Σοβαρό πρόβλημα αϋπνίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    9

    Σοβαρό πρόβλημα αϋπνίας

    Καλημέρα θέλω να ρωτήσω σχετικά με τον ύπνο. Αντιμετωπιζω σοβαρή αϋπνία από παιδική ηλικία μέχρι κ σήμερα 30ετων έχω πάρει χάπια αλλά δεν τα αντέχω με κάνουν σαν φυτό την επόμενη μέρα κ εργάζομαι σε χώρο εστίασης.Την περίοδο αυτή παίρνω αταραξ που σου φέρνει υπνηλία κ δεν έχει τόσο βαριές παρενέργειες.Στην αρχή κάτι έκανε τώρα νιώθω ότι δεν με πιάνει.. κ μόνο το άγχος την αϋπνίας δεν με βοηθά να κοιμηθώ κ πόσο μάλλον όταν δουλεύω το πρωί με αγχωνει διπλα,δεν ξέρω πως τα καταφέρνω ειλικρινά.Αυτο που ζητάω είναι έναν "ισχυρό συνδιασμό"φυτικών φαρμάκων η κάτι έστω κ συμβατικό φάρμακο που να μπορέσει να με ηρεμήσει για όλη αυτή την υπερένταση του μυαλού χωρίς να με καταστέλλουν ώστε να μπορέσω να είμαι λειτουργική.Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Ποια ειναι τα φαρμακα που έχεις δοκιμασει προηγουμενως? Το atarax ειναι αντισταμινικο αν δεν σε πιανει μπορεις για αρχη να δοκιμασεις καποιο αλλο αντισταμινικο της ιδιας κατηγορια2 πχ doxylamine 25mg ή Diphenhydramine ειναι τα πιο δημοφιλη για την αυπνια
    Last edited by worryfree; 07-07-2023 at 11:28.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Ποια ειναι τα φαρμακα που έχεις δοκιμασει προηγουμενως? Το atarax ειναι αντισταμινικο αν δεν σε πιανεια μπορεις για αρχη να δοκιμασεις καποιο αλλο αντισταμινικο της ιδιας κατηγορια2 πχ doxylamine 25mg ή Diphenhydramine ειναι τα πιο δημοφιλη για την αυπνια
    Το τελευταίο που ανέφερες είναι συνταγογραφούμεμο;
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Το τελευταίο που ανέφερες είναι συνταγογραφούμεμο;
    Οχι, κανενα απ αυτα δεν θελει συνταγογράφηση

  5. #5
    Για αρχή βγάλε απο το μυαλό οτι χρειάζεσαι συγκεκριμένες ώρες να κοιμηθείς αλλιώς κατι κανεις λαθος... Ο καθένας χρειάζεται διαφορετικές ωρες υπνου ανάλογα το άτομο και την περίοδο ή ακόμα και μέρα που διανύει... μια μέρα μπορει να κοιμηθεις 6ωρο και την αλλη 3ωρο και να εισαι οκ!!!

    Επίσης δεν δοκίμασες το πιο απλό....μελατονίνη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Quote Originally Posted by The Owl View Post
    Για αρχή βγάλε απο το μυαλό οτι χρειάζεσαι συγκεκριμένες ώρες να κοιμηθείς αλλιώς κατι κανεις λαθος... Ο καθένας χρειάζεται διαφορετικές ωρες υπνου ανάλογα το άτομο και την περίοδο ή ακόμα και μέρα που διανύει... μια μέρα μπορει να κοιμηθεις 6ωρο και την αλλη 3ωρο και να εισαι οκ!!!

    Επίσης δεν δοκίμασες το πιο απλό....μελατονίνη.
    Πολύ θεωρητικο αυτο που λες, εγω αν δεν κοιμηθω μιν 6 ωρες δεν ειμαι ποτε ενταξει, ειμαι κούρασμενος και εχω κακη διαθεση.

    Η μελατονίνη δεν κανει τίποτα στην σοβαρου τυπου αϋπνία

  7. #7
    Οταν κάνουμε διακοπές ξενυχταμε ,κοιμόμαστε 1 ωρα ,ειμαστε την αλλη μερα κομμάτια και στο τελος λεμε τι καλα περάσαμε. Το ότι εισαι κομμάτια λοιπόν δε μου λέει πολλα το θέμα είναι πως το βλέπεις και πως το ερμηνεύεις,αν το ερμηνευσεις θετίκα θα είσαι μεν κομμάτια αλλά θα έχεις καλύτερη διάθεση με συνέπεια να κοιμάσαι και πιο εύκολα...είναι ο φαύλος κύκλος που περιγράφει απο την ανάποδη όμως ( θετίκός κύκλος).

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Quote Originally Posted by The Owl View Post
    Οταν κάνουμε διακοπές ξενυχταμε ,κοιμόμαστε 1 ωρα ,ειμαστε την αλλη μερα κομμάτια και στο τελος λεμε τι καλα περάσαμε. Το ότι εισαι κομμάτια λοιπόν δε μου λέει πολλα το θέμα είναι πως το βλέπεις και πως το ερμηνεύεις,αν το ερμηνευσεις θετίκα θα είσαι μεν κομμάτια αλλά θα έχεις καλύτερη διάθεση με συνέπεια να κοιμάσαι και πιο εύκολα...είναι ο φαύλος κύκλος που περιγράφει απο την ανάποδη όμως ( θετίκός κύκλος).
    Τι να ερμηνευσω θετικα το οτι εδω και 3,5 χρονια εχω χαλια υπνο? Ειναι εμφανες οτι δεν το κατεχεις το θεμα τις αυπνιας αρα δεν γνωριζεις και τις συνεπειες της. Ωστοσο εαν θες να εντρυφήσεις πανω στο θεμα σου προτεινω κατσε εσυ 7 μερες συνεχομενα με 3-4 ωρες υπνο και μετα συνεχίζουμε την συζητηση απ τον "θετικο κυκλο"

    Οταν ξενυχταμε λεμε τι καλα που περασαμε γιατι τα προηγούμενα βραδια εχουμε λιωσει στον υπνο οποτε ενα ξενυχτι δεν ειναι τιποτα. Αν τα προηγούμενα βραδια δεν ειχαμε κοιμηθεί το ξενυχτι θα γινοταν ανυποφορο και μονο καλα δεν θα λέγαμε οτι περασαμε

  9. #9
    Επερνα 4 ζαναξ και 2 υπνωτικα για να κοιμηθω 1 ωρα επι τρείς μήνες , κάτι ξέρω και γω απο αυπνία .
    Τώρα αν θες να επιχειρηματολογήσεις υπερ της ανισχυροτητάς σου , πόσο μικρός είσαι και πόσο η ζωή και η αυπνία σου, κυριαρχεί πανω σου , εδω είμαι ,μπορεί και να με πείσεις.

    Επι 2 βδομάδες φοιτητής είχα παει διακοπες σε νησί και ξενυχτούσα καθε μερα με 2-3 ωρες μεθυσμενου υπνου και στο τέλος των 2 εβδομάδων ενιωθα ανανεωμένος (πολλοί!!!!! εχουν αντίστοιχες εμπειρίες) . Και όταν ειναι να πάω Δευτέρα για δουλειά αν δεν κοιμηθώ 8ωρο είμαι κομματια(ΠΟΛΛΟΙ !! εχουν αντιστοιχη εμπειρία) .Μπορείς να μου πείς ποιά η διαφορά?

    Ειναι λες και η θετικότητα είναι υπερδύναμη!!! και ΝΑΙ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΘΕΤΙΚΑ ΤΗΝ ΑΥΠΝΙΑ ΣΟΥ.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    5
    Καλησπέρα!
    Λόγο μεγάλου άγχους που έχω κι εγώ ετών 48, (Τώρα περνάω μια περίοδο Αγχώδους Διαταραχής) είχα κι εγώ στην αρχή δύσκολες αϋπνίες και ο ψυχίατρος μου μου έδωσε αμέσως αντικαταθληπτικό. Αυτά αργούν να σε πιάσουν 2-4 εβδομάδες τουλάχιστον το λιγότερο αλλά τώρα καλύτερα στον ύπνο. Με το άγχος να δω τι θα κάνω....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Η εσιταλοπραμη που παίρνεις κάνει δουλειά και στο άγχος, δώστου λίγο χρόνο ακόμη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Quote Originally Posted by The Owl View Post
    Επερνα 4 ζαναξ και 2 υπνωτικα για να κοιμηθω 1 ωρα επι τρείς μήνες , κάτι ξέρω και γω απο αυπνία .
    Τώρα αν θες να επιχειρηματολογήσεις υπερ της ανισχυροτητάς σου , πόσο μικρός είσαι και πόσο η ζωή και η αυπνία σου, κυριαρχεί πανω σου , εδω είμαι ,μπορεί και να με πείσεις.

    Επι 2 βδομάδες φοιτητής είχα παει διακοπες σε νησί και ξενυχτούσα καθε μερα με 2-3 ωρες μεθυσμενου υπνου και στο τέλος των 2 εβδομάδων ενιωθα ανανεωμένος (πολλοί!!!!! εχουν αντίστοιχες εμπειρίες) . Και όταν ειναι να πάω Δευτέρα για δουλειά αν δεν κοιμηθώ 8ωρο είμαι κομματια(ΠΟΛΛΟΙ !! εχουν αντιστοιχη εμπειρία) .Μπορείς να μου πείς ποιά η διαφορά?

    Ειναι λες και η θετικότητα είναι υπερδύναμη!!! και ΝΑΙ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΘΕΤΙΚΑ ΤΗΝ ΑΥΠΝΙΑ ΣΟΥ.
    Εγω ειμαι απλα ρεαλιστης, δεν θα βαφτισω το προβλημα μου θετικο για να ικανοποιησω ποιον? Τον ψυχολόγο που τα λεει ή για να λεω ψεύτικα λογια στον εαυτό μου. Εγω την αποδέχομαι την αϋπνία μου ολικα που σημαινει μαζι με ολα τα αρνητικά της που οσοι εχουμε αϋπνία ξερουμε ποια ειναι, απο εκει και περα αφου την αποδεχτω την παλευω να την νικησω και επειδή ειμαι και οπτιμιστης ανεκαθεν πιστεύω θα την νικησω.

    Το αλλο που λες για το ξενύχτι 2 εβδομαδων και οτι ησουν καλα δεν μου λεει σε εμενα τίποτα γιατι εγω ακομα και οταν ημουν καλα και κοιμόμουν 8+ ωρες καθημερινα μεχρι 1 βραδυ μπορουσα αυπνος μετα ημουν κομμάτια.

    Εσυ απο τι πασχεις αν επιτρέπεται?

  13. #13
    Quote Originally Posted by worryfree View Post

    Εσυ απο τι πασχεις αν επιτρέπεται?
    Τώρα απο σχεδόν τιποτα (λίγα γαστρεντερικά ακόμα). Στο παρελθόν (καμία 25αρια χρόνια ) από όλα εκτός απο παραισθήσεις. Ξεκίνησα μικρός με ΑΚΡΑΙΟ ψυχαναγκασμούς/υποχοντρισμο το ξεπέρασα μόνος μου , μετα διαταραχή πανικού οπου επίσης το ξεπερασα μόνος μου και στη συνέχεια απο διπολική διαταραχή όπου χρειάστηκα φαρμακευτική αγωγη. Μια μικρή περίληψη είναι αυτό ,μέσα σε όλα αυτα είχα αυπνία ,νευρικη ανορξία ,και σωματικα θέματα απο το αγχός κτλ.

    Τα έχω περάσει όλα γι αυτό γράφω με αυτοπεποίθηση , πως και το πιο ακραίο διορθώνεται με ΑΚΡΑΙΑ αλλαγή τρόπου σκέψης. Σε μένα τουλάχιστον λειτούργησε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Μια από τα ίδια εδω πέρα, τεράστιο πρόβλημα με τον ύπνο εδω και 5 μήνες δεν εχω νιώσει να κοιμάμαι βαθειά και καλά ούτε ένα βράδυ. Δουλεύω με 4-5 ώρες ύπνου κάθε μέρα παρότι κάνω και έντονη γυμναστική το πρωι για να βλέπω και ήλιο, τρώω καλά και ποτέ πολύ αργά το βράδυ. Επίσης έχω διάφορες σωματικές ενοχλήσεις που κλασσικά δεν βρίσκουν οι γιατροί κάπου να τις αποδώσουν ιατρικά και ακόμα και αν μέσα στη μέρα είμαι σχετικά σε διαχειρίσιμο επίπεδο και εντάξει όταν θα πάω να ξαπλώσω για να κοιμηθώ θα μου βγουν όλες οι ενοχλήσεις την ώρα εκείνη και δε θα μπορώ να κοιμηθώ. Δοκίμασα ζελεδάκια μελατονίνης αλλά δεν έκαναν τίποτα. Τώρα πήρα ενα συμπλήρωμα βαλεριάνας να δοκιμάσω, λένε οτι βοηθάει αρκετά στον ύπνο. Αν δεν κάνει δουλειά και αυτό θα το δοκιμάσουμε συνδυαστικά με μελατονίνη. Έχω πάρει και βιολογικό μελισσόχορτο που και αυτό λένε οτι είναι βοηθητικό στον ύπνο. Αν δεν δουλέψει τίποτα άλλο θα δοκιμάσω και αυτό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Αν δεν δουλέψει η βαλεριάνα σαν συμπλήρωμα πάρε να τη φτιάξεις ρόφημα. Ακόμη και τα φακελάκια από το σουπερμάρκετ σε μένα έκαναν δουλειά ενώ οι κάψουλες όχι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Sos σοβαρό προβλημα
    By Skiouros8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-04-2021, 11:21
  2. Σοβαρό πρόβλημα εμπιστοσύνης
    By giannhs98 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 01-06-2018, 14:59
  3. Σοβαρό πρόβλημα
    By Giannoulisboy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 149
    Last Post: 30-12-2015, 16:18
  4. Σοβαρο προβλημα με την μητερα μου!
    By christinalaka in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 02-03-2014, 00:24
  5. σοβαρο προβλημα..
    By π=β in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-09-2011, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •