Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 55
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 55 of 66 FirstFirst ... 545535455565765 ... LastLast
Results 811 to 825 of 976
  1. #811
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Έχω ήδη κάνει αίτηση για το τελευταίο voucher. Και μιλάω με γνωστούς.
    Καλημέρα!!

    Πως είσαι ?
    Πως πας με την αγωγή ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #812
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα!!

    Πως είσαι ?
    Πως πας με την αγωγή ?
    Καλημέρα! Είμαι αγχωμενος για την επικείμενη εξέταση που θα κάνει ο μπαμπάς. Έχει μια μικρή πιθανότητα επιπλοκών αλλά την έχει ξανακάνει με επιτυχία και τον ίδιο γιατρό οπότε θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά.

    Με την αγωγή εντάξει καλά απλά μου συνέστησε ο γιατρός να συζητήσω με την ψυχίατρο ενδεχόμενη μείωση ή διακοπή του ζυπρεξα γιατί φοβάται τις παρενέργειες κυρίως στο συκώτι.

    Εντάξει δεν θα σου πω ψέματα. Ψυχολογία στον πάτο και δεν νομίζω έχει να κάνει με την αγωγή. Απλά αυτά που βιώνω μέσα στο σπίτι σε συνδυασμό με την ανεργία με έχουν κάνει ράκος.

  3. #813
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Καλημέρα! Είμαι αγχωμενος για την επικείμενη εξέταση που θα κάνει ο μπαμπάς. Έχει μια μικρή πιθανότητα επιπλοκών αλλά την έχει ξανακάνει με επιτυχία και τον ίδιο γιατρό οπότε θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά.

    Με την αγωγή εντάξει καλά απλά μου συνέστησε ο γιατρός να συζητήσω με την ψυχίατρο ενδεχόμενη μείωση ή διακοπή του ζυπρεξα γιατί φοβάται τις παρενέργειες κυρίως στο συκώτι.

    Εντάξει δεν θα σου πω ψέματα. Ψυχολογία στον πάτο και δεν νομίζω έχει να κάνει με την αγωγή. Απλά αυτά που βιώνω μέσα στο σπίτι σε συνδυασμό με την ανεργία με έχουν κάνει ράκος.
    Κοίτα η αγωγή δεν εξαλείφει τα προβλήματα μας ,αυτά υπάρχουν απλά νοιώθοντας εσύ λιγάκι καλύτερα και δεν κυριευεσαι από κρίσεις πανικού και άσχημες σκέψεις, είσαι σε θέση πλέον σιγά σιγά με τον καιρό να βάζεις τις σκέψεις σου σε μια τάξη ώστε να μπορούν αυτα τα προβλήματα να είναι διαχειρισημα .

    Η αγωγή κουκουλωνει κατά κάποιο τρόπο τα συμπτώματα που μας κάνουν να είμαστε αδρανείς και παράλογοι καμιά φορά μπροστα σε όλο αυτό που μας έφερε η δεδομένη κατάσταση .

    Απλά όσο καιρό είμαστε μέσα σε αυτή προσπαθούμε να δώσουμε λύσεις στα θέματα μας ώστε αργότερα όταν είμαστε έτοιμη να την σταματήσουμε να μην βρεθούμε πάλι αντιμέτωποι με όλα αυτά που μας οδήγησαν σε αυτή .

    Το πρόβλημα υπάρχει καλως ή κακώς tzimani μου και εσύ είσαι ο μόνος που θα το λύσει τα έχουμε πει .
    Αρκεί να νοιώσεις λιγάκι πιο δυνατός ψυχικά και συναισθηματικά .
    Μην περιμένεις να είσαι ανέμελος ,κανένας μας δεν είναι ανέμελος στις ηλικίες που είμαστε ,όλοι για κάτι έχουμε να αγωνιζομαστε και να προσπαθούμε να δίνουμε λύσεις στα προβλήματα που προκυπτουν ..

    Άλλοι έχουν γονείς άλλοι παιδιά ,αδέλφια ,συγγενείς και άλλοι πάλι έχουν όλους αυτούς μαζί ..

    Δεν υπάρχει ξένοιαστος άνθρωπος για αυτό μην παλεύεις για κάτι που δεν υπάρχει .
    Έχεις μια δεδομένη κατάσταση κοίτα να την διαχειριστείς .

    Λογικό και το άγχος για τον πατέρα σου και απόλυτα κατανοητο στο βαθμό που υπάρχει .
    Αν δεν υπήρχε θα μιλούσαμε για καθαρή ανιασθισια μετά .
    Εγώ είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά αφού λες ότι το έχει ξανακάνει και ότι εμπιστεύεσαι τον γιατρό.
    Έχεις δύο πολύ καλούς βάσιμους λόγους για να μετριάσει όλη αυτή την αγωνία σου .

    Εναπόθεσε και λίγο την ελπίδα σου ότι όλα θα πάνε καλά και στην πίστη σου και άσε εκείνη να κάνει την δουλειά της εκεί και σε εσένα αφού της δείχνεις εμπιστοσύνη !

    Άντε καλό μου θετική σκέψη για την εξεταση και νομίζω ότι σε λίγο καιρό θα μιλάμε για μια κατάσταση που ήρθε ,πέρασε και άφησε μόνο καλά αποτελέσματα .
    Συμφωνείς τι λες ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #814
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Κοίτα η αγωγή δεν εξαλείφει τα προβλήματα μας ,αυτά υπάρχουν απλά νοιώθοντας εσύ λιγάκι καλύτερα και δεν κυριευεσαι από κρίσεις πανικού και άσχημες σκέψεις, είσαι σε θέση πλέον σιγά σιγά με τον καιρό να βάζεις τις σκέψεις σου σε μια τάξη ώστε να μπορούν αυτα τα προβλήματα να είναι διαχειρισημα .

    Η αγωγή κουκουλωνει κατά κάποιο τρόπο τα συμπτώματα που μας κάνουν να είμαστε αδρανείς και παράλογοι καμιά φορά μπροστα σε όλο αυτό που μας έφερε η δεδομένη κατάσταση .

    Απλά όσο καιρό είμαστε μέσα σε αυτή προσπαθούμε να δώσουμε λύσεις στα θέματα μας ώστε αργότερα όταν είμαστε έτοιμη να την σταματήσουμε να μην βρεθούμε πάλι αντιμέτωποι με όλα αυτά που μας οδήγησαν σε αυτή .

    Το πρόβλημα υπάρχει καλως ή κακώς tzimani μου και εσύ είσαι ο μόνος που θα το λύσει τα έχουμε πει .
    Αρκεί να νοιώσεις λιγάκι πιο δυνατός ψυχικά και συναισθηματικά .
    Μην περιμένεις να είσαι ανέμελος ,κανένας μας δεν είναι ανέμελος στις ηλικίες που είμαστε ,όλοι για κάτι έχουμε να αγωνιζομαστε και να προσπαθούμε να δίνουμε λύσεις στα προβλήματα που προκυπτουν ..

    Άλλοι έχουν γονείς άλλοι παιδιά ,αδέλφια ,συγγενείς και άλλοι πάλι έχουν όλους αυτούς μαζί ..

    Δεν υπάρχει ξένοιαστος άνθρωπος για αυτό μην παλεύεις για κάτι που δεν υπάρχει .
    Έχεις μια δεδομένη κατάσταση κοίτα να την διαχειριστείς .

    Λογικό και το άγχος για τον πατέρα σου και απόλυτα κατανοητο στο βαθμό που υπάρχει .
    Αν δεν υπήρχε θα μιλούσαμε για καθαρή ανιασθισια μετά .
    Εγώ είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά αφού λες ότι το έχει ξανακάνει και ότι εμπιστεύεσαι τον γιατρό.
    Έχεις δύο πολύ καλούς βάσιμους λόγους για να μετριάσει όλη αυτή την αγωνία σου .

    Εναπόθεσε και λίγο την ελπίδα σου ότι όλα θα πάνε καλά και στην πίστη σου και άσε εκείνη να κάνει την δουλειά της εκεί και σε εσένα αφού της δείχνεις εμπιστοσύνη !

    Άντε καλό μου θετική σκέψη για την εξεταση και νομίζω ότι σε λίγο καιρό θα μιλάμε για μια κατάσταση που ήρθε ,πέρασε και άφησε μόνο καλά αποτελέσματα .
    Συμφωνείς τι λες ?
    Μακάρι να πάνε όλα καλά και μακριά από ιους κτλ!

    Συμφωνώ ναι. Σήμερα που μαγείρεψα πρώτη φορά και κοτόσουπα νιώθω κάπως καλύτερα.

  5. #815
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ξένοιαστος δεν θέλω να είμαι. Το αντίθετο. Θέλω να είμαι δυνατός και στον δρόμο μου.

  6. #816
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ας μου δώσει μια ακόμα ευκαιρία η ζωή, κι ας μην είμαι ποτέ ξανά ξένοιαστος. Ποτέ δεν ήμουν ξένοιαστος. Κι όσο δεν εργάζομαι δεν είμαι ξένοιαστος. Το αντίθετο.

  7. #817
    Θα σου δώσει. Απλά μέχρι τώρα δεν ήσουν τόσο τυχερός. Κάνε θετικά όνειρα και βίωνέ τα. Θα είναι κινητήρια για να μένεις σε εγρήγορση.
    Η αποτυχία και η επιτυχία στη δουλειά δεν υπάρχει. Και πάλι θέμα συνθηκών είναι. Δηλαδή τύχης. Μην χρεώνεις τον εαυτό σου με κάτι που είναι απατηλό.
    Ψάχνε δουλειά και θα βρεις. δεν οφείλεις να είσαι έμπειρος και καλός και μπλα μπλα. Εσύ θα προσπαθείς όσο μπορείς και με οικονομία δυνάμεων (δεν θα τρελαίνεσαι να πετύχεις και να κρατήσεις η δουλειά. Δεν ζούμε για να δουλεύουμε. Δουλεύουμε για να ζούμε.)

  8. #818
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Θα σου δώσει. Απλά μέχρι τώρα δεν ήσουν τόσο τυχερός. Κάνε θετικά όνειρα και βίωνέ τα. Θα είναι κινητήρια για να μένεις σε εγρήγορση.
    Η αποτυχία και η επιτυχία στη δουλειά δεν υπάρχει. Και πάλι θέμα συνθηκών είναι. Δηλαδή τύχης. Μην χρεώνεις τον εαυτό σου με κάτι που είναι απατηλό.
    Ψάχνε δουλειά και θα βρεις. δεν οφείλεις να είσαι έμπειρος και καλός και μπλα μπλα. Εσύ θα προσπαθείς όσο μπορείς και με οικονομία δυνάμεων (δεν θα τρελαίνεσαι να πετύχεις και να κρατήσεις η δουλειά. Δεν ζούμε για να δουλεύουμε. Δουλεύουμε για να ζούμε.)
    Εντάξει εγώ πάντα προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερος. Ελπίζω από εδώ και πέρα να σταθώ πιο τυχερός αλλά και να είμαι και ο ίδιος πιο αποφασιστικός και επίμονος γιατί νομίζω εκεί το έχασα το παιχνίδι. Κρίμα που εδώ δεν υπάρχουν οι ευκαιρίες που υπάρχουν στο εξωτερικό. Ας βρω τη θέση μου και τον Ρυθμό μου στη ζωή κι ας είναι και τώρα. Βλέποντας τον εαυτό μου σε πρόσφατες φωτογραφίες, κάτι που με ηρεμεί είναι να βλέπω σε εμένα τον παλιό εαυτό μου. Ότι είμαι ακόμα το ίδιο άτομο που ήμουν σαν παιδί. Όχι από άποψη ωριμότητας. Πως έφτασα ως εδώ σώος, έχω ακόμα δίπλα μου την οικογένειά μου, άτομα να με αγαπάνε. Διατηρώ λίγο την παιδική μου αθωότητα, ξέρεις αυτά αποτελούν καταφύγιο σε τέτοιες στιγμές και το πιο σημαντικό είναι πως βρίσκω εσωτερικά την δύναμη που με έβγαζε μέσα από τις δυσκολίες παλιά, όταν διάβαζα στο σχολείο και το Πανεπιστήμιο. Σε κάθε μου προσπάθεια.

  9. #819
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Μακάρι να πάνε όλα καλά και μακριά από ιους κτλ!

    Συμφωνώ ναι. Σήμερα που μαγείρεψα πρώτη φορά και κοτόσουπα νιώθω κάπως καλύτερα.

    Δηλαδή πως νοιωθεις ?
    Όμορφα ?
    Δημιουργικά ?
    Αισθανεσαι ότι προσφέρεις ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #820
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δηλαδή πως νοιωθεις ?
    Όμορφα ?
    Δημιουργικά ?
    Αισθανεσαι ότι προσφέρεις ?
    Φυσικά. Αισθάνομαι σούπερ. Το να προσφέρω ένα ωραίο γεύμα στους γονείς μου. Να τους περιποιούμαι και να τους βλέπω κάθε βράδυ να πηγαίνουν για ύπνο ευτυχισμένοι είναι για μένα δώρο. Δεν μπορώ να το περιγράψω και δεν το κάνω από υποχρέωση. Είναι χαρά που δεν περιγράφεται με λόγια.

    Μέσα από αυτή την εμπειρία νομίζω αναθεώρησα σε πάρα πολλά. Νομίζω ήταν καιρός. Η ανάληψη ευθυνών από κάτι τρομακτικό είναι πλέον κάτι που απολαμβάνω.

  11. #821
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και καλό μήνα.

    Να ξέρετε είναι για μένα πολύ σημαντικό να έχω ανθρώπους να μιλάω. Μέσα σε όλες τις δοκιμασίες που περνάω, η παρέα και μια συμβουλή είναι για μένα ανεκτίμητα. Και πάλι ευχαριστώ και θα τα λέμε.

    Εγώ πάλι ξύπνησα με τα συνηθισμένα άγχη μου αλλά νομίζω τα διαχειρίζομαι καλύτερα.

  12. #822
    Καλημέρα και καλό μήνα να έχουμε!

  13. #823
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    καλο μηνα ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ ευχομαι και tzimani.....σευχαριστω ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ για την βοηθεια που προσεφερθης να μου δωσεις , δεν νομιζω οτι θα χρειαστει.....

  14. #824
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Να ξέρετε είναι για μένα πολύ σημαντικό να έχω ανθρώπους να μιλάω. Μέσα σε όλες τις δοκιμασίες που περνάω, η παρέα και μια συμβουλή είναι για μένα ανεκτίμητα. Και πάλι ευχαριστώ και θα τα λέμε. .
    η επικοινωνια ειναι απο τις πρωταρχικες αναγκες του ανθρωπου .....καλυτερα εκ του συνεγγυς , αλλα κι αυτη ιναι καλη ....

  15. #825
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Φυσικά. Αισθάνομαι σούπερ. Το να προσφέρω ένα ωραίο γεύμα στους γονείς μου. Να τους περιποιούμαι και να τους βλέπω κάθε βράδυ να πηγαίνουν για ύπνο ευτυχισμένοι είναι για μένα δώρο. Δεν μπορώ να το περιγράψω και δεν το κάνω από υποχρέωση. Είναι χαρά που δεν περιγράφεται με λόγια.

    Μέσα από αυτή την εμπειρία νομίζω αναθεώρησα σε πάρα πολλά. Νομίζω ήταν καιρός. Η ανάληψη ευθυνών από κάτι τρομακτικό είναι πλέον κάτι που απολαμβάνω.
    Καλημέρα και καλό μήνα με υγεία πάνω απ' όλα σε όλους μας !

    Δεν αξίζει λοιπόν όλο αυτό που ενοιωσες να προσπαθείς κάθε μέρα όλο και πιο πολύ και για τους γονείς σου αλλά και για εσένα το κυριότερο?

    Είδες μεσα από κάτι απλό τι χαρά και ευγνωμοσύνη αισθάνεσαι για αυτό που προσφέρεις .
    Πόσο δυνατό αλήθεια.μπορει να σε κάνει και πόσο κουράγιο μπορεί να σου δώσει η εικόνα αυτή που είπες τον γονιων.

    Αν εσύ πήρες δύναμη μια από όλο αυτό ,αυτοί πήραν δέκα χρόνια ζωής που σε είδαν έτσι να το ξέρεις .

    Συνέχισε έτσι ακόμα και από τα πιο μικρά ,τα πιο απλά να παίρνεις δύναμη και κουράγιο και θα δεις στο τέλος μόνο καλό θα σου κάνει όλο αυτό!

    Αφού έκανες την αρχή και μπήκες και μαγειρεψες καντω συχνά ,είναι πολύ δημιουργικό και χαλαρωτικό όλο αυτό !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 55 of 66 FirstFirst ... 545535455565765 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 00:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 14:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 06:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •