Τρομακτική σύμπτωση και ανάλυση του προβληματος. Συγνώμη με βοηθάει.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15

    Τρομακτική σύμπτωση και ανάλυση του προβληματος. Συγνώμη με βοηθάει.

    Πριν 2 χρόνια, ήμουν έξω, κοντά στο διαμέρισμα μου στην Αθήνα και ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε να γυρίσω σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες ως κομμάτι μια τελετουργίας (ή κατι τετοιο τελοσπαντων) Δεν ήθελα να την κάνω την τελετουργία και αποφάσισα να προσπαθήσω να κάνω μια βιαστική υπόσχεση στον Χριστιανικό Θεό σχετικά με το να μην γυρίσω σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες με σκοπο να τις χρησιμοποιησω για μια τελετουργία. Κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι ακριβώς. Δεν θυμάμαι αν το "με σκοπο για να τις χρησιμοποιησω σε μια συγκεκριμενη τελττουργια" το χρησιμοποίησα την ώρα που έκανα υπόσχεση ή το άφησα απροσδιοριστο. Προσπαθησα να την ακυρώσω γιατι ήρθα στα συγκαλα μου λίγο αλλά δεν ξέρω αν ακυρώθηκε. Και λογω ocd ανησυχω μήπως, την δέχτηκαν άλλοι Θεοί.

    Χθες, ήμουν στην Κοζάνη, στο πατρικό σπίτι, στο σαλόνι. Λόγω ocd έκανα ενστικτωδώς μια κίνηση, *(ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ) μεταβολη, για να δώσω έμφαση σε αυτό που έλεγα στους Θεούς. Στο περίπου: έλεγα ότι δεν έκανα καμία επιστροφη στο σπίτι. Και εκεί έκανα ασυνείδητα μια μεταβολή σαν συμβολίσμο ότι δεν έκανα καμιά επιστροφή, για να δώσω έμφαση. Άρχισα να ανησυχώ ότι αυτό μπορεί να ήταν παντομίμα της επιστρόφης σε σπίτι κάτι τέτοιο. Προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν έκανα καμιά παντομίμα. Και επειδή είχα διάφορες σκέψεις σχετικά με αυτό το θέμα, έλεγα στον εαυτό μου ότι δεν ήταν παντομίμα της υπόσχεσης και έτσι, έκανα ισως, μια παντομίμα της μεταβολής που έκανα πριν για να πείσω τον εαυτό μου ότι η μεταβολή δεν είναι παντομίμα. Άρα σαν να κάνω παντομίμα την μεταβολή που έκανα προηγουμένως και που ανησυχουσα αν ήταν παντομίμα της υπόσχεσης.

    Αν κάνοντας την παντομίμα της μεταβολής, υποσυνείδητα μπήκε ο ψεύτικος στόχος της χαρτοπετσέτας και μέτρησε σαν αληθινός στόχος?

    σχετικά με την παρένθεση-αστερίσκο που σας εγραψα προηγουμένως:

    * την ώρα που πήγα να γράψω την λέξη "κίνηση", νομίζω, άκουσα από την ανοιχτή τηλεόραση, μια διαφήμιση να λέει " μπλα μπλα μπλα μπλα .....με μια απλή κίνηση"
    Άρχισα να σκέφτομαι αν ήταν τυχαίο και ξαφνικά, εκείνη την στιγμή, νομίζω, άρχισε να παίζει η επόμενη διαφήμιση και να λέει για ψωρίαση πράματα τύπου " μπλα μπλα μπλα μπλα ΣΗΜΑΔΙΑ ψωριασης"


    Δηλάδη αυτό ήταν μια σύμπτωση και τίποτα άλλο?
    Last edited by Zetolaius; 17-11-2020 at 20:51.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15
    παιδια εδώ κανεις?

  3. #3
    Ε, ναι! Σύμπτωση ήταν.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    15
    η υποσχεση εσπασε;

Similar Threads

  1. Με τρομαξε μια συμπτωση
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-07-2020, 04:17
  2. Tρομακτική Σύμπτωση!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-07-2020, 18:39
  3. Τρομακτικη συμπτωση!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 15-07-2020, 21:30
  4. Replies: 13
    Last Post: 24-06-2018, 20:36
  5. Σύμπτωση?
    By deppy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 29-09-2009, 13:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •