Ένα Επαναλαμβανόμενο Μοτίβο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 152
  1. #1

    Unhappy Ένα Επαναλαμβανόμενο Μοτίβο

    Καλησπέρα σε όλους (σε όποιον διαβάζει άν διαβάζει αυτό το thread) ..
    Είμαι νέα στο forum και βρίσκω άκρως ενδιαφέροντα τα όσα υπάρχουν μέσα σε αυτό. Θα ξεκινήσω σιγά σιγά και εγω την δική μου ιστορία.Βρήκα μια παρόμοια σε κάποιο άλλο thread αλλά θα ήθελα να μιλήσω για τη δική μου.
    Βρίσκομαι πλέον στην ηλικία των 30. Μια γυναίκα δραστήρια εργατική και όχι να μου λείπει κάτι εμφανισιακά. Από την ηλικία των 17 που ξεκίνησα να έχω σχέσεις(ερωτικές) έως τώρα μου συμβαίνουν τα ίδια και τα ίδια,ίδιες καταστάσεις ,ίδιες συμπεριφορές ,ίδιες απορρίψεις από διαφορετικούς όμως ανθρώπους.. Δεν θα μιλήσω για τις σχέσεις του παρελθόντος ,αλλά για την πιο πρόσφατη,καθώς είναι ίδια με όλες τις άλλες.
    Τον Ιούλιο λοιπόν που μας πέρασε, η κολλητή μου ήθελε να μου γνωρίσει τον κουμπάρο της. Αρνητική εγώ ,διότι δεν μου αρέσουν οι γνωριμίες τύπου συνοικεσίου λέω αρχικά όχι . Μου προτείνει μαζί με τον άντρα της να πάμε ενα Σ/Κ στη Θεσσαλονίκη,όπου θα ερχόταν και ο κουμπάρος μαζί .Είπα ναι ,όλα καλά πήγαμε περάσαμε όμορφα ( σαν φίλοι και τίποτα παραπάνω). Έλα που του κουμπάρου του άρεσα. Εμένα πάλι καθόλου ώστε να τον δώ ερωτικά αλλά πολύ ώστε να κάνουμε παρέα.
    Με τα λίγα με τα πολλά κανονίζουμε να πάμε μια βόλτα για περπάτημα. Έρχεται με παίρνει από το σπίτι πάμε παραλία με ένα παγωτό στο χέρι και καθόμαστε σε ένα πεζούλι. Μιλούσαμε επί ώρες,γελάσαμε και ήταν όλα όμορφα..Πέφτει το πρώτο φιλί. Έπιασα τον ευατό μου να μου αρέσει εκείνη η στιγμή.Με γυρνάει σπίτι όλα καλά . Την επόμενη μέρα αγχώνομαι γιατί δεν μου έβγαινε κάτι. Δεν ήθελα να προχωρήσω σε τίποτα παραπάνω.. Περνούν οι μέρες και επιλέγω να χαθώ,δεν ήθελα..Με αναζήτησε ,είπα χίλιες δυο δικαιολογίες μόνο και μόνο γιατί ήξερα πως αν ξεκινούσα κάτι θα το χαλούσα εφόσον δεν το ήθελα.
    Περνάει μια εβδομάδα,και με πείθει η κολλητή μου να δώσω μια ευκαιρία κι αν δω ότι δεν βγαίνει το σταματαω. Δίνω που λέτε την ευκαιρία και σε εκείνον αλλά και σε εμένα μήπως νιώσω αυτο το κάτι παραπάνω.
    Αποφασίζουμε να προσπαθήσουμε να είμαστε μαζι. Να μπούμε ο ένας στην καθημερινότητα του άλλου. Με πρόσεχε σαν τα μάτια τουμε φρόντισε με έκανε να νιώσω σαν βασίλισσα κυριολεκτικά..
    Όταν ξεκίνησα να δέιχνω λίγα συναισθήματα παραπάνω λίγο ενδιαφέρον παραπάνω από εκείνον ξαφνικά άλλαξε..
    Σταμάτησε να ενδιάφερεται,να επικοινωνεί και κάποιες φορές να χάνεται.
    Όσες φορές προσπάθησα να μάθω τον λόγο που το κάνει ,μου κλεινε το τηλ.Δεν ηθελε να βρεθούμε γενικά έγινε πολύ απότομος.
    Κάποια στιγμη μου λέει (όλα από το τήλ καθώς απέφευγε να με δει)ότι θέλει να μέινει λίγο μόνος ,θέλει λίγο χρόνο χώρο και ότι να το πάμε χαλαρα και προ πάντων να χαλαρώσω εγώ.. Ε λοιπόν όταν μου πε όοολα αυτά μου ήρθε φλας μπακ ,μια κοπιά με αυτά ακριβώς που μου λέγαν όλοι .ενας μηνας υπέροχος και οι υπολοιποι δυο μαρτύριο..
    Να παίρνω τηλ , να στέλνω μηνύματα τιποτα..
    Στην κολλητή μου είπε οτι ΚΑΛΗ Η ΚΟΠΕΛΑ , ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΕ Η ΦΑΣΗ.
    Εγώ αντέδρασα πολύ άσχημα,όπως και τόσες άλλες φορές μέσα σε αυτά τα χρόνια της ζωής μου. Κλάματα πολλά,όρεξη μηδέν για φαγητό.με έσωζε που πηγαινα στη δουλειά και έβγαινα από το σπίτι.Όποτε γυρνούσα όμως σπίτι ,παλι μέσα στην κατάθλιψη.
    Το παίρνω απόφαση ότι τέλος,σβήνω τηλ,face,τα πάντα μόνο και μόνο να μην μπαίνω εγώ στην διαδικασία να τον ψάχνω.Με σκότωνε να τον βλέπω .Χανεται .
    Μετά απο έναν μήνα δέχομαι κληση σα να μη τρεχει τιποτα,ότι θέλει να με δει. Απαντάω και εγώ θετικά,ήθελα πολύ και εγω να τον δω,αλλα ηξερα απο πριν την συνεχεια.Βρισκομαστε,βρισκ ομαστε και ερωτικα,και στο τελος ηθελα να μαθω αν θα ημασταν ξανα μαζι.Η απαντηση ηταν αρνητικη, οτι δεν θελει πιεσεις, "και γιατι να δωσουμε μια ταμπελα και γιατι να το πουμε σχεση".Δεν επεμεινα(οπως θα εκανα παντα) του ειπα οκ οπως θες και τελος η συζητηση.με γυρναει σπιτι με φιλαει λιγο πριν βγω απο το αμαξι και μου λεει : χαρηκα που σε ειδα,θα τα ξαναπουμε. (Αυτο και αν με σκοτωσε)
    Μετα απο καιρο δεν εκλαψα,αππδεχτηκα ο,τι εγινε.
    Ξαναχανεται.
    Μετα απο μια εβδομαδα ξαναπαιρνει τηλ ,αυτη τη φορα εν μεσω lockdown ,ηθελε απλα να δει πως ειμαι και τι κανω..Εμαθε τα νεα μου,εμαθα τα νεα του και τελος.

    Και ετσι ξαναχαθηκε..
    Εδω προς το παρον τελειωνει η ιστορια και σε ολα αυτα εχω να πω,πως καθε φορα που γνωριζω καποιον γινεται το ιδιο. Με κανει δηλαδη να νιωσω τελεια,μου φερεται σωστα και οποτε δειξω εγω κατι σα να τρομαζουν ολοι . Σα να τους απωθει το ενδιαφερον μου. Νιωθω πως εγω κατι κανω λαθος,ριχνω συνεχεια το φταιξιμο πανω μου,οτι επειδη θελω τοσο πολυ να ειμαι σε μια σχεση εγω την ωθω στο να χαλασει.
    Και στην τελευταια περιπτωση ,που δεν τον ηθελα αλλα εδωσα την ευκαιρια γιατι μου τα εκανε ολα αυτα?χαθηκε εμφανιστηκε και ξανα μανα το ιδιο..

    Εν τελει εγραψα αρκετα ελπιζω να με συγχωρεσετε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    Δεν ξέρω για τις προηγούμενες σχέσεις σου πιστεύω όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση σε εκδικείται που σε πρώτη φάση τον απερριπτες.Οταν μετά πολλά τον απερριψες και εσύ σου έκανε ένα ωραιότατο χουβερινγκ και γύρισες αμέσωνα ς πήρε αυτό που ήθελε πιστεύω δεν τελειώσατε θα σε ξαναθυμηθεί σε χειραγωγεί πολυ εύκολα γιατί έχει καταλάβει τι σου λείπει από διάφορες συζητήσεις και πατάει τα κουμπιά σου.Αν του χεις πει ειδικά ότι και οι άλλες σου σχέσεις πήγαιναν κάπως έτσι και ότι αυτός είναι ο μόνος που νοιάστηκε για σένα τότε καηκες.Απομακρυνσου και βγάλε βρώμα ότι είσαι.με άλλον που δίνει τα πάντα έτσι για την αλητεία.Προκοπη δεν θα δεις με αυτόν.Επισης επειδή τον βλέπω πολύ άνετο παίζει να υπάρχουν και άλλα πρόσωπα

  3. #3
    Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,το δικό σου thread είχα διαβάσει και πήρα το θάρρος να γράψω κ εγω.
    Έπειτα , δεν μπορώ να διανοηθώ ότι ένας νέος ανθρωπος θα εκδικούνταν ..Αυτό δεν το είχα σκεφτεί..Ότι με χειραγωγεί έιναι το μόνο σίγουρο,αλλά πως να βρω την δύναμη όταν και αν με ξαναπάρει να μη το σηκώσω? ενώ μέσα μου θελω τοσο πολυ να το κανω?Όσο για το αν υπαρχουν αλλα προσωπα,γιατι δεν μενει με εκεινα και εμενα απλα να με αφησει να προχωρησω?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ωραία κολλητή έχεις, τι να σου πω! Της εξηγείς ότι δεν σου βγαίνει με κάποιον κι αυτή εκεί να επιμένει στα προξενιά λες και είμαστε στο 1960, κάπου έλεος δηλαδή! Στην προκειμένη περίπτωση είναι φανερό ότι δεν έχεις φάει κόλλημα με το άτομο αλλά με την ιδέα μιας σχέσης και με τις χειριστικότητές του. Μην ασχολείσαι και επικοινώνησε όσο μπορείς με άλλο κόσμο, όταν βρεθεί κάποιος να σου αρέσει πραγματικά αυτόν εδώ ούτε να τον χέσεις!
    Για τις προηγούμενες σχέσεις θες να εξηγήσεις λίγο; Ήταν άνθρωποι που σου αρέσαν από την αρχή κι εσένα ή όχι; Μήπως ήσουν δύσκολη να ανοιχτείς από την αρχή, κάναν αγώνα για αυτό και μετά μόλις τα καταφέρναν ξενερώναν; 'Η μήπως γινόσουν υπερβολικά needy από νωρίς και τρομάζαν; Εσύ που το αποδίδεις; Λες για αυτον τον τύπο τον τελευταίο ένας μήνας υπέροχος, οι άλλοι δύο μαρτύριο. Γιατί μαρτύριο και να σε επηρεάσει τόσο πολύ το θέμα που να πέσεις στα πατώματα; Για γνωριμία λίγων εβδομάδων που άρχισε ξενέρωτα και είπατε να το προσπαθήσετε να δείτε πως θα πάει; Δεν έπρεπε καν να το ξεκινήσεις με αυτό το σκεπτικό, είτε σου βγαίνει κάτι με κάποιον είτε δεν σου βγαίνει.Αλλά είπατε να δείτε πως θα πάει, ε και δεν πάει. Προς τι το τόσο δράμα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    οπως καταλαβαινεις κι εσυ, εφοσον το μοτιβο επαναλαμβανεται, κατι σου συμβαινει κι εσενα, ανεξαρτητα απο το τι κανει αυτος...
    ναι, μπορει και να την ειδε πηδηκουλας, επειδη τωρα τον θελεις κι εκδικειται..
    μπορει ομως και να αλλαξε η συμπεριφορα σου απο οταν αποφασισες οτι τον θελεις και να μην του αρεσε...
    μπορει δλδ, μολις ειδες οτι θελεις να δοκιμασετε, να εγινες υπερβολικα φορτικη η κατι τετοιο.

    κι αντε, ας πουμε οτι κατι απο ολα αυτα εγινε.
    αυτο που δεν εξηγειται ειναι η δικη σου απελπισια..
    αφου βρε παιδακι μου ουτε τον ερωτευτηκες, ουτε σου αρεσε. αλλα οταν κανατε αρκετη παρεα, ειδες οτι κατι μπορει να γινει.
    ΠΡΟΣ ΤΙ ΤΟΣΗ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ;; αυτο ειναι που δεν μου κολλαει και σου λεω οτι κατι τρεχει.
    οκ, εκανε πισω για όποιους λογους. ε, κανε πισω κι εσυ!!! μη μου πεις οτι τον ερωτευτηκες, επειδη ειπες να δωσεις μια ευκαιρια...
    γιατι πεφτεις στα πατωματα για ανδρα που δεν σου αρεσει καν;;
    καποιο θεμα εγκαταλειψης εχεις και δεν ξερω κι εγω τι αλλο.
    η γνωμη μου ειναι να κανεις δουλεια αυτογνωσιας και θεραπειας με εναν καλο ψυχοθεραπευτη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Κάποιοι άνθρωποι έχουν γραμμένη στο κούτελο την απελπισμένη ανάγκη για σχέση, συντροφικότητα, παρέα, σε σημείο που είναι εύκολα χειρίσιμοι από τους επιτήδειους. Πιστεύω οτι το παιχνίδι χάθηκε την πρώτη φορά που σου τηλεφώνησε (αφού είχε εξαφανιστεί με μπουρδοδικαιολογίες) κι εσύ έτρεξες κοντά του.

    Κάποιοι άνθρωποι μιλάνε ακατάπαυστα για τις ανάγκες τους που δεν ικανοποιούνται, για το τι τράβηξαν από το αντίθετο φύλο, για το πόσο απογοητευμένοι είναι κλπ, σα να προσκαλούν τους άλλους να τους χρησιμοποιήσουν: "ε, δε βαριέσαι, το περιμένει από μένα πως θα της φερθώ σκάρτα, τον εαυτό της θα κατηγορήσει, θα τη βγάλω καθαρή, γιατί να μην το κάνω;".

    Κάποιοι δεν βάζουν όρια, είναι ξέφραγο αμπέλι, στέλνοντας στους άλλους λάθος μηνύματα: "βουρ στον πατσά", "εδώ έχει τσάμπα φαϊ"

    Αν ανήκεις σε μια από τις παραπάνω κατηγορίες, μην απορείς για ότι σου συμβαίνει στις σχέσεις σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Κάποιοι άνθρωποι έχουν γραμμένη στο κούτελο την απελπισμένη ανάγκη για σχέση, συντροφικότητα, παρέα, σε σημείο που είναι εύκολα χειρίσιμοι από τους επιτήδειους. Πιστεύω οτι το παιχνίδι χάθηκε την πρώτη φορά που σου τηλεφώνησε (αφού είχε εξαφανιστεί με μπουρδοδικαιολογίες) κι εσύ έτρεξες κοντά του.

    Κάποιοι άνθρωποι μιλάνε ακατάπαυστα για τις ανάγκες τους που δεν ικανοποιούνται, για το τι τράβηξαν από το αντίθετο φύλο, για το πόσο απογοητευμένοι είναι κλπ, σα να προσκαλούν τους άλλους να τους χρησιμοποιήσουν: "ε, δε βαριέσαι, το περιμένει από μένα πως θα της φερθώ σκάρτα, τον εαυτό της θα κατηγορήσει, θα τη βγάλω καθαρή, γιατί να μην το κάνω;".

    Κάποιοι δεν βάζουν όρια, είναι ξέφραγο αμπέλι, στέλνοντας στους άλλους λάθος μηνύματα: "βουρ στον πατσά", "εδώ έχει τσάμπα φαϊ"

    Αν ανήκεις σε μια από τις παραπάνω κατηγορίες, μην απορείς για ότι σου συμβαίνει στις σχέσεις σου.
    δεν ειναι μονο ευκολα χειρισιμοι απο τους επιτηδειους, ειναι και απωθητικοι για τους μη επιτηδειους.
    lose- lose situation...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ειναι μονο ευκολα χειρισιμοι απο τους επιτηδειους, ειναι και απωθητικοι για τους μη επιτηδειους.
    lose- lose situation...
    Εφ' όσον μάλιστα, κατά δήλωσή της, είναι εμφανίσιμη, οι μή επιτήδειοι μπαίνουν στον πειρασμό να της φερθούν σαν επιτήδειοι πριν φύγουν...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    Πιστεύω ότι δεν έχεις κριτήρια μου φαίνεται περίεργο πως ένας άνθρωπος που στην αρχή δεν σου αρέσει καθόλου μετά γίνεται ο θεός σου;;Σχεσακιας είσαι και αυτη η απελπισία βγαίνει προς τα έξω. Αποτι κατάλαβα είχες πέσει στα πατώματα πριν δεις καλά καλά αν έχεις χημεία και σε άλλους τομείς κρεβάτι πχ αν κατάλαβα καλά είχατε μετά τον μήνα που δεν είχε δώσει σημεία ζωής.Παντως να ξέρεις θα ξανάρθει αν αυτό σε παρηγορεί στη περίπτωση σου είναι φως φανάρι

  10. #10
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ωραία κολλητή έχεις, τι να σου πω! Της εξηγείς ότι δεν σου βγαίνει με κάποιον κι αυτή εκεί να επιμένει στα προξενιά λες και είμαστε στο 1960, κάπου έλεος δηλαδή! Στην προκειμένη περίπτωση είναι φανερό ότι δεν έχεις φάει κόλλημα με το άτομο αλλά με την ιδέα μιας σχέσης και με τις χειριστικότητές του. Μην ασχολείσαι και επικοινώνησε όσο μπορείς με άλλο κόσμο, όταν βρεθεί κάποιος να σου αρέσει πραγματικά αυτόν εδώ ούτε να τον χέσεις!
    Για τις προηγούμενες σχέσεις θες να εξηγήσεις λίγο; Ήταν άνθρωποι που σου αρέσαν από την αρχή κι εσένα ή όχι; Μήπως ήσουν δύσκολη να ανοιχτείς από την αρχή, κάναν αγώνα για αυτό και μετά μόλις τα καταφέρναν ξενερώναν; 'Η μήπως γινόσουν υπερβολικά needy από νωρίς και τρομάζαν; Εσύ που το αποδίδεις; Λες για αυτον τον τύπο τον τελευταίο ένας μήνας υπέροχος, οι άλλοι δύο μαρτύριο. Γιατί μαρτύριο και να σε επηρεάσει τόσο πολύ το θέμα που να πέσεις στα πατώματα; Για γνωριμία λίγων εβδομάδων που άρχισε ξενέρωτα και είπατε να το προσπαθήσετε να δείτε πως θα πάει; Δεν έπρεπε καν να το ξεκινήσεις με αυτό το σκεπτικό, είτε σου βγαίνει κάτι με κάποιον είτε δεν σου βγαίνει.Αλλά είπατε να δείτε πως θα πάει, ε και δεν πάει. Προς τι το τόσο δράμα;
    Οι προηγούμενες σχέσεις όπως και αυτή , ξεκινούσε σαν μια όμορφη γνωριμία και μετά όσο περνούσε ο καιρός ξεκινούσαν τα παρατράγουδα. Έχω το γνωθι σ αυτόν ,ξέρω ότι δένομαι αρκετά από ένα σημείο και μετά αλλά όσο και ο άλλος μου δίνει το πάτημα να το κάνω. Όταν δέιχνω επομένως ενδιαφέρον και όντως πραγματικά νοιάζομαι και είμαι εκει και και και τρομάζουν, λες και θέλουν να μαι αδιάφορη.

    ". Γιατί μαρτύριο και να σε επηρεάσει τόσο πολύ το θέμα που να πέσεις στα πατώματα; Για γνωριμία λίγων εβδομάδων που άρχισε ξενέρωτα και είπατε να το προσπαθήσετε να δείτε πως θα πάει;

    Γιατί στη διάρκεια της "σχέσης" εγώ δέθηκα, όντως άρχισα να νιώθω για εκείνον πολλά, περνούσαμε όμορφα και όλα έδειχναν ότι προχωράει κάτι όμορφο. Είχε έναν πολύ όμορφο χαρακτήρα μεχρι που έκανε αυτή την απότομη στροφή και άλλαξε συμπεριφορά.

    Προς τι το τόσο δράμα;
    Γιατί μετά από καιρό νόμιζα πως αυτό θα κρατήσει ,και δεν δεχόμουν ότι ένας άνθρωπος που στην αρχή έκανε τόσα για μένα ξαφνικά άλλαξε

  11. #11
    Quote Originally Posted by Remedy;1139092
    [I
    κι αντε, ας πουμε οτι κατι απο ολα αυτα εγινε.
    αυτο που δεν εξηγειται ειναι η δικη σου απελπισια..
    αφου βρε παιδακι μου ουτε τον ερωτευτηκες, ουτε σου αρεσε. αλλα οταν κανατε αρκετη παρεα, ειδες οτι κατι μπορει να γινει.
    ΠΡΟΣ ΤΙ ΤΟΣΗ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ;; αυτο ειναι που δεν μου κολλαει και σου λεω οτι κατι τρεχει.
    οκ, εκανε πισω για όποιους λογους. ε, κανε πισω κι εσυ!!! μη μου πεις οτι τον ερωτευτηκες, επειδη ειπες να δωσεις μια ευκαιρια...
    γιατι πεφτεις στα πατωματα για ανδρα που δεν σου αρεσει καν;;
    καποιο θεμα εγκαταλειψης εχεις και δεν ξερω κι εγω τι αλλο.
    η γνωμη μου ειναι να κανεις δουλεια αυτογνωσιας και θεραπειας με εναν καλο ψυχοθεραπευτη.[/I]

    Σαφώς και ερωτεύτηκα ,δεν αντέδρασα έτσι στο τέλος επειδή μου κάπνισε. Εξωτερικά όντως δεν ήταν ο πιο γοητευτικός άντρας αλλά είχε πολλά ωραία στοιχεία που με εκαναν να δεθω.
    Όσο για το θέμα εγκατάλειψης εννοείται πως έχω,αφού κάθε φορά με αφήνουν παρόλο που φέρομαι με σεβασμό απέναντί τους

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Paka View Post
    Οι προηγούμενες σχέσεις όπως και αυτή , ξεκινούσε σαν μια όμορφη γνωριμία και μετά όσο περνούσε ο καιρός ξεκινούσαν τα παρατράγουδα. Έχω το γνωθι σ αυτόν ,ξέρω ότι δένομαι αρκετά από ένα σημείο και μετά αλλά όσο και ο άλλος μου δίνει το πάτημα να το κάνω. Όταν δέιχνω επομένως ενδιαφέρον και όντως πραγματικά νοιάζομαι και είμαι εκει και και και τρομάζουν, λες και θέλουν να μαι αδιάφορη.

    ". Γιατί μαρτύριο και να σε επηρεάσει τόσο πολύ το θέμα που να πέσεις στα πατώματα; Για γνωριμία λίγων εβδομάδων που άρχισε ξενέρωτα και είπατε να το προσπαθήσετε να δείτε πως θα πάει;

    Γιατί στη διάρκεια της "σχέσης" εγώ δέθηκα, όντως άρχισα να νιώθω για εκείνον πολλά, περνούσαμε όμορφα και όλα έδειχναν ότι προχωράει κάτι όμορφο. Είχε έναν πολύ όμορφο χαρακτήρα μεχρι που έκανε αυτή την απότομη στροφή και άλλαξε συμπεριφορά.

    Προς τι το τόσο δράμα;
    Γιατί μετά από καιρό νόμιζα πως αυτό θα κρατήσει ,και δεν δεχόμουν ότι ένας άνθρωπος που στην αρχή έκανε τόσα για μένα ξαφνικά άλλαξε
    Διακρίνω μία μεγάλη υπερβολή σε αυτά που λες. Δεν συνάδουν σε αυτά που περιγράφεις στο πρώτο σου μήνυμα. Δηλαδή πόσο σε φρόντησε και έκανε πράγματα για εσένα σε ένα μήνα; Τι ήταν αυτές οι τρομερές θυσίες που έκανε για εσένα σε λίγες βδομάδες μέσα; Πως από το να λες ότι δεν σου αρέσει ερωτικά ένας άνθρωπος και το παλεύεις επειδή επιμένει η φίλη σου ή ο ίδιος ξαφνικά έπεσες ξερή μόλις έπεσε ένα φιλί και σου έδειξε λίγη προσοχή; Κάτι μετράς λάθος στις καταστάσεις και στους ανθρώπους.

  13. #13
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Κάποιοι άνθρωποι έχουν γραμμένη στο κούτελο την απελπισμένη ανάγκη για σχέση, συντροφικότητα, παρέα, σε σημείο που είναι εύκολα χειρίσιμοι από τους επιτήδειους. Πιστεύω οτι το παιχνίδι χάθηκε την πρώτη φορά που σου τηλεφώνησε (αφού είχε εξαφανιστεί με μπουρδοδικαιολογίες) κι εσύ έτρεξες κοντά του.

    Κάποιοι άνθρωποι μιλάνε ακατάπαυστα για τις ανάγκες τους που δεν ικανοποιούνται, για το τι τράβηξαν από το αντίθετο φύλο, για το πόσο απογοητευμένοι είναι κλπ, σα να προσκαλούν τους άλλους να τους χρησιμοποιήσουν: "ε, δε βαριέσαι, το περιμένει από μένα πως θα της φερθώ σκάρτα, τον εαυτό της θα κατηγορήσει, θα τη βγάλω καθαρή, γιατί να μην το κάνω;".

    Κάποιοι δεν βάζουν όρια, είναι ξέφραγο αμπέλι, στέλνοντας στους άλλους λάθος μηνύματα: "βουρ στον πατσά", "εδώ έχει τσάμπα φαϊ"

    Αν ανήκεις σε μια από τις παραπάνω κατηγορίες, μην απορείς για ότι σου συμβαίνει στις σχέσεις σου.


    Μόνο αυτό δεν ήμουν όταν με γνώρισε..Ημουν τερμα αρνητική σε θέμα σχέσης και στήριζα την άποψη μου για μοναχικότητα
    Όταν γνωριστήκαμε στην βόλτα που πήγαμε οι δυο μας,ήταν εκείνος που μιλούσε για σχέσεις,ανάγκη για συντροφικότητα και όλα όσα είπες και εγω τον ακουγα

  14. #14
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Διακρίνω μία μεγάλη υπερβολή σε αυτά που λες. Δεν συνάδουν σε αυτά που περιγράφεις στο πρώτο σου μήνυμα. Δηλαδή πόσο σε φρόντησε και έκανε πράγματα για εσένα σε ένα μήνα; Τι ήταν αυτές οι τρομερές θυσίες που έκανε για εσένα σε λίγες βδομάδες μέσα; Πως από το να λες ότι δεν σου αρέσει ερωτικά ένας άνθρωπος και το παλεύεις επειδή επιμένει η φίλη σου ή ο ίδιος ξαφνικά έπεσες ξερή μόλις έπεσε ένα φιλί και σου έδειξε λίγη προσοχή; Κάτι μετράς λάθος στις καταστάσεις και στους ανθρώπους.
    Μπορεί να έχεις και δίκιο,εγώ τη δεδομένη στιγμή έτσι ένιωθα για τον άνθρωπο που κατέληξα να ειμαι καθε μερα μαζι του
    Δεν μιλησα για θυσιες,αλλα για πραξεις που εμενα με γοητευαν σαν ανθρωπο και ενιωθα την στοργη που δεν ειχα παρει εως τοτε απο καποιον αλλον

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Paka View Post
    Μόνο αυτό δεν ήμουν όταν με γνώρισε..Ημουν τερμα αρνητική σε θέμα σχέσης και στήριζα την άποψη μου για μοναχικότητα
    Όταν γνωριστήκαμε στην βόλτα που πήγαμε οι δυο μας,ήταν εκείνος που μιλούσε για σχέσεις,ανάγκη για συντροφικότητα και όλα όσα είπες και εγω τον ακουγα
    Έχεις σκεφτεί ότι ένας άνθρωπος μπορεί να σε γουστάρει να είσαι full αρνητική και να επιμένει περιμένοντας ότι θα αλλάξει η στάση σου με τον καιρό και σταδιακά κι όταν τελικά βλέπει αλλαγή από τη μία στιγμή στην άλλη να θεωρεί αυτή τη στάση αλλοπρόσαλλη και να τον ξενίζει; Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω.

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Το ίδιο μοτίβο παντού...
    By wanderer010 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 14-10-2019, 23:52
  2. ΚΑΚΟ ΜΟΤΙΒΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By jimmaster in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 21-05-2013, 01:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •