Δυσκολεύομαι να ανταπεξελθω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Όχι μόνο επηρεάζει την υγεία μου αλλά είχα κόψει το τσιγάρο 4 χρόνια και το ξανάρχισα την ώρα που λόγω ενός αυτοάνοσου που έχω απαγορεύεται να καπνίζω.
    Απογοητεύτηκα γιατί ενώ στην αρχή είδα πολύ καλή συμπεριφορά μετά ξαφνικά μετατράπηκε σε εφιάλτη όλο αυτό. Νιώθω ότι φταίω που έδωσα τόση σημασία αλλά δυσκολεύομαι να βρω τον εαυτό μου ξανά. Να φανταστείς έχω σκεφτεί να του κάνω ένα δώρο πριν φύγει. Ένα βιβλίο με ποίηση στη γλώσσα του μιας και είναι ξένος. Σκέφτηκα ότι η ανιδιοτελής αγάπη είναι το φάρμακο για κάθε κακό.
    Κοίτα να στο πω ωμά ..
    Θέλει κοτσια κορίτσι μου να παραδεχτείς στον ευατο σου ότι νοιωθεις έτσι για έναν άνθρωπο μικρότερο σου και φυσικά ανώριμο και συναισθηματικά και ψυχικά .

    Έγινε όμως και εσύ το παραδέχτηκες ,του το εκδηλώσεις αλλά αυτός προτίμησε για τους λόγους του να σου φέρθει με αυτό τον άσχημο τρόπο.
    Δεν είναι εγωιστικό εκ μέρος σου και μην το βλέπεις έτσι ..
    Ίσα ίσα ντόμπρο και αληθινό και μαγκιά σου που το παραδέχτηκες ...Κάποιες φορές οι γυναίκες φέρονται περισσότερο άντρες και από τους άντρες ..

    Με τα αισθήματα δεν παίζει κανένας και κανένας δεν έχει δικαίωμα να κρινει τον άλλον αν ένοιωσε κάτι παραπάνω για ένα άνθρωπο που δεν το αξίζει.

    Ότι έγινε έγινε ,δεν φταις εσύ τουλάχιστον όχι στο βαθμό για να επηρεάσει τόσο πολύ αυτό το θέμα την υγεία σου.
    Μόνο να τον ξεχάσεις να αδιαφορήσεις και να πας παρακάτω ..Αν σε πονάει δεν πειράζει είσαι σε θέση να καταλάβεις ότι σε λίγο καιρό θα σου περάσει ..
    Κράτα αποστάσεις όσο μπορείς και το κυριότερο σταματά να νομίζει ότι φταις ..
    Στο κάτω κάτω γιατί δεν βλέπεις και την άλλη πλευρά?
    Αυτός ο άνθρωπος συνεχίζει να σε υποτιμά και να σε μειώνει?Γιατί του το επιτρέπεις ?
    Όσο και να αγαπάμε ένα άνθρωπο όταν μας φέρεται έτσι παύει να υπάρχει από την ζωή μας ..

    Έλα κορίτσι μου τώρα άστο να κάνει τον κύκλο του συναισθηματικά και μην πιέζεις άλλο τον ευατο σου .
    Αν αρχίζεις και δεν του δίνεις τόσο βαρύτητα θα δεις πως όσο περνάνε οι μέρες θα ξεθωριάζει στο μυαλό σου και το κυριότερο θα ηρεμείς περισσότερο και δεν θα επηρεάζει όλο αυτό την υγεία σου .
    Εκεί πρέπει να εστιάσεις τώρα στην υγεία σου!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αχ βρε laila,
    όλοιυς μας πονάει η απόρριψη. Και δυστυχώς, στο ερωτικό το παιχνίδι πολλές φορές τα πράγματα δεν πάνε όπως θα τα θέλαμε. Και είναι ένταξει. Το να λες "είμαι ανεπρκής, υστερώ" και όλα αυτά είναι μεν λογικό όλοι τα ίδια λέμε μπορστά σε μία απόρριψη που θεωρούμε σημαντικοί, ή τουλάχιστον οι περισσότεροι.
    Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έδεσε αλλά ότι έχει αναλάβει όλη την ευθυνη για την έκβαση. Γιατί να το κάνεις αυτό το πράγμα??
    Εδώ μας λες πως εκείνος είχε σχέση ακόμη. Αν έχει σχέση ακόμη είναι πολύ λογικό η έκβαση να είναι κακή. Και το μερίδιο ευθύνης είναι δικό του, που ανοίγει παρτίδες ενώ δεν είναι συναισθηματικά διαθέσιμος. Εγώ ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύεις ότι φταις εξολοκλήρου? Θεωρείς ότι θα έπρεπε να φερθείς με άλλο τρόπο; Γιατί θεωρείς ότι οι άνθρωποι γενικά φερόμαστε τέλεια και τα διαχειριζόμαστε όλα όταν πληγωνόμαστε, ούτε κάν. Είμαστε πληγωμένοι και εύθραστοι. Και αυτή η πλευρά είναι εξίσου όμορφη και πολύ γοητευτική.
    Του δειξες ενδιαφέρον και νιώθεις ένοχη. Κατάλοιπα της κοινωνίας που ζούμε, η γυναίκα που δείχνει ενδιαφέρον είναι δεδομένη.
    Φυσικά και όχι. Αυτός είχε σχέση. Αυτός δεν ήταν συναισθηματικά διαθέσιμος και η ιστόρια έμεινε σε μία μικρή περιπέτεια γι αυτό τον λόγο.
    Αν σου συμπεριφέρεται άσχημα, πραγματικά όχι να του πάρεις βιβλίο για ποίηση αλλά φέρσου τελείως απόμακρα. Τι να τους κάνεις τέτοιους ανθρώπους;
    Δεν καταλαβαίνω πως σε βοηθάει εσένα να του δικαιολογείς τα πάντα λόγω ηλικίας; 20 χρονών μαντράχαλος είναι, το να φερθεί όμορφα και τίμια μια χαρά μπορεί, δεν είναι 12.
    Μην το προσπαθείς άλλο μαζί του. Εσύ βάζεις τα όρια από εδώ και πέρα. Να είσαι αυστηρή.
    Ο συναισθηματικός πόνος θα περάσει. Ετσι είναι κολλάμε, πονάμε και μετά είμαστε μια χαρά. Μην κάνεις κακό στον εαυτό σου για μία μικρή περιπετεια.
    Υπερασπίσου τη δίκη σου τη ζωή!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Αχ βρε laila,
    όλοιυς μας πονάει η απόρριψη. Και δυστυχώς, στο ερωτικό το παιχνίδι πολλές φορές τα πράγματα δεν πάνε όπως θα τα θέλαμε. Και είναι ένταξει. Το να λες "είμαι ανεπρκής, υστερώ" και όλα αυτά είναι μεν λογικό όλοι τα ίδια λέμε μπορστά σε μία απόρριψη που θεωρούμε σημαντικοί, ή τουλάχιστον οι περισσότεροι.
    Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έδεσε αλλά ότι έχει αναλάβει όλη την ευθυνη για την έκβαση. Γιατί να το κάνεις αυτό το πράγμα??
    Εδώ μας λες πως εκείνος είχε σχέση ακόμη. Αν έχει σχέση ακόμη είναι πολύ λογικό η έκβαση να είναι κακή. Και το μερίδιο ευθύνης είναι δικό του, που ανοίγει παρτίδες ενώ δεν είναι συναισθηματικά διαθέσιμος. Εγώ ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύεις ότι φταις εξολοκλήρου? Θεωρείς ότι θα έπρεπε να φερθείς με άλλο τρόπο; Γιατί θεωρείς ότι οι άνθρωποι γενικά φερόμαστε τέλεια και τα διαχειριζόμαστε όλα όταν πληγωνόμαστε, ούτε κάν. Είμαστε πληγωμένοι και εύθραστοι. Και αυτή η πλευρά είναι εξίσου όμορφη και πολύ γοητευτική.
    Του δειξες ενδιαφέρον και νιώθεις ένοχη. Κατάλοιπα της κοινωνίας που ζούμε, η γυναίκα που δείχνει ενδιαφέρον είναι δεδομένη.
    Φυσικά και όχι. Αυτός είχε σχέση. Αυτός δεν ήταν συναισθηματικά διαθέσιμος και η ιστόρια έμεινε σε μία μικρή περιπέτεια γι αυτό τον λόγο.
    Αν σου συμπεριφέρεται άσχημα, πραγματικά όχι να του πάρεις βιβλίο για ποίηση αλλά φέρσου τελείως απόμακρα. Τι να τους κάνεις τέτοιους ανθρώπους;
    Δεν καταλαβαίνω πως σε βοηθάει εσένα να του δικαιολογείς τα πάντα λόγω ηλικίας; 20 χρονών μαντράχαλος είναι, το να φερθεί όμορφα και τίμια μια χαρά μπορεί, δεν είναι 12.
    Μην το προσπαθείς άλλο μαζί του. Εσύ βάζεις τα όρια από εδώ και πέρα. Να είσαι αυστηρή.
    Ο συναισθηματικός πόνος θα περάσει. Ετσι είναι κολλάμε, πονάμε και μετά είμαστε μια χαρά. Μην κάνεις κακό στον εαυτό σου για μία μικρή περιπετεια.
    Υπερασπίσου τη δίκη σου τη ζωή!
    Προσπάθησα να είμαι αυστηρή μαζί του. Τον επιασα και του μίλησα. Του είπα ότι ξέρω πως διαδίδει φήμες για μένα και μου φέρεται άσχημα συνεχώς και το μόνο που μου έλεγε είναι ότι δεν έχει πει τίποτα απολύτως για μένα και ότι θύμωσε μαζί μου επειδή τον μπλοκαρα από το προφίλ μου στο φεισμπουκ πράγμα που δεν έγινε γιατί απλώς απενεργοποίησαν τον λογαριασμό μου. Του είπα ότι έσβησα το λογαριασμό μου γενικώς και όχι ειδικώς. Του είπα επισης ότι ένιωσα ισχυρά συναισθήματα και για αυτό έμπλεξα μαζί του αλλά δεν απάντησε έλεγε μόνο "οκ".
    Τώρα νιώθω χρησιμοποιημένη και ότι έκανα λάθος κινήσεις που πρέπει να επανορθώσω. Θέλω να τα αφήσω όλα πίσω μου αλλά βρίσκω τον εαυτό μου να βρίσκεται στο στάδιο του "πένθους". Δυσκολεύομαι πολύ να πάω στο στάδιο του θυμού. Κατηγορώ τον εαυτό μου για όλα που συμβαίνουν και φταίει μάλλον ότι στη ζωή μου έχω δεχτεί πολύ αρνητικές κριτικές από τους γονείς μου και κυρίως από τη μητερα μου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Laila,
    μπράβο σου για τα κότσια σου και την κίνησή σου.
    Είχες γράψει ότι "έχει πει σε κάποιους φίλους του ότι φιληθηκαμε και κινδυνεύω την ώρα που στην πολυεθνική απαγορεύεται. Επίσης έμαθα ότι δεν έχει τελειώσει με την κοπέλα του όπως μου έλεγε.."
    Τον έπιασες στα ίσια και του μίλησες ντόμπρα.
    Αυτή η κίνηση σε τιμάει και όντως μπράβο που υπερασπίστηκες τον εαυτό σου.

    Ο λόγος που στενοχωριέσαι νομίζω σχετίζεται πολύ περισσότερο με τις δικές σου αντιλήψεις που εχεις από μικρή παρά με το συμβάν το ίδιο.
    ΔΕΝ φταις όσο νομίζεις. Εχω την εντύπωση μάλιστα πως για την εξέλιξη της κατάστασης φταις λιγότερο και απο 50%. Όπως σου είπα και πριν όταν 'ενας σύντροφος είναι συναισθηματικά μη διαθέσιμος τα πράγματα σπάνια εξελίσσονται θετικά. Πολλές φορές οι μη συναισθηματικα διαθέσιμοι σύντροφοι στην αρχή θα ενθουσιαστούν και μετά θα αποκοπούν. Είναι πολύ σύνηθες να σμπεριφέρονται και ετσι. Αλλά άμα έχεις κακή εικόνα για τον εαυτό σου δυστυχώς θα πιστέψεις λανθασμένα, ότι εσύ φταις, εσύ υστερείς, κλπ. Προσεξε την αυτή την παγίδα.
    Και είναι καλό που αναγνωρίζεις ότι η οικογένεια σου ήταν επικριτική. Ετσι θα καταλάβεις πως έχεις υιοθετήσει την τακτική των γονιών σου να επικρινεις σκληρά τον εαυτό σου όταν τα πράγματα δεν πάνε καλά όπως ακριβώς μπορεί να έκανε η μητέρα σου σε εσένα.
    Δεν χρειάζεται να αλλάξεις 100% σκεπτικό, αρκεί να καταλαβεις πως και εσύ κρίνεις τον εαυτό σου πολύ σκληρά και να αμφισβητείς λίγο αυτή την κριτική.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πως να ανταπεξέλθω ?
    By Vasiliki132 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 06-07-2020, 04:01
  2. Δυσκολεύομαι στη κοινωνικοποίηση
    By Mary93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 18-12-2019, 00:23
  3. Δυσκολευομαι να παω παρακατω
    By solkots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 20-11-2013, 01:48
  4. Δυσκολεύομαι να βρώ νόημα στη ζωή...
    By loxagos_snake in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 23-12-2012, 18:08
  5. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ ΣΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ
    By msor in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2011, 10:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •