Είναι κανείς εκεί έξω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 120
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38

    Είναι κανείς εκεί έξω?

    Γεια σας, είμαι διαγνωσμένη οριακή, είμαι 40 ετών, οικονομολόγος, κλειστός και ευαίσθητος χαρακτήρας. Χρόνια ταλαιπωρούμαι από την ασθένεια. Προσπαθώ να ανταπεξέλθω. Αλλές φορές τα καταφέρνω και άλλες όχι. Μένω Θεσσαλονίκη. Εδώ και αρκετά χρόνια κάνω Ψυχοθεραπεία, διαλεκτική με εναν πολύ καλό ειδικό από την Αθήνα. Είμαι πολύ δεμένη με τον ψυχιάτρο μου και του έχω εμπιστοσύνη. Αλλά συχνά, μεταξύ άλλων, νιώθω μοναξιά. Δεν έχω άτομα πέραν τις οικογενείας μου που να με καταλαβαίνουν και θα ήθελα να διευρύνω τον κύκλο μου. Βλέπω γύρω μου να υπάρχουν ομάδες για διαβητικούς, για ανθρώπους με σκλήρηση κατά πλάκας αλλά δεν έχω εντοπίσει ομάδες για οριακούς. Ομάδες που να μπορούν να μοιράζονται τις ανησυχίες και τις χαρές τους. Επιπλέον πρέπει να παραδεχθώ πως νιώθω ντροπή για αυτό που μου συμβαίνει, για την πάθηση μου... Εσέις?....Είναι κανείς εκέι έξω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Γεια σου, νομίζω υπάρχουν ομάδες για την κατάθλιψη στις οποίες πάνε και πολλοί διπολικοί, και όλο και θα έρθει και κάποιος διπολικός. Πάντως, αφού έγινες οικονομολόγος, πέτυχες στον σπουδαστικό-επαγγελματικό τομέα. Δεν έχεις κάποιους έστω να βγαίνεις? Εγώ βγαίνω με κάποιους και ξεχνιέμαι, κι ας μην τους λέω τι έχω (κάποιοι που έχουν κι αυτοί ψυχολογικά το ξέρουν).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    ϊσως να υπάρχει κάποιου είδους ομαδική ψυχοθεραπεία που να ειδικεύεται σε αυτό.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Έχω 1-2 άτομα για παρέα τα οποία τα συναντώ ενιότε αλλά δεν ταιριάζω τόσο ώστε να τους ανοιχτώ και να επικοινωνήσω εκ βαθέων μαζί τους....Γνωρίζεις τέτοιες ομάδες στη Θεσσαλονίκη?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Μήπως Έχετε κάτι στα υπόψιν σας?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Εγώ είμαι από Αθήνα, αλλά νομίζω έχει και στη Θεσσαλονίκη, είναι μεγάλη πόλη! Την πιο σίγουρη που ξέρω είναι η ομάδα αυτοβοήθειας ΜΑΖΙ.
    https://mazi.org.gr/
    Κι εγώ είμαι εσωστρεφής κι ευαίσθητος, ευτυχώς όλο και κάποιους καλούς φίλους έχω για να λέω τα πραγματικά προβλήματά μου!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Χαίρομαι για σένα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Η μοναξιά - και η αναζήτηση συντρόφων για να μην είσαι μόνος- είναι μέσα στα συμπτώματα της οριακής, από όσο έχω διαβάσει (δεν έχω η ίδια, διαβάζω επειδή σχετίζομαι με οριακό). Δεν ξέρω αν θα βρεις αυτό που ζητάς, αλλά για αρχή τι θα έλεγες να μας γράφεις εδώ, έτσι ανώνυμα που δεν κινδυνεύεις να εκτεθείς;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Αυτό το "εκ βαθέων" είναι που σας λείπει. Για άλλους λόγους, το αναζητώ κι εγώ στις σχέσεις μου και έτσι κολλήσαμε με τον οριακό φίλο μου. Ομως, αυτό είναι και το πιο δύσκολο στις ανθρώπινες σχέσεις, γενικά. Να μπορείς να ανοιχτείς σε βάθος. Και για σένα, υπάρχει κι ένας βαθμός δυσκολίας παραπάνω, γιατί από τη μια το αποζητάς κι από την άλλη εσύ η ίδια μπλοκάρεις ασυνείδητα τη στενότερη σχέση και την οικειότητα. Υποθέτω ότι στα έχει πει και ο ψυχοθεραπευτής σου, γι αυτό τα γράφω κι εγώ έτσι.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Γράφεις οτι η αναζήτηση συντρόφων για να μην είναι κανείς μονος συγκαταλέγεται στα συμπτώματα των οριακών...αυτό μου ακούγεται παράταιρο στα αυτία μου, δεν το έχω ακούσει ποτέ μου, μήπως γενικεύεις Epsilon? Προσωπικά έχω περάσει πολύ μεγάλα διαστήματα ούσα μόνη. Δεν βρίσκμαι εδώ για να απολογηθώ αναφορικά με την πάθηση μου αλλά για να επικοινωνήσω.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Μου το εξηγείς λιγάκι περισσότερο αυτό το "εκ βαθέων"? Πως σχετίζονται οι νορμαλ και πως οι οριακοί? Με τον γιατρό μου δεν κάνουμε τέτοιου είδους συζητήσεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Γράφεις οτι η αναζήτηση συντρόφων για να μην είναι κανείς μονος συγκαταλέγεται στα συμπτώματα των οριακών...αυτό μου ακούγεται παράταιρο στα αυτία μου, δεν το έχω ακούσει ποτέ μου, μήπως γενικεύεις Epsilon? Προσωπικά έχω περάσει πολύ μεγάλα διαστήματα ούσα μόνη. Δεν βρίσκμαι εδώ για να απολογηθώ αναφορικά με την πάθηση μου αλλά για να επικοινωνήσω.
    Κι εγώ δε συμφωνώ με αυτό, η αναζήτηση συντρόφων είναι χαρακτηριστικό όλων των ανθρώπων. Κάποιοι την παλεύουν περισσότερο μόνοι, κάποιοι λιγότερο, αλλά όλοι θέλουν παρέα- έστω και λίγο.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Εγώ είμαι από Αθήνα, αλλά νομίζω έχει και στη Θεσσαλονίκη, είναι μεγάλη πόλη! Την πιο σίγουρη που ξέρω είναι η ομάδα αυτοβοήθειας ΜΑΖΙ.
    https://mazi.org.gr/
    Κι εγώ είμαι εσωστρεφής κι ευαίσθητος, ευτυχώς όλο και κάποιους καλούς φίλους έχω για να λέω τα πραγματικά προβλήματά μου!
    Θα ψάξω αυτή την εναλλακτική μετά τον Covid-19 Ευχαριστώ πολύ :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Γράφεις οτι η αναζήτηση συντρόφων για να μην είναι κανείς μονος συγκαταλέγεται στα συμπτώματα των οριακών...αυτό μου ακούγεται παράταιρο στα αυτία μου, δεν το έχω ακούσει ποτέ μου, μήπως γενικεύεις Epsilon? Προσωπικά έχω περάσει πολύ μεγάλα διαστήματα ούσα μόνη. Δεν βρίσκμαι εδώ για να απολογηθώ αναφορικά με την πάθηση μου αλλά για να επικοινωνήσω.
    Δεν είναι σωστό να υποκαταστήσω το γιατρό σου (ούτε είμαι ψυχίατρος), αλλά κι εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Δεν σου ζητάω να απολογηθείς για κάτι. Μπορεί να ανήκεις στην εξαίρεση. Εσύ και ο γιατρός σου σίγουρα ξέρετε καλύτερα. Απλά σου βάζω μερικά άρθρα που έχω διαβάσει εγώ. Αν δεν ταιριάζεις στις περιγραφές, ίσως ανήκεις στις εξαιρέσεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Γεια σας, είμαι διαγνωσμένη οριακή, είμαι 40 ετών, οικονομολόγος, κλειστός και ευαίσθητος χαρακτήρας. Χρόνια ταλαιπωρούμαι από την ασθένεια. Προσπαθώ να ανταπεξέλθω. Αλλές φορές τα καταφέρνω και άλλες όχι. Μένω Θεσσαλονίκη. Εδώ και αρκετά χρόνια κάνω Ψυχοθεραπεία, διαλεκτική με εναν πολύ καλό ειδικό από την Αθήνα. Είμαι πολύ δεμένη με τον ψυχιάτρο μου και του έχω εμπιστοσύνη. Αλλά συχνά, μεταξύ άλλων, νιώθω μοναξιά. Δεν έχω άτομα πέραν τις οικογενείας μου που να με καταλαβαίνουν και θα ήθελα να διευρύνω τον κύκλο μου. Βλέπω γύρω μου να υπάρχουν ομάδες για διαβητικούς, για ανθρώπους με σκλήρηση κατά πλάκας αλλά δεν έχω εντοπίσει ομάδες για οριακούς. Ομάδες που να μπορούν να μοιράζονται τις ανησυχίες και τις χαρές τους. Επιπλέον πρέπει να παραδεχθώ πως νιώθω ντροπή για αυτό που μου συμβαίνει, για την πάθηση μου... Εσέις?....Είναι κανείς εκέι έξω?
    Οι ομάδες αυτοβοήθειας και γενικά οι θεραπευτικές ομάδες δεν έχουν ως στόχο την κοινωνικοποίηση των μελών τους. Όχι ότι μέσα στα πλαίσια της ομάδας δεν ενισχύονται οι κοινωνικές δεξιότητες, αλλά, οι κοινωνικές συναναστροφές των μελών έξω από τις ομάδες δεν ενθαρρύνονται γιατί δεν βοηθάει αυτό στην επίτευξη των στόχων της ομάδας.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είναι κανείς εδώ;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3778
    Last Post: 26-03-2024, 18:45
  2. Είναι κανείς εδώ?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-2017, 00:06
  3. Η ζωή είναι εκεί έξω...
    By dauphne in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2015, 19:04
  4. να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2015, 17:32
  5. φοβος καποιος ειναι εκει
    By psychology in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-05-2007, 03:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •