Εμπιστοσύνη στην σχέση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    Τι προτείνω...Θέσε τα όρια σου τι δέχεσαι και τι όχι γίνε ξεκάθαρη ότι δεν θες συνομιλίες με άλλες γυναίκες ούτε αν είναι να μιλάτε για τον καιρό.εχει φίλους να το κάνει αυτο.Αν δεν του αρέσει και περάσει στην αντεπίθεση δώστου τα παπούτσια στο χέρι αν παραδεχτεί το λάθος του είναι καλό σημάδι.μην του πεις ότι είδες τις συνομιλίες αλλά συνέχισε να τον τσεκαρεις αν το συνεχισει και ειδικά αν αυτός ξεκινά συνομιλίες δώστου τα παπούτσια στο χέρι αν η άλλη ξεκινά συνομιλία και αυτός την αποφύγει όλα καλά.Αδιαφορια όχι ξεκάθαρες κουβεντες

  2. #17
    Meditation
    Guest
    Τώρα τις είδες αυτές τις συνομιλίες; Τώρα στη καραντινα; ελπίζω ο σύντροφός σου να μην είναι ο τύπος του άντρα που έχει σχέση και παράλληλα φλερτάρει δεξιά και αριστερά. Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να είναι έτσι ζωηρουλης γενικά και τώρα στη καραντινα ο μόνος τρόπος να επικοινωνήσεις ή να φλερτάρεις είναι το ίντερνετ ...αλλιώς θα το έκανε από κοντά. Οπότε τώρα στη καραντινα που δεν βγαίνει έξω και δεν βρίσκει γυναίκες, μπορεί να είναι διέξοδος του το ίντερνετ και τώρα υπέπεσε στην αντίληψή σου.

    Αλλα όλα αυτά μπορεί να είναι εικασίες. Εσύ πρέπει να κρίνεις ανάλογα με τον χαρακτήρα του, τη σχέση σας και τη στάση του πόσο επικίνδυνο είναι. Εμείς από μια ουδέτερη προς ψιλο- φλερταριστικη συνομιλία δεν μπορούμε να κρίνουμε. Ακολούθησε το ένστικτο και τη διαίσθησή σου για να το χειριστείς. Και για να καταλάβεις το κίνητρο πίσω από αυτές τις συνομιλίες.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by aurora's time View Post
    Καλημέρα,
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .
    Δεν συγκρίνω τους πρώην απλά είμαι συνηθισμένη με άνθρωπους που εκφράζονται επομένως μου ειναι λίγο δύσκολο να νιώσω την ίδια σιγουριά με ένα άλλο χαρακτήρα.. δυστυχώς ενώ στην αρχή ήμασταν καλά μετά λόγω καραντίνας μπήκαν στη μέση προσωπικές ανησυχίες και επηρέασαν πολύ το κλίμα ήταν μια δυσκολη περίοδος που την ξεπεράσαμε σε μεγάλο βαθμό απλά μου πυροδότησε την καχυποψία. Την οποία κουβαλούσα μαζί μου από την προηγούμενη σχέση λόγω περιστατικου.. και αυτό με έκανε να είμαι καχύποπτη και να αναζητώ απαντήσεις. Και η αναζήτηση αυτή προφανώς πάντα καταλήγει στο να σου δώσει αυτό που θέλεις να δεις, αφού είσαι προκατειλημμένος. Προσπαθω και κάνω συζητήσεις παρότι είναι δύσκολο για εκείνον να ανοίγεται και να μπαίνει στη διαδικασία της έκφρασης. Απλά νιώθω μια αβεβαιότητα και έλλειψη εμπιστοσύνης που είναι προσωπικό θέμα το ένα κομμάτι αλλά ένα κομμάτι το δημιουργεί η σχέση μου.

    Αθελα σου το κανεις ,δεν το λέω αρνητικά ,άλλωστε δεν εισαι η μονη και ουτε σε κάποια θεματα ειναι κακο...
    Απλα οπως λες επειδη ησουν συνηθισμένη σε μια αλλα συμπεριφορά ανθρωπου τωρα καλείσαι να αντιμετωπισεις μια αλλη, καινουργια οποτε μπαίνεις στο τρυπακι της σύγκρισης ..Με αυτη την άποψη το λεω,,

    Να ξερεις ο αληθινος χαρακτηρας ενος ανθρωπου φαινεται οταν συμβιώνεις μαζι του και το κυριότερο κατω απο συνθήκες πίεσης ...Εκει ο αλλος θα βγαλει τις πραγματικες του αντιδράσεις ,σκεψεις ,φοβιες ή οπως αλλιως πες το .
    Οταν το συντροφο μας τον βλεπουμε επιλεκτικά και παντα σε ωρες που σιγουρα ειναι μια χαρα τοτε τα παντα ειναι ροδινα και απολύτως φυσιολογικο ολο αυτό.
    Σιγουρα και θα διαφωνήσετε και θα ψιλοαπαρχτητε καποιες φορες αλλα παντα σε λογικα πλαισια ...Και φυσικα παντα να μιλατε ο ενας τον αλλον και μην αφήνεται καταστασεις και λογια να αιωρουνται.
    Αν εκεινος ειναι πιο κλειστος και λιγομίλητος κανε εσυ την αρχη σε οποια συζητηση νομιζεις οτι θα σε βοηθούσε για να σου λυθον ολες αυτες οι απορίες ..
    Ακομα και στο συγκεκριμενο γεγονος που αναφερεις ...Μπορει ανετα να του πεις ευθέως και με ομορφο τροπο οτι σε ενοχλει δεν ειναι κακο...Εκεινος ας κανει οτι θελει μετα, απλα το γνωριζει...
    Αν εγω θελω απλα να συζητάω με το αντιθετο φιλο χωρις να εχω περαιτέρω διαθέσεις δεν νομιζω να ειναι κακο..Αν ομως γνωριζω οτι ολο αυτο ενοχλει τον συντροφο μου, ενταξει θα το λαβω υπ οψην μου σε βαθμο που να μην καταπιζει και τους δυο μας η τελικη αποφαση μου

    Ειναι μια πολυ καλή ευκαρια η ολη αυτη κατασταση για να δεις ποιος πραγματικά ειναι και φυσικά να δεις αν εσυ πραγματικα αντεχεις ή εισαι διατεθημενη να εισαι σε μια τετοια σχέση..
    Τωρα που ειστε ακομα στην αρχη ειναι πολυ καλη ευκαιρια οτι βγαίνει να το λύνεται ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Πολύ δύσκολο να μιλάει ένας άντρας με μια γυναίκα χωρίς να κρύβεται ένα "κάτι" σε κάποιον από τους δυο, η να είχε γίνει "κάτι" παλιότερα, εάν δεν είναι καθαρά επαγγελματική η συζήτηση.

  5. #20
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Πολύ δύσκολο να μιλάει ένας άντρας με μια γυναίκα χωρίς να κρύβεται ένα "κάτι" σε κάποιον από τους δυο, η να είχε γίνει "κάτι" παλιότερα, εάν δεν είναι καθαρά επαγγελματική η συζήτηση.
    Συμφωνώ. Στις περισσότερες περιπτώσεις φιλίας ή επικοινωνίας μεταξύ των δύο φύλων κρύβεται είτε έλξη, είτε θαυμασμός τουλάχιστον του ενός από τους δύο.

    Αρκεί μονο ένας από τους δύο να τρεφει μεγαλύτερη "συμπάθεια" προς τον άλλον. Αλλά για κάποιους λόγους το δεύτερο πρόσωπο να μην ενδιαφέρεται ερωτικά και να "κόβει τη φορα στον άλλον". Αφήνοντας την επικοινωνία σε "φιλικα πλαίσια". Πιο λίγες είναι οι περιπτώσεις που κανένας από τους δύο δεν ενδιαφέρεται ερωτικά ή δεν του ασκείται επιρροή από τον άλλον.

    Ο άντρας σου θεματοθετρια μπορεί επίσης να επικοινωνεί μαζί τους χωρίς να έχει σκοπό να κάνει άμεσα κάτι. Ως καβατζα. Πολλοί το κάνουν και δεν είναι ωραίο. Αλλά εάν το έχει σύστημα , θα μπορούσαν αυτές να είναι αντικαταστάτριες σου όταν χωρισετε. Άμα χωρισετε. Δεν ξέρεις καθένας πως λειτουργεί. Σημασία έχει να δώσεις σημασία στη σχέση σας τωρα. Εφόσον αυτή υφίσταται και να δεις πως θα το διαχειριστείς.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Πολύ δύσκολο να μιλάει ένας άντρας με μια γυναίκα χωρίς να κρύβεται ένα "κάτι" σε κάποιον από τους δυο, η να είχε γίνει "κάτι" παλιότερα, εάν δεν είναι καθαρά επαγγελματική η συζήτηση.
    Όταν ξεκαθαρίζεις την θέση σου από την αρχή μπορεί να υπάρξει η καλύτερη φιλιά .

    Όταν ένας από τους δύο αφήνει να αιωρούνται πράγματα και να μην είναι ξεκάθαρος τότε σίγουρα κάτι τέτοιο είναι αδύνατο ...
    Τι σημαίνει δηλαδή οποία γυναίκα έχει δύο τρεις φίλους πάει να πει ότι υπάρχει παιχνίδι και με τους τρεις ?
    Ειδικά όταν αυτοί οι φίλοι είναι παιδικοί ...Όταν έχετε μεγαλώσει μαζί ...Σε τέτοιες περιπτώσεις τον άλλο τον θεωρείς κάτι παραπάνω από φίλο σου ,αδελφό σου ..
    Μπορείς να δεις ερωτικά τον αδελφό σου?
    Δεν νομίζω ....

    Όλα είναι θέμα ορίων και ξεκαθαρισματος πιστεύω ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κοίτα, να σου πω ένα παράδειγμα δικό μου, εγώ έχω ζήσει σε πολλά διαφορετικά μέρη και γνωρίζω πάρα πάρα πολλούς διαφορετικούς ανθρώπους. Και έχω πολλούς άντρες φίλους ή που κάναμε παρέα και γενικά είναι αδύνατον να γνωρίζει μία σχέση μου τον καθένα που ξέρω και μπορεί να συνομιλώ μια στο τόσο, ειδικά αν είναι σχετικά νέα σχέση. Επίσης προσωπικά δεν είμαι από τους ανθρώπους που κάνουν μία σχέση και ξαφνικά πέφτω τόσο με τα μούτρα που να μην έχω άλλη ζωή. Δεν ειμαι π.χ. από τους ανθρώπους που θα βρουν γκόμενο και θα εξαφανιστούν από φίλους κι από το πρόσωπο της γης. Οπότε αν θέλει ο άλλος να τρώγεται με τα ρούχα του και να ζηλεύει και να του κάνω εξήγηση ποιος είναι ο καθένας που μπορεί να έχω επαφές, συνεχώς θα βρίσκει αφορμές τύπου "Ποιός είναι αυτός κι από που τον ξέρεις και γιατί δεν μου τον έχεις αναφέρει και γιατί θες να του μιλάς, εγώ δεν σου φτάνω και μπλα μπλα μπλα". Ε, με τέτοιους ανθρώπους εγώ δεν μπορώ να κάνω χωριό να σου πω την αλήθεια.

    Δεν ξέρω 100% τι χαρακτήρας είναι ο δικός σου και τι βιώματα έχει, άλλωστε υπάρχει και κόσμος που αμέσως μοιράζεται το κάθε τι παραμικρό με τη σχέση του και κόσμος που κρατάει και για τον εαυτό του πράγματα χωρίς σώνει και καλά να παίζει κάτι πονηρό. Επίσης ειδικά με το ίντερνετ και τα σόσιαλ, άλλος έχει συνηθίζει και μαλακίζεται με τις ώρες να καβλαντίζει με άτομα που δεν ξέρει και δεν το βλέπει σαν κάτι σοβαρό, άλλος όταν είναι καραντινιασμένος κι άνεργος επικοινωνεί πιο συχνά με άτομα που είχε καιρό να θυμηθεί να μάθει νέα τους και να περνάει η ώρα κι άλλος το χρησιμοποιεί σαν μέσο είτε να φλερτάρει κι ως εκεί είτε να ψαχτεί για κάτι άλλο. Ξαναλέω ότι αν δεν σου έχει δώσει δείγματα ότι κάτι πάει στραβά μεταξύ σας, άδικα το ψειρίζεις. Ωστόσο από αυτά που λες, δεν τα πάτε και τόσο καλά εξαρχής. Σε αυτές τις περιπτώσεις το θέμα δεν είναι αν παίζει αλλού το μάτι του, αλλά τι και γιατί δεν δουλεύει μεταξύ σας.
    Δεν ξέρω τι δεν δουλεύει μεταξύ μας και τι φταίει ίσως επειδη είναι διαφορετικός από εμένα λιγότερο εκδηλωτικός και εκφραστικός σαν άνθρωπος, δεν του αρέσουν οι συζητήσεις και ίσως αυτό με κάνει να αμφιβάλλω για πράγματα..άλλαξαν λίγο τα πράγματα από τη στιγμή που οι συνθήκες τις καραντίνας του έφεραν προσωπικές φοβίες και ήταν πεσμένος ψυχολογικα..έκανα ότι μπορούσα να βοηθήσω αλλά για εμένα είναι δύσκολη αυτή η κατάσταση και όταν και ο άνθρωπος δίπλα μου είναι συνέχεια πεσμένος κάποια στιγμή σε επηρεάζει και ψάχνεις τις αιτίες άλλου.
    Όπως συνέβη και στη προηγούμενη σχέση επανέλαβα το μοτίβο. Γιατί μου έμεινε η φοβία ότι θα με κοροϊδέψουν και ουσιαστικά ενδομυχα ψάχνω εκ των προτέρων. Και αυτό με ενόχλησε που είδα, γιατί δεν γνωρίζω τις κοπέλες αυτές δεν μου έχει αναφέρει κάτι. Αν τις ηξερα, ότι είναι φίλοι κλπ μπορεί να μην μου κακοφαινονταν. Όπως και να έχει θέλω να ανακτήσω την εμπιστοσύνη σε εμένα και να δω τι θα κάνω με τον άνθρωπο αυτό.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    Τι προτείνω...Θέσε τα όρια σου τι δέχεσαι και τι όχι γίνε ξεκάθαρη ότι δεν θες συνομιλίες με άλλες γυναίκες ούτε αν είναι να μιλάτε για τον καιρό.εχει φίλους να το κάνει αυτο.Αν δεν του αρέσει και περάσει στην αντεπίθεση δώστου τα παπούτσια στο χέρι αν παραδεχτεί το λάθος του είναι καλό σημάδι.μην του πεις ότι είδες τις συνομιλίες αλλά συνέχισε να τον τσεκαρεις αν το συνεχισει και ειδικά αν αυτός ξεκινά συνομιλίες δώστου τα παπούτσια στο χέρι αν η άλλη ξεκινά συνομιλία και αυτός την αποφύγει όλα καλά.Αδιαφορια όχι ξεκάθαρες κουβεντες

    Σύμφωνω ναι εγώ προτιμώ τις ξεκάθαρες εξηγήσεις. Απλά δεν μπορώ να είμαι απόλυτη, δεν έχω πρόβλημα να έχει φίλες αλλά να μην γνωρίζω για αυτές. Ξεκίνησε και αυτός κάποιες φορές τις συνομιλίες , δεν ήταν κάποια σπουδαία συζήτηση και εγώ μπορεί να μιλώ με γνωστούς αλλά συνήθως έχω αναφερθεί σε αυτούς δεν ήταν μυστικό.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Τώρα τις είδες αυτές τις συνομιλίες; Τώρα στη καραντινα; ελπίζω ο σύντροφός σου να μην είναι ο τύπος του άντρα που έχει σχέση και παράλληλα φλερτάρει δεξιά και αριστερά. Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να είναι έτσι ζωηρουλης γενικά και τώρα στη καραντινα ο μόνος τρόπος να επικοινωνήσεις ή να φλερτάρεις είναι το ίντερνετ ...αλλιώς θα το έκανε από κοντά. Οπότε τώρα στη καραντινα που δεν βγαίνει έξω και δεν βρίσκει γυναίκες, μπορεί να είναι διέξοδος του το ίντερνετ και τώρα υπέπεσε στην αντίληψή σου.

    Αλλα όλα αυτά μπορεί να είναι εικασίες. Εσύ πρέπει να κρίνεις ανάλογα με τον χαρακτήρα του, τη σχέση σας και τη στάση του πόσο επικίνδυνο είναι. Εμείς από μια ουδέτερη προς ψιλο- φλερταριστικη συνομιλία δεν μπορούμε να κρίνουμε. Ακολούθησε το ένστικτο και τη διαίσθησή σου για να το χειριστείς. Και για να καταλάβεις το κίνητρο πίσω από αυτές τις συνομιλίες.
    Τα εκφράζεις πολύ ωραία και σε ευχαριστώ. Πριν αποφασίσουμε να είμαστε μαζί είχα την αίσθηση ενός αξιόλογου άνθρωπου.
    Είχαμε γνωριστεί μέσω επαγγελματικού χώρου κάναμε κάποιες συζητήσεις. Κάποια στιγμή εφόσον έφυγα από τη δουλειά κάπως ξεκινήσαμε μια συζήτηση με μια αφορμή και άρχισαν να πυκνώνουν οι συζητήσεις μας, γενικές συζητήσεις, για εμάς και για όνειρα.
    Εγώ κάποια στιγμή ένιωσα ότι προχωράει αυτό το νταραβερι και του εστειλα ένα μήνυμα με την εξήγηση ότι επειδή νιώθω ότι προχωράει όλο αυτό θέλω να σταματήσουμε να συζητάμε γιατί έχω σχέση. Αποδείχθηκε ότι και εκείνος ήταν σε σχέση. Ωστόσο και οι δύο δεν ημασταν καλά με τους συντρόφους είχε φθάσει σε τέλμα και αργά ή γρήγορα τερματίσαμε τις σχέσεις μας και σιγά σιγά αρχίσαμε να είμαστε πιο κοντά. Μείναμε αρκετά γρήγορα μαζί και γενικότερα έκανε πολλά πράγματα που αν δεν ήταν κάτι σημαντικό για εκείνον δεν υπήρχε λόγος να τα κάνει.
    Απλά έχοντας και αυτό στο μυαλό το πώς ξεκίνησε η δική μας σχέση είναι λογικό να φοβάμαι μην επαναληφθεί η ιστορία.

    Ωστόσο θέλω να ισχυροποίησω τον εαυτό μου..και να μην με καταδιώκει η ζήλεια να πιστέψω στην αξία μου

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Συμφωνώ. Στις περισσότερες περιπτώσεις φιλίας ή επικοινωνίας μεταξύ των δύο φύλων κρύβεται είτε έλξη, είτε θαυμασμός τουλάχιστον του ενός από τους δύο.

    Αρκεί μονο ένας από τους δύο να τρεφει μεγαλύτερη "συμπάθεια" προς τον άλλον. Αλλά για κάποιους λόγους το δεύτερο πρόσωπο να μην ενδιαφέρεται ερωτικά και να "κόβει τη φορα στον άλλον". Αφήνοντας την επικοινωνία σε "φιλικα πλαίσια". Πιο λίγες είναι οι περιπτώσεις που κανένας από τους δύο δεν ενδιαφέρεται ερωτικά ή δεν του ασκείται επιρροή από τον άλλον.

    Ο άντρας σου θεματοθετρια μπορεί επίσης να επικοινωνεί μαζί τους χωρίς να έχει σκοπό να κάνει άμεσα κάτι. Ως καβατζα. Πολλοί το κάνουν και δεν είναι ωραίο. Αλλά εάν το έχει σύστημα , θα μπορούσαν αυτές να είναι αντικαταστάτριες σου όταν χωρισετε. Άμα χωρισετε. Δεν ξέρεις καθένας πως λειτουργεί. Σημασία έχει να δώσεις σημασία στη σχέση σας τωρα. Εφόσον αυτή υφίσταται και να δεις πως θα το διαχειριστείς.
    Ναι με δεδομένο το πώς ξεκίνησε η δική μας επικοινωνία φοβάμαι μήπως ανάπτυξει κάτι τέτοιο με μια άλλη κοπέλα εν άγνοια μου. Αλλά για τους ίδιους λόγους θα έπρεπε να ανησυχει και αυτός για εμένα αλλά δεν το κάνει με εμπιστευεται.. αλλά εγώ λογικά δεν του αποπνεω αμφιβολίες

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΙΔΨ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ
    By SOK1000 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-01-2019, 04:06
  2. Όταν κλονίζεται η εμπιστοσύνη στη σχέση..
    By Feta_me_psomi in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 23-12-2017, 21:11
  3. Χειρστηκοτητα στην σχέση
    By thecoffeeisme in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 05-10-2017, 23:29
  4. Replies: 58
    Last Post: 24-12-2011, 11:24
  5. Προκατάληψη στην σχέση..
    By Christina82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2011, 00:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •