφαρμογές. Κάποιος ή κάποια λοιπόν που ψάχνεται εκεί, είναι σε φάση γνωριμίας για σεξ, Και συμπεριφέρεται ανάλογα και δεν προβάλει χαρακτηριστικά του εαυτού του/της και δεν έχει συμπεριφορές που θα είχε σε άλλη φάση. Αυτό δεν τον κάνει κάποιον σοβαρό ή ασόβαρο, απλά συχνά άλλα περιμένει, μπορεί άλλα να περιμένεις εσύ και να βγαίνει ένα εντελώς σπασμωδικό, απροσάρμοστο πράγμα όταν το κυνηγάς για κάτι παραπάνω.
    Πέρα από την εμφάνιση το ίδιο κολλάει και στο "Σοβαρός" ή "Ασόβαρος" με τις ταμπέλες. Εσύ συμπεριφέρεσαι μονομπλόκ παντού και σε με όλους και σε όλες τις φάσεις της ζωής σου; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως κρίνουμε ότι μία κοπέλα είναι σοβαρή ή όχι -ή κάποιος άντρας αντίστοιχα;
    Το να θέλει μόνο σεξ τον κάνει κάποιος ασόβαρο ή είναι κάτι κακό; Δεν νομίζω. Αν η γνωριμία μάλιστα έχει ξεκινήσει για αυτό το σκοπό κι εσύ με τον τρόπο σου επιμένεις για κάτι άλλο, μην σου κάνει τόσο εντύπωση αν ο άλλος εξαφανίζεται χωρίς πολλές εξηγήσεις. Πρέπει να είσαι σε ίδιο μήκος κύματος με τον άλλο για να κάνεις σχέση. Είσαι;
    Συμφωνω σε ο,τι ειπες για την εμφανιση. Εχει τυχει να μου αρεσει πολυ κοπελα και να μην αρεσει στην πλειοψηφια. Και με αρκετα κιλα πανω της, ομως ειχε κατι στο προσωπο που με τραβαγε πολυ, ηταν πολυ ομορφο για μενα και η το στυλ της το ιδιο. Ομως η εμφανιση σιγουρα μετραει δυστυχως, υπαρχουν καποια αντικειμενικα κριτηρια, το οτι προσεγγισω σχετικα ευκολα κοπελες που τα εχουν αυτα, αραια και που κοπελες που ειναι νορμαλ αλλα εχουν και κατι που να μου αρεσει, αρκετα ομορφες σπανια, και μοντελα/μπαργουμαν ποτε δεν ειναι τυχαιο. Και αν δεις τα περισσοτερα ζευγαρια αυτο δειχνουν δυστυχως. Υπαρχουν και ασχημοι αντρες που τα εχουν με πολυ ωραιες ή και το αναποδο αλλα ειναι πολυ σπανιο.

    Το σοβαρος το εννοουσα απο το τι σου βγαζει ο αλλος οταν μιλας μαζι του για μια ωρα, αν εχει μια σκεψη με συνοχη και τα λοιπα.

    Το να μην παει καλα μια γνωριμια το καταλαβαινω αλλα σε μενα καμια δεν παει καλα και ειμαι 33 χρονων Αν καποιες γνωριμιες πηγαιναν καλα δεν θα με ενοιαζαν καθολου αυτες που δεν πανε

  7. #22
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δες τι λέω από πάνω. Ο έρωτας και μία φυσιολογική σχέση θα μου επιτρέψεις να πω ότι είναι ταίριασμακαι χημεία, όχι τσεκ σε κουτάκια. Όπως τα γράφεις κάνεις συνεχώς δεύτερες σκεψεις, δεν αφήνεσαι να εξελιχθεί αυθόρμητα κάτι. Σε όλα τα επίπεδα.

    Για τις φιλίες, φυσικά και δεν θα κάνει τα πάντα για εσένα ο άλλος από τη μία στιγμή στην άλλη επειδή σε εκτιμάει σαν άνθρωπο ή σε αναγνωρίζει σε κάποιον τομέα (π.χ. επαγγελματικό) ή ακόμα χειρότερα επειδή δίνεις εσύ υπερβολικά περιμένωντας να πάρεις πίσω. Τέτοιες φιλίες είναι λίγες, δοκιμάζονται σε βάθος χρόνου και δεν μας βγαίνουν απλά επειδή το λέμε ή το θέλουμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα το πας στο άλλο άκρο και θα μείνεις σαν την καλαμιά στον κάμπο. Οι κοινωνικές, ακόμα και οι φιλικές σχέσεις έχουν διαφορετικό βαθμό οικειότητας και χαρακτηριστικά και σκαμπανεβάσματα μέσα στον χρόνο. Μήπως γίνεσαι υπερβολικά needy με αποτέλεσμα να σε κάνουν οι άλλοι πέρα με τον τρόπο τους;

    Αυτό μου βγάζει κι αυτό που λες για τις γνωριμιες με κοπέλες στην τελευταία παράγραφο. Από τον γκρεμό θα σε βγάλει μόνο ο εαυτός σου, όχι μια κοπέλα.
    Υπερβολικα needy ειμαι σιγουρα. Το κρυβω ομως παρα πολυ καλα σε μεγαλο βαθμο

    Ο εαυτος μου δεν μπορει να με βγαλει εμενα δυστυχως. Εξαρταται απο εμενα μονο σε ενα μικρο ποσοστο. Αν μιλαγαμε για επαγγελματικα εκει εξαρταται απο την δουλεια σου και την θεληση σου. Στις σχεσεις οχι, εξαρταται κατα πολυ απο την εμφανιση σου, απο το πως γεννηθηκες, για τα μοντελα οι σχεσεις ειναι σαν να πανε περιπατο, ακομα κι αν δεν παει καλα μια, την αλλη μερα μπορουν να δοκιμασουν μια αλλη. Και μετα την εμφανιση ειναι η ψυχολογικη κατασταση και ο χαρακτηρας που για μενα απο οτι φαινεται δεν βοηθανε ιδιαιτερα. Ακομα και την καταθλιψη μου την κρυβω καλα οταν βγαινω, διεχνω χαρουμενος οπως οταν ημουν στο δημοτικο πριν το bullying, και το αγχος στις κοινωνικες σχεσεις το ξεπερασα σχεδον και παλι το αποτελεσμα ειναι ενα μηδενικο. Το μονο που εχω καταφερει ειναι να κανω σεξ χωρις να πληρωσω τιποτα αλλο.

    Δυστυχως ασιθανομαι εντελως ανημπορος να με βγαλω απο τον γκρεμο Μονο ενας που ειναι στην θεση μου μπορει να το καταλαβει. Περιμενω να γινει το θαυμα, αν δεν γινει σε μερικα χρονια θα παραιτηθω και δεν θελω να ζω παραπανω. Πλεον ζω για την μανα μου και για την ελαχιστη ελπιδα που εχει απομεινει

  8. #23
    συγνωμη αν ειμαι αρνητικος σε ο,τι μου λετε αλλα δεν περιμενω να με βοηθησετε με καποιο τροπο. Μπορει να ειναι καλες οι συμβουλες σας, αλλα εχω χασει καθε ελπιδα, θεωρω οτι εχω κανει ο,τι μπορω και εχω αμειφθει με ενα τιποτα. Ηθελα ομως να τα πω καπου να τα βγαλω απο μεσα μου. Δεν μπορω ολα αυτα να τα πω σε γνωστους, οι γνωστοι μου και οι φιλοι μου και οι συγγενεις μου νομιζουν οτι ειμαι μια χαρα. Θελω καποιος να ξερει σε αυτον τον κοσμο τι περναω εστω και αγνωστος

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Ωχ αυτο που λες για το θαυμα δεν ειναι καθολου καλο.ασε τα θαυματα κ πιασε δουλεια.το καλυτερο με ψυχολογο δε σου λεω για φαρμακα δεν χρειαζεται το προβλημμα σου λυνεται απλα δεν πρεπει να μεινεις με τα χερια σταυρωμενα κ να ελπιζεις σε θαυματα.εσυ μπορει να λες οτι τα θεματα που εχεις τα κρυβεις αλλα μην εισαι κ τοσο σιγουρος οτι δε φενεται,οταν εχουμε μια γνωμη για τον εαυτο μας κ μαλιστα για χρονια επηρεαζει την συμπεριφορα μας το στυλ μας τον τροπο που μιλαμε τις κινησεις μας ολο μας το ειναι.αν καποιος ειναι ανασφαλης κ δε νιωθει καλα με τον εαυτο του το εκπεμπει αυτο.ισως επισης να κανεις λαθος επιλογες οταν θες σχεση θα πρεπει να διαλεγεις γυναικες που θελουν σχεση.ξερεις να τις ξεχωριζεις; δεν ειναι κακο να κανεις καποιες συνεδριες με ψυχολογο μια κ νιωθεις χαλια.οταν βρεις τι φταιει μπορει να ειναι κ πολλα αυτα που φταινε θα τα δουλεψεις.παντως να ξερεις σιγουρα δε φταιει η εμφανιση.αυτο ειναι το μονο σιγουρο.απλα ειναι πιο ευκολο να κατηγορισουμε την εμφανιση απο το να κατσουμε να ψαξουμε τις αληθινες αιτιες κ να αλλαξουμε

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Επισης μην μπαινεις σ αυτο το τρυπακι οτι ολοι οι αλλοι ειναι καλα εχουν τον ανθρωπο τους.ειναι πολλοι που ειναι μονοι να ξερεις δεν εισαι ο μονος κ ειναι κ πολλοι που φαινονται οικογενεια κ δυστυχως κρυβουν δραματα.ολοι βεβαια θελουμε ενα συντροφο γι αυτο σε καταλαβαινω ομως να ξερεις οι περισσοτερες σχεσεις κ γαμοι στην πραγματικοτητα θα πρεπε να διαλυθουν γιατι δεν υπαρχει αγαπη σε πολλα ζευγαρια.μονο το ονομα εχουν οχι την χαρη.για να μην κανεις κι εσυ μια τετοια σχεση βελτιωσε τον εαυτο σου

  11. #26
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by psycho22 View Post
    Φιλε μου σ ευχαριστω για την απαντηση αλλα νομιζω οτι δεν καταλαβες ακριβως το προβλημα μου. Χρησιμοποιεις το κλασικο επιχειρημα. Το ξερω οτι ολοι εχουν προβληματα και ασχημες στιγμες. Δεν εχω προβλημα με αυτο. Το θεμα ομως ειναι οτι εχουν και ωραιες στιγμες. Ας ειχα μια φυσιολογικη ζωη και ας μου συνεβαιναν και αναποδιες. Ας ειχα δικους μου ανθρωπους και ας με χτυπουσε η οικονομικη κριση, θα ημουν πιο δυνατος να το αντιμετωπισω. Αν με χτυπησει τωρα δεν εχω κανενα απολυτως κινητρο. Ειλικρινα ολα αυτα με τον κορονοιο δεν με ενδιαφερουν καθολου εμενα. Δεν με ενδιαφερει τι θα μου συμβει. Και αν μου συμβει κατι ασχημο δεν με ενδιαφερει να το αντιμετωπισω. Επισης απο το παρελθον μου του bullying και του κοινωνικου αγχους εχω ξεφυγει, απο το παρον (και παρελθον) της μοναξιας παλι οχι.
    Η προσπαθεια σου να μου τονισεις ποσα ασχημα πραγματα συμβαινουν στους αλλους εχει μια βαση μεν, γιατι παντα αυτο σε κανει καλυτερα αλλα οταν εγω ειμαι ετσι μονιμα και ο αλλος στο μπιγκ μπραδερ που λες κλαιγεται επειδη δεν πηγε καλα μια σχεση ή ο αλλος εξω που εχει κανει την οικογενεια του οτι δεν τα παει καλα με την γυναικα του, αυτα περισσοτερο με θλιβουν παρα με κανουν να αισθανθω καλυτερα. Εγω για να αισθανθω καλυτερα βλεπω ταινιες ή διαβαζω ιστοριες με πραγματικα δραματα που αφορουν περιθωριοποιημενους/απομονωμενους ανθρωπους (ψυχασθενεις, τραβεστι, υπερβολικα ασχημους κτλ), μονο με αυτους μπορω να συγκρινω τον εαυτο μου. Αποφευγω να βλεπω ή να ασχολουμαι με ιστοριες που εχουν να κανουν με ζευγαρια ή οικογενειες ακομα και αν δεν πανε καλα οι σχεσεις τους
    φιλε μου αυτα που νιωθεις και συ τα νιωθω και γω εντονα.εσυ τουλαχιστον εκανες και καποιες ξεπετες εγω τιποτα το ιδιαιτερο.αυτα που σου ειπα τα δυσαρεστα που συμβαινουν γυρω μας δεν στα ειπα για να υποβαθμισω αυτα που νιωθεις μιας και γω τα ιδια νιωθω.αν μπω φεισμπουκ και βλεπω συμμαθητες μου συμμαθητριες μου με σταθερες σχεσεις χρονια καποιοι εχουν παντρευτει και εχουν παιδια με πιανει θλιψη γιατι αγαπη δεν εχω νιωσει και γω απο το αντιθετο φυλο κατι περιστασιακες σχεσεις που δεν με αγαπησαν και επειδη νιωθω ασχημα συναισθηματα αν βλεπω ταξιδια να πηγαινουν με τις συντροφους τους στο εξωτερικο και αυτα και γω να βραζω εδω και να ειμαι εξαρτημενος απο τα φαρμακα δεν μου αρεσει, εχω συνηθισει στον εαυτο μου επειδη βιωνω απο μικρος δυστυχια και μοναξια να μπαινω στο ιντερνετ και να διαβαζω συνεχεια δυσαρεστες ειδησεις σε σαιτ που αφορουν τον κοσμο για να παιρνω κουραγιο και να λεω οτι κοιταξε συμβαινουν αρκετα δυσαρεστα παρε ενεργεια και μην νιωθεις μονος.γι αυτο και μονο σου ανεφερα τοσα δυσαρεστα που συμβαινουν διπλα μας για να μην νιωθεις ασχημα με τον εαυτο σου γιατι εγω ετσι κανω διαβαζω ειδησεις 4 με 5 ωρες την ημερα για απατες,οικονομικα προβληματα,κορονοιο και τοσα αλλα για να παιρνω κουραγιο να μην νιωθω ασχημα απο 15 χρονων βασανιζομαι ασπρη μερα δεν εχω δει.οταν δεν εχεις δει ασπρη μερα καπου πρεπει να στηριχθεις και το στηριγμα μου ειναι να διαβαζω τοσες δυσαρεστες ειδησεις γιατι οποτε μπαινω σε social media και βλεπω φωτο απο παραλιες,ταξιδια σχεσεις με ομορφες κοπελες και ειμαι 30 χρονων και μενω ακομα με τους γονεις μου πως να νιωθω καλα οταν και αρκετα μικροτερες ξαδελφες μου σε ηλικια μενουν μονες τους με τον συντροφο τους,μαγειρευουν ,δουλευουν κρατανε το σπιτι καθαρο.και αν μεινω μονος στη ζωη μπορει να μην καταφερνω να κανω ουτε τα βασικα και να πρεπει να παω σε ξενωνα.οταν το μελλον μου φανταζει ζοφερο η μονη παρηγορια μου ειναι να ξερω οτι υπαρχουν και αλλοι που εχουν δυστυχιες για να παρω κουραγιο και αυτο το μαθαινω απο τις ειδησεις.

    δεν υποβαθμισα το γεγονος οτι με το bulling επαθες κοινωνικο αγχος και ειχες προβληματα στην μετεπειτα ζωη.γιατι τα χρονια της παιδικης και εφηβικης ηλικιας καθοριζουν τον χαρακτηρα μας στην μετεπειτα ζωη απλα σου εδωσα παραδειγματα δυστυχιας στον κοσμο για να παρεις κουραγιο.εμενα ειναι τοσος ο εθισμος μου για τις ειδησεις που καθομαι ολο το βραδυ για να διαβασω για να παρω κουραγιο οπως σου προειπα.αλλιως να νιωθεις οτι εισαι μονος στο μαρτυριο αλλιως να νιωθεις οτι υπαρχουν και αλλοι σαν εσενα

  12. #27
    xaka10
    Guest
    και πριν μου πειτε οτι αν χαιρομαι με το κακο του αλλου που δεν ειναι οτι χαιρομαι απλα νιωθω παρηγορια. η αληθεια ειναι οτι ουτε τον εαυτο μου δεν αγαπαω ριψοκινδινευα επικινδυνες σεξουαλικες πρακτικες με ιεροδουλες και ειχα κολλησει καποια αφροδισια ευτυχως δεν ηταν μονιμα μου εφυγαν.δεν γυμναζομαι δεν προσεχω την διατροφη μου και χιλια δυο αλλα το μονο καλο που εκοψα τις ουσιες για να μην χειροτερευω τη ψυχικη μου παθηση

  13. #28
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    φιλε μου αυτα που νιωθεις και συ τα νιωθω και γω εντονα.εσυ τουλαχιστον εκανες και καποιες ξεπετες εγω τιποτα το ιδιαιτερο.αυτα που σου ειπα τα δυσαρεστα που συμβαινουν γυρω μας δεν στα ειπα για να υποβαθμισω αυτα που νιωθεις μιας και γω τα ιδια νιωθω.αν μπω φεισμπουκ και βλεπω συμμαθητες μου συμμαθητριες μου με σταθερες σχεσεις χρονια καποιοι εχουν παντρευτει και εχουν παιδια με πιανει θλιψη γιατι αγαπη δεν εχω νιωσει και γω απο το αντιθετο φυλο κατι περιστασιακες σχεσεις που δεν με αγαπησαν και επειδη νιωθω ασχημα συναισθηματα αν βλεπω ταξιδια να πηγαινουν με τις συντροφους τους στο εξωτερικο και αυτα και γω να βραζω εδω και να ειμαι εξαρτημενος απο τα φαρμακα δεν μου αρεσει, εχω συνηθισει στον εαυτο μου επειδη βιωνω απο μικρος δυστυχια και μοναξια να μπαινω στο ιντερνετ και να διαβαζω συνεχεια δυσαρεστες ειδησεις σε σαιτ που αφορουν τον κοσμο για να παιρνω κουραγιο και να λεω οτι κοιταξε συμβαινουν αρκετα δυσαρεστα παρε ενεργεια και μην νιωθεις μονος.γι αυτο και μονο σου ανεφερα τοσα δυσαρεστα που συμβαινουν διπλα μας για να μην νιωθεις ασχημα με τον εαυτο σου γιατι εγω ετσι κανω διαβαζω ειδησεις 4 με 5 ωρες την ημερα για απατες,οικονομικα προβληματα,κορονοιο και τοσα αλλα για να παιρνω κουραγιο να μην νιωθω ασχημα απο 15 χρονων βασανιζομαι ασπρη μερα δεν εχω δει.οταν δεν εχεις δει ασπρη μερα καπου πρεπει να στηριχθεις και το στηριγμα μου ειναι να διαβαζω τοσες δυσαρεστες ειδησεις γιατι οποτε μπαινω σε social media και βλεπω φωτο απο παραλιες,ταξιδια σχεσεις με ομορφες κοπελες και ειμαι 30 χρονων και μενω ακομα με τους γονεις μου πως να νιωθω καλα οταν και αρκετα μικροτερες ξαδελφες μου σε ηλικια μενουν μονες τους με τον συντροφο τους,μαγειρευουν ,δουλευουν κρατανε το σπιτι καθαρο.και αν μεινω μονος στη ζωη μπορει να μην καταφερνω να κανω ουτε τα βασικα και να πρεπει να παω σε ξενωνα.οταν το μελλον μου φανταζει ζοφερο η μονη παρηγορια μου ειναι να ξερω οτι υπαρχουν και αλλοι που εχουν δυστυχιες για να παρω κουραγιο και αυτο το μαθαινω απο τις ειδησεις.

    δεν υποβαθμισα το γεγονος οτι με το bulling επαθες κοινωνικο αγχος και ειχες προβληματα στην μετεπειτα ζωη.γιατι τα χρονια της παιδικης και εφηβικης ηλικιας καθοριζουν τον χαρακτηρα μας στην μετεπειτα ζωη απλα σου εδωσα παραδειγματα δυστυχιας στον κοσμο για να παρεις κουραγιο.εμενα ειναι τοσος ο εθισμος μου για τις ειδησεις που καθομαι ολο το βραδυ για να διαβασω για να παρω κουραγιο οπως σου προειπα.αλλιως να νιωθεις οτι εισαι μονος στο μαρτυριο αλλιως να νιωθεις οτι υπαρχουν και αλλοι σαν εσενα
    Σιγουρα σε κανει καλυτερα να βλεπεις και αλλους με προβληματα. Απλα εμενα τα οικονομικα προβληματα και ο κορονοιος και ο,τι λενε οι ειδησεις με αφηνουν παγερα. Παλια ειχα μεγαλο κινητρο να ανεβω επαγγελματικα γιατι ειχα ελπιδες για το μελλον. Τωρα δεν εχω κινητρο για τιποτα. Ακομα και ειδησεις με θανατους δεν με κανουν καλυτερα. Οι μονες ιστοριες που με κανουν να αισθανομαι ανετα οταν τις βλεπω οτι με ακραια απομονωμενους ανθρωπους, οπως για παραδειγμα η τελευταια ταινια τζοκερ, με αυτην ενιωθα πολυ ανετα που την εβλεπα. Και δεν ειναι οτι χαιρομαι με την δυστυχια τους. Αισθανομαι συμπαθεια γι αυτους και ταυτιζομαι μαζι τους και απλα αισθανομαι ανετα και οικεια βλεποντας την ιστορια τους

    Επισης οι ξεπετες που εκανα μαλλον περισσοτερο κακο μου εκαναν. Γιατι μου εδωσαν μια γευση απο το πως ειναι η πραγματικη ζωη που ζει ο φυσιολογικος κοσμος και μετα με αφησαν παλι οπως ημουν. Τα παλια χρονια που δεν ειχα κανει τιποτα και δεν μπορουσα να φανταστω πως ειναι δεν αισθανομουν τοσο ασχημα

  14. #29
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Ωχ αυτο που λες για το θαυμα δεν ειναι καθολου καλο.ασε τα θαυματα κ πιασε δουλεια.το καλυτερο με ψυχολογο δε σου λεω για φαρμακα δεν χρειαζεται το προβλημμα σου λυνεται απλα δεν πρεπει να μεινεις με τα χερια σταυρωμενα κ να ελπιζεις σε θαυματα.εσυ μπορει να λες οτι τα θεματα που εχεις τα κρυβεις αλλα μην εισαι κ τοσο σιγουρος οτι δε φενεται,οταν εχουμε μια γνωμη για τον εαυτο μας κ μαλιστα για χρονια επηρεαζει την συμπεριφορα μας το στυλ μας τον τροπο που μιλαμε τις κινησεις μας ολο μας το ειναι.αν καποιος ειναι ανασφαλης κ δε νιωθει καλα με τον εαυτο του το εκπεμπει αυτο.ισως επισης να κανεις λαθος επιλογες οταν θες σχεση θα πρεπει να διαλεγεις γυναικες που θελουν σχεση.ξερεις να τις ξεχωριζεις; δεν ειναι κακο να κανεις καποιες συνεδριες με ψυχολογο μια κ νιωθεις χαλια.οταν βρεις τι φταιει μπορει να ειναι κ πολλα αυτα που φταινε θα τα δουλεψεις.παντως να ξερεις σιγουρα δε φταιει η εμφανιση.αυτο ειναι το μονο σιγουρο.απλα ειναι πιο ευκολο να κατηγορισουμε την εμφανιση απο το να κατσουμε να ψαξουμε τις αληθινες αιτιες κ να αλλαξουμε
    δυστυχως το δουλευω πολυ χωρις αποτελεσμα. Ο ψυχολογος αν δεν αλλαξει η ζωη μου δεν μπορει να με κανει να αισθανθω καλυτερα. Μπορω να το δουλεψω και να συμβιβαστω και να πω οτι οκ θα ζω ετσι με αυτα τα δεδομενα. Ομως δεν θελω. Επισης ακολουθω ηδη φαρμακευτικη αγωγη, αντικαταθλιπτικα και ηρεμιστικα

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by psycho22 View Post
    δυστυχως το δουλευω πολυ χωρις αποτελεσμα. Ο ψυχολογος αν δεν αλλαξει η ζωη μου δεν μπορει να με κανει να αισθανθω καλυτερα. Μπορω να το δουλεψω και να συμβιβαστω και να πω οτι οκ θα ζω ετσι με αυτα τα δεδομενα. Ομως δεν θελω. Επισης ακολουθω ηδη φαρμακευτικη αγωγη, αντικαταθλιπτικα και ηρεμιστικα
    Κανεις λαθος η ζωη σου δε θ αλλαξει πρωτα κ μερα θα αισθανθεις καλυτερα αλλα πρωτα θα αλλαξεις εσυ κ μετα η ζωη σου.αυτη η δουλεια γινεται με εναν καλο ψυχολογο.τα φαρμακα απλα καλυπτουν το προβλημμα τα σκουπιδια παραμενουν κατω απ το χαλι.κανενας δεν ειπε να συμβιβαστεις τα φαρμακα ισως ειναι ενα κομματι του συμβιβασμου η ψυχοθεραπεια ομως οχι

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Παλιό bullying, άγχος, κατάθλιψη κτλ κτλ
    By Elusurpador in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 17-09-2020, 03:18
  2. Κατάθλιψη & Κοινωνικό άγχος
    By Aliki009 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 21-08-2020, 20:06
  3. Φοβίες-Άγχος-ΙΨΔ-Κατάθλιψη-Μοναξιά
    By Astrolavos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-08-2015, 03:52
  4. Κοινωνικό άγχος
    By Henry-C2H5OH in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 10
    Last Post: 06-05-2013, 12:32
  5. κοινωνικό άγχος
    By sirkam in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 5
    Last Post: 24-06-2012, 23:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •