Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 66 FirstFirst ... 6789101858 ... LastLast
Results 106 to 120 of 976
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ο μπαμπάς είναι 82 ετών. Κινδυνεύει η ζωή του από την αφαίρεση χολής. Αν πεθάνει τα έσοδα μας θα μειωθούν δραστικά. Αμφιβάλλω αν θα μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα και η μαμά μου δεν μπορεί να μένει μόνη της. Ποιες οι επιλογές μου? Πώς να μην με πιάνει πανικός?? Είμαι χαμένος και μαζί με εμένα και οι δικοί μου. Ζούμε ένα δράμα δεν είμαι drama queen.

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καταρχήν τον έχεις πεθάνει πριν την ώρα του τον άνθρωπο, δεν πεθαίνει από μία αφαίρεση χολής κι ας είναι 82. Κατα δεύτερον, μόλις ξεμπερδέψεις με τα νοσοκομεία και μπουν τα πράγματα σε μία σειρά, τότε θα σκεφτείς πως θα αυξήσετε το εισόδημά σας ΠΡΙΝ έρθει η ώρα του του ανθρώπου. Κι αν τυχόν κάτι πάει στραβά και τον χάσετε, πάλι έχεις χρόνο να δεις τι θα κάνεις, δεν πέφτει το βιωτικό σου επίπεδο από τη μία στιμγή στην άλλη. Θα ανασκουμπωθείς και θα βρεις λύσεις. Αυτά που γράφεις εξακολουθούν να είναι ανώριμες σκέψεις πανικού, τι να κάνουμε τώρα. Που να δεις άλλα δράματα αν θεωρείς αυτό δράμα!
    Δεν σε κατηγορώ, αλλά δεν πρόκειται και να σου χρυσώσω το χάπι. Είσαι πιο δυνατός από όσο νομίζεις και πρέπει να σταματήσεις να λες βλακείες από φόβο να αναλάβεις ευθύνες ή να σκεφτείς σαν ενήλικας. Ευθύνη είναι και το να είσαι ψύχραιμος σε μία δύσκολη στιγμή, δεν είναι μόνο να αλλάζεις τις πάνες του πατέρα σου!

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Δεν δεν φόβο για τις ευθύνες. Έχω φόβο για το τι θα απογινουν οι δικοί μου. Εγώ τα σκάτωσα να πάω να πνιγώ.

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Ο μπαμπάς είναι 82 ετών. Κινδυνεύει η ζωή του από την αφαίρεση χολής. Αν πεθάνει τα έσοδα μας θα μειωθούν δραστικά. Αμφιβάλλω αν θα μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα και η μαμά μου δεν μπορεί να μένει μόνη της. Ποιες οι επιλογές μου? Πώς να μην με πιάνει πανικός?? Είμαι χαμένος και μαζί με εμένα και οι δικοί μου. Ζούμε ένα δράμα δεν είμαι drama queen.
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Δεν δεν φόβο για τις ευθύνες. Έχω φόβο για το τι θα απογινουν οι δικοί μου. Εγώ τα σκάτωσα να πάω να πνιγώ.
    Φυσικά και δεν είσαι drama μην τρελλαθουμε τώρα .
    Απλά σου ήρθαν μαζεμένα όλα και κοινός τα έχεις παίξει ,σε έχει πάρει αυτή η αναθεματισμενη μπάλα του πανικού που όταν μπαίνεις σε αυτό δύσκολα βγαίνεις και δύσκολα το ελενχεις όσο συνειδητά και να σου συμβαίνει ...



    Όσες φορές ξεπερνούσα ένα πανικό παλιά κάθε φορά έλεγα την επόμενη φορά θα είναι πιο δυνατή ...και όταν ερχόταν ξανά ο Πανίκος με διαφορετική μορφή πάλι τις ίδιες χαζομάρες έκανα ....

    Η μόνη λύση σου είπα είναι η λογική ...και φυσικά ένα ένα τα θέματα όχι μαζεμένα ..

    Καταρχήν πεσμου αν κοιμάσαι ,αν τρως σωστά και το κυριότερο σε τι κατάσταση ειδικά από θέμα υγιεινής είσαι.
    Προσέχεις τον ευατο σου ή τα έχεις παρατήσει όλα ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Για ένα δεκαήμερο ζούσα στον πανικό. Δεν έκανα μπάνιο, έτρωγα λίγο και ζούσα μια κόλαση. Εν τέλει έκανα ένα μπάνιο γιατί είχα συγκαει στα μπούτια και όταν έβαλα λίγο ταλκ συνήλθα κάπως. Γενικώς δεν τρώω αρκετά κοιμάμαι με τα ρούχα, σπάνια πλένω τα δόντια μου και κυρίως ετοιμάζω τα γεύματα των δικών μου. Τρέμω ολόκληρος για το αύριο. Σήμερα πήρα μια μπύρα και νομίζω με βοήθησε λίγο.

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ψάχνω μετά στον πανικό να βρω έναν μπουσουλα. Βαθιά μέσα μου δεν θέλω να πιστέψω ότι ο μπαμπάς κινδυνεύει. Σαν να το έχω σβήσει από το συνειδητό μου. Τον έχω πάντα στο νου δυνατό όπως ήταν πάντα.

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Πείτε κάτι ρε παιδιά

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    [QUOTE=tzimani;1140343]Για ένα δεκαήμερο ζούσα στον πανικό. Δεν έκανα μπάνιο, έτρωγα λίγο και ζούσα μια κόλαση. Εν τέλει έκανα ένα μπάνιο γιατί είχα συγκαει στα μπούτια και όταν έβαλα λίγο ταλκ συνήλθα κάπως. Γενικώς δεν τρώω αρκετά κοιμάμαι με τα ρούχα, σπάνια πλένω τα δόντια μου και κυρίως ετοιμάζω τα γεύματα των δικών μου. Τρέμω ολόκληρος για το αύριο. Σήμερα πήρα μια μπύρα και νομίζω με βοήθησε λίγο.[/QUOTE]

    Στο τι σε βοήθησε η μπύρα ακριβώς ?

    Νομίζω αντιλαμβάνεσαι πως αν συνεχίσεις έτσι τα πράγματα θα γίνουν πολύ χειρότερα.
    Ποιος ο λόγος να παραμελείς τον ευατο σου ?
    Νομίζεις ότι τιμωρείς κανέναν άλλον έτσι?
    Να σου πω και κάτι άλλο?
    Λες ότι τρέμεις και φοβάσαι τον ιό γιατί έχεις δύο αρρώστους μέσα στο σπίτι ...
    Εσύ τι κάνεις για να τους προφυλάξεις από τα μικρόβια .
    Ετοιμάζεις λες το φαγητό τους .Πως έτσι όπως είσαι ?
    Φαντάζομαι θα έχεις παραμελήσει και την καθαριότητα του σπιτιού...
    Είναι χώρος αυτός για να ζούνε δύο άρρωστοι άνθρωποι?

    Σε παρακαλω πολύ ξεκινά να φροντίζεις τον ευατο σου ,τουλάχιστον τα βασικά τα οποία θα σε κάνουν να νιώσεις σίγουρα καλύτερα .
    Έστω και με το ζόρι θα κοιτάς να είσαι εσύ καθαρός και φροντισμένος και μετά το ίδιο θα κάνεις και για το χώρο στον οποίο ζειται .

    Βάλε ένα πρόγραμμα σιγά σιγά .Κάνε μια καθημερινη ρουτίνα που θα σε βοηθήσει να έχεις προτιστος ένα σωστό περιβάλλον για δύο αρρώστους ανθρώπους και σε δεύτερη φάση θα δεις ότι όλο αυτό θα σε κρατάει απασχολημένο και σε εγρήγορση ώστε το μυαλό σου να μην μπορεί να κάνει περιτες σκέψεις ..

    Λογικά εσύ αυτή την στιγμή πρέπει να μην προλαβαίνεις να παιρνεις ανάσα ,να αναζητάς λίγη ώρα να ηρεμήσεις όχι να κάθεσαι και να αρρωσταίνεις το μυαλό σου με όλες αυτές τις σκέψεις που μόνο κακό σου κάνουν .

    Από αυτά πρέπει να ξεκινήσεις για να βρεις και στα υπόλοιπα κάποιο μπουσουλα..
    Αν δεν αρχίσουμε από τον ίδιο μας τον ευατο ,από τον χώρο που ζούμε πως θα συνεχίσουμε σε όλα τα άλλα .

    Αυτή η εσωτερική σου αταξία ,αναταραχή ,πανικό όπως θες πες έχει επεκταθεί και στον χώρο σου πλέον ..
    Πως περιμένεις μέσα σε όλο αυτό τον χαμό να βγάλεις άκρη ...
    Αν έχεις πρότυπο τον πατέρα σου, που όπως μας λες ήταν δυνατός προσπάθησε τουλάχιστον τώρα να του δείξεις ότι τον μιμησε και θα δεις θα είναι πολύ περιφανος για εσένα μόνο που θα σε βλέπει να τα βγάζεις πέρα .

    Ξεκίνα όμως από κάπου...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Τα πάντα κρέμονται από μια κλωστή. Φροντίζω όσο μπορώ τα πάντα και για μένα κάνω μόνο τα βασικά. Δεν ξέρω έχω φοβηθεί πολύ.

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Κάποια λύση πρέπει να υπάρχει και για μένα. Ναι φταίω και το ξέρω, γεννήθηκα μαλάκας και δειλός και κουτοπόνηρος και βολεψακιας αλλά θεέ μου θέλω να πιστεύω πως στον πυρήνα μου κάτι αξίζω κι εγώ. Βοηθήστε λίγο σας παρακαλώ. Ξέρω μου έχετε πει πολλά αλλά δεν αντέχω λιώνω μέσα στο σώμα μου.

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Να τακτοποιηθούν οι δικοί μου και εγώ να πεθάνω αν γίνεται ανώδυνα.

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Τώρα συνήλθα κάπως

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Παιδιά κοντεύω να τρελαθώ.

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η Μαριλού σου είπε κάτι πάρα πολύ σωστό, όσο δύσκολο κι αν σου φαίνεται την προσωπική σου υγιεινή μην την παραμελείς όπως και του χώρου γύρω σου.
    Είναι και πρακτικό το θέμα, ούτε τους γονείς σου βοηθάς ούτε εσένα αν βρωμάνε τα χνώτα σου, είσαι μες στην μπίχλα και μεταφέρεις μέσα στο σπίτι όλα τα μικρόβια απ΄έξω, αλλά είναι και σημαντικό ψυχολογικά το θέμα. Αν αρχίσεις να βάζεις μία σειρά και να έχεις τον έλεγχο σε πιο απλά/μικρά πράγματα, τότε θα αισθανθείς σταδιακά σιγουριά να βάλεις σε σειρά και τα πιο μεγάλα.

    Έβλεπες ψυχολόγο νομίζω, κανόνισε να κάνεις μία συνεδρία μέσω Skype. Έχετε συζητήσει περισσότερο απο ότι με εμάς στο φόρουμ και μπορεί να επικεντρώσει σε πιο άμεσες συμβουλές, ξέρει πως να σου μιλήσει και σίγουρα σε έναν διάλογο π.χ. μιας ώρας μπορείτε να βγάλετε περισσότερο άκρη από ότι με αποσπασματικές ατάκες κάθε λίγες ώρες/μέρες εδώ μέσα.

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Όχι εντάξει χθες έκανα μπάνιο. Και το σπίτι το περιποιούμαι όσο μπορώ.

Page 8 of 66 FirstFirst ... 6789101858 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 00:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 14:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 06:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •