Βουλιμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    6

    Βουλιμία

    Καλησπέρα, γράφω πρώτη φορά αν κ έχω διαβάσει πολλά ενδιαφέροντα ποστ εδώ στο φόρουμ. Κοντεύω πλέον να τρελαθώ κ δεν ξέρω πού αλλού να απευθυνθώ,δεν μπορώ να πάω σε ψυχολόγο,δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικα αλλά κυρίως δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μάθει κάτι ο άντρας μου! Τα τελευταία 5 χρόνια που λέτε είμαι βουλιμική,τρώω τρώω κ κάνω εμετό, πολλές φορές μέσα στη μέρα. Ευτυχώς έχω περάσει κ κάποιες μέρες χωρίςς επεισόδια αλλά σπάνια πλέον! Να διευκρινισω ότι δεν έχω κάποιο θέμα ψυχολογικά,η σχέση μου με τον άντρα μου είναι άριστη,τα παιδιά μου με κάνουν ευτυχισμένη,έχω μια αρκετά συμπαθητική δουλειά ,εν ολίγοις δεν είναι θέμα καταπίεσης κ ξεσπάω στο φαγητό, είναι θέμα καθαρά πείνας,πως να το εξηγήσω,θέλω να τρώω σαβουρες βρε παιδί μου συνέχεια, τρελαίνομαι,τα καταπίνω αμασητα! Αλλά προφανώς δεν θέλω κ να παχύνω οπότε άλλη λύση δεν υπάρχει! Πείτε μου πριν τρελαθώ πως θα ξεφύγω? Κάτι ,ο,τιδηποτε,μια λέξη μπορεί να μου γυρίσει το μυαλό και να τα καταφέρω! Νομίζω ότι πλέον υπαρχουν επιπτώσεις στον οργανισμό μου,γοπ, δύσπνοια, πρησμένος λαιμός, βραχνάδα, δηλαδή πότε θα τελειώσει όλο αυτό? Όταν καταστραφω και πληγώσω την οικογένεια μου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    πηγενε σε τσαμπα δομες του κρατους.......... η βουλιμια ειναι και ψυχολογικο & ψυχιατρικο προβλημα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    6
    Αυτό που περιγράφεις είναι μια σοβαρή κατάσταση και καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό για να σε βοηθήσει.Δεν πρόκειται να ακούσεις εδώ μέσα μια συμβουλή, να την εφαρμόσεις και όλα να τελειώσουν άμεσα.Σίγουρα συντρέχουν ψυχολογικοί λόγοι που ξεσπάς στο φαγητό,απλά μπορεί να μην το αντιλαμβάνεσαι ακόμα.Η συμβουλή μου είναι να κάνεις μια προσπάθεια να σταματήσεις τους εμετούς,το επόμενο υπερφαγικό επεισόδιο αποδέξου το.προσπάθησε να σκεφτείς τι σε οδήγησε εκεί.Και πίστεψε με καλύτερα να βάλεις κάποια κιλά παρα να συνεχίσεις να καταπονείς τον οργανισμό σου με τους εμετούς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Γεια σου!

    Είμαι βουλιμικη εδω και 7 χρόνια, ΕΥΤΥΧΩΣ με πολυ λιγότερα επεισοδια για καποιο καιρο και μηνες χωρις κανενα, απο εσενα αλλα εχω περασει πολλες φασεις με την ιδια συχνοτητα. Μην ψαχνεις το αίτιο στο παρόν, στο παρελθόν βρίσκεται. Παντα είναι στο παρελθόν.

    Μην προσπαθήσεις να βρείς μονη σου τι φταίει, πρεπει να πας σε ψυχολόγο. Εαν είχες σπασει το πόδι σου θα ελεγες "δεν βγαίνω οικονομικα" να παω ; Οχι, γιατί το λες για τα ζωτικα σου όργανα; Καταστρεφονται μερα με την μερα όσο κανεις εμετο. Σαπίζουν και θα υποφερεις μια ζωή από ελκος στο στομαχι και πληγες στο οισοφαγο.

    Τα εχω ζησει ενα προς ενα. Εαν δεν τα βρηκες ακομα μπροστα σου θα τα βρείς. Δεν το βλεπεις γιατί το δερμα σου καλυπτει τις πληγες, όμως καταστρεφεις την ίδια σου την υπαρξη.

    Αλλα ας αφησουμε το πρακτικό κομματι και να σου πω για το ψυχολογικο. Το στρες, το αγχος, η "αγκαλια με την λεκανη" ειναι μια διαδικασια που θα σου μεινει χαραγμενη για μια ζωη. Γιατί; Για να μην παρεις ενα κιλο; Ποιος χε@@@ εαν είσαι παχυα όταν εισαι δυστηχισμενη μεσα στο ίδιο σου το σωμα; Γιατί είσαι δυστιχισμενη, όσο και να χαμογελας μεσα σου ξερεις ποσο βασανιζεσαι στο "ποσο να φαω; τι να φαω; θα παχυνω; θα αδυνατισω;".

    Θεωρεις οτι θα σε αγαπανε λιγοτερο τα παιδια σου ή ο αντρας σου εαν παχυνεις; Ρωτησε τους αυριο: Παιδια θα με αγαπατε λιγοτερα εαν βαλω κιλα; Πρεπει να τους ρωτησεις και να ακουσεις την απαντηση τους.

    Περασα απο εκει που είσαι και δεν θελω να ξαναπερασω. Σε παρακαλω πηγαινε σε καποιο ψυχολογο και σιγουρα σε καποιο διατροφολογο να σου εξηγησει πως λειτουργεί το σωμα. Εαν δεν εχεις και χρειαζεσαι μπορω να σου στείλω εγω καποιες προτασεις γιατι εψαξα πολυ μεχρι να βρω και εγω ανθρωπους που να ειναι ανθρωποκεντρικοι και να ακουνε οσα λεω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    https://www.hcfed.gr/ τσεκαρε εδω.

Similar Threads

  1. ΒΟΥΛΙΜΙΑ.....
    By kokkinoskoufitsa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 25-02-2013, 22:51
  2. εχω βουλιμια...
    By elisa1988 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 22-10-2010, 17:32
  3. βουλιμία
    By YDROXOOS in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 19-11-2008, 16:19
  4. Βουλιμία
    By marmade in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 02-02-2006, 17:22
  5. Βουλιμία
    By invincibled_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-03-2004, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •