Δυσκολεύομαι να ανταπεξελθω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133

    Δυσκολεύομαι να ανταπεξελθω

    Μετά από μια ερωτικη απογοητευση δεν αντεχω τον εαυτό μου. Υποφερω και νιώθω ανεπαρκής, νιώθω ότι φταίω για την έκβαση της κατάστασης και κατηγορώ διαρκώς τον εαυτό μου προσπαθώντας να προσεγγίσω ξανά αυτόν τον άνθρωπο που ήταν ενθουσιασμένος αλλά τώρα αδιαφορει. Μαζί είναι ξεκάθαρο ότι δεν μπορούμε να είμαστε αλλά θα θελα να με συμπαθεί και να με σέβεται ξανά όπως πρώτα.

    Δυστυχώς δυσκολεύομαι να ύπαρξη στην καθημερινότητα μου, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σε τίποτα ούτε να παίξω κιθαρα, ούτε να διαβάσω ένα βιβλίο ούτε να μαγειρέψω. Τρώω με δυσκολία. Δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να βοηθηθω. Παίρνω ήδη αντικαταθλιπτικά αλλά δεν με βοηθάνε.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Τι εννοείς δε σε σέβεται; σου μιλά άσχημα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Μετά από μια ερωτικη απογοητευση δεν αντεχω τον εαυτό μου. Υποφερω και νιώθω ανεπαρκής, νιώθω ότι φταίω για την έκβαση της κατάστασης και κατηγορώ διαρκώς τον εαυτό μου προσπαθώντας να προσεγγίσω ξανά αυτόν τον άνθρωπο που ήταν ενθουσιασμένος αλλά τώρα αδιαφορει. Μαζί είναι ξεκάθαρο ότι δεν μπορούμε να είμαστε αλλά θα θελα να με συμπαθεί και να με σέβεται ξανά όπως πρώτα.

    Δυστυχώς δυσκολεύομαι να ύπαρξη στην καθημερινότητα μου, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σε τίποτα ούτε να παίξω κιθαρα, ούτε να διαβάσω ένα βιβλίο ούτε να μαγειρέψω. Τρώω με δυσκολία. Δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να βοηθηθω. Παίρνω ήδη αντικαταθλιπτικά αλλά δεν με βοηθάνε.
    ετσι ειναι οταν περναει ο ερωτας και αρχιζεις κ ξενερωνεις φευγει ο ενθουσιασμος και ερχεται η αδιαφορια...
    Προχωρα στον επομενο...δν υπαρχει λογος να θες να ξαναγυρισει ειναι ξεκαθαρο απο τις πραξεις του πως εχει προχωρησει...
    Ο ερωτας με ερωτα περναει:P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Το πρόβλημα μου δεν είναι να τον κάνω να γυρίσει πίσω γιατί αυτό δεν γινεται.

    Να το διαχειριστώ θέλω και να μπορέσω να συνεχίσω την καθημερινότητα μου. Δεν έχω όρεξη να φάω και να ύπαρξη και έχω αρχίσει να ανησυχώ ότι το πήρα κάπως σοβαρά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Μου συμπεριφέρεται άσχημα και με αγνοεί επιδεικτικά....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Κοίτα μες τη ζωή είναι όλα κι ο πόνος κ η χαρά. Θα περάσει κάποια στιγμή. Ίσως να προσπαθήσεις να στρέψει σε κάτι άλλο την προσοχή σου. Είναι κ δύσκολη περίοδος τώρα με τον κορόνα ιό... Οι φίλες σου;;;;; το μοιράζεσαι μαζί τους;;; βοηθάει αυτό... Πάντως ακόμα κ να προχωρούσε περισσότερο αυτή η σχέση αναγκαστικά θα σκαλωνε κάπου στην πορεία.. Ήταν κ πολύ μικρότερος.. Θα σου πέρναγε λογικά πρώτα εσένα.. Αυτός είναι μόνιμος εκεί στη δουλειά δε θα φύγει κάποια στιγμή;;;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Διάβασα τώρα κ τα προηγούμενα θέματα που έχεις ανοίξει. Ίσως η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή που έχεις να παίζει λίγο ρόλο στο να κολλάς κ να μην προχωράς εύκολα παρακάτω. Είχες αναφέρει κ για κάποιον άλλο παλιά που είχες κολλήσει για χρόνια.. Μην υπερεκτιμας τους άλλους ανθρώπους κ μην άφηνε σαι να έχει τόση δύναμη πάνω σου κ στα συναισθήματα σου.το πως συμπεριφερεσαι αυτός δε αποδυκνυει τίποτα για σένα αλλά φανερώνει πολλά για εκείνον. Ένα ανώριμο παιδί ειναι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Κοίτα μες τη ζωή είναι όλα κι ο πόνος κ η χαρά. Θα περάσει κάποια στιγμή. Ίσως να προσπαθήσεις να στρέψει σε κάτι άλλο την προσοχή σου. Είναι κ δύσκολη περίοδος τώρα με τον κορόνα ιό... Οι φίλες σου;;;;; το μοιράζεσαι μαζί τους;;; βοηθάει αυτό... Πάντως ακόμα κ να προχωρούσε περισσότερο αυτή η σχέση αναγκαστικά θα σκαλωνε κάπου στην πορεία.. Ήταν κ πολύ μικρότερος.. Θα σου πέρναγε λογικά πρώτα εσένα.. Αυτός είναι μόνιμος εκεί στη δουλειά δε θα φύγει κάποια στιγμή;;;
    Θα φύγει σύντομα... Ευτυχώς. Τώρα πλέον δεν μου λέει ούτε καλημέρα. Και το χειρότερο?? Έχει πει σε κάποιους φίλους του ότι φιληθηκαμε και κινδυνεύω την ώρα που στην πολυεθνική απαγορεύεται. Επίσης έμαθα ότι δεν έχει τελειώσει με την κοπέλα του όπως μου έλεγε...είμαι πλήρως απογοητευμένη και συνάμα δυσκολεύομαι να τον βλέπω καθημερινά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Θα φύγει σύντομα... Ευτυχώς. Τώρα πλέον δεν μου λέει ούτε καλημέρα. Και το χειρότερο?? Έχει πει σε κάποιους φίλους του ότι φιληθηκαμε και κινδυνεύω την ώρα που στην πολυεθνική απαγορεύεται. Επίσης έμαθα ότι δεν έχει τελειώσει με την κοπέλα του όπως μου έλεγε...είμαι πλήρως απογοητευμένη και συνάμα δυσκολεύομαι να τον βλέπω καθημερινά.
    αφου το ξερεις οτι δεν προκειται να γινει τπτ κι εχει στραβωσει εντελως, γιατι καθεσαι και τον λιβανιζεις;;;
    αν σου φερεται ασχημα, να του φερεσαι κιε συ αυστηρα και αποτομα! μην τον λιβανιζεις!!!
    με ποιο δικαιωμα σου φερεται ασχημα δηλαδη, και για ποιον λογο το ανεχεσαι;;
    ουτε εσυ να λες καλημερα, κι αν σου μιλησει ασχημα να του κανεις παρατηρηση και να του μιλησεις κι εσυ ασχημα!!!
    αλλο το ενα, αλλο το αλλο. ας μην σε θελει, χιλια χρονια, τις συμπεριφορες αυτες ομως γιατι τις ανεχεσαι;; σκεφτεσαι μηπως σε λυπηθει και το ξανασκεφτει;;
    καποιος που δεν σε σεβεται, δεν θα γυρισει ουτε αν τον πληρωσεις. μονο το να υπερασπιστεις την αξιοπρεπεια σου θα σου δωσει καποιους ποντους στην συνειδηση ολων, ακομα κι εκεινου.
    και που λεει οτι φιληθηκατε;;;; ορμησες και τον εβαλες κατω με το ζορι; εκεινος δεν σε φιλησε; εσενα θιγει αυτο; εκεινον δεν τον θιγει που ειχε σχεση και τσιλιμουρδιζε;;
    σηκωσε το κεφαλι σου αγαπητη, και διεκδικησε το δικαιωμα σου να μην σου φερεται ασχημα κανεις και ειδικα στο περιβαλλον σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Μετανιώνω για όλα! Είναι πολύ ανώριμος και λογικό - δεδομένης της ηλικίας του- αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι όλοι οι 20αρηδες δεν είναι κακοι χαρακτήρες όπως φαίνεται να είναι αυτός.
    Αυτό που με πειράζει πιο πολυ είναι ότι πρέπει να τον βλέπω κάθε μέρα για ένα μήνα και ανέχομαι την κακή του συμπεριφορα. Και μου φαίνεται βουνό. Έχω αυτοάνοσο και άρχισα πάλι το κάπνισμα καθημερινά εξαιτίας αυτής της κατάστασης.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Μετανιώνω για όλα! Είναι πολύ ανώριμος και λογικό - δεδομένης της ηλικίας του- αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι όλοι οι 20αρηδες δεν είναι κακοι χαρακτήρες όπως φαίνεται να είναι αυτός.
    Αυτό που με πειράζει πιο πολυ είναι ότι πρέπει να τον βλέπω κάθε μέρα για ένα μήνα και ανέχομαι την κακή του συμπεριφορα. Και μου φαίνεται βουνό. Έχω αυτοάνοσο και άρχισα πάλι το κάπνισμα καθημερινά εξαιτίας αυτής της κατάστασης.
    αν τον θεωρεις κακο χαρακτηρα, ποιος ο λογος να τον προσεγγιζεις για να γινετε φιλοι;;;;
    το να τον βλεπεις καθε μερα, δεν μπροεις να το αποφυγεις, αλλα το να ανεχεσαι την κακη του συμπεριφορα, μπορεις, μια χαρα!
    να μην την ανεχεσαι!
    να του κανεις παρατηρηση με αυστηροτητα κι αν δεν διοθρωθει, να του μιλας κι εσυ υποτιμητικα και να τον αγνοεις.
    δεν καταλαβαινω γιατι παριστανεις τον σακο του μποξ σε καποιον που σου φερεται ετσι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Θα φύγει σύντομα... Ευτυχώς. Τώρα πλέον δεν μου λέει ούτε καλημέρα. Και το χειρότερο?? Έχει πει σε κάποιους φίλους του ότι φιληθηκαμε και κινδυνεύω την ώρα που στην πολυεθνική απαγορεύεται. Επίσης έμαθα ότι δεν έχει τελειώσει με την κοπέλα του όπως μου έλεγε...είμαι πλήρως απογοητευμένη και συνάμα δυσκολεύομαι να τον βλέπω καθημερινά.
    Quote Originally Posted by Laila View Post
    Μετανιώνω για όλα! Είναι πολύ ανώριμος και λογικό - δεδομένης της ηλικίας του- αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι όλοι οι 20αρηδες δεν είναι κακοι χαρακτήρες όπως φαίνεται να είναι αυτός.
    Αυτό που με πειράζει πιο πολυ είναι ότι πρέπει να τον βλέπω κάθε μέρα για ένα μήνα και ανέχομαι την κακή του συμπεριφορα. Και μου φαίνεται βουνό. Έχω αυτοάνοσο και άρχισα πάλι το κάπνισμα καθημερινά εξαιτίας αυτής της κατάστασης.
    Καλημερα!

    Απορω πως ασχολείσαι ακομα με τετοιου είδους ανθρώπους που θελουν να λεγονται και άντρες ..
    Δεν παιζει ρολο καλη μου η ηλικία ,αυτες τις συμπεριφορές μπορεί να τις συναντήσεις και σε πολυ μεγαλύτερες ηλικίες , ο χαρακτήρας του ανθρωπου παιζει ρόλο και κατα ποσο άντρας θελει να δείχνει ..

    Ειδε οτι ανετα σε πληγώνει ολο αυτο και το συνεχίζει.
    Περα το γεγονός οτι μπορεί να έχεις θεμα με την δουλεια σου ,το γεγονος οτι φιληθήκατε ή οτιδηποτε αλλο , το διατυμπανιζει γιατι τον καιει και θελει να καλυψει την δικη του συμπεριφορα λεγοντας οτι του κατέβει...Μονο την δικη του συμπεριφορά παει να καλύψει σε αυτο γιατι πολυ απλα ηταν παράλληλα με εσένα ....
    Μονο κακο στον ευατο του κανει να το ξέρεις ....
    Αυτος ηταν μαζι σου δεν τον πίεσε κανενας ..Δεν βγηκε μαζί σου και αντιδρα ετσι...

    Διωξε καλη μου μακρυα σου τετοια ανθρωπάκια που αντι σαν άντρες να παραδεχτούν τις πράξεις τους και να πανε παρακάτω, καθονται και αντιδρουν με αυτο τον τροπο..Χαλαλι τους σε οποια τον εχει να τον χαίρεται.

    Πλησιασε τον καποια στιγμη εκτός δουλειας και πες του οτι αυτες τις αντιδρασεις να τις βγαζει εκει που τον παίρνει .Με ποιο δικαιωμα αφηνεις να σε κρινει και να επηρεαζει την υγεια σου ολο αυτο .
    Ειδες οτι δεν βγαζει πουθενα μαζι του οποτε του κοβεις τον αερα μαχαιρι και να παει να ασχοληθε με οποια αλλη θελει πλην εσένα ομως .
    Μην ταλαιπωρεις τον ευατο σου και την υγεια σου για τετοια ανθρωπακια που θελουν να λεγονται και αντρες ...
    Πιστεψε με αν του φερθείς οπως του αξίζει μονο τοτε θα σε βλέπει και θα αλλάζει δρόμο ..Καν τω οσο είναι νωρις μην επηρεάσει και άλλο την υγειά σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Υπομονή λίγο καιρό ακόμα.. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που ανέχεσαι την άσχημη συμπεριφορά. Εσύ έχε στο γραφείο μαζί του τη μικρότερη δυνατή επαφή επικοινωνείς μαζί του μόνο για κάτι που αφορά τη δουλειά κ αναγκαστικά πρέπει να έρθεις σε επαφή μαζί του. Από κει κ πέρα να τον αγνοείς σαν να μην υπάρχει.. Πολύ πιθανό ασχολείσαι μαζί του περισσότερο απ όσο θα πρεπε ίσως κ μόνο με τα μάτια σου να τον παρακολουθείς κ να σ ενοχλεί αυτό που βλέπεις, που πια δε σου θυμίζει εκείνο που είχατε μεταξύ σας. Επίσης από που έμαθες ότι λέει ότι φιληθηκατε;;; κάθεσαι κ συζητάς με άλλους στο γραφείο γι αυτόν; δεν είναι ωραίο αυτό κ ούτε σε βοηθάει να τον ξεπερασεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν τον θεωρεις κακο χαρακτηρα, ποιος ο λογος να τον προσεγγιζεις για να γινετε φιλοι;;;;
    το να τον βλεπεις καθε μερα, δεν μπροεις να το αποφυγεις, αλλα το να ανεχεσαι την κακη του συμπεριφορα, μπορεις, μια χαρα!
    να μην την ανεχεσαι!
    να του κανεις παρατηρηση με αυστηροτητα κι αν δεν διοθρωθει, να του μιλας κι εσυ υποτιμητικα και να τον αγνοεις.
    δεν καταλαβαινω γιατι παριστανεις τον σακο του μποξ σε καποιον που σου φερεται ετσι.
    Καταλαβαίνω πολύ καλά πώς το λες. Δυστυχώς δεν έχω τον καλώς εννοουμενο εγωισμό που σε διαφυλάσσει από τις κακοτοπιες.
    Εάν δεν τον έβλεπα θα ήταν πολύ πιο εύκολο για μένα. Ρίχνω στον εαυτό μου τις κατηγορίες για την κακή έκβαση ακριβώς γιατί είναι 10 χρόνια μικρότερος μου και του τα δικαιολογώ όλα. Απορώ πραγματικά. Μπορούμε άραγε να τα δικαιολογουμε όλα στους πολύ νέους ανθρώπους; Πώς να του κρατήσω κακία όταν ξέρω ότι η ανωριμότητα του είναι κάτι που δεν αφορά αυτόν αλλά την ηλικία του;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Με ποιο δικαιωμα αφηνεις να σε κρινει και να επηρεαζει την υγεια σου ολο αυτο .
    Όχι μόνο επηρεάζει την υγεία μου αλλά είχα κόψει το τσιγάρο 4 χρόνια και το ξανάρχισα την ώρα που λόγω ενός αυτοάνοσου που έχω απαγορεύεται να καπνίζω.
    Απογοητεύτηκα γιατί ενώ στην αρχή είδα πολύ καλή συμπεριφορά μετά ξαφνικά μετατράπηκε σε εφιάλτη όλο αυτό. Νιώθω ότι φταίω που έδωσα τόση σημασία αλλά δυσκολεύομαι να βρω τον εαυτό μου ξανά. Να φανταστείς έχω σκεφτεί να του κάνω ένα δώρο πριν φύγει. Ένα βιβλίο με ποίηση στη γλώσσα του μιας και είναι ξένος. Σκέφτηκα ότι η ανιδιοτελής αγάπη είναι το φάρμακο για κάθε κακό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πως να ανταπεξέλθω ?
    By Vasiliki132 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 06-07-2020, 04:01
  2. Δυσκολεύομαι στη κοινωνικοποίηση
    By Mary93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 18-12-2019, 00:23
  3. Δυσκολευομαι να παω παρακατω
    By solkots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 20-11-2013, 01:48
  4. Δυσκολεύομαι να βρώ νόημα στη ζωή...
    By loxagos_snake in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 23-12-2012, 18:08
  5. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ ΣΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ
    By msor in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2011, 10:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •