Είναι κανείς εκεί έξω? - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 120 of 120
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οχι, κανεις πως δε βλεπεις η μετριαζεις τον τονο σου... Τι λετε ρε σεις. Προσωπικα δεν μ' ενδιαφερει καθολου αν δινω "λαβη" σε οσους κατακρινω με τον τονο που χρησιμοποιω. Πιο ανατριχιαστικα εντυπωσιακο βρισκω τι απιθανα πραγματα καταληγουν να λενε οι δηθεν μετριοπαθεις και συγκροτημενοι, που ειτε επιτιθενται σε μελη με οπλο τη διαγνωση τους, ειτε δινουν επικινδυνες συμβουλες ακομα και σε ατομα με αυτοκτονικο ιδεασμο, χωρις η διαχειριση να επεμβαινει.

    Το τελευταιο διαστημα, ειναι ξεκαθαρο πως οποιος εχει αρκετες εκατονταδες ποστ, η καθισταται μη αποκλεισιμος, η αποκλειεται μονο προσωρινα. Δεν εχει σημασια τι εχει κανει η ποσο κακο εχει προκαλεσει. Πολυ απλα μεγαλη δραστηριοτητα = αχαστο μελος. Καπως ετσι παιρνουν το "οκ" να συνεχισουν μελη που αν ειχαν λιγες μονο καταχωρησεις θα ειχαν παρει ποδι ηδη απο το Μαϊο.

    Μπορειτε να περιμενετε το επομενο διαστημα πολλες ακομη επιθεσεις απο μελη της κλικας του γνωστου-αγνωστου θρεντ προς οριακους που εκαναν το λαθος να ανοιξουν θρεντ για το προβλημα τους. Η "εκπαιδευση" τους εχει ολοκληρωθει...
    Δικαίωμά σου είναι να μη δίνεις δεκάρα αν προσβάλλεις κάποιους ή αν το παίζεις ο γραφικός κακός του φόρουμ "εγώ τα λέω τσεκουράτα και όλοι οι άλλοι είναι δήθεν", αλλά δεν προσφέρεις καμιά υπηρεσία υπέρ αυτών που "κόπτεσαι" να υπερασπιστείς. Ότι και να λες, το αποτέλεσμα μετράει. Άν πιστεύεις πως κάποιοι έχουν λανθασμένες ή και επικίνδυνες απόψεις, τι κάνεις για να τους αποτρέψεις από το να βλάψουν κάποιους; Αναφέρεσαι στο μπαμπά Διαχειριστή να τους κάνει ντά ή συνομιλείς μαζί τους με σκοπό να τους συνετίσεις ή να τους αντικρούσεις με πολιτισμένα επιχειρήματα και όχι με κραυγές και προφητείες για τον επερχόμενο όλεθρο ;

    Μη μου πεις, καταλαβαίνω. Πιό εύκολοι είναι οι αφορισμοί του καναπέ και ο εύκολος κλεφτοπόλεμος από την κατά μέτωπο αντιπαράθεση. Άσε λοιπόν τους "δήθεν μετριοπαθείς" να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά και συνέχισε την "αφ' υψηλού" κριτική σου.

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οχι, κανεις πως δε βλεπεις η μετριαζεις τον τονο σου...
    Τι να πρώτο σχολιάσω!!! Βεβαίως, εσύ είσαι αυτός που θα κρίνεις το τι πρέπει να βλέπουν οι άλλοι και τι όχι. Εσύ είσαι επίσης αυτός που θα κρίνεις το τι κάνουν οι άλλοι. Έχεις πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου.

    Προσωπικα δεν μ' ενδιαφερει καθολου αν δινω "λαβη" σε οσους κατακρινω με τον τονο που χρησιμοποιω.
    Αυτή είναι η απάντηση που δίνεις σε κάποιον που σου λέει ότι ο τρόπος που του απευθύνεσαι τον προσβάλει;;; Και μετά παραπονιέσαι για αυτούς που υποτίθεται επιτίθενται σε άλλους ενώ εσύ ξεκάθαρα δηλώνεις "χέστηκα αν σας προσβάλω"! Πιστεύεις πραγματικά ότι εσύ έχεις το δικαίωμα να απευθύνεσαι στους άλλους όπως γουστάρεις ενώ οι άλλοι όχι;

    Το τελευταιο διαστημα, ειναι ξεκαθαρο πως οποιος εχει αρκετες εκατονταδες ποστ, η καθισταται μη αποκλεισιμος, η αποκλειεται μονο προσωρινα. Δεν εχει σημασια τι εχει κανει η ποσο κακο εχει προκαλεσει. Πολυ απλα μεγαλη δραστηριοτητα = αχαστο μελος. Καπως ετσι παιρνουν το "οκ" να συνεχισουν μελη που αν ειχαν λιγες μονο καταχωρησεις θα ειχαν παρει ποδι ηδη απο το Μαϊο.
    Το παραπάνω φαντάζομαι ότι είναι προσβλητικό για τη διαχείριση, οπότε ας σου απαντήσουν αυτοί.

    Μπορειτε να περιμενετε το επομενο διαστημα πολλες ακομη επιθεσεις απο μελη της κλικας του γνωστου-αγνωστου θρεντ προς οριακους που εκαναν το λαθος να ανοιξουν θρεντ για το προβλημα τους. Η "εκπαιδευση" τους εχει ολοκληρωθει...
    Ως θεματοθέτης και μέλος της κλίκας του γνωστου-αγνωστου θρεντ για το οποίο μας τα έπρηξες (αλλά εγώ είμαι ο εμμονικός), οφείλω να σου πω ότι για άλλη μία φορά εκφράζεσαι συκοφαντικά.

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Αν θέλεις να προλάβεις να σβήσεις μια φωτιά πριν θεριέψει, δεν ρίχνεις κι άλλο λάδι...
    Όπως βλέπεις μερικές φωτιές δεν χρειάζονται να τις ρίξεις λάδι για να φουντώσουν. Θεριεύουν έτσι κι αλλιώς.

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οχι μονο δεν χρειαζεται να εχει καποιος μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του για να σας κρινει, αλλα δεν χρειαζεται να ειναι καν ιδιαιτερα 'μεγαλος'. Πρεπει να εχετε μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σας, αν πιστευετε οτι ειναι απαραιτητο κατι τετοιο για να σας κριτικαρουν για οσα κανετε. Οσο για τη δευτερη παραθεση, αναφερομουν στην κριτικη που κανω σε εσας και σε οσους κανουν πραγματα εντελως κραυγαλεα η επικινδυνα, χωρις η διαχειριση να επεμβαινει. Οχι γενικως και αοριστως, αλλιως θα επρεπε να εχω εντονο τονο σε καθε ενα επικριτικο μου ποστ, που φυσικα δεν ισχυει. Κατα τα αλλα, οχι δεν ειναι συκοφαντια να περιγραφει κανεις τη συμπεριφορα μιας κλικας που εκπορευεται συμπεριφορας"αρχηγου" που κανει μπαμ. Αλιμονο. Αλλα γιατι να ξερεις τι συνιστα συκοφαντηση και τι οχι οταν ποτε δεν παραδεχτηκες οτι φτηνα τη γλιτωσες πριν εξι μηνες, με ποστ που νεο μελος θα ειχε φαει μονιμο αποκλεισμο;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οχι μονο δεν χρειαζεται να εχει καποιος μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του για να σας κρινει, αλλα δεν χρειαζεται να ειναι καν ιδιαιτερα 'μεγαλος'. Πρεπει να εχετε μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σας, αν πιστευετε οτι ειναι απαραιτητο κατι τετοιο για να σας κριτικαρουν για οσα κανετε.
    Μη μπερδεύεσαι. Η κριτική δεν μας ενοχλεί, η προσβλητικότητα και η επιθετικότητά σου σου μας ενοχλεί.

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οχι μονο δεν χρειαζεται να εχει καποιος μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του για να σας κρινει, αλλα δεν χρειαζεται να ειναι καν ιδιαιτερα 'μεγαλος'. Πρεπει να εχετε μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σας, αν πιστευετε οτι ειναι απαραιτητο κατι τετοιο για να σας κριτικαρουν για οσα κανετε. Οσο για τη δευτερη παραθεση, αναφερομουν στην κριτικη που κανω σε εσας και σε οσους κανουν πραγματα εντελως κραυγαλεα η επικινδυνα, χωρις η διαχειριση να επεμβαινει. Οχι γενικως και αοριστως, αλλιως θα επρεπε να εχω εντονο τονο σε καθε ενα επικριτικο μου ποστ, που φυσικα δεν ισχυει. Κατα τα αλλα, οχι δεν ειναι συκοφαντια να περιγραφει κανεις τη συμπεριφορα μιας κλικας που εκοπορευεται απο μια συμπεριφορα "αρχηγου" που κανει μπαμ. Αλιμονο. Αλλα γιατι να ξερεις τι συνιστα συκοφαντηση και τι οχι οταν ποτε δεν παραδεχτηκες οτι φτηνα τη γλιτωσες πριν εξι μηνες, με ποστ που νεο μελος θα ειχε φαει μονιμο αποκλεισμο;
    Δεν πιστεύω πως υπάρχουν κλίκες εδώ μέσα, μόνο απόψεις ατόμων καλά και κακά πληροφορημένων. Θυμάμαι πως όταν έκανα το λάθος να πω οτι η βουλιμία δεν είναι τόσο επικίνδυνη όσο η ανορεξία , παραδέχτηκα το λάθος μου που ήταν από έλλειψη πληροφόρησης. Μήπως υπερβάλλεις;

    ΄Οσο για τον επικριτικό σου τόνο, έγινε σε παράθεση δικού μου κειμένου, έτσι συμπεραίνω οτι με αφορά

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οχι μονο δεν χρειαζεται να εχει καποιος μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του για να σας κρινει, αλλα δεν χρειαζεται να ειναι καν ιδιαιτερα 'μεγαλος'. Πρεπει να εχετε μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σας, αν πιστευετε οτι ειναι απαραιτητο κατι τετοιο για να σας κριτικαρουν για οσα κανετε.
    Κατά τα άλλα το παραπάνω που γράφεις δεν βγάζει κανένα νόημα. Αποτελεί κραυγαλέα περίπτωση αποπροσανατολισμού και διαστρέβλωση της συζήτησης! Οτι ναναι! Υποστήριξα εγώ ότι δεν δικαιούται να μου ασκεί κριτική όποιος δεν ειναι"μεγάλος"?!?!?!?!?!!?! Έλεος!!!!! Και εννοείται ότι έχω μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου που θεωρώ αυτό απαραίτητο!.

    Υ.Γ. Διαστρεβλώνεις κάτι που ειπώθηκε ή φαντάζεσαι κάτι που ειπώθηκε, σαν να ειπώθηκε, βγάζεις συμπεράσματα για τους άλλους, τους κολλάς μια ταμπέλα του μεγαλομανή, του εμμονικού και πάει λέγοντας. Αυτο το κάνεις συνέχεια και αυτό ονομάζεται συκοφαντία! (Για να μην το ονοματίσω με βαρύτερους χαρακτηρισμούς).

  8. #113
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Όπως βλέπεις μερικές φωτιές δεν χρειάζονται να τις ρίξεις λάδι για να φουντώσουν. Θεριεύουν έτσι κι αλλιώς.

    Δεν καταλαβαίνω την επίθεση προς τον Oboro...χαλαρώστε...

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Δεν καταλαβαίνω την επίθεση προς τον Oboro...χαλαρώστε...
    Από τη μεριά μου δεν κάνω επίθεση, μόνο αντιπαράθεση.

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Δεν καταλαβαίνω την επίθεση προς τον Oboro...χαλαρώστε...
    Δηλαδή, την επίθεση του ομπορου δεν τη βλέπεις, αλλά βλέπεις τη δική μας.

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Επιμένεις από την αρχή να βρεις μια "προκατάληψη" σε μένα, η οποία δεν υπάρχει. Με έχεις αναγκάσει να σε διαβεβαιώσω 10 φορές ότι δεν είμαι προκατειλημμένη και ότι δεν τσακώνομαι μαζί σου. Και καλά, άσε με εμένα. Στους άλλους γιατί δεν απαντάς; Ολοι προκατειλημμένοι είναι απέναντί σου;

    Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι, κατά τη γνώμη μου, δεν βρίσκεις παρέες γιατί ξεκινάς επιθετικά με τους ανθρώπους. Πράγμα λογικό γιατί είσαι σε άμυνα, η οποία άμυνα σου βγαίνει με επίθεση. Λες ότι κάνεις χρόνια ψυχοθεραπεία, δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο αμυντική και επιθετική συνάμα.

    Εδώ μέσα κανείς δεν γνωρίζει κανέναν, δεν θα πάθεις κάτι αν πεις δυο λόγια για τη ζωή σου και μετά σιγά σιγά με την κουβέντα ίσως γνωριστείς καλύτερα σε πμ με κάποιον-αν, όπως κάνουμε όλοι.

    Σκέψου τα, στα λέω με απολύτως καλοπροαίρετη διάθεση. (Αλλά δεν θα καθίσω να σου γράφω σε κάθε μήνυμα ότι είμαι καλοπροαίρετη και θετική απέναντί σου μέχρι να πειστείς).
    Να μην πεις τίποτα και να μην απολογηθεί σε κανένα. Για να μην ανοίγεσαι σημαίνει ότι δεν αισθάνεσαι ασφάλεια. Ότι ψάχνεις παρέα δεν σημαίνει ότι θα ξεβρακωθεις κι ολας. Εκεί που νομίζεις εσύ. Κι εσύ αγαπητή δεν έχεις και πολύ κατανόηση με έναν άνθρωπο που είπε ότι δυσκολεύεται. Τον τρελανες στις ερωτήσεις. Με το μαλακό. Ναι και η αλήθεια είναι ότι βγάζεις μια προκατάληψη. Παρέα ζήτησε όχι ψυχολόγο. Την άρχισες στα άρθρα με διαγνώσεις και συμπτώματα των οριακων. Τι θέλεις να σου πει μετά.

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Potnia View Post
    Να μην πεις τίποτα και να μην απολογηθεί σε κανένα. Για να μην ανοίγεσαι σημαίνει ότι δεν αισθάνεσαι ασφάλεια. Ότι ψάχνεις παρέα δεν σημαίνει ότι θα ξεβρακωθεις κι ολας. Εκεί που νομίζεις εσύ. Κι εσύ αγαπητή δεν έχεις και πολύ κατανόηση με έναν άνθρωπο που είπε ότι δυσκολεύεται. Τον τρελανες στις ερωτήσεις. Με το μαλακό. Ναι και η αλήθεια είναι ότι βγάζεις μια προκατάληψη. Παρέα ζήτησε όχι ψυχολόγο. Την άρχισες στα άρθρα με διαγνώσεις και συμπτώματα των οριακων. Τι θέλεις να σου πει μετά.
    Μόνο που δεν την ρώτησα απολύτως τίποτα. Οσο και να ψάξεις, δεν θα βρεις καμία ερώτηση από μένα. Τα γράφεις έτσι για να τα γράψεις ήθελα να ήξερα; Τα άρθρα τα έβαλα μόνο όταν με ρώτησε η ίδια "που το διάβασες αυτό; "

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Δηλαδή, την επίθεση του ομπορου δεν τη βλέπεις, αλλά βλέπεις τη δική μας.
    Τον aelous τον ' γνωριζω ' απο παλια , ειναι σοβαρο μελος , και διολου επιθετικος , παντα μετρημενος ......

  14. #119
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Γεια σας, είμαι διαγνωσμένη οριακή, είμαι 40 ετών, οικονομολόγος, κλειστός και ευαίσθητος χαρακτήρας. Χρόνια ταλαιπωρούμαι από την ασθένεια. Προσπαθώ να ανταπεξέλθω. Αλλές φορές τα καταφέρνω και άλλες όχι. Μένω Θεσσαλονίκη. Εδώ και αρκετά χρόνια κάνω Ψυχοθεραπεία, διαλεκτική με εναν πολύ καλό ειδικό από την Αθήνα. Είμαι πολύ δεμένη με τον ψυχιάτρο μου και του έχω εμπιστοσύνη. Αλλά συχνά, μεταξύ άλλων, νιώθω μοναξιά. Δεν έχω άτομα πέραν τις οικογενείας μου που να με καταλαβαίνουν και θα ήθελα να διευρύνω τον κύκλο μου. Βλέπω γύρω μου να υπάρχουν ομάδες για διαβητικούς, για ανθρώπους με σκλήρηση κατά πλάκας αλλά δεν έχω εντοπίσει ομάδες για οριακούς. Ομάδες που να μπορούν να μοιράζονται τις ανησυχίες και τις χαρές τους. Επιπλέον πρέπει να παραδεχθώ πως νιώθω ντροπή για αυτό που μου συμβαίνει, για την πάθηση μου... Εσέις?....Είναι κανείς εκέι έξω?
    Εγώ πάλι δεν θέλω κανέναν κοντά μου γιατί κάποια στιγμή αρχίζω και χαλιέμαι και με καταναλώνει πολύ αυτό. Να αγαπάμε τη μοναξιά μας. Υγιέστατο είναι.

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Εγώ πάλι δεν θέλω κανέναν κοντά μου γιατί κάποια στιγμή αρχίζω και χαλιέμαι και με καταναλώνει πολύ αυτό. Να αγαπάμε τη μοναξιά μας. Υγιέστατο είναι.
    Ισως οτι πιο σωστο εχω διαβασει , οτι πιο "υγιες " . Ως οριακη εχω στη ζωη μου τον αντρα μου και 3 κολλητες φιλες (τη μια την εχασα επειδη πεθανε πριν απο 3 χρονια ) , με ολους τους περασε απο χιλια κυμματα οι σχεσεις μου και τελικα εφτασαν σε ενα ωριμο σημειο , κατασταλαγμενο οπου εχω αποδεχθει και με εχουν αποδεχθει , καταλαβει και εκεινοι . Οταν ειχα πιασει τη μια απο τις φιλες μου , καποτε , να της εξηγησω τον λογο που χανομαι ανα διαστηματα , μου ειχε πει "σε καταλαβαινω οτι ειναι απο αυτο που εχεις , μην νοιαζεσαι και μην ανησυχεις " αυτο ηταν η μεγαλυτερη αποδοχη που μπορουσα να παρω απο φιλο . Η δευτερη εχει και εκεινη τα δικα της ψυχολογικα και ψυχιατρικα , οποτε υπαρχει μια αμοιβαια και κοινη υποχωρηση σε διαφορα και με το κοριτσι μου που το εχασα , ηξερε τα παντα για μενα εδω και χρονια και παντα ηταν διπλα μου και εγω σε εκεινη στα δικα της θεμματα , γνωριζομασταν πανω απο 30 χρονια . Με τον αντρα μου εχω εξηγησει σε αλλα ποστ , απο ποσα μηκη κυμματος περασε η σχεση μας για να νικησει τελικα ο ερωτας , η αγαπη και η αμοιβαια κατανοηση . Ως οριακη και διπολικη , που ουτε ασυμπτοματικη ημουνα , ουτε ομως ποτε πατησα πανω σε αυτο που μου συμβαινει για να δικαιολογηθω , αισθανομαι οτι εχω μια αρκετα ωριμη προσεγγιση στις σχεσεις μου . Λιγοι και καλοι , πολυ λιγοι για την ακριβεια . Οσους μπορουμε να αντεξουμε και να μας αντεξουν αντιστοιχως . Οταν δεν ειμαι σε πολυ καλη περιοδο , ιδιατερα σε μειζον καταθληπτικη περιοδο , λογω διπολικης , περναω τις ωρες μου μεσα στο σπιτι , προσπαθοντας να περασει . Διαβαζω , ηρεμω και προσπαθω να παραμενω με οσο το δυνατον ηθικον ακμαιον ωστε να δειχνω ενταξει για τα παιδια μου . Δεν μου φταινε σε τιποτα οι αλλοι να περνανε μαζι μου .

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Similar Threads

  1. Είναι κανείς εδώ;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3778
    Last Post: 26-03-2024, 18:45
  2. Είναι κανείς εδώ?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-2017, 00:06
  3. Η ζωή είναι εκεί έξω...
    By dauphne in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2015, 19:04
  4. να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2015, 17:32
  5. φοβος καποιος ειναι εκει
    By psychology in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-05-2007, 03:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •