Η διαταραχή του Junk Food
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    18

    Η διαταραχή του Junk Food

    Γεια σε όλους! Είμαι μια κοπέλα 22 χρονών και είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω σε forum. Η αφορμή για να ψάξω και να κάνω εγγραφή σε κάτι τέτοιο ήταν το σημερινό υπερφαγικό επεισόδιο, το οποίο μετάνιωσα, πράγμα που με οδήγησε να προκαλέσω εμετό. Ενώ πολλά τα υπερφαγικά επεισόδια, σε σημείο εμετού έχω φτάσει άλλη μία φορά πριν 1 χρόνο αλλά είχα αισθανθεί πολύ άσχημα και ντρεπόμουν γι αυτό για καιρό οπότε και δεν το ξανα δοκίμασα μέχρι σήμερα. Τα τελευταία 2 χρόνια παλεύω να διατηρήσω μια ισορροπημένη διατροφή αλλά δεν τα καταφέρνω γιατί η ανάγκη μου για junk food με νικάει. Για καιρό έτρωγα σε καθημερινή βάση junk food σε μεγάλες ποσότητες, πολλές φορές και δύο φορές την ημέρα. Υπήρχαν μέρες που προτιμούσα να μείνω σπίτι και να παραγγείλω παρά να βγω με τους φίλους μου. Η ευχαρίστηση που παίρνω από το φαγητό είναι στιγμιαία αφού μετά αισθάνομαι άσηχμα και το αίσθημα φουσκώματος με "κρατάει" κλεισμένη σπίτι. Συνειδητοποιώ λοιπόν πως η συμπεριφορά αυτή δεν με ωφελεί σε κανένα επίπεδο (διατροφής-οικονομικό-κοινωνικό). Τα τελευταία 2 χρόνια κάνω εβδομαδιαίες συνεδρίες με μια ψυχίατρο η οποία με έχει βοηθήσει σε ένα βαθμό να περιορίσω αυτά τα επεισόδια αλλά και να αντιμετωπίσω και κατάθλιψη, δύο διαταραχές αλληλοεξαρτώμενες. Μέσα σε όλα αυτά, αλλοιώνεται η εικόνα που έχω για τον εαυτό μου και νιώθω ότι αποτυγχάνω σε καθημερινό επίπεδο όταν λυγίζω σε μια συνηθισμένη λιγούρα. Το ύψος μου είναι 1.63 και είμαι 67 κιλά, με βάση το BMI στο όριο κανονικό προς υπέρβαρο. Το ξέρω πως δεν είναι ανησυχητικά τα παραπάνω κιλά μου αλλά στο πλαίσιο των κοινωνικών στερεοτύπων της ομορφιάς αισθάνομαι ανασφάλεια. Πάνω απ'όλα όμως αισθάνομαι άσχημα που δεν έχω τον έλεγχο, που τρώω μεγάλες ποσότητες και φτάνω σε σημείο να αηδιάσω με τον εαυτό μου. Δεν ξέρω τι περιμένω να ακούσω, κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη.
    Last edited by tiredpanda; 07-12-2020 at 00:28.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://enallaktikidrasi.com/2020/12...ieines-trofes/


    διαβασα αυτο ,ισως σε βοηθησει........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Γεία σου!

    Εχω διαβασει και εχω δει παρα πολλα ντοκιμαντερ επιστημονικα που με βοηθησε να καταλαβω γιατι μας αρεσει το προχειρο, νοστιμο, κακο και λιπαρο φαγητο.

    θα σου γραψω μερικα βιβλία που ίσως σε βοηθησουν, εαν θελεις.

    Ο ανθρωπος για εκατομμυρια χρόνια κυνηγουσε, ο σκοπος του ήταν να βρεί λιπαρη τροφη για να χορτασει για αρκετό καιρό. Να αποθηκευση την τροφη κοντα στο ζωτικα όργανα, δες κοιλια. Οπως εγραψε ενας σπουδαίος επιστημονας " είναι ευκολο να βγαλεις τον ανθρωπο απο την προιστορικη εποχη, όμως δεν μπορεις να βγαλεις την προιστορικη εποχη από τον ανθρωπο".

    Ετσι λοιπον εχει αποθηκευτει στο μυαλο μας, οτι οταν δουμε ΛΙΠΑΡΗ τροφη ΠΡΕΠΕΙ να την καταναλωσουμε και οχι μονο αυτο, να την αποθηκευσουμε γιατί μπορει καποια στιγμη να πεσουμε σε λιμο. Το σωμα μας λειτουργεί σαν αν είμαστε σε ΑΒΑΝΑ και να κυνηγαμε τροφη, δεν ξερει οτι μπορεις να την βρεις ΠΑΝΤΟΥ.

    Και εδω μπαινει και η βιομηχανια που σου δινει την λιπαρη τροφη αυτη στην χειροτερη ποιοτητα γιατι ξερει πως το μυαλο σου δεν ξερει καλο και κακο, θελει γρηγορα το φαγητο γιατι στην εποχη μας ολοι βιαζομαστε.

    Ουσιαστικα αυτο που θελω να σου πω, οτι δεν ΦΤΑΙΣ που θελεις "βρωμικο φαγητο". Ολοι μας είμαστε ετσι ρυθμισμενοι και τον πιο γυμνασμενο και χελθι τυπο να παρεις οταν δει ενα ζουμερο μπεργκερ θα θελει αν το φαει ασχετα που δεν το κανει γιατι ξερει τι θα συμβει στο σωμα μας.

    Τωρα σχετικά με την υπερφαγία. Έχεις παρατηρησει σε τι περιοδος της ζωης σου σε πιανουν τα επεισοδια; Επίσης τι ώρες;

    Πάνω απ'όλα όμως αισθάνομαι άσχημα που δεν έχω τον έλεγχο, αυτη η φραση σου τα λεει ολα. Αυτη πρεπει να δουλεψεις με την ψυχολογο σου. Γιατι το νουμερο ενα προβλημα στις διατροφικες διαταραχες ειναι ο ελεγχος.

    Είμαστε σχεδον στα ιδια κιλα, οποτε καταλαβαινω πως δεν ειναι κατι ιδιαίτερο μερικα κιλακια για να ερθεις στα 65 που ειναι τα κιλα μας. Βεβαια δεν ξερω την ηλικια σου, ουτε το σωματοτυπο σου.

Similar Threads

  1. women food and god- geneen roth
    By EFIANA100 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 07-08-2012, 03:11
  2. FOOD OR SEX?
    By el_kater in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 15
    Last Post: 24-11-2011, 19:03
  3. BABY FOOD diet
    By jeanette in forum Παχυσαρκία
    Replies: 32
    Last Post: 15-04-2011, 17:55
  4. 10 Junk τρόφιμα και πως θα τα μεταμορφώσετε
    By kwstas_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 2
    Last Post: 14-12-2008, 22:58
  5. Replies: 66
    Last Post: 03-07-2008, 20:45

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •