Είναι κανείς εκεί έξω? - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 120
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν υπάρχει ρύθμιση όταν του σκαλώσει κάτι στο μυαλό και φυσικό και επόμενο είναι αν τυχόν κανας διπολικός είναι στη τσίτα να γίνει ο χαμός μετά και με το δίκιο του κιόλας γιατί δεν μπορεί ο άλλος να τρώει χειραγώγηση εις το όνομα ποιου, της ζωής, της κοινωνίας, της ατυχίας; Δεν υπάρχει συντονιστής και ψυχίατρος να σώσει την κατάσταση, τι θα τους κάνουν θα τους βάλουνε να κάτσουν τιμωρία στη γωνία ή θα τους κλείσουν το στόμα με τσιρότα; Δεν είναι απλά
    Και όμως, έχω κάνει συντονιστής σε ομάδα αυτοβοήθειας με καταθλιπτικούς και διπολικούς για τρία χρόνια. Πολύ συχνά αφαιρούσα από κάποιους το λόγο, ευγενικά πάντα... :)

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    :) Σ ευχαριστώ, πραγματικά το εκτιμώ :)
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Πολύ χαμηλό το επίπεδο σου κοπελια.....
    Αυτή η απότομη μεταστροφή λέει πολλά. Είναι ο ορισμός της οριακότητας...

  3. #78
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Αυτή η απότομη μεταστροφή λέει πολλά. Είναι ο ορισμός της οριακότητας...
    Το ερέθισμα παρέλειψατε να το κάνετε quote νομίζω και ίσως γι αυτό έχετε σχηματίσει αυτή την εντύπωση. Ο ορισμός της μη επιστημοσύνης θα μπορούσε να πει κανείς...
    Last edited by sofaki1980; 24-11-2020 at 10:49.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Το ερέθισμα παρέλειψατε να το κάνετε quote νομίζω και ίσως γι αυτό έχετε σχηματίσει αυτή την εντύπωση. Ο ορισμός της μη επιστημοσύνης θα μπορούσε να πει κανείς...
    Δε μιλάω για το δίκιο ή το άδικο της γνώμης σου.
    Ήμουν παντρεμένος με οριακή επί 20 χρόνια. Κλασσικό γνώρισμά της ήταν οτι δεν χαρακτήριζε τις πράξεις, αλλά τον άνθρωπο.

  5. #80
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Δε μιλάω για το δίκιο ή το άδικο της γνώμης σου.
    Ήμουν παντρεμένος με οριακή επί 20 χρόνια. Κλασσικό γνώρισμά της ήταν οτι δεν χαρακτήριζε τις πράξεις, αλλά τον άνθρωπο.
    Φαντάζομαι πως για να μείνατε μαζί της 20 χρόνια θα πρέπει να είχε ωραίο κώλο :) ( Με συγχωρείτε, δεν σας ξέρω αλλά έιδα ένα μήνυμα σας σε άλλη ενότητα και είπα να σας πειράξω λιγάκι....)

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Φαντάζομαι πως για να μείνατε μαζί της 20 χρόνια θα πρέπει να είχε ωραίο κώλο :) ( Με συγχωρείτε, δεν σας ξέρω αλλά έιδα ένα μήνυμα σας σε άλλη ενότητα και είπα να σας πειράξω λιγάκι....)
    Χαχαχαχα... πράγματι είχε, αλλά αυτό δε στάθηκε αρκετό για να είμαστε μαζί.

  7. #82
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Δε μιλάω για το δίκιο ή το άδικο της γνώμης σου.
    Ήμουν παντρεμένος με οριακή επί 20 χρόνια. Κλασσικό γνώρισμά της ήταν οτι δεν χαρακτήριζε τις πράξεις, αλλά τον άνθρωπο.
    Αυτό είναι νομίζω θέμα διαπαιδαγώγησης και όχι οριακότητας....πολλοί μη διαγνωσμένοι κάνουν αυτό το σφάλμα...οπότε δεν καταλαβαίνω το point σας ...

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Αυτό είναι νομίζω θέμα διαπαιδαγώγησης και όχι οριακότητας....πολλοί μη διαγνωσμένοι κάνουν αυτό το σφάλμα...οπότε δεν καταλαβαίνω το point σας ...
    Αν διάβασες προηγούμενο σχόλιό μου στο θέμα σου, έγραφα οτι η οριακή προσωπικότητα, ειδικά όταν τα συμπτώματα είναι ελαφριά όπως στην περίπτωσή σου, δεν θεωρείται από τους ψυχολόγους ασθένεια, αλλά νεύρωση. Παρ' όλα αυτά το να χαρακτηρίζεις τον άνθρωπο από μία πράξη μεμονωμένη είναι άδικο. Η σύντροφός μου (προτιμώ αυτό τον όρο) είχε άριστη διαπαιδαγώγηση από τη οικογένειά της, φοίτησε σε πρότυπα σχολεία κλπ. Είχε άρτια (κατά τη γνώμη μου) αξιακή συγκρότηση, συμπονετικότητα, ενδιαφέρον για τον ανθρώπινο πόνο, ευστροφία, αλλά όταν ένιωθε αδικημένη γινόταν επιθετική και άδικη, με αποτέλεσμα να χάνει το δίκιο της και να απομακρύνει τους ανθρώπους από κοντά της. Φυσικά ποτέ δεν παραδέχτηκε κάτι τέτοιο. Πάντα έφταιγαν οι άλλοι....

  9. #84
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Αν διάβασες προηγούμενο σχόλιό μου στο θέμα σου, έγραφα οτι η οριακή προσωπικότητα, ειδικά όταν τα συμπτώματα είναι ελαφριά όπως στην περίπτωσή σου, δεν θεωρείται από τους ψυχολόγους ασθένεια, αλλά νεύρωση. Παρ' όλα αυτά το να χαρακτηρίζεις τον άνθρωπο από μία πράξη μεμονωμένη είναι άδικο. Η σύντροφός μου (προτιμώ αυτό τον όρο) είχε άριστη διαπαιδαγώγηση από τη οικογένειά της, φοίτησε σε πρότυπα σχολεία κλπ. Είχε άρτια (κατά τη γνώμη μου) αξιακή συγκρότηση, συμπονετικότητα, ενδιαφέρον για τον ανθρώπινο πόνο, ευστροφία, αλλά όταν ένιωθε αδικημένη γινόταν επιθετική και άδικη, με αποτέλεσμα να χάνει το δίκιο της και να απομακρύνει τους ανθρώπους από κοντά της. Φυσικά ποτέ δεν παραδέχτηκε κάτι τέτοιο. Πάντα έφταιγαν οι άλλοι....
    Οκ.Καταλαβαίνω.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ξαναδιάβασε το απόσπασμα George : σε μένα πρότεινε να πιούμε καφέ (υποθέτω με κάμερα και να βλέπουμε η μια την άλλη από τα γραφεία ΜΑΣ ). Δεν λέει τίποτα για τον φίλο μου. Ηθελε να μιλήσει μαζί μου.

    Επίθεση δεν της έκανα, απλώς της έβαλα ένα όριο: δεν θα πιω καφέ μαζί σου, αυτό της είπα.

    Και, όπως ανέμενα, αυτό ήταν αρκετό για να γυρίσει σε υποτίμηση. Ενώ δηλαδή δεν με ξέρει τη μια στιγμή μου προτείνει να τα πούμε οι δυο μας (προσπαθεί να υπάρξει οικειότητα υπερβολικά γρήγορα) και όταν της αρνούμαι με υποτιμάει αμέσως.

    Χαρακτηριστική συμπεριφορά bd.

    Κι όλα αυτά τα λέω χωρίς άλλο σκοπό εκτός από το να της δείξω πως μοιάζουν οι απαντήσεις της στα μάτια ενός τρίτου που δεν την ξέρει.

    --------------------------------------------



    Το απόσπασμα: Αν τον δεις να αντιδρά όταν του θίξεις το θέμα ΣΧΕΣΗΣ εξ αποστάσεως τότε ίσως θα πρέπει να πάρουμε καφεδάκι διπλό στα γραφέια μας και να συζητήσουμε εξ αποστάσεως και μηνυματικώς αν θέλεις.....
    Λάθος κατάλαβα αλλά και πάλι δε ξέρω, ούτε εμένα μου άρεσε η απάντηση σου, λίγο απόλυτη, λίγο απότομη, ίσως να νευρίαζα κι εγώ στη θέση της. Το λέω με την έννοια ότι απάντησες προκατηλειμενα, αν δεν είχες ιδέα ότι είναι bpd λογικά θα απαντούσες διαφορετικά.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οπως και να το δει κανεις, το "απο εκει τους παιρνουμε ειδηση" δεν τρωγεται με τιποτε. Για μενα ειναι φως φαναρι πως οι απαντησεις σε αυτο το θρεντ εχουν πληρως ενσωματωμενη της νοοτροπια που καλλιεργηθηκε στο γνωστο-αγνωστο πολυσελιδο θρεντ... Για να ειμαι δικαιος βεβαια δεν πιστευω οτι το καταλαβαινεις, εψιλον. Δεν ξερω ομως πως θα μπορουσες να το εχεις αντιληφθει τοσο γρηγορα οταν υιοθετησες τοσο ακριτα και βολικα τις μεθοδους του υπευθυνου για εκεινο το θρεντ. Συν τοις αλλοις ειναι καπως υποκριτικο να να κατηγορεις "την bpd" (πιο ταμπελοποιηση πεθαινεις) για διακυμανσεις και ασταθεια, οταν πρωτη εσυ εγραψες αγαπησιαρικα για τους οριακους και μετα πεταξες το επισης αχωνευτο "δεν εχω χωρο για αλλον εναν bpd στη ζωη μου θενκσμπαϊ". Για ατομο που εχεις κατα δηλωση σου "εκπαιδευσει" τον εαυτο σου στο να αντιδρα "σωστα" απεναντι σε ατομα με οριακα στοιχεια, δεν φαινεται να χειριστηκες σωστα το ολο θεμα, σιγουρα οχι αρκετα ωστε να επικαλεισαι εκ των υστερων την υπερβολικη αντιδραση του αλλου ως δικαιολογια και επιβεβαιωση για την προκαταληψη σου. Για να σας γλιτωσω το σασπενς, δεν ειναι αυτος ο τροπος να μιλησει κανεις σε ατομα με διαγνωσμενα τετοια στοιχεια στο πλαισιο ενος φορουμ βοηθειας. Δειτε καποια απο τα σχολια των διαχειριστων σε εκεινο το καναλι του youtube (borderliner notes) που ειχατε ποσταρει και θα καταλαβετε τι εννοω, αν και καποιοι ηδη ξερετε.

    Σοφακι σου εχουν γραψει ηδη πως το να αναζητας τη συνδεση μεσα απο το πρισμα της οριακοτητας, ειτε ειναι σε βαθμο νευρωσης ειτε διαταραχης, δεν ειναι παραγωγικο αλλα και εμπεριεχει την αρνητικοτητα. Δυστυχως ενα μεγαλο προβλημα ειναι ο φαυλος κυκλος που δημιουργει οποιο ψυχικο θεμα οδηγει στην απομονωση: για να βγει κανεις απο την απομονωση χρειαζεται να γνωρισει κοσμο, που ομως το θεμα, προαγοντας την απομονωση, δεν πιτρεπει να συμβει, ενω παραλληλα βασικο συστατικο της θεραπειας ειναι η συναψη σχεσεων φιλικων και μη. Ο κυκλος μπορει να σπασει αλλα χρειαζεται χρονος, και στη θεραπεια και στην εσωτερικη επεξεργασια που κανει καποις συνειδητα και μη.
    Last edited by oboro; 24-11-2020 at 14:55.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #87
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οπως και να το δει κανεις, το "απο εκει τους παιρνουμε ειδηση" δεν τρωγεται με τιποτε. Για μενα ειναι φως φαναρι πως οι απαντησεις σε αυτο το θρεντ εχουν πληρως ενσωματωμενη της νοοτροπια που καλλιεργηθηκε στο γνωστο-αγνωστο πολυσελιδο θρεντ... Για να ειμαι δικαιος βεβαια δεν πιστευω οτι το καταλαβαινεις, εψιλον. Δεν ξερω ομως πως θα μπορουσες να το εχεις αντιληφθει τοσο γρηγορα οταν υιοθετησες τοσο ακριτα και βολικα τις μεθοδους του υπευθυνου για εκεινο το θρεντ. Συν τοις αλλοις ειναι καπως υποκριτικο να να κατηγορεις "την bpd" (πιο ταμπελοποιηση πεθαινεις) για διακυμανσεις και ασταθεια, οταν πρωτη εσυ εγραψες αγαπησιαρικα για τους οριακους και μετα πεταξες το επισης αχωνευτο "δεν εχω χωρο για αλλον εναν bpd στη ζωη μου θενκσμπαϊ". Για ατομο που εχεις κατα δηλωσει σου "εκπαιδευσει" τον εαυτο σου στο να αντιδρα "σωστα" απεναντι σε ατομα με οριακα στοιχεια, δεν φαινεται να χειριστηκες σωστα το ολο θεμα, σιγουρα οχι αρκετα ωστε να επικαλεισαι εκ των υστερων την υπερβολικη αντιδραση του αλλου ως δικαιολογια και επιβεβαιωση για την προκαταληψη σου. Για να σας γλιτωσω το σασπενς, δεν ειναι αυτος ο τροπος να μιλησει κανεις σε ατομα με διαγνωσμενα τετοια στοιχεια στο πλαισιο ενος φορουμ βοηθειας. Δειτε καποια απο τα σχολια των διαχειριστων σε εκεινο το καναλι του youtube (borderliner notes) που ειχατε ποσταρει και θα καταλαβετε τι εννοω, αν και καποιοι ηδη ξερετε.

    Σοφακι σου εχουν γραψει ηδη πως το να αναζητας τη συνδεση μεσα απο το πρισμα της οριακοτητας, ειτε ειναι σε βαθμο νευρωσης ειτε διαταραχης, δεν ειναι παραγωγικο αλλα και εμπεριεχει την αρνητικοτητα. Δυστυχως ενα μεγαλο προβλημα ειναι ο φαυλος κυκλος που δημιουργει οποιο ψυχικο θεμα οδηγει στην απομονωση: για να βγει κανεις απο την απομονωση χρειαζεται να γνωρισει κοσμο, που ομως το θεμα, προαγοντας την απομονωση, δεν πιτρεπει να συμβει, ενω παραλληλα βασικο συστατικο της θεραπειας ειναι η συναψη σχεσεων φιλικων και μη. Ο κυκλος μπορει να σπασει αλλα χρειαζεται χρονος, και στη θεραπεια και στην εσωτερικη επεξεργασια που κανει καποις συνειδητα και μη.
    Οπότε τι θα με συμβούλευες? Γράφεις πυκνά και όμορφα αλλά τι εννοείς όταν γράφεις "προάγοντας την απομόνωση" και γιατί να εμπεριέχει τόση αρνητικότητα η πρόσπάθεια σύνδεσης μέσα από την οριακότητα? Σ ευχαριστώ πάντως.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Καλημέρα. Λοιπόν θα παραδεχτώ ότι το παρατράβηξα στο μήνυμά μου κι αν θέλετε θα ζητήσω συγγνώμη από το Σοφάκι ενωπίων όλων.

    Ωστόσο, θα επιμείνω ότι με αυτή τη στάση μου κατέδειξα το πρόβλημα των borderline, το οποίο το Σοφάκι αρνείται να δει. Ο proteus το είδε και το κατάλαβε.

    Το πρόβλημα (κατά τη γνώμη μου βέβαια - και δεν είμαι ειδικός) είναι ότι το Σοφάκι επιθυμεί την οικειότητα με τους άλλους. Αυτό είναι κάτι καλό, όμως το κάνει άκαιρα. Είναι έτοιμη να προτείνει συναντήσεις και "καφέδες" έστω και εικονικά (δεν ξέρω πως ακριβώς το εννοούσες) σε ανθρώπους με τους οποίους έχει ανταλλάξει μόλις ένα δυο μηνύματα. Γιατί προφανώς αισθάνεται μόνη της και θέλει μια παρέα και κουβέντα, το είπε άλλωστε.

    Ομως, το κάνει πολύ γρήγορα στην πορεία μιας γνωριμίας, οπότε οι άλλοι που έχει απέναντί της μπορεί και να νιώσουν δυσφορία και να αρνηθούν αυτή την οικειότητα. Από την άλλη, μόλις της αρνηθούν, ακυρώνει και υποτιμάει συνολικά τον άνθρωπο που έχει απέναντί της.

    Και δυστυχώς ναι, είμαστε προκατειλημμένοι, οπότε σου συστήνω να μην το λες σε πιθανούς φίλους και σχέσεις, τουλάχιστον όχι μέχρι να εξασφαλίσεις ότι οι άλλοι θα θέλουν και θα έχουν διάθεση να εμβαθύνουν σε μια σχέση μαζί σου. Αν με το "ανοίγομαι" που είπες στην αρχή εννοούσες "θέλω να τους πω ότι είμαι bd" , νομίζω ότι αυτό θα πρέπει να το λες μόνο εκεί που ξέρεις ότι θα βρεις ανταπόκριση.

    Και πάλι συγγνώμη που ήμουν απόλυτη και σκληρή μαζί σου. Ηθελα να σου δείξω κάποια πράγματα. Ισως να πέτυχα να σε προβληματίσω λίγο. Αν δεν μας είχες πει ότι κάνεις χρόνια ψυχοθεραπεία, δεν θα τα έγραφα και δεν θα σου απαντούσα καν.

    Δεν θα ξαναγράψω άλλα στο θέμα σου για να μην σε ταράζω.

    Να είσαι καλά και εύχομαι να βρεις τους φίλους και τη σχέση που θέλεις.

    Το μήνυμα έχει υποστεί επεξεργασία από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  14. #89
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Καλημέρα. Λοιπόν θα παραδεχτώ ότι το παρατράβηξα στο μήνυμά μου κι αν θέλετε θα ζητήσω συγγνώμη από το Σοφάκι ενωπίων όλων.

    Ωστόσο, θα επιμείνω ότι με αυτή τη στάση μου κατέδειξα το πρόβλημα των borderline, το οποίο το Σοφάκι αρνείται να δει. Ο proteus το είδε και το κατάλαβε.

    Το πρόβλημα (κατά τη γνώμη μου βέβαια - και δεν είμαι ειδικός) είναι ότι το Σοφάκι επιθυμεί την οικειότητα με τους άλλους. Αυτό είναι κάτι καλό, όμως το κάνει άκαιρα. Είναι έτοιμη να προτείνει συναντήσεις και "καφέδες" έστω και εικονικά (δεν ξέρω πως ακριβώς το εννοούσες) σε ανθρώπους με τους οποίους έχει ανταλλάξει μόλις ένα δυο μηνύματα. Γιατί προφανώς αισθάνεται μόνη της και θέλει μια παρέα και κουβέντα, το είπε άλλωστε.

    Ομως, το κάνει πολύ γρήγορα στην πορεία μιας γνωριμίας, οπότε οι άλλοι που έχει απέναντί της μπορεί και να νιώσουν δυσφορία και να αρνηθούν αυτή την οικειότητα. Από την άλλη, μόλις της αρνηθούν, ακυρώνει και υποτιμάει συνολικά τον άνθρωπο που έχει απέναντί της.

    Και δυστυχώς ναι, είμαστε προκατειλημμένοι, οπότε σου συστήνω να μην το λες σε πιθανούς φίλους και σχέσεις, τουλάχιστον όχι μέχρι να εξασφαλίσεις ότι οι άλλοι θα θέλουν και θα έχουν διάθεση να εμβαθύνουν σε μια σχέση μαζί σου. Αν με το "ανοίγομαι" που είπες στην αρχή εννοούσες "θέλω να τους πω ότι είμαι bd" , νομίζω ότι αυτό θα πρέπει να το λες μόνο εκεί που ξέρεις ότι θα βρεις ανταπόκριση.

    Και πάλι συγγνώμη που ήμουν απόλυτη και σκληρή μαζί σου. Ηθελα να σου δείξω κάποια πράγματα. Ισως να πέτυχα να σε προβληματίσω λίγο. Αν δεν μας είχες πει ότι κάνεις χρόνια ψυχοθεραπεία, δεν θα τα έγραφα και δεν θα σου απαντούσα καν.

    Δεν θα ξαναγράψω άλλα στο θέμα σου για να μην σε ταράζω.

    Να είσαι καλά και εύχομαι να βρεις τους φίλους και τη σχέση που θέλεις.

    Το μήνυμα έχει υποστεί επεξεργασία από τη διαχείριση λόγω παραβίασης των όρων χρήσης
    Αχ θα κατινιάσω και δεν θέλω....αυτο-συγκρατούμαι....πραγματικά.. ..αυτή τη στιγμή εφαρμόζω τη δεξιότητα αντοχή στο συναίσθημα και το συναίσθημα που αναγνωρίζω είναι πόνος και θυμός....σου πέρασε από τον νου ότι κάποιος με τέτοια διαγνωση σαν τη δική μου θα μπορούσε να βλάψει τον εαυτό του μετά από τετοια αντιμέτώπηση από μέρους σου? Δεν νομίζω....Δεν είναι αστεία πράγματα αυτά.....
    Last edited by sofaki1980; 24-11-2020 at 13:37.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Θετικο που ζητας συγγνωμη (εδω μεσα αυτο ειναι πιο σπανιο απο λευκοχρυσο), το παραπανω ομως αποτελει τηλεδιαγνωση και απαγορευεται απ οτους ορους χρησης. Οι τηλεδιαγνωσεις δεν αφορουν μονο "λεξεις-κλειδια¨αλλα και το θεμα της κλινικης βαρυτητας.

    Η αντιδραση της θεματοθετριας ηταν οντως υπερβολικη αλλα οπως γραφτηκε ηδη, εν μερει δικαιολογημενη, και νομιζω πρεπει να αναρωτηθεις κατα ποσο πυροδοτηθηκε απο τη διατυπωση σου οχι μονο εξαιτιας του κλιματος στο αλλο θρεντ αλλα και ισως απο την επιθυμια σου να δεις τις υποψιες σου να επιβεβαιωνονται. Αληθεια αυτο δεν αποτελει προκληση αντιδρασεων σε καποιον; Για να μην βγαζουμε τη δικη μας ουρα απ' εξω. Το να εχει καποιια διαγνωση ο αλλος δεν αποτελει λευκη επιταγη για προκληση αντιδρασεων που επιβεβαιωνουν τις προκαταληψεις που εχουμε για τη διαγνωση αυτη.

    (Σημειωνω πως τα παραπανω τα απευθυνω κυριως στο γενικοτερο ακροατηριο μιας και η εψιλον παραδεχτηκε καποια πραγματα. Ολο αυτο μοιραια θα ξανασυμβαινει οσο η αντιμετωπιση μελων με διαγνωσεις σχετικες με την οριακοτητα γινεται απο την μερια σας με ορους υποτιμησης και πολεμικοτητας, οπως καλλιεργηθηκαν σε εκεινο το θρεντ.)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast

Similar Threads

  1. Είναι κανείς εδώ;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3778
    Last Post: 26-03-2024, 18:45
  2. Είναι κανείς εδώ?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-2017, 00:06
  3. Η ζωή είναι εκεί έξω...
    By dauphne in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2015, 19:04
  4. να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2015, 17:32
  5. φοβος καποιος ειναι εκει
    By psychology in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-05-2007, 03:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •