Ένα Επαναλαμβανόμενο Μοτίβο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 152
  1. #16
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    Πιστεύω ότι δεν έχεις κριτήρια μου φαίνεται περίεργο πως ένας άνθρωπος που στην αρχή δεν σου αρέσει καθόλου μετά γίνεται ο θεός σου;;Σχεσακιας είσαι και αυτη η απελπισία βγαίνει προς τα έξω. Αποτι κατάλαβα είχες πέσει στα πατώματα πριν δεις καλά καλά αν έχεις χημεία και σε άλλους τομείς κρεβάτι πχ αν κατάλαβα καλά είχατε μετά τον μήνα που δεν είχε δώσει σημεία ζωής.Παντως να ξέρεις θα ξανάρθει αν αυτό σε παρηγορεί στη περίπτωση σου είναι φως φανάρι
    Ειχαμε χημεια στους τομεις που προαναφερεις υπερβολικη, δεν υπερεβαλα τοσο πολυ ωστε να πω οτι ηταν ο Θεος μου αλλα ηταν ενας ανθρωπος που εμενα με εκανε να νιωθω ομορφα,γιατι πρεπει να ειναι κατακριτεα τα "υπερβολικα" μου συναισθηματα? Και επισης δεν ειναι θεμα παρηγοριας για το αν θα γυρισει, δεν κυνηγαω αυτο. Προσπαθω να μη το σκεφτομαι πλεον γιατι οντως εχω αφησει το παρελθον να μεινει εκει που ειναι. Απλα το ανεφερα σαν γεγονος γιατι μου εχει μεινει η πικρια οτι μου συμβαινει το ιδιο μοτιβο με διαφορετικους ανθρωπους και προσπαθω να βρω το προβλημα σε εκεινους η σε εμενα η και στις δυο πλευρες!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Paka View Post
    Καλησπέρα σε όλους (σε όποιον διαβάζει άν διαβάζει αυτό το thread) ..
    Είμαι νέα στο forum και βρίσκω άκρως ενδιαφέροντα τα όσα υπάρχουν μέσα σε αυτό. Θα ξεκινήσω σιγά σιγά και εγω την δική μου ιστορία.Βρήκα μια παρόμοια σε κάποιο άλλο thread αλλά θα ήθελα να μιλήσω για τη δική μου.
    Βρίσκομαι πλέον στην ηλικία των 30. Μια γυναίκα δραστήρια εργατική και όχι να μου λείπει κάτι εμφανισιακά. Από την ηλικία των 17 που ξεκίνησα να έχω σχέσεις(ερωτικές) έως τώρα μου συμβαίνουν τα ίδια και τα ίδια,ίδιες καταστάσεις ,ίδιες συμπεριφορές ,ίδιες απορρίψεις από διαφορετικούς όμως ανθρώπους.. Δεν θα μιλήσω για τις σχέσεις του παρελθόντος ,αλλά για την πιο πρόσφατη,καθώς είναι ίδια με όλες τις άλλες.
    Τον Ιούλιο λοιπόν που μας πέρασε, η κολλητή μου ήθελε να μου γνωρίσει τον κουμπάρο της. Αρνητική εγώ ,διότι δεν μου αρέσουν οι γνωριμίες τύπου συνοικεσίου λέω αρχικά όχι . Μου προτείνει μαζί με τον άντρα της να πάμε ενα Σ/Κ στη Θεσσαλονίκη,όπου θα ερχόταν και ο κουμπάρος μαζί .Είπα ναι ,όλα καλά πήγαμε περάσαμε όμορφα ( σαν φίλοι και τίποτα παραπάνω). Έλα που του κουμπάρου του άρεσα. Εμένα πάλι καθόλου ώστε να τον δώ ερωτικά αλλά πολύ ώστε να κάνουμε παρέα.
    Με τα λίγα με τα πολλά κανονίζουμε να πάμε μια βόλτα για περπάτημα. Έρχεται με παίρνει από το σπίτι πάμε παραλία με ένα παγωτό στο χέρι και καθόμαστε σε ένα πεζούλι. Μιλούσαμε επί ώρες,γελάσαμε και ήταν όλα όμορφα..Πέφτει το πρώτο φιλί. Έπιασα τον ευατό μου να μου αρέσει εκείνη η στιγμή.Με γυρνάει σπίτι όλα καλά . Την επόμενη μέρα αγχώνομαι γιατί δεν μου έβγαινε κάτι. Δεν ήθελα να προχωρήσω σε τίποτα παραπάνω.. Περνούν οι μέρες και επιλέγω να χαθώ,δεν ήθελα..Με αναζήτησε ,είπα χίλιες δυο δικαιολογίες μόνο και μόνο γιατί ήξερα πως αν ξεκινούσα κάτι θα το χαλούσα εφόσον δεν το ήθελα.
    Περνάει μια εβδομάδα,και με πείθει η κολλητή μου να δώσω μια ευκαιρία κι αν δω ότι δεν βγαίνει το σταματαω. Δίνω που λέτε την ευκαιρία και σε εκείνον αλλά και σε εμένα μήπως νιώσω αυτο το κάτι παραπάνω.
    Αποφασίζουμε να προσπαθήσουμε να είμαστε μαζι. Να μπούμε ο ένας στην καθημερινότητα του άλλου. Με πρόσεχε σαν τα μάτια τουμε φρόντισε με έκανε να νιώσω σαν βασίλισσα κυριολεκτικά..
    Όταν ξεκίνησα να δέιχνω λίγα συναισθήματα παραπάνω λίγο ενδιαφέρον παραπάνω από εκείνον ξαφνικά άλλαξε..
    Σταμάτησε να ενδιάφερεται,να επικοινωνεί και κάποιες φορές να χάνεται.
    Όσες φορές προσπάθησα να μάθω τον λόγο που το κάνει ,μου κλεινε το τηλ.Δεν ηθελε να βρεθούμε γενικά έγινε πολύ απότομος.
    Κάποια στιγμη μου λέει (όλα από το τήλ καθώς απέφευγε να με δει)ότι θέλει να μέινει λίγο μόνος ,θέλει λίγο χρόνο χώρο και ότι να το πάμε χαλαρα και προ πάντων να χαλαρώσω εγώ.. Ε λοιπόν όταν μου πε όοολα αυτά μου ήρθε φλας μπακ ,μια κοπιά με αυτά ακριβώς που μου λέγαν όλοι .ενας μηνας υπέροχος και οι υπολοιποι δυο μαρτύριο..
    Να παίρνω τηλ , να στέλνω μηνύματα τιποτα..
    Στην κολλητή μου είπε οτι ΚΑΛΗ Η ΚΟΠΕΛΑ , ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΕ Η ΦΑΣΗ.
    Εγώ αντέδρασα πολύ άσχημα,όπως και τόσες άλλες φορές μέσα σε αυτά τα χρόνια της ζωής μου. Κλάματα πολλά,όρεξη μηδέν για φαγητό.με έσωζε που πηγαινα στη δουλειά και έβγαινα από το σπίτι.Όποτε γυρνούσα όμως σπίτι ,παλι μέσα στην κατάθλιψη.
    Το παίρνω απόφαση ότι τέλος,σβήνω τηλ,face,τα πάντα μόνο και μόνο να μην μπαίνω εγώ στην διαδικασία να τον ψάχνω.Με σκότωνε να τον βλέπω .Χανεται .
    Μετά απο έναν μήνα δέχομαι κληση σα να μη τρεχει τιποτα,ότι θέλει να με δει. Απαντάω και εγώ θετικά,ήθελα πολύ και εγω να τον δω,αλλα ηξερα απο πριν την συνεχεια.Βρισκομαστε,βρισκ ομαστε και ερωτικα,και στο τελος ηθελα να μαθω αν θα ημασταν ξανα μαζι.Η απαντηση ηταν αρνητικη, οτι δεν θελει πιεσεις, "και γιατι να δωσουμε μια ταμπελα και γιατι να το πουμε σχεση".Δεν επεμεινα(οπως θα εκανα παντα) του ειπα οκ οπως θες και τελος η συζητηση.με γυρναει σπιτι με φιλαει λιγο πριν βγω απο το αμαξι και μου λεει : χαρηκα που σε ειδα,θα τα ξαναπουμε. (Αυτο και αν με σκοτωσε)
    Μετα απο καιρο δεν εκλαψα,αππδεχτηκα ο,τι εγινε.
    Ξαναχανεται.
    Μετα απο μια εβδομαδα ξαναπαιρνει τηλ ,αυτη τη φορα εν μεσω lockdown ,ηθελε απλα να δει πως ειμαι και τι κανω..Εμαθε τα νεα μου,εμαθα τα νεα του και τελος.

    Και ετσι ξαναχαθηκε..
    Εδω προς το παρον τελειωνει η ιστορια και σε ολα αυτα εχω να πω,πως καθε φορα που γνωριζω καποιον γινεται το ιδιο. Με κανει δηλαδη να νιωσω τελεια,μου φερεται σωστα και οποτε δειξω εγω κατι σα να τρομαζουν ολοι . Σα να τους απωθει το ενδιαφερον μου. Νιωθω πως εγω κατι κανω λαθος,ριχνω συνεχεια το φταιξιμο πανω μου,οτι επειδη θελω τοσο πολυ να ειμαι σε μια σχεση εγω την ωθω στο να χαλασει.
    Και στην τελευταια περιπτωση ,που δεν τον ηθελα αλλα εδωσα την ευκαιρια γιατι μου τα εκανε ολα αυτα?χαθηκε εμφανιστηκε και ξανα μανα το ιδιο..

    Εν τελει εγραψα αρκετα ελπιζω να με συγχωρεσετε.
    Καλημερα!

    Ενω στην αρχή βλεπεις οτι δεν θα βγει κάπου ολο αυτό ,παρ ολο αυτα δινεις αλλη μια ευκαιρια μήπως συμβεί το αντίθετο ..
    Το αποτελεσμα ?Να εισαι εσυ αυτη την στιγμη στα πατώματα για μια σχεση που απο την αρχη ξεκίνησε οχι και με τοσο ενθουσιασμό απο εσενα ...Μου κανει εντύπωση πως μια γυναικα στην ηλικια σου με τοσες ερωτικές εμπειριες,πως εχεις αφήσει τον ευατο της να παρασυρθεί ετσι και να δεθεί σε ενα τοσο λίγο χρονικο διάστημα με εναν αντρα ..
    Κανονικά η ολη σου εμπειρια θα επρεπε να σε κανει περισσότερο επιφυλακτική στο να ξεκινήσεις να αισθάνεσαι και να δίνεις πραγματα σε εναν άντρα ..

    Στην προκειμενη περίπτωση δεν φταιει ουτε η φίλη σου αλλα ουτε και εκείνος ...Η φιλη σου θέλησε να κανει ενα ¨προξενιό¨αλλά το πως θα το διαχειριστεις και αν θα το συνεχίσεις ειναι καθαρα δικό σου θεμα .Το εκανε σε μια γυναικα που υποτιθετε ξερει να αναγνωριζει ανθρωπους και καταστάσεις ...Άνετα μπορουσες να της πεις οτι δεν σου κολλάει και τελος ...χατίρια δεν κανουμε σε κανεναν σε τετοια θεματα ..
    Ειδικα σε αυτη την περίπτωση εφόσον μπορούσες να αντλήσεις πληροφορίες απο την φιλη σου, για την ζωή του και γενικά πως κινείται πανω κατω με τις προσωπικες του σχεσης ...

    Τωρα ο τυπος όντως μπορει να σε ειδε και να ηθελε να προχωρήσετε γι αυτο και επέμενε ...στην πορεια ομως αν του έβγαλες καποια στοιχεία που δεν του άρεσαν επραξε οπως ηθελε εκείνος ...δεν πιέστηκε σε τιποτα ..
    Ήθελε ,δοκίμασε ,δεν του άρεσε τέλος ...ουτε δέθηκε μαζι σου συναισθηματικα τοσο νωρις και για εμενα δεν ειναι καθολου χειριστικός ...
    Δεν σε πίεζε με τον τρόπο του ...Αυτος πρότεινε και εσυ ακολουθούσες ,αν απο την αρχη του ξεκαθάριζες οτι εγω ελεύθερη σχέση δεν θέλω, δεν νομιζω να έμπαινε καν στην διαδικασία να σε έχει ετσι ...
    Μην τον βλέπεις ετσι θέλοντας να δικαιολογησεις την δίκη σου αδυναμία ...γιατι δικη σου είναι να μην μπορεις να πεις οχι και να βαλεις οριο ...

    Κακως δεν του ξεκαθάρισες εστω και την τελευταια φορα πως εγω θελω σχέση ,κανονική ,οτιδήποτε αλλο δεν με ενδιαφερει και προτιμω να το κοψουμε τελειως για να μπορεις και εσυ με την σειρα σου να διαχειριστής ολο αυτο.
    Αν εσυ αφήνεις υπονοούμενα οτι ανα πάσα ώρα και στιγμή εισαι διαθέσιμη και πας τρέχοντας κοντα του ,ποιος φταίει ?Οχι παντως αυτός ,αυτός σου δείχνει οτι αυτο που θελει απο εσενα το παίρνει ...
    Εσυ όμως ?Θες κατι παραπάνω το οποίο δεν το εχεις ,άρα γιατί δεν το κόβεις μαχαίρι...

    Αφου πλεον λες οτι ολο αυτο επαναλαμβανεται δες τι κανεις εσυ πλεον και οχι οι αλλοι...μηπως αθελα σου γινεσαι περισσοτερο δοτικη και πιεστικη ?
    Πολλοι ειδικα στην αρχη της σχεσης σου τρομαζουν με ολο αυτο και προτιμουν να αποχωρίσουν...

    Παρε αποστασεις και δωσε χρονο στο ευατο σου να δεις τι γίνεται πραγματικα με εσένα ...αν δεν καταλάβεις εσυ η ιδια γιατί συμβαίνει αυτο μην περιμένεις απο τον καθένα να σου πει το οτιδήποτε ..
    Ο καθενας στην ζωη σου θα έρχεται, θα παιρνει αυτο που θέλει γιατι εσυ το επιτρέπεις .
    Βαλε όριο και στα συναισθηματια σου και στις πράξεις σου .Όρια με τα οποία θα εισαι εσυ καλα και οχι οι αλλοι. Μην πιεζεις ποτέ τον ευατο σου για κανεναν και τιποτε οτι και να σου λένε ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχεις σκεφτεί ότι ένας άνθρωπος μπορεί να σε γουστάρει να είσαι full αρνητική και να επιμένει περιμένοντας ότι θα αλλάξει η στάση σου με τον καιρό και σταδιακά κι όταν τελικά βλέπει αλλαγή από τη μία στιγμή στην άλλη να θεωρεί αυτή τη στάση αλλοπρόσαλλη και να τον ξενίζει; Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω.
    Μπορεί ,και εγώ το έχω σκεφτεί ,αλλα τι να κάνω να το παίζω αρνητική ενώ μετά δεν είμαι.. Δεν γίνεται δουλίτσα ετσι

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Paka View Post
    Μπορεί ,και εγώ το έχω σκεφτεί ,αλλα τι να κάνω να το παίζω αρνητική ενώ μετά δεν είμαι.. Δεν γίνεται δουλίτσα ετσι
    Ο άλλος όμως, αν υποθέσουμε πως εξ αρχής γουστάρει πολύ και θα ήθελε να οδηγήσει η όλη φάση σε σχέση, μάλλον ψυχανεμίζεται ότι η όλη αλλαγή δεν οφείλεται στο ότι σε κέρδισε σαν άνθρωπο, αλλά στο ότι προβάλεις σε αυτόν θέματα δικά σου, π.χ. την ανάγκη για σχέση ή για στοργή. Ο άλλος θέλει να νοιώθει ότι γουστάρεις αυτόν συγκεκριμένα κι όχι τον οποιονδήποτε στη θέση του που φέρεται καλά. Αν συμβαίνει αυτό, λογικό είναι να φεύγει.

  5. #20
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Ενω στην αρχή βλεπεις οτι δεν θα βγει κάπου ολο αυτό ,παρ ολο αυτα δινεις αλλη μια ευκαιρια μήπως συμβεί το αντίθετο ..
    Το αποτελεσμα ?Να εισαι εσυ αυτη την στιγμη στα πατώματα για μια σχεση που απο την αρχη ξεκίνησε οχι και με τοσο ενθουσιασμό απο εσενα ...Μου κανει εντύπωση πως μια γυναικα στην ηλικια σου με τοσες ερωτικές εμπειριες,πως εχεις αφήσει τον ευατο της να παρασυρθεί ετσι και να δεθεί σε ενα τοσο λίγο χρονικο διάστημα με εναν αντρα ..
    Κανονικά η ολη σου εμπειρια θα επρεπε να σε κανει περισσότερο επιφυλακτική στο να ξεκινήσεις να αισθάνεσαι και να δίνεις πραγματα σε εναν άντρα ..

    Στην προκειμενη περίπτωση δεν φταιει ουτε η φίλη σου αλλα ουτε και εκείνος ...Η φιλη σου θέλησε να κανει ενα ¨προξενιό¨αλλά το πως θα το διαχειριστεις και αν θα το συνεχίσεις ειναι καθαρα δικό σου θεμα .Το εκανε σε μια γυναικα που υποτιθετε ξερει να αναγνωριζει ανθρωπους και καταστάσεις ...Άνετα μπορουσες να της πεις οτι δεν σου κολλάει και τελος ...χατίρια δεν κανουμε σε κανεναν σε τετοια θεματα ..
    Ειδικα σε αυτη την περίπτωση εφόσον μπορούσες να αντλήσεις πληροφορίες απο την φιλη σου, για την ζωή του και γενικά πως κινείται πανω κατω με τις προσωπικες του σχεσης ...

    Τωρα ο τυπος όντως μπορει να σε ειδε και να ηθελε να προχωρήσετε γι αυτο και επέμενε ...στην πορεια ομως αν του έβγαλες καποια στοιχεία που δεν του άρεσαν επραξε οπως ηθελε εκείνος ...δεν πιέστηκε σε τιποτα ..
    Ήθελε ,δοκίμασε ,δεν του άρεσε τέλος ...ουτε δέθηκε μαζι σου συναισθηματικα τοσο νωρις και για εμενα δεν ειναι καθολου χειριστικός ...
    Δεν σε πίεζε με τον τρόπο του ...Αυτος πρότεινε και εσυ ακολουθούσες ,αν απο την αρχη του ξεκαθάριζες οτι εγω ελεύθερη σχέση δεν θέλω, δεν νομιζω να έμπαινε καν στην διαδικασία να σε έχει ετσι ...
    Μην τον βλέπεις ετσι θέλοντας να δικαιολογησεις την δίκη σου αδυναμία ...γιατι δικη σου είναι να μην μπορεις να πεις οχι και να βαλεις οριο ...

    Κακως δεν του ξεκαθάρισες εστω και την τελευταια φορα πως εγω θελω σχέση ,κανονική ,οτιδήποτε αλλο δεν με ενδιαφερει και προτιμω να το κοψουμε τελειως για να μπορεις και εσυ με την σειρα σου να διαχειριστής ολο αυτο.
    Αν εσυ αφήνεις υπονοούμενα οτι ανα πάσα ώρα και στιγμή εισαι διαθέσιμη και πας τρέχοντας κοντα του ,ποιος φταίει ?Οχι παντως αυτός ,αυτός σου δείχνει οτι αυτο που θελει απο εσενα το παίρνει ...
    Εσυ όμως ?Θες κατι παραπάνω το οποίο δεν το εχεις ,άρα γιατί δεν το κόβεις μαχαίρι...

    Αφου πλεον λες οτι ολο αυτο επαναλαμβανεται δες τι κανεις εσυ πλεον και οχι οι αλλοι...μηπως αθελα σου γινεσαι περισσοτερο δοτικη και πιεστικη ?
    Πολλοι ειδικα στην αρχη της σχεσης σου τρομαζουν με ολο αυτο και προτιμουν να αποχωρίσουν...

    Παρε αποστασεις και δωσε χρονο στο ευατο σου να δεις τι γίνεται πραγματικα με εσένα ...αν δεν καταλάβεις εσυ η ιδια γιατί συμβαίνει αυτο μην περιμένεις απο τον καθένα να σου πει το οτιδήποτε ..
    Ο καθενας στην ζωη σου θα έρχεται, θα παιρνει αυτο που θέλει γιατι εσυ το επιτρέπεις .
    Βαλε όριο και στα συναισθηματια σου και στις πράξεις σου .Όρια με τα οποία θα εισαι εσυ καλα και οχι οι αλλοι. Μην πιεζεις ποτέ τον ευατο σου για κανεναν και τιποτε οτι και να σου λένε ..
    Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για το μήνυμα σου...!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Paka View Post
    Μόνο αυτό δεν ήμουν όταν με γνώρισε..Ημουν τερμα αρνητική σε θέμα σχέσης και στήριζα την άποψη μου για μοναχικότητα
    Όταν γνωριστήκαμε στην βόλτα που πήγαμε οι δυο μας,ήταν εκείνος που μιλούσε για σχέσεις,ανάγκη για συντροφικότητα και όλα όσα είπες και εγω τον ακουγα
    Όταν σε γνώρισε, ναι. Γρήγορα όμως άλλαξες στάση. Ίσως πολύ γρήγορα...

  7. #22
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ο άλλος όμως, αν υποθέσουμε πως εξ αρχής γουστάρει πολύ και θα ήθελε να οδηγήσει η όλη φάση σε σχέση, μάλλον ψυχανεμίζεται ότι η όλη αλλαγή δεν οφείλεται στο ότι σε κέρδισε σαν άνθρωπο, αλλά στο ότι προβάλεις σε αυτόν θέματα δικά σου, π.χ. την ανάγκη για σχέση ή για στοργή. Ο άλλος θέλει να νοιώθει ότι γουστάρεις αυτόν συγκεκριμένα κι όχι τον οποιονδήποτε στη θέση του που φέρεται καλά. Αν συμβαίνει αυτό, λογικό είναι να φεύγει.
    Μιλώντας για τον συγκεκριμένο άνθρωπο όμως, έδειχνε τις φοβίες του κάποιες στιγμές. Χωρίς να υπάρχει λόγος έλεγε ότι μεγάλωσε μόνος,πάντα ήταν μόνος ότι δεν θελει πιεσεις δεν αυτο δεν εκεινο,χωρις να εχω κανει κατι εγω .
    Εμενα μου αφησε στο τελος ,την εντυπωση ενος ανθρωπου που φοβαται τις δεσμευσεις ,την αγαπη των αλλων και οταν δει καποιον να του δινει λιγη προσοχη περισσοτερη φευγει

  8. #23
    Γιατι να τρομάζει ενας άνθρωπος σε μια "καλή" αλλαγή? Τόσο που τον ωθεί να έχει τάσεις φυγής?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πιθανόν λοιπόν ο καθένας άλλα να έλεγε στην αρχή και τελικά άλλα να εννοούσε. Στα λόγια ο καθένας λέει ότι θέλει, εσύ ότι δεν είσαι σε φάση για δεσμεύσεις, αυτός ότι θέλει σχέση. Στην πράξη πολύ σύντομα φάνηκε ότι το εντελώς αντίθετο από αυτά που λέγατε αισθάνεστε και κάνετε. Είναι μία γνωριμία που δεν πήγε καλά και τίποτα παραπάνω. Μην της δίνεις περισσότερη αξία από ότι έχει. Δώσε στα πράγματα τη σωστή τους διάσταση.

  10. #25
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πιθανόν λοιπόν ο καθένας άλλα να έλεγε στην αρχή και τελικά άλλα να εννοούσε. Στα λόγια ο καθένας λέει ότι θέλει, εσύ ότι δεν είσαι σε φάση για δεσμεύσεις, αυτός ότι θέλει σχέση. Στην πράξη πολύ σύντομα φάνηκε ότι το εντελώς αντίθετο από αυτά που λέγατε αισθάνεστε και κάνετε. Είναι μία γνωριμία που δεν πήγε καλά και τίποτα παραπάνω. Μην της δίνεις περισσότερη αξία από ότι έχει. Δώσε στα πράγματα τη σωστή τους διάσταση.
    Σ ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Γενικά, δε βοηθάει τόσο πολύ να μιλάς για "επαναλαμβανόμενο μοτίβο", να τσουβαλιάζεις δηλαδή όλες σου τις γνωριμίες κάτω από έναν χαρακτηρισμό. Κάθε σχέση είναι διαφορετική και έτσι πρέπει να την αντιμετωπίζεις. Μπορεί να υπάρχουν κοινά χαρακτηριστικά στον τρόπο που φέρεσαι και να μη μπορείς να τα εντοπίσεις σε πρώτη ανάγνωση. Χρειάζεται προσεκτική ανάλυση κατά περίπτωση, κάτι που δεν γίνεται σε ένα φόρουμ. Άποψή μου είναι να μιλήσεις με έναν ειδικό, που θα διαθέσει γνώσεις και χρόνο για να δείτε την κατάσταση μαζί, με την προσοχή που χρειάζεται.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Paka View Post
    Σ ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα..
    Παρακαλώ. Εγώ σαν γενικότερη συμβουλή θα έλεγα σε μία απλή γνωριμία να ακολουθείς το αρχικό σου ένστικτο και αισθήματα. Αν δεν υπάρχει έλξη και χημεία από την αρχή, σπάνια να δουλέψει κάτι στη συνέχεια και να είναι αυθεντικό. Επίσης σημαντικό, να προσπαθείς να βγαίνεις έξω από όλο αυτό και να βλέπεις με τη λογική και στην πράξη τι γίνεται, αν συμφωνούν λόγια και έργα. Και όταν υπάρχει έλξη, να δίνεις χρόνο σε μία γνωριμία να εξελιχθεί. Αυτό.

    Αν σε απασχολεί πολύ αυτό το θέμα και δεν βγάζεις άκρη, ο proteus έχει δίκιο, ένας ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει.

  13. #28
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Γενικά, δε βοηθάει τόσο πολύ να μιλάς για "επαναλαμβανόμενο μοτίβο", να τσουβαλιάζεις δηλαδή όλες σου τις γνωριμίες κάτω από έναν χαρακτηρισμό. Κάθε σχέση είναι διαφορετική και έτσι πρέπει να την αντιμετωπίζεις. Μπορεί να υπάρχουν κοινά χαρακτηριστικά στον τρόπο που φέρεσαι και να μη μπορείς να τα εντοπίσεις σε πρώτη ανάγνωση. Χρειάζεται προσεκτική ανάλυση κατά περίπτωση, κάτι που δεν γίνεται σε ένα φόρουμ. Άποψή μου είναι να μιλήσεις με έναν ειδικό, που θα διαθέσει γνώσεις και χρόνο για να δείτε την κατάσταση μαζί, με την προσοχή που χρειάζεται.
    Θα συμφωνήσω σε όσα λες και σε ευχαριστώ και εσένα με την σειρά μου για τα μηνύματα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    Είσαι πολύ δεδομένη.Πραγματικα είχε εξαφανιστεί ένα μήνα σου ζητάει να συναντηθείτε και λες ναι έτσι απλά;Χωρίς να ζητήσεις εξηγήσεις χωρίς να ανεβάσεις καν τους τονους.Εχει μυριστει την ανασφάλεια σου και έτσι θα το πάει.Αν του χεις μιλήσει και για προηγουμενες αποτυχημένες σχέσεις γνωρίζει πλέον καλά πως να σε χειριζεται.Επίσης θα πω και το άλλο πρόσεχε τον ένας άνθρωπος που εμφανίζεται από το πουθενά χωρίς εξηγήσεις έχει απίστευτο θρασος και σίγουρα αδιαφορεί για τα συναισθήματα σου απλά θέλει να περνάτε καλά Και από τη στιγμη που συμβαίνει αυτό σίγουρα δεν είσαι η μία γιαυτον.Δωστου τα παπούτσια στο χέρι σε περίπτωση επαναπροσέγγισης μην πω μην το σηκώσεις καν το τηλ

  15. #30
    Quote Originally Posted by ironman View Post
    Είσαι πολύ δεδομένη.Πραγματικα είχε εξαφανιστεί ένα μήνα σου ζητάει να συναντηθείτε και λες ναι έτσι απλά;Χωρίς να ζητήσεις εξηγήσεις χωρίς να ανεβάσεις καν τους τονους.Εχει μυριστει την ανασφάλεια σου και έτσι θα το πάει.Αν του χεις μιλήσει και για προηγουμενες αποτυχημένες σχέσεις γνωρίζει πλέον καλά πως να σε χειριζεται.Επίσης θα πω και το άλλο πρόσεχε τον ένας άνθρωπος που εμφανίζεται από το πουθενά χωρίς εξηγήσεις έχει απίστευτο θρασος και σίγουρα αδιαφορεί για τα συναισθήματα σου απλά θέλει να περνάτε καλά Και από τη στιγμη που συμβαίνει αυτό σίγουρα δεν είσαι η μία γιαυτον.Δωστου τα παπούτσια στο χέρι σε περίπτωση επαναπροσέγγισης μην πω μην το σηκώσεις καν το τηλ

    Εννοείται πως ζήτησα εξηγήσεις , δεν αφήνω τίποτα να πέσει κάτω. Όχι δεν έχω μιλήσει για καμία μου σχέση, το έγραψα και πιο πάνω κάθε άλλο αυτός μιλούσε για εκείνον .
    Ότι με θεώρησε δεδομένη σίγουρα ήταν δικό μου λάθος από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν θα ξαναεπικοινωνήσει αλλά σίγουρα και εγώ δεν έχω πλέον ούτε τη διάθεση ούτε χρόνο να χάσω για ένα παιχνίδι. Γιατί μάλλον έτσι το βλέπει.

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Το ίδιο μοτίβο παντού...
    By wanderer010 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 14-10-2019, 23:52
  2. ΚΑΚΟ ΜΟΤΙΒΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By jimmaster in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 21-05-2013, 01:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •