Διαγνωση διπολικης διαταραχης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421

    Διαγνωση διπολικης διαταραχης

    Γεια σας. Εχω ξαναγραψει στο φορουμ καθως ταλαιπωρουμαι χρονια απο καταθλιψη. Συγκεκριμενα απο 12 χρονων και τωρα ειμαι 27.
    Στον ψυχιατρο μου πηγαινω απο τα 16 μου καθως εκτος απο καταθλιψη ειχα εντονα ξεσπασματα θυμου, σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο τους αλλους εφήβους( μεγαλωνοντας ευτυχως μειωθηκαν). Εχω κανει πολλα επεισοδια καταθλιψης που δυστυχως ειχαν πολλες επιπωσεις στη ζωη μου σε ολους τους τομεις. Εδω και μερικα χρονια επαιρνα αντικαταθλιπτικα αλλα δεν βοηθησαν.. Μπορει για καποιες περιοδους να ημουν καλα αλλα μετα ξαναεπεφτα χειροτερα. Εν τελει πριν απο εννια μηνες μου συνταγογραφηθηκε το dezepil(λαμοτριγινη) το οποιο παιρνω στα 300 ml. Θελω να πω οτι πραγματικα αλλαξε η ζωη μου. Σταματησε ολος αυτος ο κυκλος καταθλιψεων, φροντιζω τον εαυτο μου, συγκεντρωνομαι, εχω βρει δουλεια στην οποια μπορω να ανταπεξερχομαι, αλλος ανθρωπος. Τα αντικαταθλιπτικα τα σταματαμε σιγα σιγα και θα κρατησουμε μονο το σταθεροποιητη. Στην προηγουμενη επισκεψη μου ρωτησα το γιατρο για τη διαγνωση μου. Μου ανεφερε τη διπολικη διαταραχη αλλα δεν μου ειπε ξεκαθαρα οτι πασχω απο αυτη. Μου ειπε οτι εχω ενα ειδος καταθλιψης που υποτροπιαζει και δεν την πιανουν τα αντικαταθλιπτικα μονο οι σταθεροποιητες και οτι ειναι βιολογικοι οι λογοι που την προκαλουν. Και κοιταζοντας τη συνταγη που μου εδωσε ειδα διαγνωση, Διπολικη συναισθηματικη διαταραχη. Εγω ομως δεν θυμαμαι να εκανα επεισοδια μανιας. Μπορει να περασα περιοδους που ημουν αρκετα καλα, κοινωνικη και δραστηρια αλλα σιγουρα τιποτα που να μοιαζει με μανια. Ειμαι ευχαριστημενη απο τον ψυχιατρο μου απο θεμα φαρμακων γιατι ειδα περιπτωσεις φιλων που πηραν φαρμακα με εντονες παρενεργειες ενω εμενα γενικα ηταν παντα πολυ προσεκτικος σε οτι μου εδινε. Απλα νομζω οτι δεν θελει να μου λεει πολλα για τις διαγνωσεις του.Επειδη βλεπω οτι εδω εχετε διαφορες εμπειριες, χωρις φυσικα να ζηταω να κανετε διαγνωση, θελω να ρωτησω αν πιστευετε οτι μπορει να ειναι οντως διπολικη διαταραχη.

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Καλησπερα Μαιρη και χρονια σου πολλα! Οι βιολογικοι λογοι ειναι γεγονος . Ο εγκεφαλος ειναι χημεια και πολλες φορες δεν γινοντε συναψεις ετσι φτανουμε στο σημειο να ασθενουμε . Αυτο με την διπολικη διαταραχη μην το δενεις. Καθε συνταγογραφηση μπορει να εχει αλλο κωδικο .Και μενα γυρισε μια γιατρος και μου ειπε εισαι διπολικη μετα απο 4 χρονια ενω εχω σχιζοφρενεια.
    Οι γιατροι δοκιμαζουν βασει στατιστικων ποιο φαρμακο κανει για μια περιπτωση. Ειδε και το ιστορικο σου και επελεξε κατι αλλο που οντως σε βοηθαει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    διπολική συναισθηματική διαταραχή; εγώ γνωρίζω για την τύπου 1 και την τύπου 2. η μία έχει επεισόδια μανίας και η άλλη επεισόδια υπομανίας. είναι πολύ μπέρδεμα η διάγνωση. εσένα σε βοήθησαν οι σταθεροποιητές περισσότερο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Elenia 781. Σε ευχαριστω πολυ. Να εισαι καλα.
    Ναι για τη χημεια ηξερα και εγω απλα μου ειπε οτι ειναι κληρονομικο δηλαδη γενετικη προδιαθεση. Ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα με τις διαγνωσεις απ'οτι καταλαβα και πολλες φορες ειναι δυσκολο να ξεχωρησεις τις διαταραχες επειδη εχουν κοινα χαρακτηρηστικα οπως η διπολικη με τη σχιζοφρενεια. Θα μου πεις τι σημασια εχει το ονομα της διαταραχης? Σημασια εχει να σε πιανει η αγωγη σου. Εμενα δουλεψε ο σταθεροποιητης απλα αναστατωθηκα λιγο.

    user ναι σε θεμα διαθεσης μονο ο σταθεροποιητης με βοηθησε τα αντικαταθλιπτικα μονο τις κρισεις πανικου σταματησαν γιατι εχω και ΓΑΔ. Δηλαδη μπορει να παθεις ελαφρια μανια και να μην το καταλαβεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Elenia 781. Σε ευχαριστω πολυ. Να εισαι καλα.
    Ναι για τη χημεια ηξερα και εγω απλα μου ειπε οτι ειναι κληρονομικο δηλαδη γενετικη προδιαθεση. Ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα με τις διαγνωσεις απ'οτι καταλαβα και πολλες φορες ειναι δυσκολο να ξεχωρησεις τις διαταραχες επειδη εχουν κοινα χαρακτηρηστικα οπως η διπολικη με τη σχιζοφρενεια. Θα μου πεις τι σημασια εχει το ονομα της διαταραχης? Σημασια εχει να σε πιανει η αγωγη σου. Εμενα δουλεψε ο σταθεροποιητης απλα αναστατωθηκα λιγο.

    user ναι σε θεμα διαθεσης μονο ο σταθεροποιητης με βοηθησε τα αντικαταθλιπτικα μονο τις κρισεις πανικου σταματησαν γιατι εχω και ΓΑΔ. Δηλαδη μπορει να παθεις ελαφρια μανια και να μην το καταλαβεις?
    Ναι μπορείς να πάθεις υπομανία και να μην το καταλάβεις και μετά να πέσεις και να λες τι έγινε και να ψαχνεσαι για γιατρο για να σου πει γιατι νιωθεις ασχημα ενω δεν ξερεις την αιτια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ναι μπορείς να πάθεις υπομανία και να μην το καταλάβεις και μετά να πέσεις και να λες τι έγινε και να ψαχνεσαι για γιατρο για να σου πει γιατι νιωθεις ασχημα ενω δεν ξερεις την αιτια
    Σε ευχαριστω για την απαντηση. Δεν το ηξερα αυτο. Νομιζα οτι το καταλαβαινεις παντα η οτι το καταλαβαινουν οι υπολοιποι

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    4
    Εγώ θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με την λαμοτρυγινη που παίρνεις ... ξεκίνησες φαντάζομαι με χαμηλή δόση τύπου 25 mg και το ανεβάσατε... Πότε είδες διαφορά στην κατάθλιψη ?

    προσωπικά εγώ παίρνω ακόμα 25*2 που είναι μικρή δόση και σκέφτομαι να προτείνω να το πάω τουλάχιστον 50*2 και να δούμε .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by Chrysanthi09 View Post
    Εγώ θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με την λαμοτρυγινη που παίρνεις ... ξεκίνησες φαντάζομαι με χαμηλή δόση τύπου 25 mg και το ανεβάσατε... Πότε είδες διαφορά στην κατάθλιψη ?

    προσωπικά εγώ παίρνω ακόμα 25*2 που είναι μικρή δόση και σκέφτομαι να προτείνω να το πάω τουλάχιστον 50*2 και να δούμε .
    Καλησπέρα. Και εγώ με την ίδια δόση ξεκίνησα και την ανεβασαμε σταδιακα σε δύο των πενήντα και τώρα παίρνω τρία των εκατό. Άρχισα να νιώθω καλύτερα στη δόση των διακοσίων. Ένιωσα τόσο καλά ενώ στην αρχή φοβόμουν να πάρω σταθεροποιητές. Άλλος άνθρωπος, λειτουργικη ,ήρεμη, από τα καλύτερα φάρμακα πιστεύω

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    4
    Γεια σου Mary να και γω πλέον είμαι στο 50*2 και σε ladose 20*1 (για λίγο καιρό )και νιώθω όπως ήμουν πριν λειτουργική με όρεξη για ζωή αλλά όχι υπομανια .μου φαίνεται απίστευτο.
    Η λαμοτρυγινη πιστεύω είναι η ήρεμη δύναμη εάν σου κάτσει καλά .

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ mary93 και εμενα η γυναικα μου απο τ 2017 διαγν με καταθληψη και το 2018 επαθε δυπολικη διαταραχη και απο τοτε δεν μπορουμε να βρουμε ηρεμια. πολλα φαραμακα και τιποτα. η Δυπολικη εχει 2 σταδια τωρα τ δικο σου αν δεν εμφανιζεις επισοδ μανιας νευρα ψωνια . μπορεις να μου πεις σε ποιο ψυχιατρο πας θελουμε να παρουμε μια 2 γνωμη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by nait7 View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ mary93 και εμενα η γυναικα μου απο τ 2017 διαγν με καταθληψη και το 2018 επαθε δυπολικη διαταραχη και απο τοτε δεν μπορουμε να βρουμε ηρεμια. πολλα φαραμακα και τιποτα. η Δυπολικη εχει 2 σταδια τωρα τ δικο σου αν δεν εμφανιζεις επισοδ μανιας νευρα ψωνια . μπορεις να μου πεις σε ποιο ψυχιατρο πας θελουμε να παρουμε μια 2 γνωμη
    Καλημερα,εχω ενα φιλο με διπολικη διαταραχη ο οποιος ειναι τελείως ρυθμισμενος με τα φαρμακα του.Βρισκομαστε Αθήνα,αν θες τον ρωταω γιατρό και στο στελνω στο ινμποξ σου
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑΙ ΡΩΤΗΣΕ ΤΟΝ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    ΝΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΣΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΗΛΕ ΜΟΥ

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    13
    Καλησπέρα μήπως θα μπορούσες να μου πείς σε ποιό γιατρό πάς?

Similar Threads

  1. Διαγνωση Διπολικης
    By imadreamer in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 09-10-2018, 12:24
  2. ποσοστό αναπηρίας λόγω διπολικής διαταραχής.
    By KOUNELAKI67 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 1
    Last Post: 10-02-2018, 22:36
  3. Replies: 53
    Last Post: 31-07-2013, 20:26
  4. αντιμετώπιση διπολικής διαταραχής
    By athina_christin in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-10-2011, 12:03
  5. ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΔΙΠΟΛΙΚΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ
    By tourleader in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-05-2006, 22:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •