Ένα Επαναλαμβανόμενο Μοτίβο - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 11 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 152
  1. #76
    Οι άνθρωποι δεν είναι ρούχα για να τους δοκιμάζουμε και να λέμε ότι δε μας κάνουν από τη μια μέρα στην άλλη. Σαφώς και η θεματοθέτρια φέρει ευθύνες ειδικά στο ξεκίνημα της ιστορίας, καθώς πίεσε τον εαυτό της να ασχοληθεί. Αλλά το να πέφτει κανείς με τα μούτρα στην αρχή χωρίς να έχει συναισθήματα και μετά να αρχίζει τα πισωγυρίσματα επειδή δεν το αντέχει υποδηλώνει απουσία σεβασμού και οδηγεί σε συμπεριφορές που επιδρούν στον ψυχισμό του άλλου.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Πολύ σωστά. Ο καθένας έχει δικαίωμα να αλλάξει γνώμη σε οποιοδήποτε σημείο κι αν είναι η σχέση. Όμως, εδώ υπάρχει έλλειμμα επικοινωνίας. Και είναι και οι δύο υπεύθυνοι γι αυτό. Όποιος αλλάζει γνώμη το δηλώνει ευθαρσώς. Στην περίπτωση της νηματοθέτριας προσπαθούμε όλοι να βρούμε εξηγήσεις για τη συμπεριφορά του τύπου, ενώ θα ήταν πιό απλό να τον πάρει στο τηλέφωνο και να του πεί "τι θέλεις από μένα ρε φίλε επιτέλους"; Κι εκείνος να της απαντήσει "θέλω αυτό κι αυτό" ή "ξέρεις, δεν κολλάμε, αλλά για μιά ξεπέτα πού και πού καλή είσαι", ή ακόμα και "δεν ξέρω τι θέλω από σένα, θα το δω στην πορεία". Αντί γι αυτό εκείνη κάνει σενάρια επι σεναρίων και πέφτει στα πατώματα.

    Εμείς οι ίδιοι κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη με υποθέσεις, αμφιβολίες και στρατηγικές. Ακόμα και όταν αποφασίσουμε να μιλήσουμε, το κάνουμε βάσει σχεδίου. Πόσο πιό απλά θα ήταν τα πράγματα αν υπήρχε ειλικρινής επικοινωνία.

    Για να παραφράσω μια φράση του Χρόνη Μίσσιου: "Μίλα ρε, τι σου ζητάνε;"
    Νομίζω παρουσιαζεις κατι αλλο. Οι σχεσεις δεν ειναι εμπόριο. Δώσε 2 κιλα έρωτα να σου δωσω μισο κιλα οργασμό. Νομίζω αυτο λες ή εγω τον παρερμηνευω ετσι.

    Εγω αναφερω στο πιο απλό. Ξεκινας να γνωρίζεις εναν ανθρωπο. Τον γνωρίζω τι σημαίνει, ακουω τι λεει, ακουω ποιος είναι, ακουω πως βλεπει τα πραγματα, ας πουμε οτι καπως τα βρίσκουμε. Παμε στο επόμενο επίπεδο και σιγα σιγα βλεπεις τι σου βγαίνει μαζί του. Μπορει να σου βγει μια ωραια περιπετεια που λες οκ ως εδω παμε παρακατω. Η να πεις εδω είναι ωραία θα αραξω για λίγο εαν γουσταρει και ο αλλος.

    Όταν πας και λες, δεν ήθελα, δεν μου αρεσε, μετα μου αρεσε, μετα ειπες αυτος οχι, μετα είπα εγω ναι, μετα αυτος χανεται μετα ξαναπατωματα, εγω ηθελα. Γίνεται ενας ΠΑΝΙΚΟΣ. Σαν να κυνηγας χαρτοπετσετα σε παρκο με αερα.

    Προσωπικα δεν θα ήθελα μια σχεση, οποιαδήποτε είτε φιλικη είτε ερωτικη να ερθει να μου πει "τι θες απο μενα;" σιγα που θα ήξερα, ξερω οτι θελω να μαθω τι θελω απο σενα, μεχρι να το μαθω όμως θελω να το περασουμε αυτο μαζί. Εσυ θες; Εαν η απαντηση ειναι ναι σουπερ εαν η απαντηση ειναι όχι πας στον επόμενο.

    Η μεγαλυτερη καταστροφη συμβαίνει όταν καποιος λεει: Εγω θελω σχεση, εγω θελω ξεπετα. Δεν ξερεις τι θελεις από εναν ανθρωπο πριν τον γνωρίσεις. Δεν ειναι ολοι και για όλα. Δεν ειναι ολα για όλους.

    Ειναι ωραια η φραση που λες αλλα νομίζω δεν σημαινει το ίδιο για μενα "Μιλα ρε, τι σου ζητανε;" είναι όχι "Μιλα, πες μου τι θες", "Μιλα ρε, να μαθω ποιος είσαι".

    Κανω λαθος; Η μονη αποδεκτη απαντηση ειναι "οχι" :D

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Quote Originally Posted by Paka View Post
    Δεν περίμενα ,εννοειται με τις πρωτες αλλαγες προσπαθουσα να κατσουμε να συζητησουμε και δεν το δεχοταν και με καθε τροπο προσπαθουσε να αποφυγει καθε σοβαρη κουβεντα



    Η αληθεια ειναι πως καθε φορα που εβλεπα αλλαγη της αρχικης συμπεριφορας επρεπε να φευγω πρωτη ομως ενιωθα πως δεν ειχα τη δυναμη να το κανω και ελεγα στον εαυτο μου οτι ολα μπορουν να φτιαξουν..
    Αρα για να συνοψίσουμε, αυτος σου ελεγε ξεκαθαρα με τον τρόπο του.

    1. Απερριπτε τις κλήσεις σου.
    2. Αποφευγε καθε σοβαρη κουβεντα.
    3 Είχε συνεχως κατι αλλο να κανει και σε αγνοουσε.
    4. Γενικα σε είχε στο φτύσιμο.

    Και εσυ περιμενεις να βγει με πανο να σου πει " ΔΕΝ ΘΕΛΩ" για να το καταλαβεις;
    Για ποια δύναμη μιλας οτι χρειαζοσουν; Μιλαμε για μια επικοινωνία 4 μηνων, ας ειμαστε λίγο λογικοί. Δεν μιλαμε για τον ερωτα της ζωης σου, δεν μιλαμε οτι τον είδες και επεσες ξερη. Μιλαμε για μια κρυα και αγευστη γνωριμία. Μια φαση κανατε εναν ολοκληρο μηνα να τα πείτε.

    Εχεις κανει ενα ΜΕΓΑΛΟΟΟ σεναριο στο μυαλο σου, βασανίζεσαι χωρις να υπαρχει κατι ουσιαστικο.

    Είσαι μια γυναίκα δραστήρια, εργατική και όμορφη και κουρελιάζεις την ψυχίκή σου υγεία για κατι εξαιρετικααα ασήμαντο. Δεν ειναι αυτος ασημαντος για να μην παρεξηγηθω, μιλαω για την κατασταση.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,600
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Οι άνθρωποι δεν είναι ρούχα για να τους δοκιμάζουμε και να λέμε ότι δε μας κάνουν από τη μια μέρα στην άλλη. Σαφώς και η θεματοθέτρια φέρει ευθύνες ειδικά στο ξεκίνημα της ιστορίας, καθώς πίεσε τον εαυτό της να ασχοληθεί. Αλλά το να πέφτει κανείς με τα μούτρα στην αρχή χωρίς να έχει συναισθήματα και μετά να αρχίζει τα πισωγυρίσματα επειδή δεν το αντέχει υποδηλώνει απουσία σεβασμού και οδηγεί σε συμπεριφορές που επιδρούν στον ψυχισμό του άλλου.
    αλλα τι πρεπει να κανει βρε φιλη/φιλε, αφου ειδε οτι δεν τραβαει για παραπανω; να την παντρευτει;;;;
    στον ενα μηνα γνωριμιας που μας λεει εδω η κοπελα, ακομα τον γνωριζεις τον αλλον!
    αν τελικα διαπιστωσεις οτι δεν σου ταιριαζει για κατι περισσοτερο , τι πρεπει να κανεις;;;;

    αντικατεστησε το "δεν το αντεχει", με το "δεν το θελει" που ειναι η αληθεια στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων, και θα εισαι πιο κοντα στην αληθεια...

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,600
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Αρα για να συνοψίσουμε, αυτος σου ελεγε ξεκαθαρα με τον τρόπο του.

    1. Απερριπτε τις κλήσεις σου.
    2. Αποφευγε καθε σοβαρη κουβεντα.
    3 Είχε συνεχως κατι αλλο να κανει και σε αγνοουσε.
    4. Γενικα σε είχε στο φτύσιμο.

    Και εσυ περιμενεις να βγει με πανο να σου πει " ΔΕΝ ΘΕΛΩ" για να το καταλαβεις;
    Για ποια δύναμη μιλας οτι χρειαζοσουν; Μιλαμε για μια επικοινωνία 4 μηνων, ας ειμαστε λίγο λογικοί. Δεν μιλαμε για τον ερωτα της ζωης σου, δεν μιλαμε οτι τον είδες και επεσες ξερη. Μιλαμε για μια κρυα και αγευστη γνωριμία. Μια φαση κανατε εναν ολοκληρο μηνα να τα πείτε.

    Εχεις κανει ενα ΜΕΓΑΛΟΟΟ σεναριο στο μυαλο σου, βασανίζεσαι χωρις να υπαρχει κατι ουσιαστικο.

    Είσαι μια γυναίκα δραστήρια, εργατική και όμορφη και κουρελιάζεις την ψυχίκή σου υγεία για κατι εξαιρετικααα ασήμαντο. Δεν ειναι αυτος ασημαντος για να μην παρεξηγηθω, μιλαω για την κατασταση.
    ποιους 4 μηνες, λιλο;
    εναν μηνα ηταν μαζι. πιο πριν δεν τον ηθελε. τον δευτερο μηνα, αυτος ξενερωσε/απομακρυνθηκε.
    αν πεφτουμε στα πατωματα αντι να απομακρυνθουμε κι εμεις οταν μας διωχνουν για εναν μηνα γνωριμιας, κατι αλλο φταιει...

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Νομίζω παρουσιαζεις κατι αλλο. Οι σχεσεις δεν ειναι εμπόριο. Δώσε 2 κιλα έρωτα να σου δωσω μισο κιλα οργασμό. Νομίζω αυτο λες ή εγω τον παρερμηνευω ετσι.

    Εγω αναφερω στο πιο απλό. Ξεκινας να γνωρίζεις εναν ανθρωπο. Τον γνωρίζω τι σημαίνει, ακουω τι λεει, ακουω ποιος είναι, ακουω πως βλεπει τα πραγματα, ας πουμε οτι καπως τα βρίσκουμε. Παμε στο επόμενο επίπεδο και σιγα σιγα βλεπεις τι σου βγαίνει μαζί του. Μπορει να σου βγει μια ωραια περιπετεια που λες οκ ως εδω παμε παρακατω. Η να πεις εδω είναι ωραία θα αραξω για λίγο εαν γουσταρει και ο αλλος.

    Όταν πας και λες, δεν ήθελα, δεν μου αρεσε, μετα μου αρεσε, μετα ειπες αυτος οχι, μετα είπα εγω ναι, μετα αυτος χανεται μετα ξαναπατωματα, εγω ηθελα. Γίνεται ενας ΠΑΝΙΚΟΣ. Σαν να κυνηγας χαρτοπετσετα σε παρκο με αερα.

    Προσωπικα δεν θα ήθελα μια σχεση, οποιαδήποτε είτε φιλικη είτε ερωτικη να ερθει να μου πει "τι θες απο μενα;" σιγα που θα ήξερα, ξερω οτι θελω να μαθω τι θελω απο σενα, μεχρι να το μαθω όμως θελω να το περασουμε αυτο μαζί. Εσυ θες; Εαν η απαντηση ειναι ναι σουπερ εαν η απαντηση ειναι όχι πας στον επόμενο.

    Η μεγαλυτερη καταστροφη συμβαίνει όταν καποιος λεει: Εγω θελω σχεση, εγω θελω ξεπετα. Δεν ξερεις τι θελεις από εναν ανθρωπο πριν τον γνωρίσεις. Δεν ειναι ολοι και για όλα. Δεν ειναι ολα για όλους.

    Ειναι ωραια η φραση που λες αλλα νομίζω δεν σημαινει το ίδιο για μενα "Μιλα ρε, τι σου ζητανε;" είναι όχι "Μιλα, πες μου τι θες", "Μιλα ρε, να μαθω ποιος είσαι".

    Κανω λαθος; Η μονη αποδεκτη απαντηση ειναι "οχι" :D
    Παρερμηνεύεις. Οι καθαρές εξηγήσεις δεν είναι εμπόριο. Είναι απλά... καθαρές εξηγήσεις. Η φράση " Τι θές από μένα" από μόνη της δε λέει τίποτα. Την πρότεινα σαν κεντρικό νόημα μια κουβέντας που καλό θα ήταν να κάνει μαζί του (εφ' όσον αυτός την πήρε τηλέφωνο αφού εκείνη τον είχε ξεγράψει) αντί να κάθεται να αναρωτιέται τι συμβαίνει. Ή, ακόμα καλύτερα, να του πει αυτό που προτείνεις εσύ.

    Η φράση του Χρόνη Μίσσιου ήταν "χαμογέλα ρε, τι σου ζητάνε;". Είπα να την παραφράσω, οχι να της αλλάξω τα φώτα :)

  7. #82
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αλλα τι πρεπει να κανει βρε φιλη/φιλε, αφου ειδε οτι δεν τραβαει για παραπανω; να την παντρευτει;;;;
    στον ενα μηνα γνωριμιας που μας λεει εδω η κοπελα, ακομα τον γνωριζεις τον αλλον!
    αν τελικα διαπιστωσεις οτι δεν σου ταιριαζει για κατι περισσοτερο , τι πρεπει να κανεις;;;;

    αντικατεστησε το "δεν το αντεχει", με το "δεν το θελει" που ειναι η αληθεια στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων, και θα εισαι πιο κοντα στην αληθεια...
    Ακριβώς, στον ένα μήνα τον γνωρίζεις τον άλλον, δεν κάνεις σχέση για να σου φύγει το απωθημένο ή για επιβεβαίωση ή επειδή σου άρεσε εξωτερικά. Αν το κάνεις παρά ταύτα και ειδικά βλέποντας ότι έχει τσιμπηθεί ο άλλος μαζί σου, πας από μόνος/μόνη σου, ρίχνεις το εγώ σου, λες ένα "συγγνώμη δε μου βγαίνει, προχώρα παρακάτω, μην περιμένεις κάτι από μένα". Δεν αφήνεις μισάνοιχτες πόρτες γιατί αυτό δείχνει δύο πράγματα, πρώτον απουσία ενσυναίσθησης, δηλαδή αδιαφορία για την ψυχοσυναισθηματική κατάσταση του άλλου ατόμου και δεύτερον ότι υποσυνείδητα ή και συνειδητά θες να είναι ο άλλος μια διαθέσιμη επιλογή.
    Last edited by The sound of silence; 27-11-2020 at 11:57.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Ακριβώς, στον ένα μήνα τον γνωρίζεις τον άλλον, δεν κάνεις σχέση για να σου φύγει το απωθημένο ή για επιβεβαίωση ή επειδή σου άρεσε εξωτερικά. Αν το κάνεις παρά ταύτα και ειδικά βλέποντας ότι έχει τσιμπηθεί ο άλλος μαζί σου, πας από μόνος/μόνη σου, ρίχνεις το εγώ σου, λες ένα "συγγνώμη δε μου βγαίνει, προχώρα παρακάτω, μην περιμένεις κάτι από μένα". Δεν αφήνεις μισάνοιχτες πόρτες γιατί αυτό δείχνει δύο πράγματα, πρώτον απουσία ενσυναίσθησης, δηλαδή αδιαφορία για την ψυχοσυναισθηματική του άλλου ατόμου και δεύτερον ότι υποσυνείδητα ή και συνειδητά θες να είναι ο άλλος μια διαθέσιμη επιλογή.
    Ακόμα θυμάμαι αυτό που μου είχε πει ένας φίλος αρκετά χρόνια πριν: "Να χωρίζεις ήρεμα και να κρατάς φιλική επαφή με τις πρώην σου, για να έχεις καβάντζες για τις δύσκολες εποχές". Άκου νοοτροπία! χαχαχαχ

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,600
    Quote Originally Posted by The sound of silence View Post
    Ακριβώς, στον ένα μήνα τον γνωρίζεις τον άλλον, δεν κάνεις σχέση για να σου φύγει το απωθημένο ή για επιβεβαίωση ή επειδή σου άρεσε εξωτερικά. Αν το κάνεις παρά ταύτα και ειδικά βλέποντας ότι έχει τσιμπηθεί ο άλλος μαζί σου, πας από μόνος/μόνη σου, ρίχνεις το εγώ σου, λες ένα "συγγνώμη δε μου βγαίνει, προχώρα παρακάτω, μην περιμένεις κάτι από μένα". Δεν αφήνεις μισάνοιχτες πόρτες γιατί αυτό δείχνει δύο πράγματα, πρώτον απουσία ενσυναίσθησης, δηλαδή αδιαφορία για την ψυχοσυναισθηματική του άλλου ατόμου και δεύτερον ότι υποσυνείδητα ή και συνειδητά θες να είναι ο άλλος μια διαθέσιμη επιλογή.
    1. χαιρομαι που συμφωνουμε τουλαχιστον οτι στον ενα μηνα δεν μιλαμε για "σχεση", αλλα για μια περιοδο γνωριμιας.
    συμφωνω μαζι σου ΚΑΙ στο οτι το καλον και σωστον ειναι να πεις στον αλλον οσο πιο ευγενικα γινεται, οτι δεν βλεπεις να τραβαει.
    μην μου μιλας ομως για ειλικρινεια.
    γιατι η ειλικρινεια μπορει να ειναι οτι ξενερωσες. οτι γνωριζοντας τον καλυτερα, δεν σου αρεσει για να ειστε μαζι, οτι τον βαριεσαι και χιλια δυο αλλα πολυ στεναχωρα.
    ε, αυτα, ΔΕΝ τα λες, για να εισαι ειλικρινης..

    παρ ολα αυτα, αν καποιος δεν επιλεξει τον πιο σωστο δρομο που ειναι το ξεκαθαρισμα, και το δειξει με την σταση του, οφειλουμε να ερμηνευουμε και την σταση του, να μην κανουμε σαν να μην τρεχει τιποτε...

    κι αντε σου λεω εγω, γινεται στραβα το πραγμα, δηλαδη ο αλλος απομακρυνεται χωρις να ξεκαθαρισει.
    απο που προκυπτει οτι ειναι οκ να πεφτεις στα πατωματα και να τρελενεσαι ενω δεν εχεις σχεση, για ενα διαστημα γνωριμιας ενος μηνα;

    2. μα ΣΑΦΩΣ και ο τροπος του ηταν για να αφησει την πορτα ανοιχτη, συνειδητα κατα την γνωμη μου, γι αυτο που ηδη ειπε ξεκαθαρα (κατα την γνωμη μου, επισης), δλδ για να το πανε χαλαρα, χωρις δεσμευσεις. χαΛΛαρα, οπως θεσσαΛονικη.
    οταν μιλησαν, αυτο το ειπε ξεκαθαρα.
    επομενως, αυτος φεροταν συμφωνα με αυτο που ηθελε. να μην χαθουν, αλλα να ειναι χαλαρα μεταξυ τους , οχι σε σχεση.
    εαν η κοπελα ηθελε ή σχεση ή τιποτε, επρεπε κι εκείνη να κάνει αυτο που υπαγορευει η επιθυμια της. δλδ, ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ.
    οταν ο αλλος ειναι εκει μονο για χαΛΛαρα, εγω φευγω, αν θελω σχεση. δεν οφειλει να μου κανει τον μπαμπακα και να μου πει "βρε κοπελα μου, εγω σου λεω οτι σχεση δεν θελω. εσυ, θελεις ομως. τι θες μαζι μου; αντε, στο καλο"...

    και δεν το λεω τυχαια οτι καποιοι και καποιες ψαχνουν για μπαμπακες και μαμακες. οταν περιεγραφε την γνωριμια τους μας ελεγε οτι την προσεχε, την φροντιζε, την εκανε να αισθανεται βασιλισσα.
    μια ταση δλδ να ψαχνει καποιον να την υιοθετησει και οχι μια ισοτιμη σχεση.
    αν δεν εχεις εσυ τον εαυτο σου βασιλισσα, κανεις δεν προκειται να σε κανει.
    ο καθενας τον εαυτο του εξυπηρετει στα θελω του, οσον αφορα τα ερωτικα..
    Last edited by Remedy; 27-11-2020 at 15:02.

  10. #85
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Κοίταξε αυτη είναι μια συμπεριφορά που την εχω κάνει πολλες φορές, η συμπεριφορά του φίλου σου-αλλα να σε ρωτήσω κατι αλλο, στα σόσιαλ ειστε φίλοι? Και μένετε κοντά ή σε μακρυνές πόλεις?

    Όχι δεν είμαστε φίλοι πλέον πουθενά, στην ίδια πόλη είμαστε αλλά σε διαφορετικές περιοχές

  11. #86
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Αρα για να συνοψίσουμε, αυτος σου ελεγε ξεκαθαρα με τον τρόπο του.

    1. Απερριπτε τις κλήσεις σου.
    2. Αποφευγε καθε σοβαρη κουβεντα.
    3 Είχε συνεχως κατι αλλο να κανει και σε αγνοουσε.
    4. Γενικα σε είχε στο φτύσιμο.

    Και εσυ περιμενεις να βγει με πανο να σου πει " ΔΕΝ ΘΕΛΩ" για να το καταλαβεις;
    Για ποια δύναμη μιλας οτι χρειαζοσουν; Μιλαμε για μια επικοινωνία 4 μηνων, ας ειμαστε λίγο λογικοί. Δεν μιλαμε για τον ερωτα της ζωης σου, δεν μιλαμε οτι τον είδες και επεσες ξερη. Μιλαμε για μια κρυα και αγευστη γνωριμία. Μια φαση κανατε εναν ολοκληρο μηνα να τα πείτε.


    Εχεις κανει ενα ΜΕΓΑΛΟΟΟ σεναριο στο μυαλο σου, βασανίζεσαι χωρις να υπαρχει κατι ουσιαστικο.

    Είσαι μια γυναίκα δραστήρια, εργατική και όμορφη και κουρελιάζεις την ψυχίκή σου υγεία για κατι εξαιρετικααα ασήμαντο. Δεν ειναι αυτος ασημαντος για να μην παρεξηγηθω, μιλαω για την κατασταση.

    Όταν του έλεγα ότι οκ δεν θές άρα γεια σου,μου έλεγε : " Εντάξει δεν τα εννοώ και όλα ,μη χαθείς, του τύπου μου έλεγε ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΥΝΗΓΑΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΩ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ"

  12. #87
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Ακόμα θυμάμαι αυτό που μου είχε πει ένας φίλος αρκετά χρόνια πριν: "Να χωρίζεις ήρεμα και να κρατάς φιλική επαφή με τις πρώην σου, για να έχεις καβάντζες για τις δύσκολες εποχές". Άκου νοοτροπία! χαχαχαχ

    Γνώρισέ μου τον φίλο να του πω δυο λογάκια :P

  13. #88
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    1. χαιρομαι που συμφωνουμε τουλαχιστον οτι στον ενα μηνα δεν μιλαμε για "σχεση", αλλα για μια περιοδο γνωριμιας.
    συμφωνω μαζι σου ΚΑΙ στο οτι το καλον και σωστον ειναι να πεις στον αλλον οσο πιο ευγενικα γινεται, οτι δεν βλεπεις να τραβει.
    μην μου μιλας ομως για ειλικρινεια.
    γιατι η ειλικρινεια μπορει να ειναι οτι ξενερσες. οτι γνωριζοντας τον καλυτερα, δεν σου αρεσει για να ειστε μαζι, οτι τον βαριεσαι και χιλια δυο αλλα πολυ στεναχωρα.
    ε, ατα, ΔΕΝ τα λες, για να εισαι ειλικρινης..

    παρ ολα αυτα, αν καποιος δεν πειλεξει τον πιο σωστο δρομο που ειναι το ξεκαθαρισμα, και το δειξει με την σταση του, οφειλουμε να ερμηνευουμε και την σταση του, να μην κανουμε σαν να μην τρεχει τιποτε...

    κι αντε σου λεω εγω, γινεται στραβα το πραγμα, δηλαδη ο αλλος απομακρυνεται χωρις να ξεκαθαρισει.
    απο που προκυπτει οτι ειναι οκα να επφτεις στα πατωματα και να τρελενεσαι ενω δεν εχεις σχεση, για ενα διαστημα γνωριμιας ενος μηνα;

    2. μα ΣΑΦΩΣ και ο τροπος του ηταν για να αφησει την πορτα ανοιχτη, συνειδητα κατα την γνωμη μου, γι αυτο που ηδη ειπε ξκεκαθαρα (κατα την γνωμη μου, επισης), δλδ για να το πανε χαλαρα, χωρις δεσμευσεις. χαΛΛαρα, οπως θεσσαΛονικη.
    οταν μιλησαν, αυτο το ειπε ξεκαθαρα.
    επομενως, αυτος φεροταν συμφωνα με αυτο που ηθελε. να μην χαθουν, αλλα να ειναι χαλαρα μεταξυ τους , οχι σε σχεση.
    εαν η κοπελα ηθελε ή σχεση ή τιποτε, επρεπε κι εκείνη να κάνει αυτο που υπαγορευει η επιθυμια της. δλδ, ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ.
    οταν ο αλλος ειναι εκει μονο για χαΛΛαρα, εγω φευγω, αν θελω σχεση. δεν οφειλει να μου κανει τον μπαμπακα και να μου πει "βρε κοπελα μου, εγω σου λεω οτι σχεση δεν θελω. εσυ, θελεις ομως. τι θες μαζι μου; αντε, στο καλο"...

    και δεν το ελω τυχαια οτι καποιοι και καποιες ψαχνουν για μπαμπακες και μαμακες. οταν επριεγραφε την γνωριμια τους μας ελεγε οτι την προσεχε, την φροντιζε, την εκανε να αισθανεται βασιλισσα.
    μια ταση δλδ να ψαχνει καποιον να την υιοθετησει και οχι μια ισοτιμη σχεση.
    αν δεν εχεις εσυ τον εαυτο σου βασιλισσα, κανεις δεν προκειται να σε κανει.
    ο καθενας τον εαυτο του εξυπηρετει, στα θελω του, οσον αφορα τα ερωτικα..


    Ήθελα να τονίσω το ενδιαφέρον που έδειχνε ,όχι ότι με ντάντευε, δεν έχω τέτοια ανάγκη.
    Απλά και εμένα μου έβγαζε ένα άτομο που χρήζει στοργής και προσοχής και μου το έβγαλε στη συνέχεια.

    Με γνώρισε σε όλον του τον περίγυρο, στα γενέθλια του που έιχε σαν καλεσμένους τους κουμπάρους,εναν φίλο και τον πατέρα του με κάλεσε κ εμένα και καθόταν και με γνώριζε στον πατέρα του ρε παιδιά. Για ποια χαλαρά πράγματα μιλάμε? :P

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Paka View Post
    Ήθελα να τονίσω το ενδιαφέρον που έδειχνε ,όχι ότι με ντάντευε, δεν έχω τέτοια ανάγκη.
    Απλά και εμένα μου έβγαζε ένα άτομο που χρήζει στοργής και προσοχής και μου το έβγαλε στη συνέχεια.

    Με γνώρισε σε όλον του τον περίγυρο, στα γενέθλια του που έιχε σαν καλεσμένους τους κουμπάρους,εναν φίλο και τον πατέρα του με κάλεσε κ εμένα και καθόταν και με γνώριζε στον πατέρα του ρε παιδιά. Για ποια χαλαρά πράγματα μιλάμε? :P
    Μπορεί να σε περιέφερε σαν τρόπαιο στους φίλους, ακόμα και στους συγγενείς. Το έχω δει και αυτό να συμβαίνει: "κοιτάξτε τι κοπελάρα συνοδεύω", ή "άλλη μία στη συλλογή μου. Πατέρα, καμάρωσε το γιό σου!"

  15. #90
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    1. χαιρομαι που συμφωνουμε τουλαχιστον οτι στον ενα μηνα δεν μιλαμε για "σχεση", αλλα για μια περιοδο γνωριμιας.
    συμφωνω μαζι σου ΚΑΙ στο οτι το καλον και σωστον ειναι να πεις στον αλλον οσο πιο ευγενικα γινεται, οτι δεν βλεπεις να τραβει.
    μην μου μιλας ομως για ειλικρινεια.
    γιατι η ειλικρινεια μπορει να ειναι οτι ξενερσες. οτι γνωριζοντας τον καλυτερα, δεν σου αρεσει για να ειστε μαζι, οτι τον βαριεσαι και χιλια δυο αλλα πολυ στεναχωρα.
    ε, ατα, ΔΕΝ τα λες, για να εισαι ειλικρινης..

    παρ ολα αυτα, αν καποιος δεν πειλεξει τον πιο σωστο δρομο που ειναι το ξεκαθαρισμα, και το δειξει με την σταση του, οφειλουμε να ερμηνευουμε και την σταση του, να μην κανουμε σαν να μην τρεχει τιποτε...

    κι αντε σου λεω εγω, γινεται στραβα το πραγμα, δηλαδη ο αλλος απομακρυνεται χωρις να ξεκαθαρισει.
    απο που προκυπτει οτι ειναι οκα να επφτεις στα πατωματα και να τρελενεσαι ενω δεν εχεις σχεση, για ενα διαστημα γνωριμιας ενος μηνα;

    2. μα ΣΑΦΩΣ και ο τροπος του ηταν για να αφησει την πορτα ανοιχτη, συνειδητα κατα την γνωμη μου, γι αυτο που ηδη ειπε ξκεκαθαρα (κατα την γνωμη μου, επισης), δλδ για να το πανε χαλαρα, χωρις δεσμευσεις. χαΛΛαρα, οπως θεσσαΛονικη.
    οταν μιλησαν, αυτο το ειπε ξεκαθαρα.
    επομενως, αυτος φεροταν συμφωνα με αυτο που ηθελε. να μην χαθουν, αλλα να ειναι χαλαρα μεταξυ τους , οχι σε σχεση.
    εαν η κοπελα ηθελε ή σχεση ή τιποτε, επρεπε κι εκείνη να κάνει αυτο που υπαγορευει η επιθυμια της. δλδ, ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ.
    οταν ο αλλος ειναι εκει μονο για χαΛΛαρα, εγω φευγω, αν θελω σχεση. δεν οφειλει να μου κανει τον μπαμπακα και να μου πει "βρε κοπελα μου, εγω σου λεω οτι σχεση δεν θελω. εσυ, θελεις ομως. τι θες μαζι μου; αντε, στο καλο"...

    και δεν το ελω τυχαια οτι καποιοι και καποιες ψαχνουν για μπαμπακες και μαμακες. οταν επριεγραφε την γνωριμια τους μας ελεγε οτι την προσεχε, την φροντιζε, την εκανε να αισθανεται βασιλισσα.
    μια ταση δλδ να ψαχνει καποιον να την υιοθετησει και οχι μια ισοτιμη σχεση.
    αν δεν εχεις εσυ τον εαυτο σου βασιλισσα, κανεις δεν προκειται να σε κανει.
    ο καθενας τον εαυτο του εξυπηρετει, στα θελω του, οσον αφορα τα ερωτικα..
    Γενικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι σε μια διαπροσωπική σχέση , δεν είμαστε μόνο εμείς και οι επιθυμίες μας. Φυσικά και πρέπει να αντιλαμβανόμαστε κάποια σημάδια. Αλλά αν τρέχουμε με 1000 από κει που ήμασταν σταματημένοι, δε βοηθάμε ούτε τον εαυτό μας ούτε τον άλλο. Αυτό είναι λάθος και της κοπέλας βέβαια που παρασύρθηκε και εν τέλει την πάτησε ενώ αρχικά ήταν αδιάφορη. Από κει και πέρα ο άλλος οφείλει να σεβαστεί το γεγονός ότι εκείνη ξεκάθαρα δεν είναι του "χαλαρού".

Page 6 of 11 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. Το ίδιο μοτίβο παντού...
    By wanderer010 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 14-10-2019, 22:52
  2. ΚΑΚΟ ΜΟΤΙΒΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By jimmaster in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 21-05-2013, 00:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •