Πολυπροσωπος η "φαντομας" ας πουμε λογο σχιζοφρενειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    davidh
    Guest

    Πολυπροσωπος η "φαντομας" ας πουμε λογο σχιζοφρενειας

    Σας συμβαινει και εσας το να αλλαζετε συνεχεια προσωπο και να μην εχετε κατι σταθερο στην ζωη σας η να προσπαθειτε να εχετε ενα προσωπο (χαρακτηρα ας το πω) σταθερο στον κοσμο αλλα αυτο αλλαζει γτ ειναι αδυνατον να το ελεγξεις η να το εκπροσωπησεις?

    Αυτο γινετε μονο του εγω δεν μπορω να το ελεγξω απλα προσπαθω αλλα δεν γινετε τιποτα, ισα ισα μαρτυριεσε κιολλας..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Σας συμβαινει και εσας το να αλλαζετε συνεχεια προσωπο και να μην εχετε κατι σταθερο στην ζωη σας η να προσπαθειτε να εχετε ενα προσωπο (χαρακτηρα ας το πω) σταθερο στον κοσμο αλλα αυτο αλλαζει γτ ειναι αδυνατον να το ελεγξεις η να το εκπροσωπησεις?

    Αυτο γινετε μονο του εγω δεν μπορω να το ελεγξω απλα προσπαθω αλλα δεν γινετε τιποτα, ισα ισα μαρτυριεσε κιολλας..

    Η ψύχωση για μένα ήταν ένας αγώνας και μια πάλη να κρατήσω ζωντανό τον εαυτό μου από την κατάρρευση. Ήταν ένας σφοδρός πόλεμος, μια ανελέητη προσπάθεια να εμποδίσω την διάβρωση της ακεραιότητας του χαρακτήρα μου και να υπερασπιστώ τη σταθερότητα του τρόπου σκέψης μου. Εσύ λες ότι είσαι ευμετάβλητος γιατί εσύ έτσι αποφασίζεις, εμένα στη ψύχωση προσπαθούσαν να μου το επιβάλλουν αυτό εξωτερικοί εχθρικοί παράγοντες (οι λεγόμενες φωνές) παρά τη θέλησή μου με αυταρχικό διδακτορικό τρόπο. Οπότε μόλις αυτό καταλάγιασε ήμουν ελεύθερος να χτίσω πάλι τον εαυτό μου και τη προσωπικότητά μου με υλικά της δικής μου ιδιοσυγκρασίας. Η διαφορά είναι μόνο μία, μετά τη ψύχωση περιορίστηκαν οι εντάσεις και οι σκέψεις που τροφοδοτούσαν τις εντάσεις στο περιβάλλον μου. Η ψύχωση με έμαθε να υπομένω καρτερικά τις αντιξοότητες, να μη δίνω σημασία στα ανούσια και να προσέχω ώστε να μην οδηγούμαι στα άκρα. Επομένως είμαι γενικά πολύ ήρεμος, οι αξίες μου είναι σταθερές, ο εαυτό μου αμετάβλητος σαν ισχυρός πύργος αλλά ο πόλεμος που προηγήθηκε με έκανε πιο πράο, πιο σοφό και πιο υποψιασμένο για τον αυτοκαταστροφικό μηχανισμό που έχουμε μέσα μας.
    Εν τέλει η ψύχωση μπορεί να γίνει θεραπευτική αλλά είναι ένας αδυσώπητος απάνθρωπος τρόπος 1000 φορές πιο βάναυσος απο το ηλεκτροσοκ

    Εσύ πρέπει να κάνεις πολύ δουλειά με τον εαυτό σου, αν θέλεις να χτίσεις άμυνες απέναντι σε αυτόν τον αυτοκαταστροφικό μηχανισμό που έχουμε μέσα μας

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 19:17
  4. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •