Γιατι επαθα ψυχασθενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Elenia781
    Guest

    Γιατι επαθα ψυχασθενεια

    Γεια σας το θεμα μου ειναι η εγκαιρη αντιμετωπιση μιας εξελισσομενης ψυχασθενειας και πως οι γονεις μας δεν ειδαν τα σημαδια πριν γινει το μπλακαουτ, για να μας πανε στο νοσοκομειο . Τα συμπτωματα που ειχα ηταν εντονα 2 μηνες πριν εκλαιγα και ειχα εντονο ως αγωνιωδες ψυχικο φορτιο ομως το μονο που ηθελα ηταν να φευγω να το σκαω με την συμπεριφορα μου κυριολεκτικα και μεταφορικα. Ποσο θα ειχα βοηθηθει αν ενας δικος μου ανθρωπος εβλεπε τα σημαδια οτι κατι δεν παει καλα.Τους τα ελεγα και μου λεγανε ηρεμησε ειμαστε εδω.Δεν φτανει! Ειχα θρηνο μεσα μου απο τον θανατο του αδελφου μου μεσα σε 5 χρονια ειχα στερεψει απο ενεργεια . πηγα σε μια εργοθεραπευτρια για λιγο και ολα ηταν αθωα under control. Που να ηξερα οτι ειχα περασει στην αλλη μερια. Μαθηματικα αυτο με οδηγησε στην σχιζοφρενεια δεν πιστευω οτι ηταν εκ γενετης ,κληρονομικο

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    κοπελια αστα να πανε!!! εγω μειωνω τα φαρμακα μονος μου ... εσυ παιρνεις φαρμακα?
    και εγω προβληματικος ημουν με ολα αυτα που αναφερεις γενικως ετσι ενιωθω και εγω ψυχικα...
    λενε οταν μειωνεις και τελικα κοβεις τα φαρμακα η υποτροπη ειναι σιγουρη.. αλλα δεν με νοιαζει... θελω να αδυνατησω...
    τα ονειρα μας κρατανε ζωντανους... οχι τα φαρμακα... κατα την γνωμη μου...
    ετσι ειναι η ζωη μου αυτην την περιοδο.....

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    λυπαμε για οτι σου συνεβη ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Γεια σας το θεμα μου ειναι η εγκαιρη αντιμετωπιση μιας εξελισσομενης ψυχασθενειας και πως οι γονεις μας δεν ειδαν τα σημαδια πριν γινει το μπλακαουτ, για να μας πανε στο νοσοκομειο . Τα συμπτωματα που ειχα ηταν εντονα 2 μηνες πριν εκλαιγα και ειχα εντονο ως αγωνιωδες ψυχικο φορτιο ομως το μονο που ηθελα ηταν να φευγω να το σκαω με την συμπεριφορα μου κυριολεκτικα και μεταφορικα. Ποσο θα ειχα βοηθηθει αν ενας δικος μου ανθρωπος εβλεπε τα σημαδια οτι κατι δεν παει καλα.Τους τα ελεγα και μου λεγανε ηρεμησε ειμαστε εδω.Δεν φτανει! Ειχα θρηνο μεσα μου απο τον θανατο του αδελφου μου μεσα σε 5 χρονια ειχα στερεψει απο ενεργεια . πηγα σε μια εργοθεραπευτρια για λιγο και ολα ηταν αθωα under control. Που να ηξερα οτι ειχα περασει στην αλλη μερια. Μαθηματικα αυτο με οδηγησε στην σχιζοφρενεια δεν πιστευω οτι ηταν εκ γενετης ,κληρονομικο
    dn γινεται να το διαγνωσεις εγκαιρα πιστευω...οι γονεις ειναι δυσκολο να εχουν τετοιες γνωσεις ωστε να υποψιαστουν κατι.
    στην δικια σου περιπτωση το πυροδοτησε η στεναχωρια το αγχος κ.λ.π...επρεπε ισως να τα βγαζεις απο μεσα σου..
    Ομως μην μενεις σε αυτο...ολα περνανε...θελει προσπαθεια και ειναι δυσκολο...αλλα αμα βρεις εναν καλο ειδικο με ειδικη αγωγη σιγα σιγα θα φτασεις σε ενα καλο σημειο..
    σου ευχομαι περαστικα

  5. #5
    Elenia781
    Guest
    Να εδω και τρεις μερες απο τον φορτο εργασιας τρεμει η περιοχη κατω απο το αριστερο ματι. Οκ πηρα 4 μερουλες αδεια αλλα ειναι νευρολογικης φυσης δεν εχω αντοχες οσο και να θελω .Περνανε τα χρονια και εμφανιζοντε κουσουρια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    έπειτα από όλα αυτά, οι γονείς σου το ψαξαν περισσότερο; μήπως υπήρχε κάποιο ιστορικό, παππούδες κλπ με ανάλογα προβλήματα;
    η ψυχασθένεια είναι κάτι πολύ σοβαρό για να προέκυψε από πίεση συναισθημάτων και μόνο.
    εύχομαι να βελτιωθεί η κατάσταση.

  7. #7
    Elenia781
    Guest
    Ειμαι λειτουργικη δυο χρονια μετα το επεισοδιο πηγα υπερατλαντικο ταξιδι μονη μου εκανα φιλες φιλους περασα καλα. αλλα οσο σκεφτομαι πως ειμαι χωρις το φαρμακο δεν υπαρχει γυρισμος. Ειχα μια μικρη χαραμαδα στον χρονο να το μειωνα αλλα με λαθος χειρισμους ειναι εφ'ορου ζωης πλεον. κοιτα user δεν υπαρχει στη πρωτης γραμμης συγγενειας καποιος, μονο μια θεια που εκεινα τα χρονια λεγανε εχει τα νευρα της και επαιρνε τα φαρμακα της εποχης εκεινης. Επισης ενας αλλος θειος εχει καταθλιψη δεν ξερω γιατι το επαθε δεν ειχε δυσκολη ζωη μηπως ο τροπος που επεξεργαζεται ο νους τα πραγματα μεσα μας γυρνανε μπουμερανγκ δεν ξερω

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Κοπελια εμενα ο πατερας μου ειχε καποια θεμα... αυτοκτόνησε.. δεν στο λεω για να σε τρομαξω αλλα πιστευω οτι μπορει να ειναι και κληρονομικό... γονιδια πες το..δεν ξερω.. και ργω αντιψυχωσικο παιρνω εδω και 9 χρονια.. αν και πιστευω οτι ολα ξεκινανε απο τα βιωματα... τα οικονομικα παιζουν ρολο η κοινωνικη θεση παιζει ρολο ολα...

  9. #9
    Elenia781
    Guest
    καταλαβα ηλια. Λυπαμαι που ηρθαν για σενα ετσι . Δεν πιστευω η κοινωνικη θεση γιατι και στους γαλαζοαιματους υπηρχε ο τρελος αδελφος απομονωμενος σε ενα πύργο. Ολους μπορει να τους προσβαλλει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    βλέποντάς το απο έξω, κι εφ όσον στη σημερινή εποχή τα φάρμακα, όπως είπες κι εσύ, είναι άλλα, συνέχισε με αυτά όσο μπορείς να κρατήσεις τη ζωή σου όμορφη, όπως τη θες εσύ. αν ξεμακραίνεις απο το πώς είσαι χωρίς φροντίδα, στο τέλος θα υπερισχύσει το τώρα. φυσικά, εγώ είμαι απ έξω απο το πρόβλημα.

Similar Threads

  1. Ψυχασθενεια - η αρχη
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 15-01-2011, 14:02
  2. Replies: 5
    Last Post: 10-01-2010, 13:12
  3. Φίλοι και ψυχασθένεια
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-10-2009, 22:08
  4. Replies: 11
    Last Post: 05-09-2008, 13:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •