Κρίση πανικού ή κάτι άλλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Κρίση πανικού ή κάτι άλλο;

    Καλησπέρα. Εκεί που καθόμουνα ένα απόγευμα στον καναπέ, ένιωσα ένα φουντωμα σαν κάψιμο να ανεβαίνει από τα πόδια μέχρι πάνω. Εκείνη τη στιγμή φοβήθηκα πάρα πολύ και πήρα την πίεση μου και ήταν 13 με 8, που εγώ έχω συνήθως 10 με 5. Αυτό το φουντωμα το ένιωθα για περίπου 2 ώρες. Ερχόταν και έφευγε. Επίσης όταν σηκώθηκα ζαλιζόμουν, ένιωθα στο κεφάλι μου ένα βάρος μπροστά, είχα γενικός μια θολούρα. Έχει περάσει καποιος άλλος κάτι παρόμοιο; η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα πολύ και το έκανα χειρότερο.... Η κρίση πανικού εκδηλώνεται με ζαλάδα και ανέβασμα τις πίεσης; θα ήθελα πολύ ανάλογες εμπειρίες αν έχει κάποιος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ποσους παλμους; ορθια ή καθιστη θεση; ηλικια;

    Η πιεση αυξομειωνεται μεσα στη μερα. Κι εγω εχω χαμηλη πιεση, δεν εχω ανεβασει 13, αλλα μεχρι 12 μπορει να ανεβει σε κριση πανικου, οχι παντα βεβαια. Η μετρηση ηταν φυσιολογικη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    9
    Είναι μία ήπια κρίση πανικού, το έχω περάσει κ εγώ, κ το περνάω ακόμη αραιά κ που, σίγουρα δεν ήσουν κ αρκετά ήρεμη όταν το ένοιωσες αυτό!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Η κρίση πανικού μπορεί να εκδηλωθεί με διαφορετικα συμπτώματα στον κάθε οργανισμό οπότε δεν αποκλείεται καθόλου να πέρασες μια μίνι κρίση πανικού και εσύ,κάτι άλλο δεν νομίζω να ήταν.Εμενα δεν ανεβαίνει καθόλου η πίεση μου και όμως το στήθος μου και το κεφάλι μου καίγεται λες και με καις με αναπτήρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αν εξαιρέσεις τη πίεση η οποια ήταν φυσιολογική μιλάμε για μια ωραια κρίση πανικού,εχω πάθει ακριβώς τα ιδια αλλα ημουν εξω και δε πήρα πίεση
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    9
    Ακριβώς, μα ακριβώς το ίδιο πάθαινα κ εγώ, δεν το είχα μέχρι που ξεκίνησα το seroxat, τώρα το έχω που κ που αν δεν είμαι τελείως ήρεμος αλλά όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό, σαν να είχα εγκαύματα ένιωθα, ότι χειρότερο, πήγαινα στο καθρέφτη κ κοιτούσα αν έχω κοκκινίλες η τίποτα τέτοιο, πραγματικά δεν υπάρχει, όποιος δεν το έχει πάθει δεν μπορεί να καταλάβει για τι πράγμα λέμε

  7. #7
    Εσύ είχες και ζαλάδα; εγώ γενικότερα μέσα στη μέρα ώρες ώρες νιώθω στο κεφάλι μια μόνιμη θολούρα...

  8. #8
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ποσους παλμους; ορθια ή καθιστη θεση; ηλικια;

    Η πιεση αυξομειωνεται μεσα στη μερα. Κι εγω εχω χαμηλη πιεση, δεν εχω ανεβασει 13, αλλα μεχρι 12 μπορει να ανεβει σε κριση πανικου, οχι παντα βεβαια. Η μετρηση ηταν φυσιολογικη.
    Παλμούς πρέπει να είχα 100 με 110 το πολύ. Την πίεση την πήρα σε καθιστή θέση και είμαι 47 ετών. Γενικότερα εκεί που κάθομαι μπορεί να αισθανθώ για δευτερόλεπτα μια ξαφνική ζάλη και μετά να φοβηθω και να το κάνω χειρότερο. Έχω θέμα με τον αυχένα έχω κάποιες κυλες αλλά δεν ξέρω αν είναι από εκεί η ζάλη. Με τη ζαλάδα έχω ένα θέμα, τη φοβάμαι πολύ και νιώθω ότι ζαλίζομαι συνέχεια. Δεν ξέρω πως θα το ξεπεράσω όλο αυτό. Το ξέρω ότι είναι θέμα μυαλού αλλά δεν γίνεται τίποτα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by lia123 View Post
    Παλμούς πρέπει να είχα 100 με 110 το πολύ. Την πίεση την πήρα σε καθιστή θέση και είμαι 47 ετών. Γενικότερα εκεί που κάθομαι μπορεί να αισθανθώ για δευτερόλεπτα μια ξαφνική ζάλη και μετά να φοβηθω και να το κάνω χειρότερο. Έχω θέμα με τον αυχένα έχω κάποιες κυλες αλλά δεν ξέρω αν είναι από εκεί η ζάλη. Με τη ζαλάδα έχω ένα θέμα, τη φοβάμαι πολύ και νιώθω ότι ζαλίζομαι συνέχεια. Δεν ξέρω πως θα το ξεπεράσω όλο αυτό. Το ξέρω ότι είναι θέμα μυαλού αλλά δεν γίνεται τίποτα.
    Λία έχω και εγώ τέτοια θέματα. 41 ετών άντρας με πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας με μικρού βαθμού ανεπάρκεια. Εδώ και χρόνια παθαίνω αρκετές κρίσεις πανικού το τελευταίο διάστημα με τις καραντίνες που δεν δουλέυω πιο έντονα. Βασικό σύμπτωμα των κρίσεων πανικού όπου κι αν διαβάσεις είναι το αίσθημα γρήγορων παλμών, δηλαδή ταχυκαρδία. Όταν με πιάνει αυτό φτάνω και 120-125 σφυγμούς φλεβοκομβική ταχυκαρδία έχω και ανεβάζω και 14 πίεση η μεγάλη 7 η μικρή όταν έχω κρίση. Έχω κάνει πολλά triplex καρδιάς κλπ Αμέσως παίρνω ένα χαπάκι Tenormin β αναστολέα και ηρεμώ σε 5 λεπτά! Μου ρίχνει τους σφυγμούς, την πίεση και με κρατά ήρεμο για μια μέρα περίπου. Επίσης εχω δυο βδομάδες που νιώθω μια συνεχόμενη ζάλη και αίσθημα αστάθειας σαν να είμαι σε μια βάρκα και να κουνιέμαι! Πολύ άσχημο συνάισθημα που μου χαλά όλη τη μέρα! Δεν το είχα ξαναβγάλει αυτό παλιότερα πρώτη φορά! Έχω και εγώ θέμα με αυχένα και κάτι αλλοιώσεις πάνω στον σπόνδυλο, αλλά τέτοια συνεχόμενη ζάλη αστάθεια δεν ξαναείχα! Θα κάνω πάλι εξετάσεις αίματος, ωρλ κλπ αυχενική ακτινογραφία, αλλά πιστεύω όλα είναι ψυχοσωματικά και αποτυπώνουν τη διάθεσή μας. Ηρεμιστικά δεν πήρα ποτέ ούτε ψυχοτρόπα. Προσπαθώ τον ελεύθερο χρόνο να απασχολούμαι με κάτι δημιουργικό. Το βράδυ πίνω καμιά βαλεριάνα ρόφημα και νιώθω καλύτερα. Το βράδυ κοιμάμαι καλά και δεν νιώθω κανένα αίσθημα ζάλης μόλις όταν σηκώνομαι από το κρεβάτι ξεκινά η ζάλη!

  10. #10
    Quote Originally Posted by sportbilly View Post
    Λία έχω και εγώ τέτοια θέματα. 41 ετών άντρας με πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας με μικρού βαθμού ανεπάρκεια. Εδώ και χρόνια παθαίνω αρκετές κρίσεις πανικού το τελευταίο διάστημα με τις καραντίνες που δεν δουλέυω πιο έντονα. Βασικό σύμπτωμα των κρίσεων πανικού όπου κι αν διαβάσεις είναι το αίσθημα γρήγορων παλμών, δηλαδή ταχυκαρδία. Όταν με πιάνει αυτό φτάνω και 120-125 σφυγμούς φλεβοκομβική ταχυκαρδία έχω και ανεβάζω και 14 πίεση η μεγάλη 7 η μικρή όταν έχω κρίση. Έχω κάνει πολλά triplex καρδιάς κλπ Αμέσως παίρνω ένα χαπάκι Tenormin β αναστολέα και ηρεμώ σε 5 λεπτά! Μου ρίχνει τους σφυγμούς, την πίεση και με κρατά ήρεμο για μια μέρα περίπου. Επίσης εχω δυο βδομάδες που νιώθω μια συνεχόμενη ζάλη και αίσθημα αστάθειας σαν να είμαι σε μια βάρκα και να κουνιέμαι! Πολύ άσχημο συνάισθημα που μου χαλά όλη τη μέρα! Δεν το είχα ξαναβγάλει αυτό παλιότερα πρώτη φορά! Έχω και εγώ θέμα με αυχένα και κάτι αλλοιώσεις πάνω στον σπόνδυλο, αλλά τέτοια συνεχόμενη ζάλη αστάθεια δεν ξαναείχα! Θα κάνω πάλι εξετάσεις αίματος, ωρλ κλπ αυχενική ακτινογραφία, αλλά πιστεύω όλα είναι ψυχοσωματικά και αποτυπώνουν τη διάθεσή μας. Ηρεμιστικά δεν πήρα ποτέ ούτε ψυχοτρόπα. Προσπαθώ τον ελεύθερο χρόνο να απασχολούμαι με κάτι δημιουργικό. Το βράδυ πίνω καμιά βαλεριάνα ρόφημα και νιώθω καλύτερα. Το βράδυ κοιμάμαι καλά και δεν νιώθω κανένα αίσθημα ζάλης μόλις όταν σηκώνομαι από το κρεβάτι ξεκινά η ζάλη!
    Πώς είσαι; πως τα πας με τη ζάλη; εγώ σήμερα ήμουνα στην κουζίνα, πήγα να ανοίξω το ψυγείο και ξαφνικά νιώθω ταχυπαλμια μια θολούρα στο κεφάλι, και ένα βάρος στο στερνο σαν να μην μπορώ να αναπνεύσω. Πήρα αμέσως ζαναξ γιατί φοβήθηκα και μετά από λίγο μου πέρασε. Τι ήταν τώρα αυτό; κρίση πανικού; στα καλά καθούμενα;

Similar Threads

  1. Δεν πάει άλλο η κρίση πανικού
    By Nikos156 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 32
    Last Post: 20-04-2020, 19:26
  2. Κρίση άγχους ή κάτι άλλο..HELP!
    By NikosTas in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 50
    Last Post: 29-08-2015, 23:54
  3. Κρίσεις πανικού;;; η μήπως κάτι άλλο;;;
    By Osmaci in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 16
    Last Post: 10-02-2015, 12:11
  4. Κριση πανικου ή κατι αλλο;;;
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 32
    Last Post: 28-10-2014, 02:52
  5. ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By anonimos1985 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 26-06-2009, 00:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •