bullying - κοινωνικο αγχος- μοναξια - καταθλιψη - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 97
  1. #46
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Αναγκαστικά η μόνη που μπορεί να "σ αγαπήσει" είναι κάποια που κι αυτή θα είναι σαν εσενα. Που θα έχει κατάθλιψη, ίσως να έχει πάρει κιλά λόγω της κατάθλιψης, μη μείνεις σ αυτό κι αυτή σκέφτεται ότι η ζωή της Θ αποκτήσει νόημα όταν ζευγαρωθει κ μετά θα τα χάσει τα κιλά γιατί θα ναι ευτυχισμένη. Έτσι σκέφτεται να σαι σίγουρος. Εφόσον θα είναι σαν εσένα σίγουρα δεν θα είναι η χαρά της ζωής... Μην περιμένεις να λάμπει από εσένα θα περιμένει να πάρει ζωή...ισως σε ομάδες ψυχοθεραπεία να την βρεις ίσως... Η έξω από ιατρείο ψυχιάτρου αν συχνάζεις να την πετύχεις. Όσο πιο υγιείς είναι κάποιος να ξέρεις τόσο πιο υγιεις σχέσεις κάνει. Να θυμάσαι ότι η ζωή σου είναι το πάρτυ σου. Θέλεις να έρθει η άλλη στο πάρτυ σου που ακόμα κι εσύ ο ίδιος δεν το αντέχεις κ θέλεις να το τελειώσεις...
    Αυτο που λες εχει γινει. Δυο γυναικες με ψυχικες διαταραχες με ειχαν ερωτευτει (κατα τα λεγομενα τους). Η μια δεν ειχε κιλα αλλα ηταν ασχημουλα, ηξερα οτι ειχε κανει αποπειρες αυτοκτονιας και δεν κρατησε πολυ επειδη ηθελα καποια πιο ομορφη. Αργοτερα εμαθα απο την ιδια οτι μπηκε σε ψυχιατρειο για 2 μηνες. Η αλλη κοπελα ηταν καπως ομορφη, οχι κατι το τρομερο αλλα καλη και αδυνατη. Αλλα ειχε πολυ αλλοκοτη συμπεριφορα. Η επικοινωνια ηταν πολυ δυσκολη. Τις πρωτες φορες ειχα περασει πολυ καλα, παρολο που η επικοινωνια ηταν ελλιπης. Σεξουαλικα με ξενερωνε επειδη δεν ειχε προηγουμενες εμπειριες και ηταν και εκει πολλη αλλοκοτη. Προς το τελος η επικοινωνια ηταν ανυπαρκτη. Εκει σπασαμε. Εκεινη μου ειπε οτι ηταν ερωτευμενη και ηθελε να ζησει μαζι μου αλλα οτι εγω εφταιγα επειδη δεν την ηθελα, αρχικα με αφησε αυτη. Την σκεφτομουν καιρο με στεναχωρια γιατι μονο αυτη ειχε νοιαστει στ αληθεια για μενα, παρολο που ηξερα οτι αν δεν ειχε ψυχολογικα ισως να μην ηταν μαζι μου. Μετα μου ξαναστειλε καποια στιγμη αλλα ενιωσα οτι ολο αυτο ηταν ψευτικο αλλα και δεν θα περναγα καλα μαζι της και το εληξα

  2. #47
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Η αλήθεια είναι ότι όλοι έχουμε τα θέματακια μας αλλά όσο βελτιωνομαστε ελκουμε κ κάτι καλύτερο κ εμείς φερομαστε καλύτερα μέσα στη σχέση κ ο άλλος κ η σχέση έχει περισρσοτερες πιθανότητες να πετύχει να διαρκέσει. Δυστυχώς οι περισσότερες σχέσεις είναι έτσι θέλουν όλοι να καλύψουν τις ψυχολογικές η οικονομικές τους ελλείψεις δεν ευτυχουν όμως ούτε μέσα στη σχέση κ όσο περισσότερες είναι οι ανάγκες που θέλουν να καλύψουν με την σχέση που κάνουν τόσο πιο δύσκολο είναι η σχέση να δημιουργηθεί η να διατηρηθει

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by psycho22 View Post
    Καλησπερα σας. Θελω απλα να το μοιραστω καπου. Μικρος γυρω στα 12 βιωσα ακραιο bullying και οταν λεω ακραιο δεν εννοω σε πραγματα που μου εκαναν γιατι εχω ακουσει και χειροτερα, αλλα στο οτι οτι γινοταν ομαδικα απο ολες τις ταξεις. Αρχικα ημουν τελειως μονος, καποια στιγμη εκανα λιγο παρεα με ατομα που ηταν κι αυτοι απομονωμενοι. Μερικα ενδεικτικα απο οσα μου εκαναν ηταν αμετρητες σφαλιαρες, να βριζουν οταν λεω κατι και τα κοριτσια να σιχαινονται οταν αναγκαζονται να με ακουμπησουν. Η οικογενεια μου πιστευε οτι αλλαξα απο πολυ ζωηρος να γινω πολυ ησυχος και αντικοινωνικος επειδη μεγαλωσα και ηταν ο χαρακτηρας μου και δεν ασχοληθηκαν ποτε με αυτο το κομματι αλλα με αφησαν στην μοιρα μου αφηνοντας με μονο μου συνηθως στο δωματιο μου οταν οι αλλοι περναγαν καλα. Καποια στιγμη ειχαν ξεχασει τελειως οτι καποτε σαν παιδι υπηρξα φυσιολογικος και χαρουμενος

    Ολα αυτα, η απορριψη που ενιωσα απο ολα τα περιβαλλοντα σαν παιδι μου δημιουργησαν κοινωνικο αγχος το οποιο με εκανε να ειμαι πολυ ησυχος το οποιο κρατησε χρονια αργοτερα. Στον στρατο με εβγαλαν αοπλο λογω αγχωδους διαταραχης. Θυμαμαι παντα ενιωθα μοναξια ακομα και οταν ηταν πολυς κοσμος τριγυρω μου. Στην σχολη καταφερα με δυσκολια να κανω μερικους φιλους. Μετα στις δουλειες παντα με θεωρουσαν περιεργο επειδη δεν κοινωνικοποιουμουν οπως οι αλλοι. Παρολαυτα με την παροδο των ετων και επειδη το κοινωνικο μου αγχος ηταν επικτητο λογω της απορριψης και οχι στοιχειο του χαρακτηρα μου, εχω καταφερει πολλα χρονια μετα και πλησιαζοντας τα 35 να το αποβαλλω σε μεγαλο ποσοστο αφου βρηκα σε καποια ατομα απο τους χωρους που συναναστρεφομαι την αναγνωριση που ποτε δεν ελαβα ως παιδι καιεφηβος.

    Ολη αυτη η ιστορια ομως, τα τριαντα χρονια απολυτης μοναξιας συν τη δυσκολια προσεγγισης του αντιθετου φυλου με εκαναν να μην εχω ποτε εμπειρια με κοπελα παρα μονο μικροεμπειριες δηλαδη αρχικα ραντεβου αποτυχημενα, μετα μερικα επιτυχημενα που κατεληγαν σε φιλι αλλα τελειωναν εκει. Μετα καποιες σεξουαλικες εμπειριες ειτε της μιας βραδιας ειτε στην καλυτερη μερικων εβδομαδων. Παντα με εγκατελειπαν πρωτες. Σε ολο αυτο σιγουρα τα παλια χρονια εφταιγε σε μεγαλο ποσοστο το κοιωνικο αγχος, ομως οχι μονο αυτο, ισως και η εμφανιση μου δεν ηταν τοσο καλη για να προσελκυω ευκολα γυναικες. Οσες γυναικες ειχα εμπειρια μου ελεγαν οτι ειμαι πολυ ωραιος. Εμενα αυτο με ανεβαζε και ενιωθα ωραια, ολη αυτη η απορριψη που ελαβα μικρος με τα κοριτσια να σιχαινονται να με ακουμπησουν με εκανε να γινω ναρκισσος. Παρολαυτα αυτες οι γυναικες ηταν λιγες, καποιες ηταν ωραιες μεν αλλα λιγες. Εψαχνα σε μπαρακια, σε φιλες φιλων και στο ιντερνετ. Το 90% των εμπειριων μου ηταν απο ιντερνετ. Οι περισσοτερες δεν ειχαν εκδηλωσει ποτε ενδιαφερον για σχεση εκτος αν ηταν ασχημες η χοντρουλες. Ελαχιστες ειπαν οτι ηθελαν σχεση και εδειξαν να τους αρεσω πολυ, ομως καποια στιγμη με παραταγαν χωρις κανεναν σοβαρο λογο. Εμενα αυτο παντα με καταρακωνε γιατι αφενος μια επιβεβαιωση που μου εδιναν, την επαιρναν πισω με τον πιο ψυχρο τροπο και εφετερου καθε φορα πιστευα οτι θα βγω απο την μοναξια μου και θα γινω φυσιολογικος ανθρωπος οπως ολοι τριγυρω μου, να μπορω και εγω να πηγαινω καπου και να μην ειμαι θλιμμενος ενω ολοι οι αλλοι ειναι χαρουμενοι γιατι εχουν τους δικους τους ανθρωπους. Επισης ισως λογω οχι τοσο καλης εξωτερικης εμφανισης οι γυναικες που προσεγγιζω δεν ειναι και τοσο πολλες οποτε δεν εχω την δυνατοτητα μεσα απο την συνεχη προσπαθεια να βρω κατι καλο και επισης οι αποτυχιες με κανουν ακομα χειροτερα ψυχολογικα απο πριν. Στα 20 μου δεν ειχα νιωσει πως ειναι το γυναικειο αγγιγμα, το να σε θελει μια γυναικα που σου αρεσει, να μην σε σιχαινεται οπως με σιχαινονταν οταν ημουν παιδι, και τοτε δεν με πειραζε τοσο. Ομως καθε φορα που παιρνω ενα δειγμα της γυναικειας συντροφιας και μετα το παιρνουν πισω με τον πιο ψυχρο τροπο βλεπω ποσο κενη ειναι η ζωη που εκανα πριν

    34 χρονια ζωης λοιπον για να φτασω στο σημερα με κταθλιψη χωρις να με εχει αγαπησει καμια γυναικα εκτος απο μερικες στιγμες σεξουαλικης απολαυσης, να μην εχω κανεναν πραγματικο φιλο, να μην εχω ερωτευτει ποτε μου, οσες μικρες αλλα ομορφες εμπειριες ειχα με γυναικες να καταληγουν να τις πληρωνω επι δεκα σε θλιψη, να μην εχω κανει την ζωη μου οπως τοσοι εφηβοι και ζωντας, με την ηλικια μου να μεγαλωνει γρηγορα και χωρις σταματημο, εχοντας χασει καθε ευχαριστηση απο δραστηριοτητες που παλια με ευχαριστουσαν και εχοντας μοναδικο λογο για να ζω την μανα μου, ερχομαι και ρωταω την φυση. Γιατι ολα αυτα? Τι αξιζε που εζησα αυτα τα χρονια? Μηπως θα ηταν καλυτερα να μην ειχα γεννηθει? Ακουγα συμβουλες απο συγγενεις να διαιωνισω το ειδος μου και σκεφτομουν, για ποιο λογο. Δεν εχει νοημα να γεννηθει ενας τετοιος ανθρωπος. Ακουγοντας προσφατα ενα γνωστο τραγουδι που λεει such a lonely day shouldn't exist, σκεφτηκα οτι ταιριαζαν το 95% των ημερων που ζω οποτε αλλαξα λιγο τον στιχο σε such a lonely life shouldn't exist
    Γεια!!πολύ άσχημο (για εσένα ) να περιμένεις να γίνεις χαρούμενος μέσω μιας σχέσης...δεν θα πετύχει...θα το πω απλά...αυτό βγάζει στους ανθρώπους μια απελπισία και ότι κρεμιέσαι από αυτούς...μπορεί αυτό να τις έδιωχνε...πρώτα πρέπει να καταφέρεις να είσαι οκ με την πάρτη σου κ μετά θα μπορείς να κάνεις μια σχέση της προκοπής!! Δουλίτσα με τον εαυτό σου !!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by psycho22 View Post
    Αυτο που λες εχει γινει. Δυο γυναικες με ψυχικες διαταραχες με ειχαν ερωτευτει (κατα τα λεγομενα τους). Η μια δεν ειχε κιλα αλλα ηταν ασχημουλα, ηξερα οτι ειχε κανει αποπειρες αυτοκτονιας και δεν κρατησε πολυ επειδη ηθελα καποια πιο ομορφη. Αργοτερα εμαθα απο την ιδια οτι μπηκε σε ψυχιατρειο για 2 μηνες. Η αλλη κοπελα ηταν καπως ομορφη, οχι κατι το τρομερο αλλα καλη και αδυνατη. Αλλα ειχε πολυ αλλοκοτη συμπεριφορα. Η επικοινωνια ηταν πολυ δυσκολη. Τις πρωτες φορες ειχα περασει πολυ καλα, παρολο που η επικοινωνια ηταν ελλιπης. Σεξουαλικα με ξενερωνε επειδη δεν ειχε προηγουμενες εμπειριες και ηταν και εκει πολλη αλλοκοτη. Προς το τελος η επικοινωνια ηταν ανυπαρκτη. Εκει σπασαμε. Εκεινη μου ειπε οτι ηταν ερωτευμενη και ηθελε να ζησει μαζι μου αλλα οτι εγω εφταιγα επειδη δεν την ηθελα, αρχικα με αφησε αυτη. Την σκεφτομουν καιρο με στεναχωρια γιατι μονο αυτη ειχε νοιαστει στ αληθεια για μενα, παρολο που ηξερα οτι αν δεν ειχε ψυχολογικα ισως να μην ηταν μαζι μου. Μετα μου ξαναστειλε καποια στιγμη αλλα ενιωσα οτι ολο αυτο ηταν ψευτικο αλλα και δεν θα περναγα καλα μαζι της και το εληξα
    Πραγματικά....έτσι όπως ζυγίζεις κ υπολογίζεις τους ανθρώπους με τα κιλά κ την ομορφιά, κρίνεις όπως ακριβώς οι νταηδες που κάνουν bullying.... (Όχι ότι εσύ κάνεις,αλλά ότι βάζεις σε κατηγορίες σε ανθρώπους με βάση τέτοια κριτήρια κ ότι κάποιοι είναι κατωτεροι από κάποιους άλλους)...Κριμα

  5. #50
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    Γεια!!πολύ άσχημο (για εσένα ) να περιμένεις να γίνεις χαρούμενος μέσω μιας σχέσης...δεν θα πετύχει...θα το πω απλά...αυτό βγάζει στους ανθρώπους μια απελπισία και ότι κρεμιέσαι από αυτούς...μπορεί αυτό να τις έδιωχνε...πρώτα πρέπει να καταφέρεις να είσαι οκ με την πάρτη σου κ μετά θα μπορείς να κάνεις μια σχέση της προκοπής!! Δουλίτσα με τον εαυτό σου !!
    αυτο δεν το εδειχνα καθολου, ισα ισα εβγαζα και τον αερα της αυτοπεποιθησης επειδη εχω κανει παρα πολλα ραντεβου πλεον. Μονο οταν αρχιζαν να απομακρυνονται κολλαγα πολυ και εδειχνα απελπισμενος, πριν οχι. Ημουν καλα τοσα χρονια με τον εαυτο αλλα δεν μπορω πλεον να ειμαι μονος μου. Και δεν ημουν μονος μονο απο σχεση, ημουν και απο φιλους και συγγενεις. Για καποια χρονια απο 25 και μετα ειχα φιλους καλους αλλα σπασαμε σιγα σιγα γιατι καποιοι εφυγαν ή εκαναν σχεση και τους βλεπω λιγοτερο. Δεν μπορω να ειμαι ευτυχισμενος μονος μου

  6. #51
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    Πραγματικά....έτσι όπως ζυγίζεις κ υπολογίζεις τους ανθρώπους με τα κιλά κ την ομορφιά, κρίνεις όπως ακριβώς οι νταηδες που κάνουν bullying.... (Όχι ότι εσύ κάνεις,αλλά ότι βάζεις σε κατηγορίες σε ανθρώπους με βάση τέτοια κριτήρια κ ότι κάποιοι είναι κατωτεροι από κάποιους άλλους)...Κριμα
    Δυστυχως ετσι ειναι ομως. Ετσι δουλευει η ερωτικη ελξη και στους αντρες και περισσοτερο στις γυναικες. Και εχει επαληθευτει απο την ιστορια μου. Το οτι οι χοντρουλες, ασχημουλες ή με ψυχολογικα προβληματα δεν με σχολαγαν ευκολα δεν ηταν τυχαιο. Δεν μπορουσαν να βρουν ευκολα κατι αντιστοιχο με μενα. Αυτες που ηταν στα δικα μου μετρα καθονταν ευκολα αλλα δεν το ειχαν σε κατι να με στειλουν στον αγυριστο. Και γυναικα τυπου μπαργουμαν δεν με εχει κοιταξει ποτε. Δεν ειναι τυχαια ολα αυτα. Δεν ειπα οτι θελω με ωραιο προσωπο ή ψηλη ουτε γυμνασμενη αναγκαστικα αλλα τουλαχιστον θα ηθελα να προσεχει τον εαυτο της οπως εγω και να μην εχει πολλα κιλα. Τα κιλα ειναι επιλογη δεν γεννιομαστε με αυτα.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Επιμένεις ότι κρύβεις καλά τα θέματά σου, ότι έχεις δίκιο στις απόψεις σου, ότι έχεις ξεπεράσει τον φόβο των ραντεβού και λες ότι " οι χοντρουλες, ασχημουλες ή με ψυχολογικα προβληματα δεν με σχολαγαν ευκολα δεν ηταν τυχαιο. Δεν μπορουσαν να βρουν ευκολα κατι αντιστοιχο με μενα. Αυτες που ηταν στα δικα μου μετρα καθονταν ευκολα αλλα δεν το ειχαν σε κατι να με στειλουν στον αγυριστο. "

    Αν δεν θες να είσαι μόνος κι είναι έτσι όπως τα λες, γιατί δεν είσαι με μία χοντρούλα, ασχημούλα με ψυχολογικά ή γιατί δεν είσαι με μία στα μέτρα σου τότε; Μήπως στέλνεις τις πρώτες και στέλνουν οι δεύτερες εσένα στον αγύριστο όπως λες; Και γιατί συμβαίνει αυτό αφού δεν θες να είσαι μόνος;
    Αν με τη δική σου λογική δεν κρατάς ούτε αυτές "τις κατηγορίες" γυναικών που θεωρείς "υποδεέστερες" ή "ίσες" στα κυβικά σου, πως κάθεσαι και κάνεις ονειροφαντασίες και για κατηγορίες ανώτερες, "τύπου μπαργούμαν"; (!)

    (Πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω με αυτά που λες)

    Το ότι τόσα χρόνια όλα σου πάνε στραβά μήπως είναι ένα δείγμα ότι τα σκέφτεσαι και τα μετράς λάθος τα πράγματα εσύ;

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα στο ποστ σου είναι το nickname σου.
    Εγώ λέω να το αλλάξεις και να γράψεις "normal22"
    πρώτα για να καταλάβεις ότι είσαι ένας φυσιολογικός άνθρωπος που πέρασε κάποιες δυσκολίες, και δυστυχώς δεν είχε την καθοδήγηση των γονιών του τη στιγμή που χρειαζόταν οποτε του πήρε παραπάνω χρόνο, και τα έχει πάει πολύ καλά.
    Νομίζω πως κάπου γράφεις ή εγώ το ερμηνεύω ως "ενδιαφέρονται οι κατώτερες για εμένα και αυτό δεν μετράει". Αυτή είναι μία παγίδα στη σκέψη. Εγώ θα το άλλαζα σε "κάποιες πιο συναισθηματικά διαθέσιμες γυναίκες έχουν δείξει το ενδιαφέρον τους προς εμένα".
    Εκτός του ότι η εξωτερική εμφάνιση είναι υποκειμενική, αισθάνομαι πως ταυτίζεις την εμφάνιση ή κάποιο κουσούρι που βλέπεις με τα στάνταρ ταρτάρων. Αυτη είναι η δική σου ικασία. Κάθε άνθρωπος έχει τα προσωπικά του στάνταρ και θέλει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά συντρόφου. Επίσης μπορεί να ισχύει και το ότι εσύ είσαι πιο άνετος σε γυναίκες που θεωρείς ότι "το έχεις".

    Τελος πάντων. Εγώ πιστεύω πως θα σε βοηθούσε να διαβάσεις ή να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο με την εκμάθηση βασικών κοινωνικών δεξιοτητων και ειδικών δεξιοτήτων για τις ερωτικές σχέσεις. Πολλά πράγματα που ανάγεις στην προσωπική αξία μπορεί να έχουν να κάνουν ότι όταν ήσουν παιδί δεν είχες την ευκαιρία να μάθεις κάποιες βασικές δεξιότητες (που μαθαίνονται φυσικά) και τώρα πρέπει να το κάνεις μόνος.

    Τέλος, θέλω να σχολιάσω και δύο ακόμη.
    Η επιλογή συντρόφου είναι πολύ σημαντική. Δεν είσαι 100% υπεύθυνος πως πάνε τα πράγματα. Αν διαλέγεις γυναίκες μη συναισθηματικές διαθέσιμες το παιχνίδι είναι μάλλον χαμένο εξαρχής.
    Επίσης, οι άλλοι άνθρωποι δεν πρέπει να είναι μέσα επιβεβαίωσης. Εάν μπλέκεσαι σε σχέσεις μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσεις ότι αρέσεις, είναι σαν να εστιάζεις μόνο στην αυτο-εικόνα και όχι στον άλλο άνθρωπο και αυτό δύσκολα θα σε φέρει κοντά με άλλους άνθρωπους.

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3
    Το προβλημα ξεκινάει οταν μένουμε στην εξωτερική εμφάνιση του άλλου ανθρώπου ενώ αναζητάμε σχέση.

    Για να σχετιστείς με κάποιον άνθρωπο βαθυά και να μη νιώθεις μοναξιά δίπλα του θα πρέπει να μιλήσουν οι ψυχές σας.
    Τα σώματα μιλάνε εύκολα.
    Είναι εύκολο να σε έλξει ένας όμορφος άνθρωπος και να προχωρήσεις σεξουαλικά μαζί του.
    Αλλά αυτο σε κάνει να νιώθεις καλά επιφανιακά.
    Η ψυχη παραμένει μόνη. Γιαυτό έπειτα απο μια τέτοια εμπειρία νιώθεις 10 φορές χειρότερα απο πρίν. Σε αδειάζει.

    Θα πρέπει να αρχίσουμε να αναζητάμε ψυχές και όχι σώματα. Να μην μείνουμε στην εμφάνιση. Ένας άθρωπος με πιο χαμηλή εμφάνηση απο μας μπορεί να μας κάνει να νιώσουμε την αγάπη και τη ζεστασια που μας λείπει.

  10. #55
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Επιμένεις ότι κρύβεις καλά τα θέματά σου, ότι έχεις δίκιο στις απόψεις σου, ότι έχεις ξεπεράσει τον φόβο των ραντεβού και λες ότι " οι χοντρουλες, ασχημουλες ή με ψυχολογικα προβληματα δεν με σχολαγαν ευκολα δεν ηταν τυχαιο. Δεν μπορουσαν να βρουν ευκολα κατι αντιστοιχο με μενα. Αυτες που ηταν στα δικα μου μετρα καθονταν ευκολα αλλα δεν το ειχαν σε κατι να με στειλουν στον αγυριστο. "

    Αν δεν θες να είσαι μόνος κι είναι έτσι όπως τα λες, γιατί δεν είσαι με μία χοντρούλα, ασχημούλα με ψυχολογικά ή γιατί δεν είσαι με μία στα μέτρα σου τότε; Μήπως στέλνεις τις πρώτες και στέλνουν οι δεύτερες εσένα στον αγύριστο όπως λες; Και γιατί συμβαίνει αυτό αφού δεν θες να είσαι μόνος;
    Αν με τη δική σου λογική δεν κρατάς ούτε αυτές "τις κατηγορίες" γυναικών που θεωρείς "υποδεέστερες" ή "ίσες" στα κυβικά σου, πως κάθεσαι και κάνεις ονειροφαντασίες και για κατηγορίες ανώτερες, "τύπου μπαργούμαν"; (!)

    (Πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω με αυτά που λες)

    Το ότι τόσα χρόνια όλα σου πάνε στραβά μήπως είναι ένα δείγμα ότι τα σκέφτεσαι και τα μετράς λάθος τα πράγματα εσύ;
    Επειδη το να ειναι καποια μαζι μου επειδη την βολευει, επειδη δεν της την πεφτουν τοσο ωραιοι οσο εγω, επειδη δεν εχει λεφτα, επειδη εχει ψυχολογικα προβληματα και δεν την θελει κανεις για παρεα δεν με καλυπτει ουτε δειχνει οτι με επελεξε επειδη οντως ειδε κατι ξεχωριστο σε μενα που της ταιριαζε. Η μετρια ή η ωραια κοπελα μπορει να της αρεσω επειδη αντικειμενικα ειμαι ωραιος και να καθεται για σεξ αλλα της την πεφτουν και αλλοι οποτε δεν χρειαζεται να υπομεινει την προσωπικοτητα μου η κατι που δεν της ταιριαζει. Η χειροτερη εμφνασιακα κοπελα δεν εχει αλλες αντιστοιχες επιλογες.

    Το ιδιο μου συμβαινει και με τις αλλου τυπου σχεσεις, πχ δεν θελω συγγενεις γιατι αισθανομαι οτι με θελουν επειδη ετυχε να ειμαι στο ιδιο σοι και οχι επειδη με γουσταρουν σαν ατομο και προτιμω φιλους που με επελεξαν γι αυτο που ειμαι. Οπως επισης δεν θελω φιλους που να ειναι απομονωμενοι γιατι κι αυτοι ειναι δεν εχουν αλλες επιλογες.

    Να μην κλαις ουτε να γελας. Να προσπαθεις να καταλαβεις γιατι καποιος σκεφτεται διαφορετικα απο οτι εχεις συνηθισει. Καποιος λογος θα υπαρχει
    Last edited by psycho22; 06-12-2020 at 16:41.

  11. #56
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα στο ποστ σου είναι το nickname σου.
    Εγώ λέω να το αλλάξεις και να γράψεις "normal22"
    πρώτα για να καταλάβεις ότι είσαι ένας φυσιολογικός άνθρωπος που πέρασε κάποιες δυσκολίες
    Οι περισσοτεροι προβληματικοι εχουν γεννηθει φυσιολογικοι. Ομως το οτι τωρα ειναι προβληματικοι δεν αλλαζει δυστυχως

  12. #57
    Quote Originally Posted by maria86 View Post
    Το προβλημα ξεκινάει οταν μένουμε στην εξωτερική εμφάνιση του άλλου ανθρώπου ενώ αναζητάμε σχέση.

    Για να σχετιστείς με κάποιον άνθρωπο βαθυά και να μη νιώθεις μοναξιά δίπλα του θα πρέπει να μιλήσουν οι ψυχές σας.
    Τα σώματα μιλάνε εύκολα.
    Είναι εύκολο να σε έλξει ένας όμορφος άνθρωπος και να προχωρήσεις σεξουαλικά μαζί του.
    Αλλά αυτο σε κάνει να νιώθεις καλά επιφανιακά.
    Η ψυχη παραμένει μόνη. Γιαυτό έπειτα απο μια τέτοια εμπειρία νιώθεις 10 φορές χειρότερα απο πρίν. Σε αδειάζει.

    Θα πρέπει να αρχίσουμε να αναζητάμε ψυχές και όχι σώματα. Να μην μείνουμε στην εμφάνιση. Ένας άθρωπος με πιο χαμηλή εμφάνηση απο μας μπορεί να μας κάνει να νιώσουμε την αγάπη και τη ζεστασια που μας λείπει.
    Βασικα δες τι απαντησα δυο ποστ πανω στην σονια. Ετσι τα βλεπω τα πραγματα. Οταν υπαρχει μεγαλη εμφανισιακη διαφορα ή σε καποιο αλλο τομεα σημαντικο (λεφτα, ισχυρη προσωπικοτητα), τοτε το ατομο που υστερει παρασυρεται και ερωτευεται την εμφανιση ή την ασφαλεια που νιωθει απο τον ισχυρο συντροφο αλλα οχι επειδη ειδε κατι ξεχωριστο στον αλλο

    Επισης στο σεξουαλικο κομματι ενω για αλλους μετραει το συναισθημα, εγω ετσι οπως μεγαλωσα και με την ιστορια που ειχα με τις φιλιες και τις σχεσεις, εχω διαχωρισει τελειως το συναισθημα απο το σεξ. Απο μικρος εμαθα να πηγαινω ψυχρα με πουτανες και πιο μεγαλος με γυναικες που μου καθονταν πολυ ευκολα αλλα μετα εφευγαν. Η ζωη μου διδαξε οτι το σεξ ειναι μια συναλλαγη οπου εγω προσφερω ειτε λεφτα ειτε σεξουαλικη ικανοποιηση σε καποια και τιποτα παραπανω.
    Τα μεγαλο σωματικο βαρος ειναι κατι που απωθει ολους τους αντρες σχεδον επειδη το μεγεθος θυμιζει κατι αντρικο και οχι γυναικειο. Το γυναικειο στοιχειο ειναι να ειναι πιο μικροσωμη απο τον αντρα. Επισης το να εχει η αλλη ψυχωτικη συμπεριφορα επισης απωθει καποιον στο σεξ. Δεν μπορω να επιλεξω καποια με στοιχεια που με απωθουν για σχεση για να μην αισθανομαι μονος γιατι οταν μου ερθει η ευκαιρια να παω με μια ομορφη τοτε ειναι σιγουρο οτι θα την απατησω εστω και αν ξερω οτι με την αλλη θα παω μονο μια φορα

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα ακόμα και με την λανθασμένη λογική σου, πάλι δεν εξηγείς γιατί είσαι μόνος. Μία του "επιπέδου σου" γιατί κι αν της την πέφτουν κι άλλοι να σε παρατήσει αν λες ότι και καλά δεν έχεις προβλήματα ή τα κρύβεις καλά; Δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις τρομερό πρόβλημα στον τρόπο με τον οποίο σχετίζεσαι με τους ανθρώπους; Από τη μία λες δεν σου αρέσει που είσαι μόνος και από την άλλη όλο βλέπεις προσκόμματα στους άλλους, που στην πραγματικότητα αντανακλούν την χαμηλή σου αυτοπεποίθηση π.χ. θεωρείς ότι σε πλησιάζουν επειδή δεν βρίσκουν άλλους φίλους και είσαι τελευταία επιλογή. Το να ακυρώνεις τους πάντες ουσιαστικά γιατί φοβάσαι μη σε ακυρώσουν πρώτοι, δεν δείχνει άνθρωπο που έχει λύσει τα ψυχολογικά του, το αντίθετο δείχνει.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by psycho22 View Post
    Δυστυχως ετσι ειναι ομως. Ετσι δουλευει η ερωτικη ελξη και στους αντρες και περισσοτερο στις γυναικες. Και εχει επαληθευτει απο την ιστορια μου. Το οτι οι χοντρουλες, ασχημουλες ή με ψυχολογικα προβληματα δεν με σχολαγαν ευκολα δεν ηταν τυχαιο. Δεν μπορουσαν να βρουν ευκολα κατι αντιστοιχο με μενα. Αυτες που ηταν στα δικα μου μετρα καθονταν ευκολα αλλα δεν το ειχαν σε κατι να με στειλουν στον αγυριστο. Και γυναικα τυπου μπαργουμαν δεν με εχει κοιταξει ποτε. Δεν ειναι τυχαια ολα αυτα. Δεν ειπα οτι θελω με ωραιο προσωπο ή ψηλη ουτε γυμνασμενη αναγκαστικα αλλα τουλαχιστον θα ηθελα να προσεχει τον εαυτο της οπως εγω και να μην εχει πολλα κιλα. Τα κιλα ειναι επιλογη δεν γεννιομαστε με αυτα.
    Μήπως να αναθεωρήσεις για το ποια είναι η "κατηγορία" σου; Γιατί μάλλον ή θα μείνεις με κάποια που θεωρείς υποδιεστερη ή μόνος σου...αν και τώρα που το ξανασκέφτονται,άστο...κρίμα την κοπέλα!!

  15. #60
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα ακόμα και με την λανθασμένη λογική σου, πάλι δεν εξηγείς γιατί είσαι μόνος. Μία του "επιπέδου σου" γιατί κι αν της την πέφτουν κι άλλοι να σε παρατήσει αν λες ότι και καλά δεν έχεις προβλήματα ή τα κρύβεις καλά; Δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις τρομερό πρόβλημα στον τρόπο με τον οποίο σχετίζεσαι με τους ανθρώπους; Από τη μία λες δεν σου αρέσει που είσαι μόνος και από την άλλη όλο βλέπεις προσκόμματα στους άλλους, που στην πραγματικότητα αντανακλούν την χαμηλή σου αυτοπεποίθηση π.χ. θεωρείς ότι σε πλησιάζουν επειδή δεν βρίσκουν άλλους φίλους και είσαι τελευταία επιλογή. Το να ακυρώνεις τους πάντες ουσιαστικά γιατί φοβάσαι μη σε ακυρώσουν πρώτοι, δεν δείχνει άνθρωπο που έχει λύσει τα ψυχολογικά του, το αντίθετο δείχνει.
    Ναι σε αυτο συμφωνω ολα αυτα εχουν αναπτυχθει μεσα μου λογω του ασχημου παρεθοντος. Δεν τα εχω λυσει, εχω λυσει μονο την αγχωδη διαταραχη στο 95%, αν τα ειχα λυμμενα δεν θα εγραφα σε αυτο το φορουμ, αυτο που ειπα ειναι οτι δεν τα αντανακλω στην πρωτη γνωριμια. Εχω ακομα φοβιες, καταθλιψη και ναρκισιστικη διαταραχη. Ενας ανθρωπος, ο,τι ερεθισματα λαβει στην παιδικη και εφηβικη ηλικια αναπτυσσει αντιστοιχη προσωπικοτητα και εμενα η παιδικη/εφηβικη μου ηλικια ηταν "αρρωστη"

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Παλιό bullying, άγχος, κατάθλιψη κτλ κτλ
    By Elusurpador in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 17-09-2020, 03:18
  2. Κατάθλιψη & Κοινωνικό άγχος
    By Aliki009 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 21-08-2020, 20:06
  3. Φοβίες-Άγχος-ΙΨΔ-Κατάθλιψη-Μοναξιά
    By Astrolavos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-08-2015, 03:52
  4. Κοινωνικό άγχος
    By Henry-C2H5OH in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 10
    Last Post: 06-05-2013, 12:32
  5. κοινωνικό άγχος
    By sirkam in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 5
    Last Post: 24-06-2012, 23:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •