Σχέση εγώ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352

    Σχέση εγώ!!!

    Δε νομίζω ότι θα κάνω ποτέ σχέση, δεν το απαιτούν η συνθήκες το και πάνω από όλα δεν τολμώ να κάνω εγώ το βήμα. Δεν έχω αυτοπεποίθηση, βλέπω τον εαυτό μου άσχημο και δεν έχω τι δύναμη να κάνω κάτι για να αλλάξω ψυχολογικά, να σκέφτομαι αλλιώς. Δεν δουλεύω, φοβάμαι την δουλειά, πιστεύω είμαι τεμπέλης, με αποτέλεσμα να μην έχω λεφτά πια για την ψυχολόγο και τον ψυχίατρο, κάτι που δεν μου δίνει κουράγιο να σηκωθώ και να δω με άλλη σκέψη την ζωή. Νομίζω ότι εχω παρατηρηθεί πια από την ζωή κάθε μέρα που περνάει είναι η ίδια, μου έρχονται άσχημες σκέψεις, ακόμα και κάπου κάπου σκέψεις αυτοκτονίας!! Έχω τα φάρμακα που με κάνουν καλύτερα αλλά δεν γίνεται όλη μου την ζωή να τα ελέγχουν αυτά, άσε που παίρνω την ίδια δόση και δεν ξέρω εάν χρειάζεται, γιατί δεν έχω την δυνατότητα ψυχιάτρου να μου ρύθμιση την δόση των φαρμάκων!! Φοβάμαι την ημέρα που θα πρέπει να αυτονομηθω κάτι που για τους περισσότερους είναι αυτονόητο και ευχάριστο, αλλά όχι για εμένα, γιατί φοβάμαι την δουλειά, φοβάμαι να δουλέψω, όσες δουλειές έχω κάνει με μερικές εξαιρέσεις έχω αποτύχει. Το θέμα είναι ότι δεν μαρεσει η ζωή μου και δεν έχω την διάθεση και την δύναμη να την αλλάξω!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    Ναι όμως υπάρχουν και κάποιες δουλειες που τις έχεις καταφέρει επικεντρωσου σε αυτες.Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά όλες οι αρχές είναι δύσκολες..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    Ναι όμως υπάρχουν και κάποιες δουλειες που τις έχεις καταφέρει επικεντρωσου σε αυτες.Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά όλες οι αρχές είναι δύσκολες..
    Δεν είναι εύκολο!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δε νομίζω ότι θα κάνω ποτέ σχέση, δεν το απαιτούν η συνθήκες το και πάνω από όλα δεν τολμώ να κάνω εγώ το βήμα. Δεν έχω αυτοπεποίθηση, βλέπω τον εαυτό μου άσχημο και δεν έχω τι δύναμη να κάνω κάτι για να αλλάξω ψυχολογικά, να σκέφτομαι αλλιώς. Δεν δουλεύω, φοβάμαι την δουλειά, πιστεύω είμαι τεμπέλης, με αποτέλεσμα να μην έχω λεφτά πια για την ψυχολόγο και τον ψυχίατρο, κάτι που δεν μου δίνει κουράγιο να σηκωθώ και να δω με άλλη σκέψη την ζωή. Νομίζω ότι εχω παρατηρηθεί πια από την ζωή κάθε μέρα που περνάει είναι η ίδια, μου έρχονται άσχημες σκέψεις, ακόμα και κάπου κάπου σκέψεις αυτοκτονίας!! Έχω τα φάρμακα που με κάνουν καλύτερα αλλά δεν γίνεται όλη μου την ζωή να τα ελέγχουν αυτά, άσε που παίρνω την ίδια δόση και δεν ξέρω εάν χρειάζεται, γιατί δεν έχω την δυνατότητα ψυχιάτρου να μου ρύθμιση την δόση των φαρμάκων!! Φοβάμαι την ημέρα που θα πρέπει να αυτονομηθω κάτι που για τους περισσότερους είναι αυτονόητο και ευχάριστο, αλλά όχι για εμένα, γιατί φοβάμαι την δουλειά, φοβάμαι να δουλέψω, όσες δουλειές έχω κάνει με μερικές εξαιρέσεις έχω αποτύχει. Το θέμα είναι ότι δεν μαρεσει η ζωή μου και δεν έχω την διάθεση και την δύναμη να την αλλάξω!!
    Λες ότι δεν έχεις χρήματα για ψυχίατρο. Έχεις κάποια ασφάλιση, πχ ΕΟΠΥΥ; Υπάρχουν καλοί ψυχίατροι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ. Επίσης, μπορείς να κλείσεις ραντεβού στα εξωτερικά ψυχιατρικά ιατρεία δημοσίου νοσοκομείου ή στα ΚΥ. Αν σκέφτεσαι την αυτοκτονία, πάρε τηλ στη γραμμή παρέμβασης για την αυτοκτονία στο 1018.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Λες ότι δεν έχεις χρήματα για ψυχίατρο. Έχεις κάποια ασφάλιση, πχ ΕΟΠΥΥ; Υπάρχουν καλοί ψυχίατροι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ. Επίσης, μπορείς να κλείσεις ραντεβού στα εξωτερικά ψυχιατρικά ιατρεία δημοσίου νοσοκομείου ή στα ΚΥ. Αν σκέφτεσαι την αυτοκτονία, πάρε τηλ στη γραμμή παρέμβασης για την αυτοκτονία στο 1018.
    Υπάρχει ένας ψυχίατρος στο νοσοκομείο, αλλά δεν θέλω να πάω γιατί εκεί δουλεύουν άτομα που γνωρίζω και θα το μάθει όλο το χωριό, επίσης ο γιατρός δεν έχει καλή φήμη!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δικαιολογίες συνιθισες στην κλάψα βολεύτηκες στα ψίχουλα της ζωής. Οι περισσότεροι ψυχιατροι παίρνουν 50 την επίσκεψη κ υπάρχουν κ ψυχιατροι στο δημόσιο που δεν χρειάζεται να πληρώσεις. Γνώμη μου δε χρειάζεσαι ψυχίατρο αλλά ψυχολόγο η ψυχίατρο που κάνει κ ψυχοθεραπεία. Με τα φάρμακα είναι σα να σ έχουν διασωληνωσει απλά να σε διατηρούν στη ζωή. Αν θες πραγματικά να δεις αλλαγές στη ζωή σου κάνε ψυχοθεραπεία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Δικαιολογίες συνιθισες στην κλάψα βολεύτηκες στα ψίχουλα της ζωής. Οι περισσότεροι ψυχιατροι παίρνουν 50 την επίσκεψη κ υπάρχουν κ ψυχιατροι στο δημόσιο που δεν χρειάζεται να πληρώσεις. Γνώμη μου δε χρειάζεσαι ψυχίατρο αλλά ψυχολόγο η ψυχίατρο που κάνει κ ψυχοθεραπεία. Με τα φάρμακα είναι σα να σ έχουν διασωληνωσει απλά να σε διατηρούν στη ζωή. Αν θες πραγματικά να δεις αλλαγές στη ζωή σου κάνε ψυχοθεραπεία.
    πολυ ΣΩΣΤΟ το σχολιο του ελ.γκρε..100% συμφωνω

    οσο αφορα ενα παραπανω σχολιο π λες οτι ειναι στο ιδιο χωριο..υπαρχει και το στιγμα..οποτε μπορεις να πας σε διπλανη πολη/χωριο και να βρεις καποιον αλλο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Ψυχοθεραπεία με ψυχίατρο, όχι με ψυχολόγο. Οι ψυχολόγοι δεν είναι καν γιατροί. Επίσης, όταν κάποιος έχει αυτοκτονικές ιδέες, καλύτερα να απευθυνθεί σε γιατρό, γιατί μέχρι να δράσει η ψυχοθεραπεία, χρειάζεται και φαρμακευτική βοήθεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Ευχαριστώ για τα σχόλια σας! Έχω πάει σε διπλανή πόλη επισκέφτηκα κάποιον ψυχίατρο, πήγαινα και σε ψυχολόγο, πριν λίγους μήνες σταμάτησα λόγο οικονομικών καταστάσεων. Έδινα λιγότερα από 50 στο καθένα 40 δηλαδή 80 το ξέρω ότι για την υγεία σου και 50 να είναι πρέπει να τα δώσεις. Τώρα για τα φάρμακα τα γράφω στο ΙΚΑ και παίρνω τα ίδια με αυτά που μου είχε πει η προηγούμενη ψυχίατρος μου, αλλά κάποια στιγμή θέλει επαναξιολόγηση της κατάστασης μου, μήπως χρειάζεται να προσθέσω περισσότερη ποσότητα η λιγότερη η να πάρω άλλο φάρμακο.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Αν πρέπει να πάρεις φάρμακα κ πόσο αυτό μόνο ο ψυχίατρος θα στο πει. Τα φάρμακα πάντως δε θα σε κάνουν ποτέ πλήρως καλά υποτίθεται τα παίρνεις για να γίνει πιο εύκολη η εσωτερική δουλειά που θα κάνεις με ψυχοθεραπευτής η ψυχολόγο αλλά φυσικά κ μόνος σου. Θες μια αλήθεια; στην πραγματικότητα είσαι μόνος όλοι είμαστε μόνοι μας μην περιμένεις θαύματα ούτε να έχεις μεγάλες προσδοκίες από τα φάρμακα η τους γιατρούς πάνω απ όλους εσύ θα εργαστεί για να βγεις από αυτή την κατάσταση. Αν δεν το κάνεις εσύ κανένας δε θα το κανει

Similar Threads

  1. Σχεση 2 ετων και παραλληλη σχεση 6 μηνων
    By vicky.a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 132
    Last Post: 14-10-2017, 21:28
  2. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 23:23
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 20:49
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •