Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 66 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 16 to 30 of 976
  1. #16
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Μετά από αυτό που περνάω με τον πατέρα μου, πέρα από ότι εύχομαι να γυρίσει σπίτι σώος, εύχομαι να μην ταλαιπωρείται κανένας άνθρωπος και η ζωή όλων να είναι ωραία. Οι άνθρωποι πρέπει να είμαστε ενωμένοι. Μια πνοή η ζωή. Τόσο απλό το να δίνει ο καθένας μια χείρα βοηθείας εκεί που χρειάζεται. Δεν μπορούμε να βοηθήσουμε όλο τον κόσμο αλλά αν κάνει ο καθένας ότι μπορεί στο άμεσο περιβάλλον του λίγο λίγο θα φτιάξει η κατάσταση. Μην αδιαφορείτε για τον πόνο του δίπλα σας γιατί το κακό μπορεί να χτυπήσει και την δική σας πόρτα.
    δυστυχως σε εναν κοσμο που κοιταει ο καθενας την παρτυ του δεν γινετε δουλεια ετσι... πρεπει να ειμαστε ενωμενοι αλλα οταν ολοι κοιτανε το προσωπικο οφελος τι γινετε? αυτη ειναι η κατασταση δυστυχως.... ευχομαι να αλλαξει......

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βέβαια είναι βασικό να είσαι ανοιχτός και σε βοήθεια όσο γίνεται, είτε πρακτική, είτε οικονομική, είτε ψυχολογική , είτε οτιδήποτε.
    Κάποιες φορές διώχνουμε κι εμείς από κοντά μας ανθρώπους που προσπαθούν να μας προσεγγίσουν κι έχουν τη διάθεση να μας βοηθήσουν, μην το ξεχνάμε κι αυτό.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μου δίνουν δύναμη σε αυτή τη δυσκολία.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    tzinani, hlias 1988 θα προστεθω σαν τρίτος στην παρέα όσο αφορά το θέμα δουλειά, πλήρεις αδράνεια και αδιαφορία, έχω κάνει 5 δουλειές μερικής απασχόλησης μέσω σχολών και σεμιναρίων, μέσα στις 5 η 4 ήταν κακή εμπειρία για εμένα ώστε
    ακόμα και στην λέξη δουλειά να με πιάνει άγχος, φόβος, ταχυκαρδία! Από την άλλη έχω τα ψυχολογικά μου και θέλω να ξαπλώνω συνέχεια, από μικρός φοβόμουν τον κόσμο τα παιδιά που με πείραζαν, το κόσμο στο εργασιακό περιβάλλον που δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω και βέβαια όπως ήταν φυσικό είχαν την απαίτηση από εμένα να κάνω το σωστά την δουλειά μου αλλά το εγώ δεν μπορούσα, άγχος πολύ. Δεν έχω όρεξη ούτε να δραστηριοποιηθω να κάνω απλά πράγματα, μόνος μου χωρίς πίεση, όπως τζοκιν παράδειγμα, και εμένα hlia μου έχει πει η ψυχολόγος ότι δεν είμαι τεμπέλης, αλλά εγώ νιώθω, πιστεύω ότι είμαι. Μου είπε ότι ζω στο φόβο!!

  5. #20
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    tzinani, hlias 1988 θα προστεθω σαν τρίτος στην παρέα όσο αφορά το θέμα δουλειά, πλήρεις αδράνεια και αδιαφορία, έχω κάνει 5 δουλειές μερικής απασχόλησης μέσω σχολών και σεμιναρίων, μέσα στις 5 η 4 ήταν κακή εμπειρία για εμένα ώστε
    ακόμα και στην λέξη δουλειά να με πιάνει άγχος, φόβος, ταχυκαρδία! Από την άλλη έχω τα ψυχολογικά μου και θέλω να ξαπλώνω συνέχεια, από μικρός φοβόμουν τον κόσμο τα παιδιά που με πείραζαν, το κόσμο στο εργασιακό περιβάλλον που δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω και βέβαια όπως ήταν φυσικό είχαν την απαίτηση από εμένα να κάνω το σωστά την δουλειά μου αλλά το εγώ δεν μπορούσα, άγχος πολύ. Δεν έχω όρεξη ούτε να δραστηριοποιηθω να κάνω απλά πράγματα, μόνος μου χωρίς πίεση, όπως τζοκιν παράδειγμα, και εμένα hlia μου έχει πει η ψυχολόγος ότι δεν είμαι τεμπέλης, αλλά εγώ νιώθω, πιστεύω ότι είμαι. Μου είπε ότι ζω στο φόβο!!
    εμενα η ψυχιατρος μου λεει γενικως να μην μενω στασιμος... μου ριχνει χαστουκια... δεν ξερω εαν ειναι σωστο αυτο.... θυμωνω εσωτερικα μαζι της..αλλα εχει δικιο... προτιμω να ζω σε εναν κοσμο που μου λενε την πικρη αληθεια παρα σε ενα κοσμο ψευτικο.. τεσπα...
    ασχετως αν το κανω εγω η οχι...
    και εμενα με ποιανει φοβος γενικα με δουλειες... αλλα νομιζω οτι καταληγω στο συμπερασμα οτι δεν ειμαι ετοιμος...
    δεν μπορω να βλαπτω τον ευατο μου ολη μερα με αρνητικες σκεψεις... γιατι στο τελος δεν θα παω και για δουλεια που ειναι το ζητουμενο... αυτη ειναι η οπτικη μου..
    το εχω ξανα πει αυτο... μου εχουν πει οτι φασκω και αντιφασκω.. τι να πω..!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εμενα η ψυχιατρος μου λεει γενικως να μην μενω στασιμος... μου ριχνει χαστουκια... δεν ξερω εαν ειναι σωστο αυτο.... θυμωνω εσωτερικα μαζι της..αλλα εχει δικιο... προτιμω να ζω σε εναν κοσμο που μου λενε την πικρη αληθεια παρα σε ενα κοσμο ψευτικο.. τεσπα...
    ασχετως αν το κανω εγω η οχι...
    και εμενα με ποιανει φοβος γενικα με δουλειες... αλλα νομιζω οτι καταληγω στο συμπερασμα οτι δεν ειμαι ετοιμος...
    δεν μπορω να βλαπτω τον ευατο μου ολη μερα με αρνητικες σκεψεις... γιατι στο τελος δεν θα παω και για δουλεια που ειναι το ζητουμενο... αυτη ειναι η οπτικη μου..
    το εχω ξανα πει αυτο... μου εχουν πει οτι φασκω και αντιφασκω.. τι να πω..!!
    Το σωστό μας λένε, η αλήθεια είναι ότι δεν πρέπει να μένουμε αδρανής, αλλά αυτοί εάν ήταν στην θέση μας τι θα λέγανε, θα το πρακτανε εύκολα αυτά που λένε; τα οποία τονίζω είναι σωστά!

  7. #22
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Το σωστό μας λένε, η αλήθεια είναι ότι δεν πρέπει να μένουμε αδρανής, αλλά αυτοί εάν ήταν στην θέση μας τι θα λέγανε, θα το πρακτανε εύκολα αυτά που λένε; τα οποία τονίζω είναι σωστά!
    ειναι αυτο που λενε "πολλα λογια εξω απο το χορο λενε" !!!!!!!!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ο πατέρας μου είναι καλύτερα σήμερα. Ευτυχώς με άφησαν τον είδα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Θεέ μου κάνε να γίνει καλά κι εγώ θα διορθώσω όλα μου τα λάθη. Προσεύχομαι για όλο τον κόσμο. Να βγει από τις φουρτούνες. Θεέ μου έχε μας όλους καλά σε παρακαλώ.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Πώς είναι δυνατόν να έχω υπάρξει τόσο ηλίθιος στη ζωή μου? Να βρίσκω κάθε δικαιολογία για να μην εργαστώ. Ότι παθαίνω μου αξίζει για την βλακεία που κουβαλούσα ή κουβαλάω ακόμα δυστυχώς τραβάω κι άλλους μαζί μου. Τόσο ηλίθιος. Τόσο. Ότι και να πω είναι λίγο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Βρίστε με κοροϊδέψετε με γιατί μου αξίζει. Είμαι ηλίθιος. Ο πατέρας μου είχε κιτρινίσει ολόκληρος κι εγώ χαζοπαζαρευα. Φθάσαμε να λιποθυμήσει κι έτσι πήγαμε στο νοσοκομείο. Εύχομαι να με λυπηθεί ο Θεός γιατί είμαι καλός άνθρωπος αλλά είμαι και ηλίθιος μέσα σε όλα.

  12. #27
    hlias1988
    Guest
    Ηρεμησε φιλαρακι!! θα περασει θα δεις... θα βρεις ξανα την δυναμη οπως ολοι μας!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ευχαριστώ πολύ μακάρι. Εδώ και μέρες κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα. Μεγάλο βασανιστήριο η φάση μου.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Προσεύχομαι συνεχώς και προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Σε καταλαβαίνω. Είμαι 35 και σε λίγο θα κλείσουν τρία χρόνια από τον ξαφνικό θάνατο του μπαμπά μου. Είμαι μόνη μαζί με τη μαμά μου και είμαι άνεργη χρόνια. Έχω ανάλογες φοβίες στο τι θα απογίνω, γιατί η αλήθεια είναι πως όταν κανείς εργάζεται νιώθει δυναμικός και μπορεί να ανταπεξέλθει στις αντιξοότητες της ζωής. Στήριξη δεν έχω από πουθενά και εύχομαι να είναι γερή και δυνατή η μαμά μου. Φοβάμαι πολύ και γω. Όσο και να με στηρίζει και να τη στηρίζω, πάλι νιώθω ένα κενό, μια ανασφάλεια. Αιτήσεις για δουλειά πολλές χωρίς απάντηση. Μου είπαν πλέον από τον Απρίλη θα χρειαστούν σε ένα μαγαζί μια κοπέλα και θα με έχουν υπόψιν. Πόσο όμως να είμαι ήσυχη ότι όντως θα με πάρουν; Κοιτάζω καθημερινά τις αγγελίες στο τόπο μου που είναι επαρχιακός και οι αγγελίες είναι πλέον μηδενικές. Ζητούν πολλοί εργασία, παρά υπάρχει προσφορά. Μόνη μου σε ένα δωμάτιο και περισσότερο κλαίω. Θέλω να ελπίζω πως όλα θα αλλάξουν. Δεν είσαι οπότε ο μόνος που έχεις ανασφάλειες και φοβίες όπως και απογοητεύσεις. Εύχομαι να γίνει καλά ο μπαμπάς σου...

Page 2 of 66 FirstFirst 12341252 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 01:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 15:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 07:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •