Μπερδεμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    30

    Μπερδεμα

    .............
    Last edited by marilove; 18-11-2020 at 23:29.

  2. #2
    Meditation
    Guest
    Καταρχάς από τη στιγμή που γράφεις ανώνυμα, δεν χρειάζεται να ανησυχείς μήπως το δει κάποιος ή σε αναγνωρίσουν. Ξέρεις πόσες ιστορίες γράφονται εδώ μέσα καθημερινά; και πόσα τέτοια γίνονται; εξάλλου δεν λες και κάτι αποκαλυπτικό που σε εκθέτει.

    Μάλλον ο περίγυρος του τον επηρέασε περισσότερο από όσο λέει. Εάν δηλαδή οι γονείς και λοιποί συγγενείς που τον ξέρουν καλά, δεν ήταν σύμφωνοι με τη νέα του σχέση και τη διάλυση του γάμου του, ίσως κατάφεραν να τον πάνε με τα νερά τους και να τον κάνουν να το ξανασκεφτεί.

    Πιστεύω ότι οντως υπήρξε κάτι σοβαρό μεταξύ σας. Από τη στιγμή που λες μάλιστα,ότι τα λόγια του τα συνόδευε και με πράξεις. Ίσως να μην ήταν έτοιμος να αναλάβει την ευθύνη όμως. Ίσως να ήρθε αντιμέτωπος με όλη αυτή την αναστάτωση, με την υστερία της πρώην του,με την έντονη δυσαρέσκεια των δικών του. Και κόλλωσε.

    Το διάστημα που εκτυλίχθηκε το ειδύλλιο σας είναι μικρό. Πολύ μικρό και σύντομο για να πάρει κάποιος τόσο σοβαρές αποφάσεις για τη ζωή του, να διαλύσει τον γάμο του και να ζήσει με έναν άνθρωπο που ουσιαστικά δεν τον ξέρει καλά καλά,που δεν τον έχει δοκιμάσει,που δεν έχει ζήσει μαζί του ένα εύλογο διάστημα για να δει εάν του κάνει ή όχι. Παρασύρθηκατε και οι δύο από το συναίσθημα χωρίς να επιβεβαιώσετε εάν όντως στη πράξη, μπορείτε να ζήσετε μαζί. Ακόμα και εσύ λες ότι έκανες βιαστικές κινήσεις.

    Πάνω σε αυτό μπορεί να πάτησαν και οι δικοί του,και τον έκαναν να το ξανασκεφτεί.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by marilove View Post
    Καλημερα!
    Η ιστορια η δικη μου ειναι λιγο τρελη και η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να αποκαλυψω καπως τα παντα εδω μη το ψαξει κανεις κ το δει!
    Ενω ημουν παντρεμενη και εγω κ εκεινος, γνωριστηκαμε κ ερωτευτηκαμε παραφορα, αποδειχτηκε οτι ειχαμε τρελη χημεια μεταξυ μας οτι ταιριαζαμε κ πολλα αλλα.
    Η δικη του σχεση ηταν πολυ περιεργη, κ δεν πηγαινε καπου πρακτικα.
    Η δικη μου πιο νορμαλ αλλα κ εγω δεν επαιρνα αυτο που ηθελα συναισθηματικα.

    Δεν θελαμε να κανουμε κατι μεμπτο στους γαμους μας οποτε αποφασισαμε απο κοινου να χωρισουμε κ να ειμαστε μαζι.
    Πριν απο αυτο απλα μιλουσαμε στο τηλ και ειχαμε βγει για καφε ή να αραξουμε καπου χωρις να κανουμε κατι ερωτικο.

    Καταληξαμε γενικως οτι δε χωριζουμε για να ειμαστε μαζι αλλα γτ ειχαμε πολλα προβληματα στους γαμους μας κ αυτη η γνωριμια επεσπευσε τους χωρισμους μας.

    Χωριζοντας λοιπον αρχισαμε να βρισκομαστε πιο συχνα κ τελικως κολλησαμε τελειως.
    Τα πραγματα ηταν τελεια, ολα σε ολους τους τομεις!

    Το αξιοπεριεργο ειναι οτι εκεινος εκανε σαν τρελος για μενα,μου ελεγε φουλ μεγαλα λογια κ τρελος ερωτας!
    Εγω ημουν στην αρχη πιο συγκρατημενη αλλα τελικα αφεθηκα μετα απο κανα μηνα αφου εβλεπα οτι μου φεροταν καλα!
    Γενικοτερα δεν θελαμε να μαθευτει η σχεση πριν περασει ενα πιο μεγαλο διαστημα για να μη πληγωσουμε κ τους πρωην.
    Βεβαια φιλοι καλοι το ηξεραν κ μαλιστα το δικο του περιγυρο τον γνωρισα.
    Κ αυτος καποιους φιλους μου.


    Τωρα το θεμα ειναι ως εξης...
    Εκεινος ειναι γενικα ενας ανθρωπος λιγο παραξενος, ειναι ευαλωτος κ γενικα εχει καποια τραυματα μεσα του ... με τη πρωην του γενικα ηταν σε μια φαση σαν να κανει ψυχοθεραπεια μαζι της και εκεινη μαλλον καπως τον χειριζοταν.
    Αυτο εχω καταλαβει!
    Κατεφερε να ξεφυγει απο εκει κ με μενα ενιωσε παλι ο εαυτος του συν οτι προσπαθει κ με αλλους τροπους να γινει καλυτερος κ να δουλεψει τον ευατο του (οπως κ εγω).
    Καποια στιγμη λοιπον εκεινη εμαθε για μενα καθως επισης κ ο περιγυρος της (εννοω ανθρωποι γυρω απο το δικο της περιβαλλον).
    Κ εγινε ο πανικος!
    Αρχισε να του μιλαει να του στελνει να προσπαθει να τον μεταπεισει να τον "στολιζει" κ ολα αυτα τα καλα... ενω στην αρχη φαινοταν οτι ξεφευγε κ το καταλαβαινε μετα απο λιγες μερες ηρθε η κουβεντα για αυτον το περιγυρο και εγω του ειπα οτι δεν ειναι ωραιο να κανει παρεα με αυτους γτ τον επηρεαζουν κτλ.
    Τελικως τσακωθηκαμε του ειπα συγνωμη τα ξαναβρηκαμε κ ολα καλα!
    Την επομενη μερα ομως ΑΚΡΙΒΩΣ τους μιλησε κ τους ειπε σχεδον ολη την αληθεια (εννοω οτι ειναι ερωτευμενος πραγματικα μαζι μου κ δεν ειναι παιχνιδακι κ οτι δεν ηθελε να ερθουν ετσι τα πραγματα με τη γυναικα του αλλα εγινε γτ ταιριζουμε πολυ κ θεωρει οτι δεν ειναι ευκολο να βρεθει κατι σαν εμενα στη ζωη του κ δε θα ηθελε να με χασει κτλτ κτλτ)
    Λοιπον κ εκει επεσαν ολοι πανω του αρχισαν να του λενε οτι δεν ειναι αξιος να κρινει τι θελει κ τι οχι , οτι δεν ειναι καλα, οτι πρεπει να περασει χρονο μονος του να ξεπερασει το παλιο για να μπει σε νεο, οτι ειναι επιπολαιος κτλ κτλ (αυτα απο τα συφραζομενα δεν ξερω ακριβως).
    Κ ετσι ξαφνικα, ενω ειμασταν μαζι κ ολα καλα τη μια μερα, την επομενη ουτε φωνη ουτε ακροαση. Με πηρε μετα απο 2 μερες με το ζορι να μου πει οτι δε θελει σχεση μαζι μου, οτι θελει να μεινει μονος του, οτι μπηκαμε γρηγορα σε ολο αυτο κ οτι δεν εχει σημασια αν με θελει η οχι αλλα οτι δεν ειναι καλα κ πρεπει να πληρωσει για οτι εκανε κ μετα αν ειναι ενταξει βλεπουμε, οτι δεν μου αξιζει να μου πει να τον περιμενω κτλ κτλ κ ολα αυτα παιδια με τηλεφωνο κ μνμ!!!!

    Η κανονικη σχεση κρατησε 2 μηνες αλλα το νταραβερι ειναι παραπανω κανα 5μηνο 6 μηνο!
    Στους 2 μηνες τελεια ολα κ μαλιστα τη μερα πριν χαθει ειμασταν ΚΑΝΟΝΙΚΑ σε ολα!
    Σεξ αγκαλιες αγαπες λουλουδια ολα καλα καναμε ονειρα κ αμεσα κ εμμεσα.
    Ειχαμε κανονισει για το σκ δουλειες στο σπιτι εν μεσω καραντινας κ αλλα πολλα!
    Γενικοτερα μου ελεγε τρελα λογια κ πολυ υποσχομενα! Καθε μερα γινοταν καλυτερος μαζι μου κ δεν ξεκολουσε απο μενα! Οχι με υπερβολικο βαθμο με νορμαλ, δηλαδη πηγαινε κ στη δουλεια εδινε εμφαση κ εκει κ ολα!

    Ξερω δεν εξιζει να περιμενω κ γενικα τον αφησα τωρα, εκρεμμει μονο να παρω τα πραγματα μου απο εκει κ θελω να το αποφυγω λιγες μερες... ειχα καταλαβει οτι οι ανθρωποι αυτοι τον επηρεραζουν πολυ αλλα οχι κ τοσο πολυ να γινει αλλος ανθρωπος σε 1 μερα!!!

    Δεν το δεχτηκε ποτε οτι επηρεαστηκε γενικα δε δεχεται τπτ κ δε μου ειπε κ πολλα μου ειπε οτι ειναι μπερδεμενος κ δεν ξερει τι του γινεται ....


    Λογικα θα θελει να γυρισει πισω σε εκεινη, να προσθεσω οτι εκεινος με πιεσε αρκετα να χωρισω αλλα καπως πιο εμμεσα και γλυκα κ εγω ενταξει δεν το ειχα παρει ως πιεση γτ μου ειχε πει σε βλεπω σοβαρα κ δε θα σε εβαζα σε αυτη τη διαδικασια αν δεν σε εβλεπα.
    Κ οντως στην αρχη δεν καναμε κατι μονο κ μονο για ξεσπασπα η για σεξ.
    Κ μετα οντως φανηκε οτι με βλεπει σοβαρα γτ εκανε καποιες κινησεις που το αποδεικνυαν.

    Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται ενας ανθρωπος τη δευτερα να σου λεει σ αγαπω κ θα κανουμε αυτο κ αυτο κ δεν θα σε αφησω κ την αλλη μερα να μη σου μιλαει καν κ μαλιστα να στο ξεκοβει μαχαιρι απο το τηλ?
    Κ σας λεω οτι οντως ηταν τρελος για μενα φαινοταν οχι οτι τα ελεγε απλα,
    ηταν αγκαλια συνεχεια δεν ξεκολλαγε απο πανω μου, το ελεγε στους φιλους του οτι επιτελους βρηκα μια κοπελα να ιεμαι καλα να ταιριαζω να με θελει , με βοηθουσε σε οτι χρειαζομουν, βοθουσε κ οικειους μου ανθρωπους.

    Πραγματικα εχω πεσει απο τα συννεφα....


    Ειπα να περιμενω λιγο να δω τι θα κανει, θα του λειψω η οχι...
    Η να φυγω τελειως μακρια ειναι "επικυνδυνος"?
    Οι φιλες μου που ξερουν λενε να φυγω τωρα που ειναι νωρις κ να μη το κυνηγησω...
    Οτι εχουν δει πολυ αρνητικα σημαδια κ αλλες φορες απο αυτον παρολο που οντως φαινοταν να με βλεπει σοβαρα!

    Αυτα...
    Φοβαμαι κ μη δει κανεις το ποστ μπορει να το σβησω καποια στιγμη αν γινεται ...
    Nιωθω πολυ αδικημενη κ οτι με κοροιδεψε, στο τηλ του το πα κ μου πε οτι λεω κ εχω πει ειναι αληθεια απλα δυστυχως δεν ειμαι εγω καλα κ το καταλαβ τωρα δεν σου αξιζω και δεν θα μαι αυτοςπου θες δε θα μπορω να σε κανω ευτυχισμενη δεν μπορω να ξερω τι θελω αν δεν ειμαι καλα.

    Νιωθω οτι εκανα βιαστικες κινησεις κ πιστεψα εναν ανθρωπο που πραγματικα ταιριαξα κ ερωτευτηκα κ φοβαμαι οτι θα μεινω για παντα μονη μου ...

    :(
    Καλημέρα.
    ε, ΦΥΣΙΚΑ και βιάστηκες αν βάσισες τις αποφάσεις σου σε μία γνωριμία των 2 μηνών!!! διότι δεν είναι σχέση να τσιλιμπουρδίζετε στο τηλέφωνο και να πιείτε 2 καφεδες.. οι σχέσεις γίνονται όταν πραγματικά είσαι με τον άλλον.
    μας μπερδεύεις λίγο.
    ενώ μας είπες ότι χωρίσατε γιατί θα χωρίζατε έτσι κι αλλιώς, γιατί δεν πήγαιναν καλά οι γάμοι σας, μετά μας λες ότι εκείνος σε πίεσε να χωρίσεις επειδή σου είπε ότι σε βλέπει σοβαρά... μα τι σοβαρά να σε βλέπει, που μέχρι να χωρίσετε ούτε σεξ δεν είχατε κάνει, δεν ξέρατε καν πως θα είστε μαζί!!! κι επειδή σου είπε ότι σε βλέπει σοβαρά ένας κατ' ουσίαν άγνωστος, εσύ με τα σωστά σου βάσισες κάτι στην δήλωση αυτή;;
    ε, πράγματι, αν κάνει τέτοιες δηλώσεις χωρίς να έχετε σχεδόν τίποτε, όπως το είπε, έτσι το ξείπε...

    άλλο θέμα το αν τον θέλεις και ΑΛΛΟ θέμα το αν φοβάσαι ότι θα μείνεις μόνη σου. εσύ είπες ότι χώρισες επειδή δεν ήσουν καλά στον γάμο σου. τελικά χώρισες επειδή βασίστηκες ότι θα είσαι μαζί του;

    τι χωρισμό κάνατε με τους πρώην; πήρατε διαζύγιο, η απλά φύγατε από το σπίτι με μελλοντικό σκοπό να πάρετε διαζύγια;;; γιατί η "διάσταση", δεν είναι καθόλου διαζύγιο και ξεγίνεται, ανά πάσα στιγμή..

    έκανες μεγάλο λάθος να του ζητήσεις να μην επικοινωνεί με τον περίγυρο του. γιατί να το κάνει; δεν φύτρωσε ο άνθρωπος, επειδή βρεθήκατε.. έχει κάποιους κοντινούς ανθρώπους, φίλους, συγγενείς. με την πρόθεση σου αυτή, λυπάμαι, αλλά δείχνεις να θέλεις να αναλάβεις εσύ τον ρόλο της πρώην του, στον χειρισμό του...
    τι θα πει να μην τον επηρεάζουν;;; γιατί να μην τον επηρρεάζουν αν τους έχει επιλέξει εκείνος σαν περιβάλλον του;
    θέλεις να τον αποκόψεις από παντού, μην αλλάξει γνώμη;;
    αν αλλάξει γνώμη, σημαίνει ή ότι έκανε λάθος, ΄η ότι είναι ασταθής.
    και στις δύο περιπτώσεις, δεν δείχνει κάτι ότι πρέπει να είστε μαζί...

    είχατε παιδιά στους γάμους σας;; και τι απέγιναν; έμειναν με τον άλλον γονέα;

    νομίζω ότι δεν πρέπει να κάνεις τίποτε απολύτως. να ασχοληθείς με την ζωή σου, να οργανώσεις το που, πως θα ζήσεις κλπ και το αν θα ξαναπροκύψει θέμα μαζί του, θα φανεί στο μέλλον. τι να κυνηγήσεις εφόσον στο ξέκοψε;; να τον παρακαλέσεις δλδ; τι ακριβώς να κάνεις; φυσικά και όχι!

    υ.γ. δεν μας λες και ποιά είναι τα τόσα αρνητικά έβλεπαν οι φίλες σου από πρίν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    30
    Remedy Δεν μπορω να ποκαλυψω παραπανω, φοβαμαι, αλλα δεν ειναι οπως τα λες!
    Εχεις δικιο οπως το βλεπεις!

    Αλλα δεν του ειπα να ξεκοψει! Του ειπα οτι ειναι περιεργη κατασταση με αυτον τον περιγυρο, φοβαμαι να πω παραπανω...δεν ειναι ακριβως φιλοι αυτοι που αναφερω ουτε οικογενεια του! Ειναι καποιοι ανθρωποι που τον επηρεαζουν πολυ κ ειναι περιγυρος της γυναικας του, απο εκει τους ξερει. Κ αυτοι κ πριν με γνωρισει ολοι μαζι ειχαν ενα στενο κλοιο γυρω του.

    Η κατασταση με τη γυναικα του ηταν τρελη μιλαμε για μια σχεση χωρις καμια προοπτικη δεν ειχε καμια ζωη μαζι της.
    Αν σας ελεγα λεπτομερειες θα καταλαβαινατε.
    Σκεφτειτε ο δικος του περιγυρος χαρηκε με μενα γτ ειπαν "επιτελους σωθηκε" εν συντομια.

    Δεν ηθελα να τον χειριστω σε καμια περιπτωση με τπτ ποτε δε θα το εκανα αυτο σε κανεναν!

    Το εγραψα δεν εχουμε παιδια!

    Δεν πηραμε διαζυγιο ισχυει κανενας απο τους 2 αλλα κ οι 2 το συζητησαμε να ξεκινσηει η διαδικασια!

    Η σχεση η δικη μου δεν ηταν καλη. Απλα με τη γνωριμια του ειδα τι μπορω να εχω κ οτι υπαρχει κατι καλυτερο. (Ετσι νομιζα)
    Θα χωριζα ετσι κ αλλιως πηγαινε προς τα εκει ειχε καταντησει η σχεση αδερφικη και συμβατικη.
    Απλα με το νεο προσωπο μπηκα στη διαδικασια πιο γρηγορα.

    Τα αρνητικα που εβλεπαν οι φιλες μου ειναι οτι καπως αυτος με ειχε "αρπαξει" να το πω κ ηταν κτητικος κ προσπαθουσε να με κανει να πιστεψω οτι ειναι ο ιδανικος κ τους φαινοταν περιεργο που ειχα ψιλοχαθει κ φαινομουν συνεχεια σαν να ηθελα να τον ικανοποιησω κ να βαλω πισω τον εαυτο μου.
    Ομως εβλεπαν οτι μου φερεται κ καλα αλλα ανησυχουσαν για το μελλον οτι ισως δεν ειναι αυτο που φαινεται κ με εχει πολυ σε στενο κλοιο αργοτερα.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    30
    Meditation thanks!
    "Οι δικοι του" χαρηκαν με μενα...ηθελαν να ξεφυγει απο την αλλη κατασταση!

    Οντως παντως βιαστηκαμε τελικα, κ μαλλον κολλωσε αυτο εγινε μαλλον...
    Απλα κ εγω λεω κριμα που ηρθαν ετσι τα πραγματα ... αυτο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Η προηγουμενη πηγε με 15 αντρεσ γτ ηταν ησυχη εσυ κανε τουσ 30 που εισαι καταπιεσμενη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by elis View Post
    elis ωραιος ο Σακης να σαι καλα μου εκανες τη καρδια περιβολι... :p

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αφου υπαρχει ο τριμαλακασ γτ να εχουμε τον απλο μαλακα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Η προηγουμενη πηγε με 15 αντρεσ γτ ηταν ησυχη εσυ κανε τουσ 30 που εισαι καταπιεσμενη
    τι εννοεις?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    30
    Παιδια εχετε παρεξηγησει ...
    Δν υπαρχει θεμα οτι εγω του ειπα να κανει κατι η οχι
    Εχει πολυ σοβαρα θεματα με αυτους που σας λεω πολυ σοβαρα ομως... δεν ειναι ακριβως φιλοι του ή οικογενεια...κ εμπλεκεται πολυ η γυναικα του σε αυτο κ τον εχουν καπως εκμεταλλευτει τωρα καποια χρονια.

    Εγω δεν βασιστηκα πανω του σε τπτ πρακτικα elis αν εννοεις αυτο...
    Περα απο συναισθηματικα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Marilove συγνωμη ειναι σεξιστικο αλλα οποιοσ σασ πηρε σοβαρα κατεληξε στο ψυχειατριο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Marilove συγνωμη ειναι σεξιστικο αλλα οποιοσ σασ πηρε σοβαρα κατεληξε στο ψυχειατριο
    +10000 δικιο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Πλακα σου κανω εχω 3 κορεσ ουτε να μιλησω δε με αφηνουν κ τα λεω εδω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Marilove συγνωμη ειναι σεξιστικο αλλα οποιοσ σασ πηρε σοβαρα κατεληξε στο ψυχειατριο
    εννοεις σου φαινεται τρελο και τι καθομαστε κ ασχολουμαστε?
    Σωστο απο τη μερια σου
    Αλλα γενικα δεν ασχολουμαστε με το σεξ εδω... δεν εχει σημασια
    Ειχα πιστεψει οτι αυτο ειναι κατι που σου τυχαινει 1 φορα...
    Κ δεν θα σου ξανατυχει κ ζηστο ... κ επειδη φαινοταν οτι κανει πραξεις οτι ελεγε, ως ενα σημειο τελικα, το πιστεψα πολυ πιο εντονα κ εκανα ονειρα!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΜΠΕΡΔΕΜΑ!!!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 23-07-2020, 16:18
  2. Μπέρδεμα..
    By Christina89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 26-05-2019, 11:37
  3. Μπέρδεμα
    By I.s in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 26-04-2018, 22:58
  4. μπερδεμα....
    By vith in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 10-04-2016, 23:33
  5. μπέρδεμα...μεγάλο μπέρδεμα....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2012, 01:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •