ψύχωση σκεπτομορφές και δαιμόνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247

    ψύχωση σκεπτομορφές και δαιμόνια

    Στη διάρκεια της ψύχωσης ένιωθα ότι ερχόμουν αντιμέτωπος με τις λεγόμενες σκεπτομορφές που είναι οντότητες που δημιουργεί ο ίδιος ο άνθρωπος με τη σκέψη και τα συναισθήματά του ή ένιωθα ότι κάποιος μου στέλνει δαιμόνια, ότι ίσως κάποιος κάνει τελετές σατανιστικές με αντικείμενο εμένα γιατί όσα βίωνα ήταν αληθοφανή. Στη ψύχωση ίσως ο εγκέφαλος ανοίγει δυνατότητες ώστε να αντιλαμβάνεται άλλους κόσμους πέρα απο τα αισθητά. Και δεν χωράει αμφισβήτηση καθώς όλοι ξέρουμε ότι χρησιμοποιούμε στη καθημερινότητά μας απειροελάχιστο ποσοστό των ικανοτήτων του εγκεφάλου. Αισθανόμουν ότι όλοι οι άνθρωποι λίγο πολύ αντιμετωπίζουν αυτή τη κατάσταση απλά στους υγιείς δεν περνάει η κατάσταση στη σφαίρα της συνείδησης

    Ένιωθα λοιπόν ότι δεχόμουν επισκέψεις απο τον αιθερικό, αστρικό κόσμο απο σκεπτομορφές. Τις φωνές τις ερμήνευα ως εξωγενή παράγοντα που παρεμβαίνει στη φύση μου και τη προσωπικότητά μου, ως κάτι που στέλνετε απο κάπου για να με καταστρέψει. Άλλοι άνθρωποι με τους οποίους είχα παλιότερα διαφορές ή εκπρόσωποί τους στον αιθερικό κόσμο ήταν οι πομποί και εγώ είχα τέτοια ευαισθησία που δεχόμουν όλον τον αρνητισμό τους από απόσταση χιλιομέτρων σύμφωνα με τους νόμους τις κβαντικής φυσικής. Στην αρχή νόμιζα ήταν οι πανάρχαιες ερινύες αλλά μετά όσο εξελίσσονταν δραματικότερα η κατάσταση εις βάρος μου δεν απέκλεια την περίπτωση δαιμονικής κατάληψης.

    Διαβάζω τα ποστ άλλων και διακρίνω ότι λίγοι έχουν τις εμπειρίες που είχα εγώ. Στη ψύχωση εγώ είχα απτές επαφές με αρχετυπικές εμπειρίες, συμβολισμούς και μύθους. Ένιωθα πεπεισμένος κατά τη ροή των πραγμάτων που εκτυλίσσονταν με μαγικό τρόπο ότι αυτή δεν είναι η μοναδική ζωή μας.

    Μη νομίζετε ότι είχα προκαταλήψεις και προλήψεις επηρεασμένος απο παραψυχολογικές θεωρίες. Πρώτα τα έζησα και μετά τα διάβασα.

    τελειώνω λέγοντας το τετριμμένο ότι είναι άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου και η ιατρική σίγουρα έχει κατανοήσει ένα μηδαμινό κομμάτι αυτής άρα για μένα δεν είναι ευαγγέλιο.

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    Τρομερο.. και εγω ασχολιομουν με αυτα παλια...αλλα αμα το αφηνα θα ημουν χειροτερα τωρα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Τρομερο.. και εγω ασχολιομουν με αυτα παλια...αλλα αμα το αφηνα θα ημουν χειροτερα τωρα...
    Ηλία το φοβερότερο απ' όλα είναι ότι τα ζούσα και μετά ψάχνοντας για το τι μου συμβαίνει έβρισκα απαντήσεις στις πιο τρελές θεωρίες που κυκλοφορούσαν, ακόμη και κείμενα γενικά αποδεκτά όπως η βίβλος επιβεβαίωναν τα οράματά μου. Για παράδειγμα υπήρχε μια ερμηνεία για τη δευτέρα παρουσία την οποία την είδα σε όραμα και μετά έψαξα και τη βρήκα στο youtube, ορκίζομαι σε ό,τι έχω πιο ιερό ότι δεν είχα ασχοληθεί δεν είχα ακούσει τίποτα πριν το όραμα για κάτι τέτοιο. Πως όμως συνέβαινε αυτά που ζούσα μετά να τα βρίσκω πιάτο στο ιντερνετ με μια απλή αναζήτηση δεν μπορώ να καταλάβω. Μάλιστα μετά απο καιρό απο περιέργεια έκανα αναζήτηση στο ιντερνετ των ίδιων φαινομένων και δεν εντόπισα τα ντοκουμέντα τα οποία είχα βρει, όπως η ερμηνεία της βίβλου στο youtube ή ένας αποσυμβολισμός απο μια περίεργη εικονογραφία με τον Απόλλωνα για την οποία πάλι δεν είχα ιδέα.

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    υπαρχει μια λεπτη γραμμη στην ψυχιατρικη και στην μεταφυσικη.... κατα την γνωμη μου εμπιστευσου και τα δυο.. αλλα απο λιγο το καθενα..
    μην αφηνεις το μυαλο σου να κυριευετε παραπανω απο το κανονικο με μεταφυσικα...
    οκ ειμαστε στο αγνωστο δεν ξερουμε τι γινετε.. δεν υπαρχει απαντηση στην ζωη γιατι συμβαινουν ολα αυτα...αλλα μπορεις να εμπνευστεις και να διαχειριστεις καλυτερα την ζωη σου...
    πειτε μου την γνωμη σας δεκτη!

Similar Threads

  1. Ψυχωση
    By I2O in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 29-08-2020, 01:07
  2. Ψυχωση
    By Gtyos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 03-03-2020, 21:35
  3. Ψύχωση;
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 76
    Last Post: 14-05-2019, 19:43
  4. Ψύχωση.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 02-01-2018, 23:50
  5. Ψύχωση;
    By nikiii in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 01-04-2015, 10:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •