Αντισηπτικο ΗΙV
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1

    Αντισηπτικο ΗΙV

    Καλησπερα,εχω γραψει αυτες τις μερες οτι με εχει πιασει φοβια για τον hiv και hcv.Γενικα εχουν γινει καποια γεγονοτα που μεσα μου γνωριζω κατα βαθος οτι ειναι στο μυαλο μου(π.χ περπατουσα και μπηκε ενα κλαδι στο ματι μου,οδηγουσα το παπακι και ενιωσα κατι υγρα στο προσωπο μου,μεχρι και τις παρανυχιδες μου καποιες φορες),σημερα ομως αφου σχολασα ειδα απεναντι απο το μαγαζι μια γνωστη μου σε ενα παγκακι που ηταν με ενα φιλο της και πηγα να πω ενα γεια και να κανω ενα τσιγαρο,εκει που πηγα και θα εφευγα ειχε ενα αντισηπτικο στο παγκακι και θεωρησα οτι ηταν της γνωστης μου και λεω να βαλω και πεταγετε το παιδι και λεει δικο μου ειναι βαλε,και εγω εβαλα,αλλα ετσι οπως εκλεισα το καπακι(πανω στο στομιο του μπουκαλιου μαζευει που και που αντισηπτικο)ενιωσα μια παχυρευστη σταγονα να μπαινει στο ματι μου,εκει εγω τρομαξα αλλα δεν το εδειξα δεν το καταλαβαν οτι μπηκε στο ματι μου,και πριν το αφησω το ξεβιδωσα και καλα σαν παιχνιδι να δω αν εχει τιποτα περιεργο μεσα και το ξανασφιξα και το αφησα αλλα πανω στο πανικο μου δεν ανοιξα το καπακι να δω το υγρο που μαζευει το στομιο.Αυτο που με φοβιζει ειναι αν πανω στο αντισηπτικο που μαζευει αν ειχε τιποτα σταγονες απο αιμα η ακομα ακομα αν εν τελει δεν ηταν το αντισηπτικο που ηρθε στα ματια μου και μου ηρθε αιμα απο καπου.Η αληθεια με εχει πιασει φοβος γιατι ο συγκεκριμενος μου φανηκε πολυ περιεργος και οτι εχει περιεργη ζωη οπως και στη γνωστη μου δεν εχω το θαρρος να ρωτησω γι αυτον.Τελος σκεφτομαι και αιμα να ειχε γινεται αφου ειναι σε αντισηπτικο να επιβιωσει;

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Το αιμα το φανταζεσαι ή ειδες πουθενα αιμα?αν ειχε μπει στο ματι σου ,δεν θα σε ετσουζε το οινοπνευμα?

  3. #3
    Οχι δεν ειδα πουθενα αιμα εγω φοβαμαι μηπως ειχε αιμα γιατι δεν μου αρεσε ο τυπος,οταν μπηκε στο ματι μου δεν με ετσουξε ειναι η αληθεια πολυ,απλα ενιωσα μια παχυρευστη σταγονα να μπαινει στα ματια μου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εχεις παει σε ψυχίατρο?

  5. #5
    Οχι το ξερω οτι ειναι βεβαια ψυχολογικο,γιατι αυτο που με εχει πιασει δεν ειναι φυσιολογικο,οταν με φοβησαι μεχρι και το κλαδι η ακομα ακομα και απο το παπακι μου που μου ηρθαν κατι υγρα οπως και αλλα διαφορα τετοια τον τελαυτεο καιρο.Αλλα αυτο με το αντισηπτικο με εχει φοβισει παρα πολυ,δηλαδη τοσο στο μυαλο και αυτο;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πηγαινε σε ειδικό αν συμβαίνει συχνά.

  7. #7
    Τι να πω θα δειξει,το θεμα ειναι μενω με τους γονεις μου και δεν τους εχω πει τιποτα,και δεν ξερω πως να το χειριστω ολο αυτο με δυσκολευει πολυ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Giannislaa View Post
    Οχι το ξερω οτι ειναι βεβαια ψυχολογικο,γιατι αυτο που με εχει πιασει δεν ειναι φυσιολογικο,οταν με φοβησαι μεχρι και το κλαδι η ακομα ακομα και απο το παπακι μου που μου ηρθαν κατι υγρα οπως και αλλα διαφορα τετοια τον τελαυτεο καιρο.Αλλα αυτο με το αντισηπτικο με εχει φοβισει παρα πολυ,δηλαδη τοσο στο μυαλο και αυτο;
    Κατ αρχήν αν σου μπει αντισηπτικό στο μάτι θα κλαψεις με μαύρο δάκρυ για καμιά ώρα (το έχω δοκιμάσει γι αυτό σου λέω)..
    Και δεύτερον, υποτίθεται ότι το αντισηπτικό σκοτώνει τους μικρό οργανισμούς οπότε και αίμα να υπήρχε (που δεν υπήρχε), δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #9
    Elenia781
    Guest
    να ζητησεις βοηθεια πριν ειναι αργα. Τι κλιμα επικρατει στο σπιτι ,γιατι εισαι σε αυτην την κατασταση Giannislaa?

  10. #10
    Το κλιμα που επικρατει ειναο αδιαφορο,ειδικα τωρα με την καραντινα ειναι ολη μερα σπιτι και δεν μενω ποτε μονος μου,δεν ξερω πως μπηκα σε αυτη τη κατασταση,κατα βαθος προσπαθω να βαλω την λογικη να δουλεψει και να κατανοησω οτι δεν γινεται να κολλησεις ετσι τοσο απλα,δεν γινεται να φανταζομαι παντου οτι υπαρχει αιμα,πχ το κλαδι που με ακουμπησε στα ματια,οι παρανυχιδες μου.Λεω οτι ποτε δεν εχω ερθει σε επαφη αμμεσα με ξενο αιμα η να τρυπηθω με ξενο αιχμηρο αντικειμενο οπως ποτε δεν ειχα τρελη ερωτικη ζωη και οτι ολα τα γεγονοτα που φανταζομαι οτι μπορει να εχει γινει κατι ειναι εμμεσα οτι δηλαδη υπηρχε σε ενα πραγμα αντικειμενο αιμα μολυσμενο και εγω πηγα και ακουμπησα,με αποκορυφωμα αυτο τωρα με το αντισηπτικο

  11. #11
    Elenia781
    Guest
    Πιστευεις αν τους πεις οτι θες βοηθεια δεν θα σε καταλαβουν? εχεις καποιον συγγενη που θα μπορουσε να μεσολαβησει να πας καπου να μιλησεις? σε ενα ψυχολογο, ενα κεντρο ημερας?

  12. #12
    Οχι πιστευω οτι θα μου πουν ειναι στο μυαλο μου και μονο.Οχι δυστηχως δεν εχω καποιον γνωστο συγγενης.Το καλο ειναι οτι το κατανοω οτι ειναι και ψυχολογικο απλως υπαρχει φοβος μην κολλησα και ομως.Βεβαια οταν διαβαζω οτι εγραψα οτι φοβαμαι μην κολλησα απο το κλαδι η απο την παχυρευστη σταγονα που μπηκε στο ματι μου οταν εκλεισα το καπακι κατα βαθος μου ακουγετε χαζο.Ολο αυτο το διαστημα φοβαμαι διαφορα αλλα ηξερα και ξερω μεσα μου βαθια οτι ειναι απλα φοβια,αυτο που εγινε ομως με το αντισηπτικο με φοβησε πολυ,ισως βεβαια ειναι και αυτο απλως φοβια γιατι ολο αυτο τον καιρο εοχα στο μυαλο μου οτι στους τροπους που κολλας ειναι και να μπρι σταγονα μεσα στα ματι

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    38
    Ρε φιλαράκι τι φάση δεν τα είπαμε τις προάλλες ότι ο ιός δεν κολλάει τόσο εύκολα ξεκόλλα το μυαλό σου άλλαξε σενάριο κανε κάτι άλλο επιλογές υπάρχουν.. στρέψε την προσοχή σου αλλού έστω προσωρινά κάθε μέρα από λίγο γιατί μου φαίνεται ότι έχεις κολλήσει όπως ο άλλος με τις χαρτοπετσέτες.

    Αν δεν μπορείς να το διαχειριστής μίλα με τους γονείς σου να απευθυνθούν σε κάποιον ειδικό δεν είναι ντροπή.. Μίλα μην το αφήσεις.

  14. #14
    Καλησπερα ναι σε ευχαριστω που απαντας,ο αλλος δηλαδη πως νομιζε οτι κολλησε απο χαρτοπετσετες,εχεις δικαιο παντως σε αυτα που λες

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Υπαρχουν σημεία ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής σε αυτά που λες. Εδώ θες μια καθησυχαση των ιδεοληψιων παρολη τη λογική διαβεβαίωση οτι δεν μπορεις να κολλησεις έτσι. Είσαι ανήλικος; Σε όλες τις περιπτωσεις,υπαρχουν τροποι να μιλήσεις με ειδικό χωρίς να το μάθουν οι γονείς σου. Εχει και κάποιες υπηρεσιες δωρεάν. Ψαξε το.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •