Ειμαι ερωτευμενος με την κολλητη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3

    Ειμαι ερωτευμενος με την κολλητη μου

    Γεια σας. Ειναι πρωτη φορα που γραφω σε φορουμ και δεν θα το κανα αν η κατασταση δεν ειχε φτασει στο απροχωρητο! Ειμαστε μια παρεα 8 ατομων, 4 αγορια και 4 κοριτσια, και κανουμε παρεα εδο και 1,5 χρονο. Στην αρχη ειμασταν χωρισμενοι τα αγορια με τα αγορια και τα κοριτσια με τα κοριτσια. Πριν παμε πενταημερη(πριν 1 χρονο) ενας απο μας τα αγορια "την επεσε" σε ενα απο τα κοριτσια αυτη τοθ εξηγησε πως τον αγαπουσε πολυ αλλα μονο φιλικα και αυτο ειχε ως αποτελεσμα την απομακρινση του απο την παρεα. Πριν 6 μηνες λοιπον ξεκινησαμε να κανουμε πολυ παρεα με αυτη την κοπελα και οσο την ανακαλυπτα τοσο πιο πολυ μου αρεσε και εχω φτασει στο σημειο να ειμαι φουλ ερωτευμενος και να μην ξερω τι να κανω. Αυτη η κοπελα πριν 4 χρονια εζησε τον μεγαλο ερωτα της ζωης της με τον οποιο ειναι ακομα κολλημενη. Δεν μπορω να το κραταω αλλο μεσα μου θελω να της το πω και ιδου οι φοβιες μου: 1)με το προηγουμενο αγορι της παρεας συνεχιζω να βγαινω και δεν ξερω πως θα το παρει οταν το μαθει, 2)αυτη εχει χαλασει 4 σχεσεις ακομα επειδη ειναι κολλημενη με αυτον που τα χε πριν 4 χρονια και φοβαμαι πως αν γινει κατι μην την χασω γι αυτο τον λογο, 3) δεν θελω να την χασω απο την ζωη μου επειδη θα χαλασει η φιλια μας, 4)εχω μιλησει σε 2 φιλες μας εκ των οποιων η μια ειναι η κολλητη της για τα συναισθηματα μου και η μια μου λεει να το πω και η κολλητη της μου λεει να μην το πω επειδη η κοπελα που με ενδιαφερει παντα ξεκαθαριζει σχεση φιλιας-δεσμου, αλλα οταν με παιρνει τηλ και μιλαμε 5 ωρες τι ειναι, οταν με ρωταει που ημουν και δεν της λεω και θυμωνει τι ειναι, 5)εγω ουτε ωραιος ειμαι, ουτε πλουσιος ειμαι(αν και δεν τη νοιαζει αυτο το θεμα) το μονο που μπορω να της δωσω ειναι η απεραντη αγαπη που νιωθω γι αυτην, 6) εχει περασει Γιαννενα και εγω Αθηνα, αν γινει κατι τελικα σιγουρα θα ναι πολυ δυσκολο να βρισκομαστε γιατι εγω δουλευω και Σαββατοκυριακα... Σας παρακαλω βοηθηστε με την αγαπαω τρελα θελω να την εχω παντα διπλα μου. Συγνωμη αν σας επρηξα με το μεγαλο μηνυμα αλλα ειναι πρωτη φορα που νιωθω ετσι για κοπελα και δεν θελω να πληγωθω! Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Καλώς όρισες :-)

    Οι επιλογές σου είναι δύο -
    1. Να μη της πεις ποτέ τίποτε , γεγονός που θα σε καταδικάσει στην αμφιβολία μιας ολόκληρης ζωής
    2. Με σοβαρή συζήτηση να της ανοίξεις την καρδιά σου
    Στη πρώτη περίπτωση, γλυτώνεις την οποιαδήποτε περίπτωση απόρριψης και δεν θα μάθεις ποτέ τα συναισθήματα τα δικά της.
    Στη δεύτερη περίπτωση, ρισκάρεις να τη χάσεις για πάντα - αλλά έτσι κι αλλιώς μέχρι να της πεις αυτά που θέλεις να της πεις , δεν την είχες δική σου.

    Αν ρωτάς φίλους, φίλες, κοινούς γνωστούς για το τι πρέπει να κάνεις, το πιθανότερο είναι να της το \"σφυρίξει\" κάποιος από τον κοινό σας κύκλο, γεγονός που θα είναι ό,τι χειρότερο.

    Γνώμη μου είναι - εφόσον λες πως την αγαπάς τρελά - να της εξωτερικεύσεις τα συναισθήματα σου. Αν τα καταπιέζεις, θα αισθάνεσαι μια ζωή χειρότερα απ\' ότι σε μια ενδεχόμενη απόρριψη..

    Go for it....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Γνώμη μου να προσπαθήσεις αλλά όχι με σοβαρή συζήτηση. Να βολιδοσκοπήσεις, να ρίξεις καναδυό λέξεις ερωτικές ώστε να αλλάξεις το φιλικό κλίμα, να δείς πώς θ αντιδράσει. Σιγά-σιγά. Αν σε θέλει, θ ανταποκριθεί. Αν όχι, θα τσιτώσει, εσύ θα το κόψεις και θα παραμείνετε αρκετά φίλοι.
    Καλή επιτυχία

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Τι όμορφα που περιγράφεις τα συναισθήματά σου, Αrgieole! Γράφεις πως το μόνο που μπορείς να της δώσεις είναι η απέραντη αγάπη σου γι\' αυτήν... Και μόνο που ζεις ένα τόσο έντονο συναίσθημα, ανεξάρτητα από το ποια θα είναι τελικά η κατάληξη της ιστορίας, είσαι τυχερός!
    Όμως λες πως εκείνη έχει περάσει σε άλλη πόλη και πως δεν θα μπορείτε να βλεπόσαστε για πολύ καιρό. Ακόμα κι αν της έλεγες πως νιώθεις, θα ήταν αρκετά δύσκολο να διατηρήσετε ουσιαστικό δεσμό εξ αποστάσεως. Το ότι είναι \"κολλημένη με τον έρωτα της ζωής της που έζησε πριν από 4 χρόνια\" (δηλαδή στα 14-15 της, αν κατάλαβα καλά) κατά τη γνώμη μου δείχνει ότι απλώς δεν είναι ακόμα σε φάση για μια σοβαρή δέσμευση όπως ίσως την έχεις στο μυαλό σου εσύ. Γι\' αυτό θα συμφωνήσω με τον imagine: κάνε κάποιες μικρές κινήσεις που θα δείχνουν ότι δεν τη βλέπεις μόνο σαν φίλη, αλλά μην την κολλήσεις και στον τοίχο, ντε και καλά για σοβαρό δεσμό. Άσε απλώς κάτι ερωτικό να πλανιέται στην ατμόσφαιρα, να έχει να το σκέφτεται όταν θα πάει για σπουδές και είστε χώρια.

  5. #5
    Φίλε μου...χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, δε έχεις και πολλές ελπίδες.
    Αν σου λέει η κολλητή της πως δεν υπάρχει περίπτωση, δεν υπάρχει.
    Έλα λίγο στη θέση της. Υπάρχει περίπτωση να ρωτούσε κάποια τον κολλητό σου το ίδιο πράγμα και να μην ήξερε τι νιώθεις εσύ γι αυτή που τον ρωτάει;
    Για να στο λέει το έχουν συζητήσει και της έχει πει πως σε βλέπει σαν φίλο.
    Άσε που είναι τρομερά δύσκολο να ερωτευτούμε έναν άνθρωπο που τον έχουμε συνδέσει με τον όρο φιλία, εκτος πια και αν είναι αποτέλεσμα δικής μας δυσκολίας να βρούμε κάτι άλλο εκτός του κύκλου μας.
    Μήπως λοιπόν δεν είσαι ερωτευμένος, αλλά απλά ανασφαλης, κατι που φαίνεται και απ ότι μας είπες για τον εαυτό σου?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Απο οσα λες, αρκετα ειναι εναντιον σας,
    με χειροτερο ολων οι δρομοι σας να χωριζουν λογω σπουδων οπως γραφεις.

    Ολα τα υπολοιπα μπορεις να τα φερεις βολτα αλλα την αποσταση πως θα την βολεψεις?
    Και δυστυχως ειναι σημαντικος παραγοντας.



    Οποτε ειτε δοκιμασεις ειτε οχι, το μελλον σας θα ειναι απο αδυνατο εως παρα πολυ δυσκολο.
    Με αυτο το δεδομενο εισαι σιγουρος οτι θα ηθελες να πειραματιστεις?
    Το οτι την αγαπας και αισθανεσαι πολυ ισχυρα πραγματα για αυτην, δεν ειναι και το πιο σημαντικο για να κανεις μια σχεση, Το πιο σημαντικο ειναι αν μπορεις να την κρατησεις την σχεση και τα οσα αναφερεις την καθιστουν σχεδον αδυνατη.

    Οποτε ναι, αν κανεις ενα βημα μπροστα θα πληγωθεις στο μελλον και αυτο οχι για ενα η δυο λογους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Θα συμφωνησω με τον Κρινο. Όπως λεει και η παροιμία: \"Μάτια που δεν βλέπονται γρηγορα λεισμονιούνται...\"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    123
    Ας μιλήσει και η εμπειρία..
    Έκανα με τον κολλητό μου σχέση, επειδή ήταν ερωτευμένος μαζί μου, ένιωθα κι εγώ κάτι (όχι έρωτα), και δεν ήταν τίποτα όπως θα το ήθελα. Γιατί 1ον) Χωρίς αίσθημα τίποτα δεν κρατάει, 2ον) Χωρίσαμε γι αυτόν τον λόγο και 3ον) Τον έχω χάσει όχι μόνο από κολλητό, αλλά και απο φίλο..
    Και η παρέα του μου λείπει αφάνταστα. Εύχομαι να μην είχα κάνει αυτό το λαθος.
    Βέβαια το δικό σου μπορεί να εξελιχθεί διαφορετικά, όμως κι εγώ ήμουν ερωτευμένη με κάποιον άλλον, και έκανα σχέση μαζί του, γιατί με έβγαλε απ\' αυτό το δύσκολο αδιέξοδο. Από ευγνωμοσύνη.
    Αν η κοπέλα είναι περίπου στην ίδια θέση.. τι να σου πω. Αποφασίζεις στην τελικά τι είναι πιο σημαντικό για εσένα, και πως θα είναι αν χάσεις την φιλία της.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3
    Παιδιά αρχικα θελω να σας ευχαριστήσω που απαντησάτε τοσο γρήγορα! Μπορώ να πω με βεβαιοτητα οτι δεν ξερω ακομα τι θα κανω!!! Εχω 4 ημέρες διορία πριν ξαναφύγει και πρεπει να αποφασισω αμεσα... Εχω κανει αυτο που μου πατε δηλαδη μικρα μικρα βηματακια αλλα τη μια ανταποκρινεται την αλλη οχι... Δεν ξερω... Οπως το κοβω θα το κρατησω για παντα μεσα μου και οτι θελει ας βγει, εγω παντως θα της εχω αφιερωμενο το μεγαλυτερο κομματι της καρδιας και καποτε καπως καπου θελω να το μαθει! Οπως και να εχει σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    argieole εμένα η άποψή μου είναι να αντιμετωπίσεις την πραγματικότητα για να σταματήσεις να χάνεσαι σε υποθετικές καταστάσεις.Νιώθεις τόσο ισχυρά τα συναισθήματα μέσα σου που είναι κρίμα και άδικο να μην τα στηρίξεις,να τα αγνοήσεις.

    Ότι και αν γίνει καλύτερα να τα βγάλεις από μέσα σου,να τα υποστηρίξεις.Όποιες και αν είναι οι συνέπειες.Θα ηρεμήσεις ότι κι αν γίνει.Αν ανταποκριθεί έχε καλώς,αν όχι θα αντικρύσεις κατάφατσα την πραγματικότητα και θα το πάρεις απόφαση ότι δεν.....

    Όσο για τα άλλα αποστάσεις και λογικές...τα βλέπω περιττά λόγια.Εκτός κι αν δε μιλάμε για έρωτα....
    Γιατί εσένα π.χ. αν σου έλεγε τώρα ότι σε θέλει θα κολούσες ότι θα είναι μακριά?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3
    File mou arsi opos eipes otan prokeitai gia erota, toulaxiston apo tin meria mou, ta grafo ola mporo na to kano giannena-athina san na einai omonoia-peiraias... alloste exo paei sta giannena kai den ithela kai poli gia na pao paraskeui proi to skeftika paraskeui mesimeri taksideua kai paraskeui vradi imoun konta tis esto kai san filos... signomi gi auto pou tha po epeidi epanalamvanomai alla tin AGAPAO kai tha ekana ta panta esto gia na mai 5\' konta tis 3\' na tis milao 1\' na koitao ta matia tis kai mia stigmi na tin filiso...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2
    Καλώς σας βρήκα στο φόρουμ. :)

    Γενικά πιστεύω πως όταν ερωτεύεσαι τον φίλο/η σου τον κολλητό/η σου, είναι καλό μόνο οταν ειναι αμοιβαίο (λίγο σπάνιο)

    Προσωπικά, είμουν στην θέση σου πριν ελάχιστο καιρο, αλλά βρήκα εναν τρόπο και τώρα βγήκα απο την δύσκολη θέση.

    Ημουν ΠΟΛΥ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ με μια φίλη μου, και δν ηξερα τι να κανω. Δεν τολμούσα να κάνω κίνηση και να της το πω γιατι φοβόμουν την απόριψη, και πάντα καταπίεζα τα αισθήματα μου. Όμως έτυχε κάτι που άλλαξε τελείως τον τρόπο που σκεφτόμουνα.

    Επειδή η κοπέλα ειχε καταλάβει οτι μου αρέσε και οτι ήθελα να κάνω κάτι μαζι της, με απέφευγε και δεν περνούσαμε πολυ χρόνο μαζι. Βασικα ελάχιστο, και ας ανηκαμε στην ιδια παρέα.

    Οταν όμως παρουσιάστηκε η ευκαιρία να είμαστε μαζι σαν παρέα (10 ατομα μεταξυ αυτων και εγω με την κοπέλα) κάθε μέρα και για πολύ ώρα, αποφάσισα να σταματήσω να πιέζω καταστάσεις και να φερθώ σαν να μην τρέχει τπτ ωστε να μην με αποφεύγει για να περάσουμε ωραία και εγω και αυτη και όλη η παρέα.

    Και συνειδητοποίησα ότι τελικά η παρέα μου μαζι της, το να της μιλω και να ειμαστε \"κοντά\" σαν φίλοι, να επικοινωνούμε, με ικανοποιούσε τόσο πολυ, που ίσως να ήταν και παραπάνω απο οτι αν είμασταν σε σχέση. Δηλαδή κατάλαβα οτι απλά την ήθελα κοντά μου, στην ζωη μου, ακόμα και σαν φίλη μου, οχι απαραίτητα σαν κοπέλα μου. Εξ άλλου ο χαρακτήρας της και η προσωπικότητα της ήταν εξίσου σημαντικα στοιχεία έλξης με την εξωτερικη της εμφάνιση. Ισως και περισσότερο, όπως αποδειχθηκε!

    Σύνέχισα έτσι και μπορώ να πω οτι ήταν πολυ σοφή κίνηση!
    Τωρα πια είμαστε φίλοι, μιλάμε, βγαίνουμε, και κάνουμε πολύ καλη παρέα. Το οτι την έχω διπλα μου με αυτον τον τρόπο με κάνει απίστευτα χαρούμενο και περαν αυτού δεν εχω πλεον το βαρος μέσα μου για το αν πρέπει να κανω κάποια κινηση και αν πρέπει να αποκαλύψω τα αισθηματα μου και αν θα τα δεχτει ή θα τα απορίψει ή θα με αποφύγει ή κλπ. Για την ακρίβεια τα αισθήματα εκείνα υποχώρησαν και η φιλική αγάπη (οχι ερωτικη) ειναι πλεον πολυ πιο έντονη.

    Αν ειχα κάνει κατι διαφορετικο, το πιθανότερο ειναι να με ειχε απορρίψει ως σύντροφο και να την ειχα χάσει απο φίλη και γενικα απο την ζωή μου. Αλλά ακόμα και αν είχαμε ξεκινήσει μια σχέση, ίσως κάποτε να τέλειωνε άδοξα... Ενώ η φιλία, έχει πολυ πιο ισχυρά θεμέλια!

    Ίσως ακούγεται χαζό, το να αντικαθιστάς τα ερωτικα αισθηματα σου για μια κοπέλα με φιλικά αισθήματα, ίσως κάποιοι να το θεωρήσουν και ως \"ηττα\". Εγώ όμως είμαι ευτυχισμένος! Εξ άλλου το οτι θες την κοπέλα, δεν ειναι γιατι θα σε κανει ευτυχισμενο? Οπότε εχω το ιδιο αποτελεσμα :)

    Πάντως απο αυτά που γράφεις νιώθω οτι τα αισθηματά σου σε πνίγουν και σε καταλαβαίνω απόλυτα... Και εύχομαι να έχεις και εσυ ένα καλό τέλος στην περιπέτεια σου. Ότι και αν σημαίνει αυτό!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Roethlisberger, (με το δυσκολο νικ που θα θελα να ξερα τί σημαινει:))

    καλως ηρθες:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2
    Δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο!
    Ειναι απλά ένα ψευδόνυμο :)

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    2
    File m exw akrivos to idio provlima.Exw eroteuti ola pano tis ton xaraktira tis ton tropo ske4ei tis.To mono pou fovame einai oti borei na ta tina3w ola ston aera..... :'(

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •