Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 64
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 64 of 66 FirstFirst ... 14546263646566 LastLast
Results 946 to 960 of 976
  1. #946
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ναι Μαριλου μου ψυχούλα είμαι. Χρειάζομαι μόνο έναν ώμο να κλάψω. Όπως κάνω τώρα και μου στέκονται οι δικοί μου. Μια αγκαλιά θέλω και να μου πούνε ότι όλα θα πάνε καλά. Μια αγκαλιά!!!

  2. #947
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Ναι Μαριλου μου ψυχούλα είμαι. Χρειάζομαι μόνο έναν ώμο να κλάψω. Όπως κάνω τώρα και μου στέκονται οι δικοί μου. Μια αγκαλιά θέλω και να μου πούνε ότι όλα θα πάνε καλά. Μια αγκαλιά!!!
    Έχεις την καλύτερη ,των γονιών σου ,πάρε δύναμη για αυτούς και για εσένα προτιστως και όλα θα μπούνε σε μια σειρά κάποια στιγμή ,κανένας δεν χάνεται όταν προσπαθεί να το ξέρεις !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #948
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Έχεις την καλύτερη ,των γονιών σου ,πάρε δύναμη για αυτούς και για εσένα προτιστως και όλα θα μπούνε σε μια σειρά κάποια στιγμή ,κανένας δεν χάνεται όταν προσπαθεί να το ξέρεις !
    Μακάρι θεέ μου και Παναγία μου. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Θα πέσω γονατιστός και θα ευχαριστώ. Θέλω πολύ να πάω σε μια εκκλησία να ευχαριστήσω τον Θεό να προσευχηθώ να ηρεμήσω. Έχουμε έναν παππουλη γείτονα που ήταν καλόγερος. Μπορεί να του πω κάτι να του μιλήσω. Είναι 86 χρονών. Θα ξέρει πολλά. Θα με συμβουλέψει κάτι. Χρειάζομαι λίγη καθοδήγηση. Πρώτη φορά νιώθω έτσι.

  4. #949
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Μακάρι θεέ μου και Παναγία μου. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Θα πέσω γονατιστός και θα ευχαριστώ. Θέλω πολύ να πάω σε μια εκκλησία να ευχαριστήσω τον Θεό να προσευχηθώ να ηρεμήσω. Έχουμε έναν παππουλη γείτονα που ήταν καλόγερος. Μπορεί να του πω κάτι να του μιλήσω. Είναι 86 χρονών. Θα ξέρει πολλά. Θα με συμβουλέψει κάτι. Χρειάζομαι λίγη καθοδήγηση. Πρώτη φορά νιώθω έτσι.


    Να κάνεις ότι γουστάρεις πραγματικά στο λέω !
    Ότι σε κάνει να νοιωθεις καλά ,δυνατό και σου δίνει ευχαριστήσει να το κάνεις μη αναλογιζόμενος τι θα σου πουν οι άλλοι .αυτό να το θυμάσαι .Θες να ζητήσεις ευλογία ,να κάνεις προσευχή και ότι άλλο αναζητάς θα το κάνεις .

    Μην ακούσεις κανέναν που θα σου πει ότι όλα αυτά είναι ανούσια θα είναι λάθος σου να το ξέρεις .
    Όποιος πιστεύει σε κάτι και αισθάνεται όλα αυτά μπορεί να καταλάβει τι παίρνει σε μια τέτοια δεδομένη στιγμή ..

    Tzimani φοβάσαι ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #950
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ναι φοβάμαι και ντρέπομαι παρά πολύ. Ντρέπομαι για την κατάσταση μου. Στην συνέντευξη με ρωτούσαν αν μένω με τους γονείς μου. Σαν εξωγήινο θα με έβλεπαν και θα έχουν δίκιο. Γιατί εξωγήινος είμαι. Όλο βλακείες κάνω. Έχω καταντήσει ένα έρμαιο. Πάντα έτσι κλαψιαρης. Ενώ έχω δυνατότητες δεν τις χρησιμοποιώ. Γιατί με λιώνει η κατάθλιψη. Πάντα έτσι ήταν.

  6. #951
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Μα είναι μην φοβάμαι?? Ανοίγω το στόμα μου και δεν ξέρω τι λέω. Έχω φτάσει στον πάτο. Είμαι 36 χρονών. Δεν είμαι πιτσιρικάς. Δεν ξέρω τι να πω πια. Απορώ. Ναι φοβάμαι πολύ. Φοβάμαι παρά πολύ. Ζω μόνο για την στιγμή που θα πέσω στο κρεβάτι σε αυτή τη φάση. Μου λείπει ύπνος και λίγη ηρεμία. Μόνο τα φάρμακα με κρατάνε. Αντί να δίνω εγώ δύναμη στους γονείς μου, μου δίνουν εκείνοι. Εκείνοι που τα έκαναν όλα τέλεια κι ήρθα εγώ ο ηλίθιος να τα καταστρέψω όλα. Αντιλαμβάνεστε πώς νιώθω? Τι βάρος έχω στην ψυχή μου? Εγώ που ήμουν πρώτος μαθητής. Που σε όποια δουλειά έχω πάει με θέλουν. Κανείς ποτέ δεν μου είπε να φύγω. Ποτέ. Και στον στρατό ήθελαν να με κρατήσουν ΕΠΟΠ. Και παντού. Όπου και να πήγα είχαν να λένε για την ποιότητα που έχω σαν άνθρωπος. Για την οικογένειά μου και πώς με μεγάλωσε. Γιατί να καταλήγω κάθε βράδυ να κλαίω?? Τρέμω σαν ιδέα να με βλέπει ο μπαμπάς και να απογοητεύεται.

  7. #952
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Ναι φοβάμαι και ντρέπομαι παρά πολύ. Ντρέπομαι για την κατάσταση μου. Στην συνέντευξη με ρωτούσαν αν μένω με τους γονείς μου. Σαν εξωγήινο θα με έβλεπαν και θα έχουν δίκιο. Γιατί εξωγήινος είμαι. Όλο βλακείες κάνω. Έχω καταντήσει ένα έρμαιο. Πάντα έτσι κλαψιαρης. Ενώ έχω δυνατότητες δεν τις χρησιμοποιώ. Γιατί με λιώνει η κατάθλιψη. Πάντα έτσι ήταν.
    Ειναι αντίδραση αυτή ,όταν φοβόμαστε θέλουμε να πιαστούμε από εκεί που πιστεύουμε,νομίζουμε θα μας προσφέρει και παρηγοριά και ζεστασιά .
    Ο φόβος την κατάθλιψης tzimani δεν γνωρίζει ούτε από ηλικία ούτε από μορφωτικό επίπεδο ούτε από τίποτε άλλο ταξικό .

    Ειναι αυτή η απελπισία που σε πιάνει ,παραλληπομενο της γι αυτό καθόλου κατακριτέο .

    Να ξέρεις ένα πράγμα, άνθρωπος που δεν έχει περάσει από την κατάθλιψη δεν μπορεί να καταλάβει τον άλλον σε τι απελπιστική κατάσταση μπορεί να τον φέρει αυτό το άγνωστο αυτή η απελπισία που νοιώθει .

    Σε φοβίζει ,σε τρομάζει και κάποιες φορές σε παραλύει αφήνοντας σε άβουλο και ανίκανο να αντιδράσεις πολλές φορές .
    Όχι γιατί το θες αλλά γιατί έτσι αντιδρας ασυναίσθητα .
    Ψάχνεις να βρεις να πιαστείς από το οτιδήποτε γιατί φοβάσαι τι είναι αυτό και θέλεις να το βγάλεις από μέσα σου .
    Πολύ ωραία σου λέμε όλοι εμείς κάνε αυτό κάνε εκείνο αλλά σου λέω όσοι τα ξέρουμε αυτά τα μονοπάτια κατανοούμε ένα μέρος αυτής της αδράνειας και του φόβου.

    Θέλεις να νοιώσεις λόγια που θα σε ηρεμήσουν και να νοιώσεις ότι είναι άτομα κοντά σου .
    Μόνο έτσι παίρνεις κουράγιο και δύναμη να σηκωθείς .

    Μην νοιωθεις άσχημα γιατί είσαι ακόμα μέσα σε αυτήν και όποιος κρίνει πολύ απλά δεν ξέρει ,ΔΕΝ μπορεί να το νοιώσει όλο αυτό .

    Ένα πράγμα όμως να έχεις στο μυαλό σου , κάθε φορά που βρίσκεις ένα λόγο για να παίρνεις δυναμη να κάνεις και ένα βήμα ώστε να πηγαίνεις παρακάτω .

    Δεν θα αφήνεις ούτε λεπτό ανεκμετάλλευτο από αυτό το αίσθημα .
    Έτσι μόνο θα καταφέρεις να βγεις από την κατάθλιψη.
    Γιατί όλο αυτό αν το αφήνεις και σε βουλιάζει στο τέλος δεν θα βγεις ποτέ από αυτό όσα φάρμακα και να πάρεις .
    Τα φάρμακα απλά σου δίνουν λίγο παραπάνω ενεργεια ,ηρεμία και το κυριότερο διαύγεια ,σου παιρνουν την θολούρα της κατάθλιψης .
    Αυτό μόνο ,τώρα το πώς θα εκμεταλευτει ο καθένας αυτες τις στιγμές είναι καθαρά προσωπικο του θέμα .

    Γι αυτό στην άκρη όλα τα τυχών λαθοι του παρελθόντος και κοίτα μόνο τι έχεις τώρα στα χέρια σου και πορευσου με αυτά .
    Τα είπαμε τα ξαναλέμε και θα τα ξαναλέμε κάθε φορά που θα πέφτεις .
    Μόνο ετσι θα τα καταλάβεις και θα τα εφαρμόζεις ώσπου θα έρθει η μέρα που δεν θα χρειάζεται να τα λέμε εδώ γιατί πολύ απλά θα τα έχεις στην ζωή σου .

    Με τέρας παλεύεις να το ξέρεις και το γνωρίζει πολύ καλά πόσο δυνατό είναι όποιος έχει παλέψει μαζί του ...
    Μην υποτιμάς τον ευατο σου γιατί ακόμα και τώρα είσαι πολύ δυνατός από την στιγμή που αυτό το τέρας δεν σε πάει πίσω αλλά το καταφέρνεις λίγο λίγο και έτσι βρίσκεις ευκαιρία και κανείς βήματα !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #953
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Να κάνεις ότι γουστάρεις πραγματικά στο λέω !
    Ότι σε κάνει να νοιωθεις καλά ,δυνατό και σου δίνει ευχαριστήσει να το κάνεις μη αναλογιζόμενος τι θα σου πουν οι άλλοι .αυτό να το θυμάσαι .Θες να ζητήσεις ευλογία ,να κάνεις προσευχή και ότι άλλο αναζητάς θα το κάνεις .

    Μην ακούσεις κανέναν που θα σου πει ότι όλα αυτά είναι ανούσια θα είναι λάθος σου να το ξέρεις .
    Όποιος πιστεύει σε κάτι και αισθάνεται όλα αυτά μπορεί να καταλάβει τι παίρνει σε μια τέτοια δεδομένη στιγμή ..

    Tzimani φοβάσαι ?
    Η τέχνη είναι αυτό που γουστάρω αυτή τη στιγμή. Μόνο όταν βάζω μουσική ξεφεύγω. Πάντα έτσι ήταν. Κάποτε νόμιζα πως θα το κάνω επάγγελμα. Άλλα τέλος πάντων αυτό ανήκει στο παρελθόν. Τώρα προέχει η πραγματικότητα.

    Δεν είχα ανάγκη από γιατρούς όταν έπαιζα κάθε μέρα μουσική πάντως.

  9. #954
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Η τέχνη είναι αυτό που γουστάρω αυτή τη στιγμή. Μόνο όταν βάζω μουσική ξεφεύγω. Πάντα έτσι ήταν. Κάποτε νόμιζα πως θα το κάνω επάγγελμα. Άλλα τέλος πάντων αυτό ανήκει στο παρελθόν. Τώρα προέχει η πραγματικότητα.

    Δεν είχα ανάγκη από γιατρούς όταν έπαιζα κάθε μέρα μουσική πάντως.
    Τι μουσική έπαιζες ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #955
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    tzimani ,οι γονεις σου αποκλειετε να εχουν αυτες τις αρνητικες αποψεις που αναφερεις, αν κι δεν μπορω να ειμαι συγουρος αφου δεν σε-σας γνωριζω ,γνωριζω ομως την λειτουργια της σχεσεις γονιου παιδιου μσα απο την συνειδηση, ειμαι λοιπον σχεδον συγουρος οτι οι δικοι σου γονεις σε αγαπαν και ειναι υπερηφανοι για εσενα.Ανεξαρτητα με το αν το δειχνουν η οχι. Ο τροπος οπου γρΦΕΙς δειχνεις ανθρωπος με καλους τροπους και με σεβασμο στον συνανθρωπο σου ,αυτο δεν ειναι κατις που εχουν οι ανθρωποι δεδομενα παντα, απεναντιας αποκτιεται και μερικες φορες λιγο δυσκολα διοτις υπαρχουν τεκνα οπου ενδεχετε να γινουν κακομαθημενα αρ δεν μπορουν ν σεβαστουν τους συννθρωπους τους.
    Επισης,εχεις καταφερει να φερεις σε περας τις σπουδς σου, εχεις καταφερει κι να δουλεψεις κατα το παρελθον σε δουλειες με μεγαλες απετησεις.Γενικα εχεις ενα παρελθον αξιοπρεπες.Αυτο δειχνει οτι οταν εισουν υγειες ολα ηταν μια χαρ, ουτε τεμπελης εισουν, ουτε ανασφαλης, ουτε αποτυχημενος και καταφερες να κανεις αυτο που θα ηθελαν ολοι οι γονεις.
    Πρεπει να αποδεχτεις φιλε μου κατις, οτι η καταθλιψη ειναι ασθενια και αυτη, ειναι οπως ειναι η Κερατοκωνος παθηση των ματιων, οπου δεν μπορεις να δεις κατα το 70/100 , αν ειχες αυτη την ασθενια θα το δεχοσουν, θα προσεχες ,θα επερνες φαρμακα και θα περιμενες με το καιρο να περασει, το ιδιο και οι γυρο σου, δεν θα σου εβαζαν να κανεις δουλιες, θα σε βοηθαγαν οπως συνηθιζεται. Δυστυχως ομως στην καταθλιψη ακομα και σημερα υπαρχει ταμπου, παρα την προοδο της επιστημης ο κοσμος νομιζει οτι ειναι κατι που παθαινουμε πειδη το θελουμε, λες κι μας αρεσει να ειμαστε μες στην "μαυριλα" να μην γελαμε! ΗΜΑΡΤΟΝ, ποσο κομπλεξ υπαρχει εκει εξω.Το θεμα ομως ειναι φιλε μου να μην το πιστευουμε και εμεις οι ιδιοι, κι με λυπει οταν σε διαβαζω να αντιμετοπιζεις την ασθενια σου λες και εισαι ενοχος εσυ!, δλδ αν ειχες την ασθενια που αναφερα,των ματιων θα ειχες παλυ τυψεις?
    Οσο για τον τροπο ζωης, εδω εχω μια μικρη διαφωνια, για το θεμα της πιστης, δεν μπορεις να εχεις την απολυτη δικη σου μεθωδολογια, η πιστη σε εναν Θεο η πιστη στον τριαδικο Θεο ειναι μια συγκεκριμενη πιστη οπου καθετι, καθε λεπτομερια της , που μπορει να σε απασχολει εχει την απαντηση της ,και ειναι σημαντικη η καθε λεπτομερια της να μην γινεται με τον δικο μας, με τον ελευθερο τροπο οπου θα ηθελε ο καθε ενας διοτι τοτες θα εχανε την μοναδικοτητα της θα ηταν κατι αλλο! Σκεψου στο περασμα τοσων αιωνων εαν ο καθε ενας μας εβαζε τα δικα του μετρα και σ ταθμα πως θα ειχε γινει σημερα αυτη η πιστη.Για αυτο και ακολουθουμε τα λογια του Χριστου 2000 χρονια μετα φιλε μου και δεν κανουμε ο καθε ενας μας οτι θελει! Αρα λοιπον ΟΧΙ! δεν υπαρχει ελευθερια με την εννοια που λενε μερικοι στο θεμα της πιστης και στην ενταξη μας σε μια οργανομενη κοινωνια οπου εχει και υποχρεωσεις οχι μονο δικαιωματα!

  11. #956
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τι μουσική έπαιζες ?
    Rock ελληνικά ξένα από όλα

  12. #957
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Rock ελληνικά ξένα από όλα
    Καλημέρα!
    Παιζεις γενικα μουσική ή και κάποιο μουσικό όργανο ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #958
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα!
    Παιζεις γενικα μουσική ή και κάποιο μουσικό όργανο ?
    Παίζω κιθάρα

  14. #959
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Μαριλου θέλω να μου λες ότι θα πάνε όλα καλά αλλά να το πιστεύεις όμως.

  15. #960
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Μαριλου θέλω να μου λες ότι θα πάνε όλα καλά αλλά να το πιστεύεις όμως.
    Έχει τόσο σημασία να σου λέει καποιος ξένος ότι σε πιστεύει βρε tzimani ?

    Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να πιστέψεις εσύ ο ίδιος στον ευατο σου ότι και θα τα καταφέρεις και ότι όλα θα πάνε καλά .
    Και τότε ναι σίγουρα θα πάνε!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 01:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 15:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 07:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •