bullying - κοινωνικο αγχος- μοναξια - καταθλιψη - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 97 of 97
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Αλλά εφόσον λες πως δεν έχεις εμπειρία από σχέσεις, βοηθάει πολλές φορές να παίρνεις και συμβουλές από άλλους και γνώμες για το πως διαχειρίζονται οι άλλοι θέματα που προκύπτουν στις αρχές της γνωριμίας.
    Δεν είναι μόνο ο στόχος το να βγει μια κοπέλα ραντεβού μαζί σου αλλά και να γνωριστείτε.
    Κάποιες συμπεριφορές πχ όπως το να μιλάς μόνο για τον εαυτό σου, το να μην δείχνεις ενδιαφέρον για τον άλλον κλπ μπορεί να μην είναι βοηθητικά.

  2. #92
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    psycho22,
    καταλαβαίνω το σκεπτικό σου όμως από την δική μου ματιά όλα αυτά είναι και μία εκλογίκευση του έρωτα.
    Δηλαδή εάν βάλουμε τους ανθρώπους σε κατάταξη εμφανισιακή από 0-10 λέγοντας πως ο ένας είναι όμορφος 8, και ο άλλος 5, ώστε να μπορέσουμε να βγάλουμε έναν κανόνα για το που πρέπει να κοιτάξει ο καθένας και μέχρι που τον παίρνει τότε μιλάμε για εκλογίκευση του έρωτα. Και όταν λέω εκλογίκευση εννοώ την διαδικασία του να φτιάχνουμε κανονες για να μπορούμε να έχουμε μεγαλύτερη αίσθηση ελέγχου.
    Εγώ καταλαβαίνω απόλυτα την προτίμησή σου να είσαι με μία κοπέλα που σε ελκύει εμφανισιακά και είναι κάτι πολύ φυσιολογικό. Κανείς δεν θέλει να τα φτιάξει με κάποιον που δεν τον ελκύει. Αλλά νομίζω ότι όταν αναλύεις σε τέτοιο βαθμό ερωτικά θέματα, κάνεις χάνεις.
    Γιατί ζωή είναι και συμβαίνει απλά. Όσο γνωρίζεις ανθρώπους, τόσο έχεις πιθανότητες να γνωρίσεις μια κοπέλα που σου αρέσει και κάνεις κίνηση.
    κοιταξε να δεις. Απλα αν ηξερα οτι δεν το χω για παραπανω θα καθομουν με μια που δνε μου αρεσει και πολυ. Επισης το οτι σου αρεσει εχει και αυτο επιπεδα, μπορει καποια να μου αρεσει μια χαρα για σεξ περιστασιακο αλλα δεν σημαινει οτι με ξετρελαινει κιολας. Δεν ειμαι κολλημενος ομως ουτε εχω συγκεκριμενα κριτηρια. Τα κιλα τα ανεφερα επειδη ειναι κατι κοινο που κοιτανε ολοι. Αν καποια εχει κιλα αλλα δεν εχει τοσο ομορφο προσωπο ή αυρα που να αρεσει σε πολλους αντρες δεν την θεωρω ασχημη

  3. #93
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Αλλά εφόσον λες πως δεν έχεις εμπειρία από σχέσεις, βοηθάει πολλές φορές να παίρνεις και συμβουλές από άλλους και γνώμες για το πως διαχειρίζονται οι άλλοι θέματα που προκύπτουν στις αρχές της γνωριμίας.
    Δεν είναι μόνο ο στόχος το να βγει μια κοπέλα ραντεβού μαζί σου αλλά και να γνωριστείτε.
    Κάποιες συμπεριφορές πχ όπως το να μιλάς μόνο για τον εαυτό σου, το να μην δείχνεις ενδιαφέρον για τον άλλον κλπ μπορεί να μην είναι βοηθητικά.
    Σωστο αυτο που λες.

    Παντως γενικα ειναι και ενα αλλο θεμα που δεν το ανεφερα πριν. Οταν κανω πολλες φορες σεξ με καποια οσο και αν μου αρεσει την πρωτη φορα, μετα απο μερικες φορες αρχιζει να φθινει μεχρι και το σημειο που να μην μου σηκωνεται ευκολα. Σκεφτομουν οτι γινοταν επειδη αυτες που κρατουσαν για πολλες φορες δεν μου αρεσαν και παρα πολυ αλλα ειχε γινει και με μια που μου αρεσε παρα πολυ. Επισης δεν νιωθω και ψυχολογικα την ιδια ικανοποιηση που νιωθω οταν παω με μια καινουργια που δεν εχω ξαναπαει. Νομιζα οτι εγινα ετσι επειδη ειχαν προηγηθει ολα αυτα στην ζωη μου. Οι απορριψεις και η εκμαθηση του σεξ μεσα απο πουτανες και αργοτερα one night stands και ελευθερες σχεσεις. Νομιζω οτι με εμαθε η ζωη να λειτουργω ετσι εκτος αν ειναι επειδη εχω υψηλη τεστοστερονη

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Χμμμμ ναι βέβαια αυτό θα μπορούσε να είναι καταβάθος και ο φόβος σου να έρθεις κοντά με μία γυναίκα. Για παράδειγμα εάν σκέφτεσαι καταβάθος πως εάν μια γυναίκα έρθει πιο κοντά σου μπορεί να σε απορρίψει, τότε μπορεί και εσύ να αποφεύγεις καταβάθος να έρθεις κοντά.
    Τι εννοώ;
    Σε μία καινουρια ερωτική επαφή υπάρχει όλη αυτή η ένταση του καινούριου, του μυστήριο, η διεκδίκηση. Τότε δεν γνωρίζεις τον άλλον, ούτε εκείνος εσένα. Όσο όμως περνάει ο καιρός και τον βλέπεις τον άλλον και άλλες φορές τότε ξεκινάει σιγά σιγά το συναισθηματικό δέσιμο, αρχίζεις να έρχεσαι λίγο πιο κοντά.
    Και αυτό μπορεί να είναι κάτι που καταβάθος σε τρομάζει γιατί δεν είσαι εξοικειωμένος! Η μπορεί να το φοβάσαι γιατί πιστεύεις πως η άλλη μπορεί να σε απορρίψει όταν σε μάθει. Και σε αυτό τον φόβο το σώμα σου αντιδράει έτσι.

    Θα σου πρότεινα, άμα το θες και εσύ να το δοκιμάσεις, η επόμενη γυναίκα που προσεγγίσεις να σου αρέσει και εμφανισιακά αλλά και να σε εξιτάρει κάπως σαν χαρακτήρας, δηλαδή να σου αρέσει και η προσωπικότητά της και δώσε περισσότερο χρόνο και περισσότερες ευκαιρίες να δεις τι θα συμβεί. Άλλωστε δοκιμάζοντας νέα πράγματα μαθαίνεις και νέα πράγματα

  5. #95
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by psycho22 View Post
    Σωστο αυτο που λες.

    Παντως γενικα ειναι και ενα αλλο θεμα που δεν το ανεφερα πριν. Οταν κανω πολλες φορες σεξ με καποια οσο και αν μου αρεσει την πρωτη φορα, μετα απο μερικες φορες αρχιζει να φθινει μεχρι και το σημειο που να μην μου σηκωνεται ευκολα. Σκεφτομουν οτι γινοταν επειδη αυτες που κρατουσαν για πολλες φορες δεν μου αρεσαν και παρα πολυ αλλα ειχε γινει και με μια που μου αρεσε παρα πολυ. Επισης δεν νιωθω και ψυχολογικα την ιδια ικανοποιηση που νιωθω οταν παω με μια καινουργια που δεν εχω ξαναπαει. Νομιζα οτι εγινα ετσι επειδη ειχαν προηγηθει ολα αυτα στην ζωη μου. Οι απορριψεις και η εκμαθηση του σεξ μεσα απο πουτανες και αργοτερα one night stands και ελευθερες σχεσεις. Νομιζω οτι με εμαθε η ζωη να λειτουργω ετσι εκτος αν ειναι επειδη εχω υψηλη τεστοστερονη
    Μετά από ποσό καιρό δηλαδή; γιατί απ ότι κατάλαβα δεν έχεις κάνει μακροχρόνιες σχέσεις. Μετά από ένα μήνα δηλαδή σου περνάει η όρεξη; νομίζω έχεις φόβο εγκατάλειψης κι έχεις βρει αυτόν τον τρόπο να τις απορρίπτεις πριν σε αποριψουν αυτές μετά που θα έχεις ήδη δεθει

  6. #96
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Έτσι νομίζω ότι μάλλον ενεργοποίησες αυτό τον μηχανισμό για να προστατευτείς απ τον συναισθηματικο πονο που καταβαθος το θεωρείς δεδομένο ότι θα ερθει. Ψυχανάλυση αν σ ενδιαφέρει κάνει κάποια αγγελική αρβανιτοπουλου την ακολουθώ στο Facebook. Αν θες ρίξεις μια ματια

  7. #97
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Μετά από ποσό καιρό δηλαδή; γιατί απ ότι κατάλαβα δεν έχεις κάνει μακροχρόνιες σχέσεις. Μετά από ένα μήνα δηλαδή σου περνάει η όρεξη; νομίζω έχεις φόβο εγκατάλειψης κι έχεις βρει αυτόν τον τρόπο να τις απορρίπτεις πριν σε αποριψουν αυτές μετά που θα έχεις ήδη δεθει
    ναι σε κανα μηνα και χωρις πολυ συχνες επαφες. Πχ μια μερα την εβδομαδα το πολυ δυο.

    Δεν το ξερω καθολου αν ειναι φοβος απο μερους μου αλλα εγω αυτο που νιωθω οτι με μια αγνωστη με εξιταρει παρα πολυ. Οσο λιγοτερο την ξερω τοσο πιο πολυ μου αρεσει. Αν ειναι φοβος που λες τοτε θα γινεται υποσυνειδητα γιατι εγω δεν το νιωθω σαν φοβο. Προσωπικα νομιζω οτι επειδη εμαθα μικρος με τις πουτανες, και μεγαλος οσες γνωρισα και μου αρεσαν αρνηθηκαν το κατι παραπανω εχει συμβιβαστει η σεξουαλικοτητα μου με αυτο και θεωρει το σεξ με αγνωστη ως κατι φυσιολογικο να γινεται συνεχεια. Θα τη ψαξω την αρβανιτοπουλου.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Παλιό bullying, άγχος, κατάθλιψη κτλ κτλ
    By Elusurpador in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 17-09-2020, 02:18
  2. Κατάθλιψη & Κοινωνικό άγχος
    By Aliki009 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 21-08-2020, 19:06
  3. Φοβίες-Άγχος-ΙΨΔ-Κατάθλιψη-Μοναξιά
    By Astrolavos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-08-2015, 02:52
  4. Κοινωνικό άγχος
    By Henry-C2H5OH in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 10
    Last Post: 06-05-2013, 11:32
  5. κοινωνικό άγχος
    By sirkam in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 5
    Last Post: 24-06-2012, 22:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •