Ένα Επαναλαμβανόμενο Μοτίβο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 152
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Το πρόβλημα είσαι εσύ κάπως συμπεριφερεσαι κ μάλλον σε καταγράφουν όλοι στον εγκέφαλο τους ως γυναίκα για σεξ. Ίσως εσύ να εστιάζεται στο σεξ να μη δίνεις κάτι άλλο στην σχέση οπότε κι αυτοί να μην μπορούν να σε δουν διαφορετικα

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχεις σκεφτεί ότι ένας άνθρωπος μπορεί να σε γουστάρει να είσαι full αρνητική και να επιμένει περιμένοντας ότι θα αλλάξει η στάση σου με τον καιρό και σταδιακά κι όταν τελικά βλέπει αλλαγή από τη μία στιγμή στην άλλη να θεωρεί αυτή τη στάση αλλοπρόσαλλη και να τον ξενίζει; Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω.
    Συμφωνώ σ αυτό είναι σαν οι πράξεις της να μη συμβαδίζουν με τα λόγια της. Σαν να τα έλεγε έτσι για να τα πει η να το παίξει δυσκολη

  3. #33
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Το πρόβλημα είσαι εσύ κάπως συμπεριφερεσαι κ μάλλον σε καταγράφουν όλοι στον εγκέφαλο τους ως γυναίκα για σεξ. Ίσως εσύ να εστιάζεται στο σεξ να μη δίνεις κάτι άλλο στην σχέση οπότε κι αυτοί να μην μπορούν να σε δουν διαφορετικα
    Λίγο άκυρο να μιλάς για το σεξ . Εγω δεν αναφέρθηκα καθόλου ούτε ήταν αυτό που κυριαρχούσε στις σχέσεις.Μάλλον δεν διάβασες καλά το thread και σε τι στόχευε

  4. #34
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Συμφωνώ σ αυτό είναι σαν οι πράξεις της να μη συμβαδίζουν με τα λόγια της. Σαν να τα έλεγε έτσι για να τα πει η να το παίξει δυσκολη
    Ουτε δύσκολη το έπαιξα γιατί δεν αρνήθηκα κάτι στον άνθρωπο.Απλά δεν το συνέχιζα . Είσαι λίγο εκτός

  5. #35
    Meditation
    Guest
    Εγώ βλέπω δύο άτομα που φοβούνται τη δέσμευση. Από την ιστορία που μας είπες. Αρχικά εσένα δεν σου άρεσε,φαίνεται να ήσουν απόλυτη και να ήθελες να τον απορρίψεις πριν καν τον γνωρίσεις. Σε κατάφερε λίγο με το φιλι και τις εξόδους όμως επειδή δεν ήσουν έτοιμη για δέσμευση έλεγες από μέσα σου ότι "θα λήξει μωρέ ...τι να το κάνω"

    Λέγοντας αυτό νιώθεις καλύτερα γιατί νομίζεις ότι ελέγχεις τη κατάσταση. Το εύκολο είναι να είσαι φοβισμένος ψυχικά και να δειλιαζεις να επενδύσεις σε ένα άτομο. Το δυσκολο είναι να είσαι συναισθηματικά διαθέσιμος.. Μια από τα ίδια και αυτός.

    Ενώ στην αρχή θεωρητικά ήθελε να κάνει σχέση με μια κοπέλα, σε είδε, σε θεωρείσαι ελκυστική, του αρέσες.

    όσο ησουν απόμακρη, αυτός ερχόταν κοντά σου γιατί δεν του ήταν δύσκολο να έρθει κοντά σε ένα άτομο μη διαθέσιμο. Ως άτομο με φοβία δέσμευσης. Και ανέτοιμος να μπει σε σχέση.

    Μετά όμως όταν εσύ χαλάρωσες και ανοιχτηκες αυτός τρόμαξε γιατί φοβήθηκε ότι μπορεί η ιστορία σας να πάει σοβαρά πλέον. Εφόσον είστε και οι δύο συναισθηματικά διαθέσιμοι. Και έτσι κλείστηκε στο καβούκι του. Σε έγραφε.

    Όμως και εσύ επειδή έχεις την ίδια συμπεριφορά και στάση...κολλησες μαζί του όταν σε έφτυνε αυτός. Τώρα που εκείνος δεν σε θέλει, εσύ είσαι συναισθηματικα διαθέσιμη και δεν φοβάσαι να επενδύσεις εκεί.Όταν εκείνος ήταν κοντά σου,και συναισθηματικά διαθέσιμος.... σε πίεζε η κατάσταση, ξενερώνες, δεν ήθελες.


    Το ενδιαφέρον για αυτόν δεν είναι πράγματικο. Σε έφτυσε και ενδιαφέρθηκες.

    Είστε και οι δύο άτομα που ενώ θεωρητικά επιθυμούν τη δέσμευση, στη πράξη τη τρεμουν. Δεν είσαι συναισθηματικά διαθεσιμη και για αυτό μπλέκεις με ανθρώπους που έχουν τον ιδιο ψυχισμό.

    Βρες του βαθύτερους λόγους και τις φοβίες που κρύβονται πίσω από την απροθυμία σου να επενδύσεις σε ένα συναισθηματικά διαθέσιμο άτομο.
    Last edited by Meditation; 25-11-2020 at 18:42.

  6. #36
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Paka View Post
    Γιατι να τρομάζει ενας άνθρωπος σε μια "καλή" αλλαγή? Τόσο που τον ωθεί να έχει τάσεις φυγής?
    Έλα ντε... Μήπως και εσύ έτσι είσαι; Μήπως στην αρχή που στον έκαναν προξενιό τον θεωρήσες διαθέσιμο και δεδομένο και φοβόσουν ότι θα σου κατσικωθεί αλλα δεν ήθελες; Μήπως έφτιαξες στο μυαλό σου την εικόνα ένος ανθρώπου ....πιθανου νέου σου συντρόφου που θα σου προσφέρει τη προσοχή που θες; Και θα μπει σαν κάτι νέο στη ζωή σου;
    Και σε έπιαναν οι τάσεις φυγης για αυτό ήσουν αρνητική Και έλεγες από μέσα σου ότι θα το ληξεις;

    Εσύ γιατί να φοβάσαι τόσο πολύ κάτι νέο.;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Είσαι απογοητευμένη συμπεραίνω και πληγωμένη, επειδή πίστεψες πως ήρθε κάτι σωστό για σένα και εξιδανίκευσες στο πρόσωπό του όλες σου τις προσδοκίες επειδή απλά φερόταν ωραία αρχικά. Θεωρώ πως είναι αναποφάσιστος και δεν ξέρει τι του γίνεται. Φαίνονται οι ρόλοι σας αναστραμμένοι τελικά. Εσύ θέλεις σχέση ενώ στην αρχή δεν σου πολυάρεσε αυτός και αυτός από τα λόγια αγάπης μετά ξεφούσκωσε το ζυμάρι. Η ανάγκη και η επιθυμία σου για σχέση σε έριξε ψυχολογικά από τις πράξεις του. Συμπεραίνω πως είναι απλά επιπόλαιος και δεν αξίζει να ασχολείσαι. Εξάλλου δεν σου άρεσε καθόλου εμφανισιακά όπως αναφέρεις η ίδια. Πιστεύω πως μια γνωριμία κυλά αβίαστα, όμορφα εξαρχής και υπάρχει ειλικρίνεια και σταθερότητα στα θέλω. Δεν γίνονται ούτε με παιχνιδάκια, ούτε με παρακάλια αυτά τα θέματα.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Καλά τα διάβασα αυτός για να σε πάρει τηλ κ βρεθήκατε ερωτικά μια χαρά σε βλέπει για σεξ. Για σχέση δε σε βλέπει όπως κ σου το πε να μην βάλλεται ταμπέλα. Δε θέλει να δεσμευτεί μαζί σου. Λέει καλή κοπέλα αλλά δε μας βγήκε. Αυτό που πραγματικά ήθελε να πει είναι ότι είσαι καλή για κανένα σεξακι ποτέ ποτέ αλλά σχέση δε θέλει. Εσύ μίλησες για επαναλαμβανόμενη μοτίβα. Όταν συμβαίνει αυτό το λάθος το κάνει αυτός που βιώνει αυτά τα επαναλαμβανόμενη μοτίβα. Εσύ θα βρεις τι κάνεις λάθος. Ίσως μπλέκεις με άντρες που καταβαθος δε θες απλά παρασύρεσαι από την ανάγκη για σχέση. Αυτή η ανάγκη όμως είναι απωθητικό για όλους τους ανθρώπους. Άλλες φορές τρομακτική κ ύποπτη μια βιασύνη για δέσιμο που το αληθινό δέσιμο μεταξύ δύο ανθρώπων έρχεται μόνο του σιγά σιγά με τον χρονο

  9. #39
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Έλα ντε... Μήπως και εσύ έτσι είσαι; Μήπως στην αρχή που στον έκαναν προξενιό τον θεωρήσες διαθέσιμο και δεδομένο και φοβόσουν ότι θα σου κατσικωθεί αλλα δεν ήθελες; Μήπως έφτιαξες στο μυαλό σου την εικόνα ένος ανθρώπου ....πιθανου νέου σου συντρόφου που θα σου προσφέρει τη προσοχή που θες; Και θα μπει σαν κάτι νέο στη ζωή σου;
    Και σε έπιαναν οι τάσεις φυγης για αυτό ήσουν αρνητική Και έλεγες από μέσα σου ότι θα το ληξεις;

    Εσύ γιατί να φοβάσαι τόσο πολύ κάτι νέο.;

    Ενώ συμφωνώ με όσα λες και με το πιο πάνω μήνυμά σου.. Θεωρώ ότι δεν φοβάμαι,εφόσον το λέω ότι θέλω σχέση θέλω το κάτι σοβαρό στη ζωή μου θέλω την οικογένεια..Βέβαια ενώ το λέωέχω πιάσει τον εαυτό μου να έχει χαρακτηριστικά και σκέψεις σαν αυτά που έγραψες..
    Και εγώ το λέω, μάλλον είμαστε περισσότερο ίδιοι με εκεινον απ όσο είχαμε καταλάβει.. Όμως φοβήθηκε πολύ..Δεν υπήρχε λόγος όμως,γιατί εξελισσόταν όμορφα..

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Καλύτερα ξέχασε τα αυτα ας ξανά βγω να τον δω πάλι μήπως αλλάξω γνώμη...το κάνουμε πολλές γυναίκες δυστυχώς. Αλλά η αλήθεια είναι αν απ την αρχή δε σου βγει μετά αυτό που θα βγει θα ναι ψεύτικο, απλά θα χεις πείσει το εαυτό σου ότι είναι αληθινό αλλά δεν ειναι

  11. #41
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Είσαι απογοητευμένη συμπεραίνω και πληγωμένη, επειδή πίστεψες πως ήρθε κάτι σωστό για σένα και εξιδανίκευσες στο πρόσωπό του όλες σου τις προσδοκίες επειδή απλά φερόταν ωραία αρχικά. Θεωρώ πως είναι αναποφάσιστος και δεν ξέρει τι του γίνεται. Φαίνονται οι ρόλοι σας αναστραμμένοι τελικά. Εσύ θέλεις σχέση ενώ στην αρχή δεν σου πολυάρεσε αυτός και αυτός από τα λόγια αγάπης μετά ξεφούσκωσε το ζυμάρι. Η ανάγκη και η επιθυμία σου για σχέση σε έριξε ψυχολογικά από τις πράξεις του. Συμπεραίνω πως είναι απλά επιπόλαιος και δεν αξίζει να ασχολείσαι. Εξάλλου δεν σου άρεσε καθόλου εμφανισιακά όπως αναφέρεις η ίδια. Πιστεύω πως μια γνωριμία κυλά αβίαστα, όμορφα εξαρχής και υπάρχει ειλικρίνεια και σταθερότητα στα θέλω. Δεν γίνονται ούτε με παιχνιδάκια, ούτε με παρακάλια αυτά τα θέματα.

    Ακριβώς έτσι..ακριβώς όμως

  12. #42
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Καλύτερα ξέχασε τα αυτα ας ξανά βγω να τον δω πάλι μήπως αλλάξω γνώμη...το κάνουμε πολλές γυναίκες δυστυχώς. Αλλά η αλήθεια είναι αν απ την αρχή δε σου βγει μετά αυτό που θα βγει θα ναι ψεύτικο, απλά θα χεις πείσει το εαυτό σου ότι είναι αληθινό αλλά δεν ειναι
    Δεν ήταν να αλλάξω θέμα , είχα την ευκαιρία να τον δω και να του πω όσα δεν με άφηνε τόσο καιρό που με έδιωχνε. Το έκανα ηρέμησα και όλα καλα.Όμως μετά και από εκείνη την μέρα ,πάλι με έψαξε,όχι για να βρεθούμε αλλά για να δεί τι κάνω και αυτό πάλι δεν μπορώ να το ψυχολογίσω

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Paka View Post
    Καλησπέρα σε όλους (σε όποιον διαβάζει άν διαβάζει αυτό το thread) ..
    Είμαι νέα στο forum και βρίσκω άκρως ενδιαφέροντα τα όσα υπάρχουν μέσα σε αυτό. Θα ξεκινήσω σιγά σιγά και εγω την δική μου ιστορία.Βρήκα μια παρόμοια σε κάποιο άλλο thread αλλά θα ήθελα να μιλήσω για τη δική μου.
    Βρίσκομαι πλέον στην ηλικία των 30. Μια γυναίκα δραστήρια εργατική και όχι να μου λείπει κάτι εμφανισιακά. Από την ηλικία των 17 που ξεκίνησα να έχω σχέσεις(ερωτικές) έως τώρα μου συμβαίνουν τα ίδια και τα ίδια,ίδιες καταστάσεις ,ίδιες συμπεριφορές ,ίδιες απορρίψεις από διαφορετικούς όμως ανθρώπους.. Δεν θα μιλήσω για τις σχέσεις του παρελθόντος ,αλλά για την πιο πρόσφατη,καθώς είναι ίδια με όλες τις άλλες.
    Τον Ιούλιο λοιπόν που μας πέρασε, η κολλητή μου ήθελε να μου γνωρίσει τον κουμπάρο της. Αρνητική εγώ ,διότι δεν μου αρέσουν οι γνωριμίες τύπου συνοικεσίου λέω αρχικά όχι . Μου προτείνει μαζί με τον άντρα της να πάμε ενα Σ/Κ στη Θεσσαλονίκη,όπου θα ερχόταν και ο κουμπάρος μαζί .Είπα ναι ,όλα καλά πήγαμε περάσαμε όμορφα ( σαν φίλοι και τίποτα παραπάνω). Έλα που του κουμπάρου του άρεσα. Εμένα πάλι καθόλου ώστε να τον δώ ερωτικά αλλά πολύ ώστε να κάνουμε παρέα.
    Με τα λίγα με τα πολλά κανονίζουμε να πάμε μια βόλτα για περπάτημα. Έρχεται με παίρνει από το σπίτι πάμε παραλία με ένα παγωτό στο χέρι και καθόμαστε σε ένα πεζούλι. Μιλούσαμε επί ώρες,γελάσαμε και ήταν όλα όμορφα..Πέφτει το πρώτο φιλί. Έπιασα τον ευατό μου να μου αρέσει εκείνη η στιγμή.Με γυρνάει σπίτι όλα καλά . Την επόμενη μέρα αγχώνομαι γιατί δεν μου έβγαινε κάτι. Δεν ήθελα να προχωρήσω σε τίποτα παραπάνω.. Περνούν οι μέρες και επιλέγω να χαθώ,δεν ήθελα..Με αναζήτησε ,είπα χίλιες δυο δικαιολογίες μόνο και μόνο γιατί ήξερα πως αν ξεκινούσα κάτι θα το χαλούσα εφόσον δεν το ήθελα.
    Περνάει μια εβδομάδα,και με πείθει η κολλητή μου να δώσω μια ευκαιρία κι αν δω ότι δεν βγαίνει το σταματαω. Δίνω που λέτε την ευκαιρία και σε εκείνον αλλά και σε εμένα μήπως νιώσω αυτο το κάτι παραπάνω.
    Αποφασίζουμε να προσπαθήσουμε να είμαστε μαζι. Να μπούμε ο ένας στην καθημερινότητα του άλλου. Με πρόσεχε σαν τα μάτια τουμε φρόντισε με έκανε να νιώσω σαν βασίλισσα κυριολεκτικά..
    Όταν ξεκίνησα να δέιχνω λίγα συναισθήματα παραπάνω λίγο ενδιαφέρον παραπάνω από εκείνον ξαφνικά άλλαξε..
    Σταμάτησε να ενδιάφερεται,να επικοινωνεί και κάποιες φορές να χάνεται.
    Όσες φορές προσπάθησα να μάθω τον λόγο που το κάνει ,μου κλεινε το τηλ.Δεν ηθελε να βρεθούμε γενικά έγινε πολύ απότομος.
    Κάποια στιγμη μου λέει (όλα από το τήλ καθώς απέφευγε να με δει)ότι θέλει να μέινει λίγο μόνος ,θέλει λίγο χρόνο χώρο και ότι να το πάμε χαλαρα και προ πάντων να χαλαρώσω εγώ.. Ε λοιπόν όταν μου πε όοολα αυτά μου ήρθε φλας μπακ ,μια κοπιά με αυτά ακριβώς που μου λέγαν όλοι .ενας μηνας υπέροχος και οι υπολοιποι δυο μαρτύριο..
    Να παίρνω τηλ , να στέλνω μηνύματα τιποτα..
    Στην κολλητή μου είπε οτι ΚΑΛΗ Η ΚΟΠΕΛΑ , ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΕ Η ΦΑΣΗ.
    Εγώ αντέδρασα πολύ άσχημα,όπως και τόσες άλλες φορές μέσα σε αυτά τα χρόνια της ζωής μου. Κλάματα πολλά,όρεξη μηδέν για φαγητό.με έσωζε που πηγαινα στη δουλειά και έβγαινα από το σπίτι.Όποτε γυρνούσα όμως σπίτι ,παλι μέσα στην κατάθλιψη.
    Το παίρνω απόφαση ότι τέλος,σβήνω τηλ,face,τα πάντα μόνο και μόνο να μην μπαίνω εγώ στην διαδικασία να τον ψάχνω.Με σκότωνε να τον βλέπω .Χανεται .
    Μετά απο έναν μήνα δέχομαι κληση σα να μη τρεχει τιποτα,ότι θέλει να με δει. Απαντάω και εγώ θετικά,ήθελα πολύ και εγω να τον δω,αλλα ηξερα απο πριν την συνεχεια.Βρισκομαστε,βρισκ ομαστε και ερωτικα,και στο τελος ηθελα να μαθω αν θα ημασταν ξανα μαζι.Η απαντηση ηταν αρνητικη, οτι δεν θελει πιεσεις, "και γιατι να δωσουμε μια ταμπελα και γιατι να το πουμε σχεση".Δεν επεμεινα(οπως θα εκανα παντα) του ειπα οκ οπως θες και τελος η συζητηση.με γυρναει σπιτι με φιλαει λιγο πριν βγω απο το αμαξι και μου λεει : χαρηκα που σε ειδα,θα τα ξαναπουμε. (Αυτο και αν με σκοτωσε)
    Μετα απο καιρο δεν εκλαψα,αππδεχτηκα ο,τι εγινε.
    Ξαναχανεται.
    Μετα απο μια εβδομαδα ξαναπαιρνει τηλ ,αυτη τη φορα εν μεσω lockdown ,ηθελε απλα να δει πως ειμαι και τι κανω..Εμαθε τα νεα μου,εμαθα τα νεα του και τελος.

    Και ετσι ξαναχαθηκε..
    Εδω προς το παρον τελειωνει η ιστορια και σε ολα αυτα εχω να πω,πως καθε φορα που γνωριζω καποιον γινεται το ιδιο. Με κανει δηλαδη να νιωσω τελεια,μου φερεται σωστα και οποτε δειξω εγω κατι σα να τρομαζουν ολοι . Σα να τους απωθει το ενδιαφερον μου. Νιωθω πως εγω κατι κανω λαθος,ριχνω συνεχεια το φταιξιμο πανω μου,οτι επειδη θελω τοσο πολυ να ειμαι σε μια σχεση εγω την ωθω στο να χαλασει.
    Και στην τελευταια περιπτωση ,που δεν τον ηθελα αλλα εδωσα την ευκαιρια γιατι μου τα εκανε ολα αυτα?χαθηκε εμφανιστηκε και ξανα μανα το ιδιο..

    Εν τελει εγραψα αρκετα ελπιζω να με συγχωρεσετε.
    Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν τέτοιοι ηλίθιοι άντρες που φέρονται έτσι σε μια γυναίκα!

  14. #44
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Καλύτερα ξέχασε τα αυτα ας ξανά βγω να τον δω πάλι μήπως αλλάξω γνώμη...το κάνουμε πολλές γυναίκες δυστυχώς. Αλλά η αλήθεια είναι αν απ την αρχή δε σου βγει μετά αυτό που θα βγει θα ναι ψεύτικο, απλά θα χεις πείσει το εαυτό σου ότι είναι αληθινό αλλά δεν ειναι
    Δεν συμφωνώ πως δεν αλλάζουν τα συναισθήματα και τα αισθήματα για κάποιον μετά απο καιρό.. αλλά είναι στους ανθρώπους

  15. #45
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν τέτοιοι ηλίθιοι άντρες που φέρονται έτσι σε μια γυναίκα!
    Υπάρχουν και είναι και πολλοί. Δυστυχώς
    Αλλα αντίστοιχα και γυναίκες

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Το ίδιο μοτίβο παντού...
    By wanderer010 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 14-10-2019, 23:52
  2. ΚΑΚΟ ΜΟΤΙΒΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By jimmaster in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 21-05-2013, 01:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •