Είναι κανείς εκεί έξω? - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 91 to 105 of 120
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Ομπόρο, όσο και να επιμένεις, σε σένα δεν δέχομαι να απευθύνω το λόγο και να μπω σε διάλογο μαζί σου για κανένα θέμα. Γειά χαρά.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Οπότε τι θα με συμβούλευες? Γράφεις πυκνά και όμορφα αλλά τι εννοείς όταν γράφεις "προάγοντας την απομόνωση" και γιατί να εμπεριέχει τόση αρνητικότητα η πρόσπάθεια σύνδεσης μέσα από την οριακότητα? Σ ευχαριστώ πάντως.
    Κατ' αρχην να διευκρινισω κατι που δεν εγραψα σωστα - το "προαγοντας την απομονωση" πηγαινε στις συνεπειες της οριακοτητας. Αλλα γενικα διαφορα ψυχολογικα θεματα, και χαρακτηρολογικα και της διαθεσης, οδηγουν σε αυξημενη απομονωση. Οποτε ειναι επομενο να αναζητα κανεις τη συνδεση και ειναι και μερος του ψυχοθεραπευτικου "πακετου" ετσι κι αλλιως. Πραγματα συμβαινουν στην κοινωνικη ζωη, καλα η ασχημα, τα φερνεις στην ψυχοθεραπεια και τα επεξεργαζεστε, μετα οι συνεπειες της επεξεργασιας αυτης επηρεαζουν την κοινωνικη ζωη και τουμπαλιν. Ο φαυλος κυκλος που εγραφα αφορα το πως η απομονωση συνηθως τρεφει την απομονωση ειδικα σαν μερος αυτων των θεματων. Τωρα το να θελεις να βγεις απο την απομονωση αναζητωντας ομοιοπαθεις, αυτο δεν ειναι αρνητικο καθολου απλα εξαρταται απο το πλαισιο. Απο τη μια δεν γνωριζω ουτε κι εγω να υπαρχουν συλλογοι οπως ο ΜΑΖΙ για την οριακοτητα, απο την αλλη ουτε οι συλλογοι αυτοβοηθειας ουτε η ομαδικη θεραπεια εχουν σαν σκοπο την κοινωνικοποιηση, στη δευτερη μαλιστα απαγορευεται κιολας. Απο την αλλη τα φορουμ ψυχολογιας δεν ειναι τιποτε απο τα δυο. Στο φορυμ αυτο πχ δεν επιτρεπονται οχι μονο οι τηλεδιαγνωσεις αλλα ουτε και η συμμετοχη μελων με την ιδιοτητα του ειδικου, ποσο μαλλον του "συντονιστη ομαδας" (ατυπου η μη...)

    Μεσα απο τα ενδιαφεροντα σου δεν υπαρχει τροπος να συναντησεις ανθρωπους που να μπορεις να συνδεθεις; Η για την ωρα θελεις να βρεις ανθρωπους με παρομοια χαρακτηριστικα γυρω απο την οριακοτητα; Επισης, μιας και την ανεφερα πιο πανω, αν θελεις πες μας και για την ψυχοθεραπεια σου. Ποιας προσεγγισης ειναι και ποσο καιρο κανεις;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #93
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Κατ' αρχην να διευκρινισω κατι που δεν εγραψα σωστα - το "προαγοντας την απομονωση" πηγαινε στις συνεπειες της οριακοτητας. Αλλα γενικα διαφορα ψυχολογικα θεματα, και χαρακτηρολογικα και της διαθεσης, οδηγουν σε αυξημενη απομονωση. Οποτε ειναι επομενο να αναζητα κανεις τη συνδεση και ειναι και μερος του ψυχοθεραπευτικου "πακετου" ετσι κι αλλιως. Πραγματα συμβαινουν στην κοινωνικη ζωη, καλα η ασχημα, τα φερνεις στην ψυχοθεραπεια και τα επεξεργαζεστε, μετα οι συνεπειες της επεξεργασιας αυτης επηρεαζουν την κοινωνικη ζωη και τουμπαλιν. Ο φαυλος κυκλος που εγραφα αφορα το πως η απομονωση συνηθως τρεφει την απομονωση ειδικα σαν μερος αυτων των θεματων. Τωρα το να θελεις να βγεις απο την απομονωση αναζητωντας ομοιοπαθεις, αυτο δεν ειναι αρνητικο καθολου απλα εξαρταται απο το πλαισιο. Απο τη μια δεν γνωριζω ουτε κι εγω να υπαρχουν συλλογοι οπως ο ΜΑΖΙ για την οριακοτητα, απο την αλλη ουτε οι συλλογοι αυτοβοηθειας ουτε η ομαδικη θεραπεια εχουν σαν σκοπο την κοινωνικοποιηση, στη δευτερη μαλιστα απαγορευεται κιολας. Απο την αλλη τα φορουμ ψυχολογιας δεν ειναι τιποτε απο τα δυο. Στο φορυμ αυτο πχ δεν επιτρεπονται οχι μονο οι τηλεδιαγνωσεις αλλα ουτε και η συμμετοχη μελων με την ιδιοτητα του ειδικου, ποσο μαλλον του "συντονιστη ομαδας" (ατυπου η μη...)

    Μεσα απο τα ενδιαφεροντα σου δεν υπαρχει τροπος να συναντησεις ανθρωπους που να μπορεις να συνδεθεις; Η για την ωρα θελεις να βρεις ανθρωπους με παρομοια χαρακτηριστικα γυρω απο την οριακοτητα; Επισης, μιας και την ανεφερα πιο πανω, αν θελεις πες μας και για την ψυχοθεραπεια σου. Ποιας προσεγγισης ειναι και ποσο καιρο κανεις;
    Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και 5 χρόνια και η προσέγγυση που ακολουθείται είναι η διαλεκτική - συμπεριφορική. Στην ψυχοθεραπεία μαθαίνω να διαχειριζόμαι τα συναισθήματα μου. Μέσα από τα ενδιαφέροντα μου είναι λιγάκι δύσκολο να διευρύνω τον κύκλο καθώς κάνω μοναχικά χομπι όπως γυμναστική - όργανα γι αυτό και έιπα να απευθυνθώ στο φόρουμ ελπίζοντας πως θα έβρισκα ομοιοπαθούντες ή μη για λίγη παρεούλα....

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Και όμως, έχω κάνει συντονιστής σε ομάδα αυτοβοήθειας με καταθλιπτικούς και διπολικούς για τρία χρόνια. Πολύ συχνά αφαιρούσα από κάποιους το λόγο, ευγενικά πάντα... :)
    Δεν είναι το ίδιο όταν υπάρχει οριακός. Ο οριακός θα σου πει πως αυτά που λες (άσχετα αν είναι αλήθεια) πως του δημιουργούν πόνο και σου δημιουργεί έμμεσα το αίσθημα του φόβου και του να το πω τώρα αυτό ή να μην το πω μην πληγωθεί και αρχίσει να κόβεται; Έτσι όμως δεν έχουμε συζήτηση, έχουμε ένα διάλογο που στην ουσία είναι μονόλογος γιατί πρέπει σε όλα να λες ναι, μη τυχόν και του προκαλέσεις έκρηξη. Δεν κάνουμε δουλειά όμως έτσι, οπότε τι γίνεται στην πορεία ξέρεις; Από τα 20 άτομα πχ που είναι παρόντα λέει ο ένας στους άλλους πχ 8 που ταιριάζει μαζί τους, παιδιά εγώ δεν ξανάρχομαι, αν θέλετε εκεί μένω να έρχεστε σπίτι μου να κάνουμε συναντήσεις στο σπίτι μου.

    Εγώ του είπα του οριακού το εξής απλό, όταν πας στην ψυχοθεραπεύτρια σου, σε όλα σου λέει ναι; Οταν σου λέει όχι τι κάνεις την απειλείς ότι θα κοπείς; Εδώ γιατί το κάνεις πρέπει να είμαστε ψυχοθεραπευτές δηλαδή για να αποδεχθείς τα λεγόμενα μας ή πρέπει σε όλα να σου λέμε ναι επειδή δεν είμαστε ψυχοθεραπευτές; Λες του λέω να έχουμε 10 άτομα άδικο και εσύ δίκιο; Ποιος είσαι ο Γαλιλαίος; Ξέρεις υποθέτω τι πήγε να κάνει μετά...

    Και φυσικά απομονώθηκε από μόνος του από τις ίδιες του τις επιλογές!

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Σοφάκι καλησπέρα!

    Νομίζω ανοίγοντας το θέμα σου για αναζήτηση παρέας δεν χαρακτήριζες τον ευατο σου η αντιμετώπιση που θα είχες θα ήταν τελείως διαφορετική ...

    Οι περισσότεροι ,αν όχι όλοι μας, έχουμε την τάση πλέον από μια δύο απόψεις μερικων να τους βάζουμε ταμπελες που τις περισσότερες φορές είναι τελείως λάθος και παράλογες ...
    Είναι αδύνατον μέσα από μια εικονική συζήτηση λίγων μηνυμάτων να καταλάβεις τι ακριβώς είναι ο άλλος και το κυριότερο να τον απορρίπτεις έτσι ,αδιαφορώντας αν τον κάνει ακόμα χειρότερα όλο αυτό (γενικά μιλάω και για συγκεκριμένα άτομα του θέματος )
    Εδώ μέσα θα δεις να καρφιτσωνουν ταμπέλες σε άτομα που προσπαθούν να βρουν λύση στο θέμα τους αγνοώντας ότι όλο αυτό μόνο κακό τους κάνει και δεν τους βοηθάει σε τίποτε, πέραν το γεγονός ότι κάποιοι έχοντας μια δυο εμπειρίες νομίζουν ότι είναι σε θέση να το κάνουν...
    Για εμένα τουλάχιστον πλην ορισμένων περιπτώσεων είναι ότι χειρότερο μπορεί να βγάλει ένας άνθρωπος προς ένα άλλων...
    Εδώ οι ίδιοι οι γιατροί αποφεύγουν να βγάζουν τετοιου είδους διαγνώσεις όταν μια θεραπεια είναι ακόμα σε εξέλιξη,οχι τώρα ο καθένας από εμάς ....
    Αν έμπαινες εδώ μέσα και έλεγες απλά ότι είσαι ένα δοτικό άτομο που του αρέσουν οι συζητήσεις και κάποια άλλα χαρακτηριστικα που να μην "πρόδιδαν "την διάγνωση που έχεις ,ορισμένα άτομα θα ήταν πιο πρόθημα να αναπτύξουν συζητήσεις μαζί σου χωρίς να υπάρχει η προκατάληψη της διάγνωσης σου ...
    Εκτός βέβαια και αν θες να απευθυνθείς σε ορισμένη ομάδα ανθρώπων και μόνο ...

    Το σημαντικό είναι ότι αναγνωρίζεις τι είσαι και προσπαθείς και το δουλεύεις με τον ψυχολόγο σου ..
    Από εκεί και πέρα καλό είναι μπαίνοντας ή αναζητώντας μια παρέα να αφήνεις πίσω σου όλο αυτό και να επικεντρώνεται στο τι θες την δεδομένη στιγμή για να αντιμετωπίσεις την μοναξιά σου ...

    Αν στην πορεία μια συζήτησης βλέπεις ότι σου βγαίνουν τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σου ή βλέπεις αντιδράσεις από τον συνομιλητή σου που να αναγνωρίζει κάποια από αυτά ,τότε μπες στη διαδικασία να τον ενημερώνεις και να το συζητήσεις ...
    Τότε η αντιμετώπιση θα είναι πιο δίκαιη για εσένα να το πω απλά γιατί θα σε έχει γνωρίσει περισσότερο και θα έχει δει και άλλα χαρακτηριστικά του εαυτού σου πέραν από τα συγκεκριμένα ...
    Άλλωστε υπάρχουν προσωπικότητες που μπορούν να διαχειριστούν άτομα και καταστάσεις με διάφορους τρόπους και μπορούν άνετα να τους αντιμετωπίσουν και να έχουν ένα ομαλό αποτέλεσμα ...

    Όλοι οι ορισμοί δεν είναι ίδιοι ,όπως το ίδιο ισχύει και για τους καταθλιπτικούς ,χειριστικους και ότι άλλο θέλετε πείτε ..
    Ότι χειρότερο είναι να ξεκινάμε μια οποιαδήποτε σχέση φορώντας μια ταμπέλα στον άλλον που μπορεί να εμφανίζει κάποια από τα γενικά χαρακτηριστικά που μπορεί να τα εμφανίζει και ένας οποιοσδήποτε που δεν είναι διαγνωσμενος...

    Σοφάκι εγώ θα σου πω αν θες ξεκινα να κάνεις συζητήσεις με οποία άτομα νομίζεις ότι σου ταιριάζουν αφεινοντας πίσω την διάγνωση σου για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις την οποία μοναξιά έχεις ..

    Αν κάποιος μας κανει και μπορουμε να ταιριάξουμε μαζί του έχει καλώς .
    Συνεχίζεις και μια χαρά ,αν πάλι δεις ότι στην πορεία δεν σου κάνει το τελειώνεις όμορφα και ωραία ..
    Ούτε διαμάχες ούτε χαρακτηρισμοί ούτε τίποτε ...Δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους ακόμα και όταν έχουμε εμείς θέματα .
    Το γεγονός και μόνο ότι το δουλεύεις με ψυχολόγο για εμένα προσωπικά λέει πάρα πολλά από τα άτομα που νομίζουν ότι είναι πολύ καλά σε όλα τους και μοιράζουν ταμπέλες ...
    Στήριξε τα καλά σου στοιχεία γιατί σίγουρα έχεις και άσε την ψυχοθεραπεία και τον χρόνο να κάνει την δουλειά του..
    Μην σε αποτρέπουν τέτοια γεγονότα στο να μιλάς και να αναζητάς παρέα ..

    Σου εύχομαι ότι καλύτερο !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #96
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Σοφάκι καλησπέρα!

    Νομίζω ανοίγοντας το θέμα σου για αναζήτηση παρέας δεν χαρακτήριζες τον ευατο σου η αντιμετώπιση που θα είχες θα ήταν τελείως διαφορετική ...

    Οι περισσότεροι ,αν όχι όλοι μας, έχουμε την τάση πλέον από μια δύο απόψεις μερικων να τους βάζουμε ταμπελες που τις περισσότερες φορές είναι τελείως λάθος και παράλογες ...
    Είναι αδύνατον μέσα από μια εικονική συζήτηση λίγων μηνυμάτων να καταλάβεις τι ακριβώς είναι ο άλλος και το κυριότερο να τον απορρίπτεις έτσι ,αδιαφορώντας αν τον κάνει ακόμα χειρότερα όλο αυτό (γενικά μιλάω και για συγκεκριμένα άτομα του θέματος )
    Εδώ μέσα θα δεις να καρφιτσωνουν ταμπέλες σε άτομα που προσπαθούν να βρουν λύση στο θέμα τους αγνοώντας ότι όλο αυτό μόνο κακό τους κάνει και δεν τους βοηθάει σε τίποτε, πέραν το γεγονός ότι κάποιοι έχοντας μια δυο εμπειρίες νομίζουν ότι είναι σε θέση να το κάνουν...
    Για εμένα τουλάχιστον πλην ορισμένων περιπτώσεων είναι ότι χειρότερο μπορεί να βγάλει ένας άνθρωπος προς ένα άλλων...
    Εδώ οι ίδιοι οι γιατροί αποφεύγουν να βγάζουν τετοιου είδους διαγνώσεις όταν μια θεραπεια είναι ακόμα σε εξέλιξη,οχι τώρα ο καθένας από εμάς ....
    Αν έμπαινες εδώ μέσα και έλεγες απλά ότι είσαι ένα δοτικό άτομο που του αρέσουν οι συζητήσεις και κάποια άλλα χαρακτηριστικα που να μην "πρόδιδαν "την διάγνωση που έχεις ,ορισμένα άτομα θα ήταν πιο πρόθημα να αναπτύξουν συζητήσεις μαζί σου χωρίς να υπάρχει η προκατάληψη της διάγνωσης σου ...
    Εκτός βέβαια και αν θες να απευθυνθείς σε ορισμένη ομάδα ανθρώπων και μόνο ...

    Το σημαντικό είναι ότι αναγνωρίζεις τι είσαι και προσπαθείς και το δουλεύεις με τον ψυχολόγο σου ..
    Από εκεί και πέρα καλό είναι μπαίνοντας ή αναζητώντας μια παρέα να αφήνεις πίσω σου όλο αυτό και να επικεντρώνεται στο τι θες την δεδομένη στιγμή για να αντιμετωπίσεις την μοναξιά σου ...

    Αν στην πορεία μια συζήτησης βλέπεις ότι σου βγαίνουν τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σου ή βλέπεις αντιδράσεις από τον συνομιλητή σου που να αναγνωρίζει κάποια από αυτά ,τότε μπες στη διαδικασία να τον ενημερώνεις και να το συζητήσεις ...
    Τότε η αντιμετώπιση θα είναι πιο δίκαιη για εσένα να το πω απλά γιατί θα σε έχει γνωρίσει περισσότερο και θα έχει δει και άλλα χαρακτηριστικά του εαυτού σου πέραν από τα συγκεκριμένα ...
    Άλλωστε υπάρχουν προσωπικότητες που μπορούν να διαχειριστούν άτομα και καταστάσεις με διάφορους τρόπους και μπορούν άνετα να τους αντιμετωπίσουν και να έχουν ένα ομαλό αποτέλεσμα ...

    Όλοι οι ορισμοί δεν είναι ίδιοι ,όπως το ίδιο ισχύει και για τους καταθλιπτικούς ,χειριστικους και ότι άλλο θέλετε πείτε ..
    Ότι χειρότερο είναι να ξεκινάμε μια οποιαδήποτε σχέση φορώντας μια ταμπέλα στον άλλον που μπορεί να εμφανίζει κάποια από τα γενικά χαρακτηριστικά που μπορεί να τα εμφανίζει και ένας οποιοσδήποτε που δεν είναι διαγνωσμενος...

    Σοφάκι εγώ θα σου πω αν θες ξεκινα να κάνεις συζητήσεις με οποία άτομα νομίζεις ότι σου ταιριάζουν αφεινοντας πίσω την διάγνωση σου για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις την οποία μοναξιά έχεις ..

    Αν κάποιος μας κανει και μπορουμε να ταιριάξουμε μαζί του έχει καλώς .
    Συνεχίζεις και μια χαρά ,αν πάλι δεις ότι στην πορεία δεν σου κάνει το τελειώνεις όμορφα και ωραία ..
    Ούτε διαμάχες ούτε χαρακτηρισμοί ούτε τίποτε ...Δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους ακόμα και όταν έχουμε εμείς θέματα .
    Το γεγονός και μόνο ότι το δουλεύεις με ψυχολόγο για εμένα προσωπικά λέει πάρα πολλά από τα άτομα που νομίζουν ότι είναι πολύ καλά σε όλα τους και μοιράζουν ταμπέλες ...
    Στήριξε τα καλά σου στοιχεία γιατί σίγουρα έχεις και άσε την ψυχοθεραπεία και τον χρόνο να κάνει την δουλειά του..
    Μην σε αποτρέπουν τέτοια γεγονότα στο να μιλάς και να αναζητάς παρέα ..

    Σου εύχομαι ότι καλύτερο !
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την θετικότητα σου! Όταν αποφάσισα να μπω και να γράψω ανώνυμα για τη διαταραχή αλλά και το συναίσθημα της μοναξιάς την οποία σε μένα φέρει αυτή δεν περίμενα τόσο "επιθετικές" αντιδράσεις. Δεν θέλω να ντρέπομαι γι αυτό που είμαι αλλά ούτε και να εγείρω συναισθήματα λύπησης. Απλά πνιγόμουν και ήθελα σε καποιον να μιλήσω...

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την θετικότητα σου! Όταν αποφάσισα να μπω και να γράψω ανώνυμα για τη διαταραχή αλλά και το συναίσθημα της μοναξιάς την οποία σε μένα φέρει αυτή δεν περίμενα τόσο "επιθετικές" αντιδράσεις. Δεν θέλω να ντρέπομαι γι αυτό που είμαι αλλά ούτε και να εγείρω συναισθήματα λύπησης. Απλά πνιγόμουν και ήθελα σε καποιον να μιλήσω...
    Φυσικά και δεν θα ντρέπεσαι για αυτό που είσαι .
    Όλοι μα όλοι μας ,έχουμε ένα στοιχείο στο χαρακτήρα μας που δεν είναι αποδεκτό από κάποιους .
    Δεν υπάρχει άνθρωπος που να είναι τέλειος.
    Και φυσικά δεν μπορούμε να ταιριάζουμε όλοι με όλους .
    Αυτό τι σημαίνει, ότι θα κλειστουμε στο καβούκι μας και θα καταπιεζομαστε ?

    Όχι φυσικά !


    Οποιαδήποτε συμπεριφορά και να αντιμετωπίζεις είτε μέσα εδώ είτε στην κανονική σου ζωή δεν θα την αφηνεις να σε καταπιέζει ..
    Για εμενα το έχω ξαναπεί, άνθρωπος που αναγνωρίζει τα ελλατωματα του ,τα μειονεκτήματα του και προσπαθεί να τα δουλεύει και να τα διορθώνει αξίζει πάρα πολλές ευκαιρίες να του δωθουν για να μπορέσει να ανακαλύψει αυτό που ψάχνει.
    Προτιμώ να έρθει ένας φίλος μου και να μου πει κάτσε εκεί αυτό και αυτό δεν μου αρέσουν επάνω σου κοίτα τι μπορείς να κάνεις για το διορθώσεις ...εκεί όχι μόνο δεν θα τον παραβλέψω ,όχι μόνο δεν θα τον κατηγορήσω γιατί θα νομίζω ότι είμαι η καλύτερη ,αλλά αντιθέτως ..
    Θα προσπαθήσω να δω τι στο καλό μου προκαλεί όλο αυτό ...

    Άστα όλα στην άκρη και αναζήτησε ότι θες την δεδομένη στιγμή .
    Ότι σε πνίγει και σε καταπιέζει θα το βγάζεις από μέσα σου.Ειμαι σίγουρη ότι θα βρεις παρα πολλά άτομα να κάνεις όμορφη παρέα και συζήτηση αρκεί να αναγνωρίζουμε όλοι τα όρια μας ...δύσκολα για κάποιους ,δεν αντιλέγω ,αλλά και αυτό με τον κατάλληλο τρόπο όταν ο άλλος θέλει να δουλέψει πάνω του το κατανοεί..

    Ξέχνα χαρακτηρισμούς ,ταμπέλες ,επιθέσεις (,αν και νομίζω δεν ήταν ακριβώς επιθέσεις ,πολλές φορές ο γραπτός λόγος παρεξηγείται αλλά και πάλι αν καταλαβαίνεις ότι ο άλλος κάνει κάτι τέτοιο απλά αποχώρεις) και αναζήτησε αυτό που θες την δεδομένη στιγμή .


    Ότι σε βασανίζει αν δεν έχεις κάποιον άνοιξε ένα θέμα εδώ και σίγουρα θα υπάρχουν άτομα που θα θέλουν να συζητήσουν μαζί σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Γειά σας και από εμένα. Σοφακι η ψυχολογία δεν είναι επιστήμη. Αλλά παλεύει χρόνια να γίνει και γι αυτό ψάχνει να βρει διαγνώσεις βάζοντας ταμπελες. Τι πάει να πει οριακή προσωπικότητα. Εγώ από αυτά που διαβάζω για το τι είναι οριακή προσωπικότητα γιατί δεν ήξερα μου θυμίζουν όλους του; ανθρώπους που γνωρίζω. Κάποτε θα λέγαμε ανασφάλειες κάποτε θα λεγαμε ίσως λίγο πιο ευαίσθητος λίγο πιο κάποτε μπορεί να μην δίναμε σημασία. Χαρακτηριστικό λέει σύμπτωμα η ανάγκη για συντροφικοτητα και η εξάρτηση αλλά και ο φόβος της δέσμευσης. Σοβαρά τώρα!? Ποιος δεν τα έχει αυτά. Όλος ο κόσμος. Άλλος τα παραδέχεται άλλος όχι. Και θα το ξαναπώ. Προκειμένου η ψυχολογία να εδραιωθεί ως επιστήμη έχει δημιουργήσει σύνδρομα και προσωπικότητες παθογένεις χωρίς να είναι. Η ταμπέλα είναι ότι χειρότερο. Εγώ πάλι θα πω ότι ίσως όταν ήταν μικρό; ένας άνθρωπος που έχει ανάγκη από εξάρτηση στις σχέσεις να μην πήρε αγάπη από τη μαμά του να μην πήρε αυτό που κάθε άνθρωπος πρεπει να πάρει και από τη μια να φοβάται να δεσμευτεί γιατί ξέρει ότι αυτό πληγώνει όπως η μαμά αλλά και να το έχει και πολύ ανάγκη. Γιατί όλα έχουν την βάση τους εκεί. Πως βίωσαμε τη σχέση μας με τη μαμά μας. Κι όταν λυθεί αυτό να φύγει η πολύ εξάρτηση κι ο φόβος;. Απλα πράγματα. Και πως φεύγει? Με τα να δώσεις εσύ στον εαυτό σου αυτο που σου έλειψε. Τότε θα πάψει κάποιος να το ζητάει εξαρητικα και από τους άλλους. Δεν υπαρχουν για μένα παθήσεις στην ανθρώπινη υπόσταση. Υπάρχουν βαθιές λανθασμένες πεποιθήσεις τραυματικα βιώματα και λάθος ρυθμίσεις στη σκέψη που έγινε από άλλους στην παιδική ηλικια. Αυτά αλλάζουν από εμάς εφόσον πια είμαστε σε θεση ως ενηλικες να τα αλλάξουμε μέσα μας. Το χειρότερο απ όλα είναι να σου πουν είσαι αυτό. Όχι δεν είσαι αυτό. Αυτό είναι μια ταμπέλα. Δεν είσαι το σύμπτωμα σου.οσο θα γνωρίζεις καλύτερα τον εαυτό σου και τα συναισθήματα και ποια είσαι τόσο θα φεύγεις από αυτή την ταμπέλα. Σου εύχομαι τα καλύτερα και να ακούς το μέσα σου.

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Νιώθω την ανάγκη να διευκρινίσω μερικά πράγματα και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν, άθελά μου, θίξω κάποιος από το φόρουμ

    1) Εκείνο το πολυσέλιδο νήμα σχετικά με την οριακότητα πιστεύω πως μπορεί να λειτούργησε ανακουφιστικά για τους "παθόντες" από σχέση με οριακό άτομο (βάζω και τον εαυτό μου μέσα), αλλά δημιούργησε την εντύπωση οτι τα άτομα με οριακή προσωπικότητα (και δη τα μη διαγνωσμένα, που σημαίνει "οι οριακοί της διπλανής πόρτας") είναι εχθρικά πλάσματα τύπου δεινοσαύρου Τ-rex που κατασπαράζουν όσους άτυχους βρεθούν στο δρόμο τους. Ακόμα και αν αυτό ισχύει, πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις, όπου υπάρχει συνήθως συν-νοσηρότητα και περιβαλλοντικοί παράγοντες. ΔΕΝ τσουβαλιάζουμε όλους τους οριακούς μαζί, έιναι ΛΑΘΟΣ, όχι μόνο γι αυτούς, αλλά για όλα τα ανθρώπινα πλάσματα. Η προσωπικότητα είναι πολυπαραγοντική, σε σημείο που ο καθένας ειναι μοναδικός. Ας αποφύγουμε λοιπόν τις ταμπέλες, ειδικά σε ένα φόρουμ υποστήριξης, όσο κι αν θέλουμε να βγάλουμε τα απωθημενα μας.

    2) Σοφάκι, μη μασάς και μην απολογείσαι. Όταν ο ψυχίατρος που σου έκανε διάγνωση παραδέχεται οτι τα συμπτώματά σου είναι ήπια, ότι να σου πούμε εμείς οι άσχετοι, μπενάκης-βγενάκης. Καλά έκανες κορίτσι μου και απευθύνθηκες εδώ για υποστήριξη, ακόμα και για παρέα ή κουβεντούλα. Απλά πρέπει να έχεις διάκριση και κριτική ματιά σε όσα γράφονται εδώ. Μην επιτρέψεις σε μια διάγνωση να σε χαρακτηρίσει συνολικά ως άνθρωπο. Μια πολύ καλη φίλη, που με είχε συστήσει στις ομάδες αυτοβοήθειας μου είπε κάποτε: "εμείς που έχουμε περάσει κατάθλιψη δεν είμαστε καταθλιπτικοί. Είμαστε καταπληκτικοί."

    3) Επειδή έχει ακουστεί πολλές φορές οτι η ψυχολόγοι κανουν διαγνώσεις, ξεκαθαρίζω οτι αυτό ΔΕΝ ισχύει. Οι ψυχοθεραπευτές, ειδικά κάποιες προσεγγίσεις περισσότερο, αποφεύγουν τις διαγνώσεις, γιατί δεν θέλουν ο ασθενής να οχυρωθεί πίσω από μιά τεμπέλα και να μην είναι συνεργάσιμος στη θεραπεία, να παγιωθεί δηλαδή η εντύπωση οτι δε μπορεί να αλλάξει ότι και να κάνει. Οι ψυχίατροι κάνουν διαγνώσεις, με σκοπό να ορίσουν την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή για τον πάσχοντα, ή/και να τον "ξεπετάξουν" στα γρήγορα.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    καλημερα!

    Ειναι πραγματικά πολυ λυπηρό αυτό που γίνεται ...

    Ατομα που κουβαλάνε τα χίλια δυο επάνω τους να εξαπολύουν ταμπέλες και κατηγορώ από το πουθενά για να καλύψουν τα δικά τους απωθημένα αδιαφορώντας για την ψυχολογία του αλλου...

    Σοφακι αν ξαναμπεις και τα διαβασεις να ξερεις οτι εμεις ειματε εδω για να πεις το οτιδηποτε. Άτομα που σε κανουν να νοιωθεις ασχημα απλα αγνοησε τα ,αστα να μοιραζουν αλλου αυτο που θέλουν.
    Να ασχολείσαι και να μιλάς πλεον σε άτομα που καταλαβαινεις οτι μπορείς να έχεις ενα υγιεί διάλογο μαζι τους και το κυριοτερο να σε σέβεται οποια θέματα και να εχεις.
    Ελπιζω να εισαι καλά και να μην επηρεάστηκε και αλλο η ψυχολογια σου!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    1) Εκείνο το πολυσέλιδο νήμα σχετικά με την οριακότητα πιστεύω πως μπορεί να λειτούργησε ανακουφιστικά για τους "παθόντες" από σχέση με οριακό άτομο (βάζω και τον εαυτό μου μέσα), αλλά δημιούργησε την εντύπωση οτι τα άτομα με οριακή προσωπικότητα (και δη τα μη διαγνωσμένα, που σημαίνει "οι οριακοί της διπλανής πόρτας") είναι εχθρικά πλάσματα τύπου δεινοσαύρου Τ-rex που κατασπαράζουν όσους άτυχους βρεθούν στο δρόμο τους. Ακόμα και αν αυτό ισχύει, πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις, όπου υπάρχει συνήθως συν-νοσηρότητα και περιβαλλοντικοί παράγοντες. ΔΕΝ τσουβαλιάζουμε όλους τους οριακούς μαζί, έιναι ΛΑΘΟΣ, όχι μόνο γι αυτούς, αλλά για όλα τα ανθρώπινα πλάσματα. Η προσωπικότητα είναι πολυπαραγοντική, σε σημείο που ο καθένας ειναι μοναδικός. Ας αποφύγουμε λοιπόν τις ταμπέλες, ειδικά σε ένα φόρουμ υποστήριξης, όσο κι αν θέλουμε να βγάλουμε τα απωθημενα μας.
    Ενω οι επισημα διαγνωσμενοι οριακοι ειναι τ-ρεξ και βροντοσαυροι; Σοβαρα μιλαμε; Οι διαγνωμενοι δηλαδη ειναι που χρωστανε κατι να μπαινουν σε ενα φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης και να πεφτουνε πανω σε θρεντ και τοποθετησεις σαν κι αυτες;

    Να ξεκαθαρισω κι εγω κατι: η φιλοσοφια που διεπει το ακοτοναμαστο θρεντ οσο και το πρικουελ του ειναι πολυ χειροτερη απο το "βγαζω τα απωθημενα μου για τους οριακους". Εχουν ανοιχτει πολλα θεματα σε αυτο το φορουμ για τις αρνητικες εως κακοποιητικες εμπειριες συντροφων οριακων κι εχω διαβασει τα περισσοτερα απο αυτα. Κανενα, μα κανενα, δεν εχει τοσο δομημενα και πεισματικα την προσπαθεια απαξιωσης και δαιμονοποιησης των οριακων οσο τα δυο πολυσελιδα θρεντ, γιατι κανεις αλλος θεματοθετης δεν ειχε ξεκινησει τετοια σταυροφορια εκμεταλλευομενος τεχνικες γνωσεις για να προσδωσει κυρος στην κακοηθη προσπαθεια αυτη. Τα πολλα και σε ορισμενες περιπτωσεις κραυγαλεα λαθη και παρερμηνειες γυρω απο το αντικειμενο, δειχνουν την προχειροτητα και την εμμονη του συγκεκριμενου (αλλωστε τι σημασια εχουν η ψυχιατρικη και η ψυχολογια μπροστα στο μπιπιντι και το μπορτνερλαϊν;; Θα το αφησουμε μας σταματησει; Οχι βεβαια.) Και τωρα σε θρεντ οπως αυτο, βλεπετε και την κληρονομια του. Αν δεν ειχε ξεφυγει τοσο σε γειτονικα θρεντ σε σημειο επεμβασης της διαχειρισης (επιθεσεις και συκοφαντιες), δε θα ανησυχουσα τοσο αλλα ειναι προφανες οτι η κατασταση ξεφευγει εδω και καποιο διαστημα.

    Αν αυτη την εικονα θελετε να εχουν για την οριακη διαταραχη αμφοτεροι πασχοντες, επιζωντες αλλα και οι εγκριτες απο εσας "ελαφριες περιπτωσεις", συνεχιστε την εμμεση εγκριση σας. Α, και μην ξεχνατε τις ισες αποστασεις στο ονομα της ισοπεδωτικης ισορροπιας. Ειμαι βεβαιος οτι ολα θα πανε καλα και παντα θα υπαρχουν μελη διατεθιμενα να καψουν εγκαφαλικα τους κυτταρα μπας και μπει τιποτα (η και κανεις) στη θεση του...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ενω οι επισημα διαγνωσμενοι οριακοι ειναι τ-ρεξ και βροντοσαυροι; Σοβαρα μιλαμε; Οι διαγνωμενοι δηλαδη ειναι που χρωστανε κατι να μπαινουν σε ενα φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης και να πεφτουνε πανω σε θρεντ και τοποθετησεις σαν κι αυτες;

    Να ξεκαθαρισω κι εγω κατι: η φιλοσοφια που διεπει το ακοτοναμαστο θρεντ οσο και το πρικουελ του ειναι πολυ χειροτερη απο το "βγαζω τα απωθημενα μου για τους οριακους". Εχουν ανοιχτει πολλα θεματα σε αυτο το φορουμ για τις αρνητικες εως κακοποιητικες εμπειριες συντροφων οριακων κι εχω διαβασει τα περισσοτερα απο αυτα. Κανενα, μα κανενα, δεν εχει τοσο δομημενα και πεισματικα την προσπαθεια απαξιωσης και δαιμονοποιησης των οριακων οσο τα δυο πολυσελιδα θρεντ, γιατι κανεις αλλος θεματοθετης δεν ειχε ξεκινησει τετοια σταυροφορια εκμεταλλευομενος τεχνικες γνωσεις για να προσδωσει κυρος στην κακοηθη προσπαθεια αυτη. Τα πολλα και σε ορισμενες περιπτωσεις κραυγαλεα λαθη και παρερμηνειες γυρω απο το αντικειμενο, δειχνουν την προχειροτητα και την εμμονη του συγκεκριμενου (αλλωστε τι σημασια εχουν η ψυχιατρικη και η ψυχολογια μπροστα στο μπιπιντι και το μπορτνερλαϊν;; Θα το αφησουμε μας σταματησει; Οχι βεβαια.) Και τωρα σε θρεντ οπως αυτο, βλεπετε και την κληρονομια του. Αν δεν ειχε ξεφυγει τοσο σε γειτονικα θρεντ σε σημειο επεμβασης της διαχειρισης (επιθεσεις και συκοφαντιες), δε θα ανησυχουσα τοσο αλλα ειναι προφανες οτι η κατασταση ξεφευγει εδω και καποιο διαστημα.

    Αν αυτη την εικονα θελετε να εχουν για την οριακη διαταραχη αμφοτεροι πασχοντες, επιζωντες αλλα και οι εγκριτες απο εσας "ελαφριες περιπτωσεις", συνεχιστε την εμμεση εγκριση σας. Α, και μην ξεχνατε τις ισες αποστασεις στο ονομα της ισοπεδωτικης ισορροπιας. Ειμαι βεβαιος οτι ολα θα πανε καλα και παντα θα υπαρχουν μελη διατεθιμενα να καψουν εγκαφαλικα τους κυτταρα μπας και μπει τιποτα (η και κανεις) στη θεση του...
    Έχεις πολλά δίκια, αλλά τα χάνεις όλα με μιά συμπεριφορά επιθετική. Είσαι έτοιμος να ρίξεις στην πυρά ακόμα και εκείνους που συμφωνούν μαζί σου, αν δεν συμφωνούν με τον τρόπο που θεωρείς εσύ ορθό. Το "και δη" που χρησιμοποίησα είναι εμφατικό, όχι επιλεκτικό. Η μετάφραση που έκανες: "Ενω οι επισημα διαγνωσμενοι οριακοι ειναι τ-ρεξ και βροντοσαυροι; Σοβαρα μιλαμε; Οι διαγνωμενοι δηλαδη ειναι που χρωστανε κατι να μπαινουν σε ενα φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης και να πεφτουνε πανω σε θρεντ και τοποθετησεις σαν κι αυτες;" είναι αυθαίρετη και με προσβάλει. Σε πολλά άλλα θρεντ έχω ξεκαθαρίσει το τι πιστεύω για τα άτομα με διαγνωσμένες διαταραχές. Κάνε έναν κόπο να τα διαβάσεις πριν σχηματίσεις άποψη . Δεν είναι λύση οι ακραίες απόψεις εκατέρωθεν, ούτε οι άκοπες αντιπαραθέσεις.

    Κρίμα...
    Last edited by proteus; 27-11-2020 at 14:34.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    αλλα ειναι προφανες οτι η κατασταση ξεφευγει εδω και καποιο διαστημα.
    Εμ, δεν το βλέπουμε;

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Εμ, δεν το βλέπουμε;
    Αν θέλεις να προλάβεις να σβήσεις μια φωτιά πριν θεριέψει, δεν ρίχνεις κι άλλο λάδι...

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οχι, κανεις πως δε βλεπεις η μετριαζεις τον τονο σου... Τι λετε ρε σεις. Προσωπικα δεν μ' ενδιαφερει καθολου αν δινω "λαβη" σε οσους κατακρινω με τον τονο που χρησιμοποιω. Πιο ανατριχιαστικα εντυπωσιακο βρισκω τι απιθανα πραγματα καταληγουν να λενε οι δηθεν μετριοπαθεις και συγκροτημενοι, που ειτε επιτιθενται σε μελη με οπλο τη διαγνωση τους, ειτε δινουν επικινδυνες συμβουλες ακομα και σε ατομα με αυτοκτονικο ιδεασμο, χωρις η διαχειριση να επεμβαινει.

    Το τελευταιο διαστημα, ειναι ξεκαθαρο πως οποιος εχει αρκετες εκατονταδες ποστ, η καθισταται μη αποκλεισιμος, η αποκλειεται μονο προσωρινα. Δεν εχει σημασια τι εχει κανει η ποσο κακο εχει προκαλεσει. Πολυ απλα μεγαλη δραστηριοτητα = αχαστο μελος. Καπως ετσι παιρνουν το "οκ" να συνεχισουν μελη που αν ειχαν λιγες μονο καταχωρησεις θα ειχαν παρει ποδι ηδη απο το Μαϊο.

    Μπορειτε να περιμενετε το επομενο διαστημα πολλες ακομη επιθεσεις απο μελη της κλικας του γνωστου-αγνωστου θρεντ προς οριακους που εκαναν το λαθος να ανοιξουν θρεντ για το προβλημα τους. Η "εκπαιδευση" τους εχει ολοκληρωθει...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast

Similar Threads

  1. Είναι κανείς εδώ;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3779
    Last Post: 29-03-2024, 19:00
  2. Είναι κανείς εδώ?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-2017, 00:06
  3. Η ζωή είναι εκεί έξω...
    By dauphne in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2015, 19:04
  4. να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2015, 17:32
  5. φοβος καποιος ειναι εκει
    By psychology in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-05-2007, 03:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •