Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 53
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 53 of 66 FirstFirst ... 343515253545563 ... LastLast
Results 781 to 795 of 976
  1. #781
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Γιατί ενδόμυχα έχω την φοβία ότι έχει δίκιο. Όταν λογικευομαι το ξεχνάω.
    Δεν μπορεί να έχει δίκιο γιατί κανείς δεν μπορεί να προβλέψει αν κάποιος θα γίνει ευτυχισμένος ή όχι. Οπότε γιατί να βασιστουμε σε κάτι τόσο άσχετο που μας λέει κάποιος? Και συνήθως τέτοιες "προβλέψεις" κάνουν αυτοί που τα έχουν κάνει σκ@τα στη δική τους ζωή. Άρα κανένα δικαίωμα δεν έχουν να πουν τι ΘΑ κάνεις εσύ. Υπεύθυνος για το αν θα γίνεις ευτυχισμένος είσαι εσύ μόνο, και ας λένε όλοι οι άλλοι ότι θέλουν.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #782
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για αυτό λέω tzimani ότι θα βοηθήσει η δουλεία με ψυχολόγο. Οι φοβίες/ τρόπος σκέψης σου/πανικός σου σε οδηγούν να δίνεις βάση σε αυτά που σε ρίχνουν και όχι σε αυτά που σε πάνε μπροστά. Γιατί να κρατήσεις από όλα αυτά την ερμηνεία που σου λέει κάποιος ότι όλα θα πάνε χάλια κι όχι αυτό που λένε κάποιοι άλλοι ότι με λίγη προσπάθεια από μέρους σου όλα θα πάνε καλά; Διότι ως ένα βαθμό χωρίς να το συνειδητοποιείς, η γνώριμη μιζέρια και απαισιοδοξία σου είναι πιο "βολική" από την προσπάθεια, για αυτό.

  3. #783
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Για αυτό λέω tzimani ότι θα βοηθήσει η δουλεία με ψυχολόγο. Οι φοβίες/ τρόπος σκέψης σου/πανικός σου σε οδηγούν να δίνεις βάση σε αυτά που σε ρίχνουν και όχι σε αυτά που σε πάνε μπροστά. Γιατί να κρατήσεις από όλα αυτά την ερμηνεία που σου λέει κάποιος ότι όλα θα πάνε χάλια κι όχι αυτό που λένε κάποιοι άλλοι ότι με λίγη προσπάθεια από μέρους σου όλα θα πάνε καλά; Διότι ως ένα βαθμό χωρίς να το συνειδητοποιείς, η γνώριμη μιζέρια και απαισιοδοξία σου είναι πιο "βολική" από την προσπάθεια, για αυτό.
    Πρέπει ίσως να κλείσω πάλι ραντεβού με την ψυχίατρο και να τα πω όλα αυτά που νιώθω. Το σίγουρο είναι πως θα με πιάσουν τα κλάματα μόλις πάω γιατί το ίδιο νιώθω και τώρα. Πρέπει γενικώς να αλλάξει η νοοτροπία μου. Λάθος τρόποι σκέψης με έχουν φέρει σε αυτή την κατάσταση. Έχεις δίκιο. Το μόνο που σκέφτομαι είναι τα χρήματα που πρέπει να δίνω κάθε φορά.

  4. #784
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Καλημέρα σας! Σήμερα θα κλείσω το ραντεβού για την ercp του πατέρα μου. Ελπίζω να είστε όλοι καλά και υγιείς.

  5. #785
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Υπεύθυνος για το αν θα γίνεις ευτυχισμένος είσαι εσύ μόνο, και ας λένε όλοι οι άλλοι ότι θέλουν.
    ετσι ειναι, η ευτυχια η δυστυχια ειναι θεμα επιλογης ........καθαρα .....kai οχι εξωτερικων συνθηκων ..........

  6. #786
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Οκ πάντα κάτι θα μας λείπει. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Αυτό είναι από μόνο του μια σκέψη και άποψη που βοηθά. Εντάξει συμφωνώ για το ότι η ευτυχία είναι κάτι εσωτερικό.

    Προς το παρόν εγώ έχω πολλά θέματα που προσπαθώ να διαχειριστω. Η λέξη ευτυχισμένος νομίζω δεν ταιριάζει στην δική μου περίπτωση. Στην παρούσα φάση θέλω να είμαι δυνατός και λογικός παρά ευτυχισμένος.

  7. #787
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ναι, παντα κατι λειπει, το θεμα ειναι να μην μεταθετεις την ευτυχια σου σε εναν μελλοντικο αοριστο χρονο, δλδ. αν γινει αυτο και το ταδε, θαμαι ευχαριστημενος , τοτε εχεις πεσει στην παγιδα .......... καταλαβαινω και ειναι προφανες οτι εχεις προς το παρον να διαχειριστεις αλλα θεματα , προσπαθησε να τα διαχειριστεις , και μετα βλεπουμε , δεν πιεζω κανεναν , αλλα ως μεγαλυτερος σου εχω μια αλλη οπτικη γωνια , ισως πιο αντικειμενικη , ισως και κρινω εξ ιδιων τα αλλοτρια , δεν ξερω ....μακαρι να τα καταφερεις ....

  8. #788
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Προς το παρόν πήγα για περπάτημα που υποτίθεται κάνει καλό στον φλεβιτη που έχω και εδώ και μερικές μέρες λόγω ορθοστασίας με πονάει φοβερά. Τώρα πήγα να περπατήσω και μόλις έκανα ένα βήμα με έπιασε φοβερός πόνος στην γάμπα. Και δεν μπορώ να πάω και για χειρουργείο τώρα με τους γονείς έτσι. Θεέ μου τι θα γίνει?

  9. #789
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Γύρισα σπίτι και έβαλα τα πόδια μου ψηλά και μετά τα έκανα κρύο μπάνιο στο ντους. Πέρασε ο πόνος και έκανα περπάτημα αρκετή ώρα μέσα στο σπίτι. Αναρωτιέμαι μήπως φταίει η δίαιτα που κάνω φτωχή σχετικά στο λίπος. Για τον πονο εννοώ.

  10. #790
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Καλημέρα τι κάνετε?

  11. #791
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ρε παιδιά το sgpt του συκωτιού είναι επικίνδυνο?? Μαριλου εσύ που είχες λίπος στο συκώτι τι τιμές είχες? Μπορεί κανείς να βοηθήσει??

  12. #792
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Sgpt 73 ήθελα να γράψω. Ανησυχώ διπλά γιατί εκτός από την διήθηση που έχω έχασα βάρος και απότομα που υποτίθεται επιδεινώνει το λιπώδες ήπαρ. Τι γίνεται γμτ?

  13. #793
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Sgpt 73 ήθελα να γράψω. Ανησυχώ διπλά γιατί εκτός από την διήθηση που έχω έχασα βάρος και απότομα που υποτίθεται επιδεινώνει το λιπώδες ήπαρ. Τι γίνεται γμτ?
    Καλημερα!
    Με γιατρό δεν το συζήτησες? Εσύ παίρνεις φάρμακα οπότε είναι λογικό να έχεις μεγαλύτερες τιμές. Αλλά ο γιατρός είναι ειδικός, όχι εμείς εδώ.

  14. #794
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Το συζήτησα χθες βράδυ και μου είπε πως αναστρέφεται. Μου είπε επίσης να κάνω δίαιτα τουλάχιστον έξι μήνες.

  15. #795
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Ρε παιδιά το sgpt του συκωτιού είναι επικίνδυνο?? Μαριλου εσύ που είχες λίπος στο συκώτι τι τιμές είχες? Μπορεί κανείς να βοηθήσει??

    Καλησπέρα

    Δεν ξέρω από τιμές και ούτε ασχολήθηκα ποτέ να σου πω την αλήθεια, πάει κοντά και μια 10ετια περίπου από τότε που έκανα την χολή ....
    Είναι ένα κομμάτι που δεν μπαίνω ακόμα και τώρα αφού τις εξετάσεις τις πάω κατευθείαν στο γιατρό και ακολουθώ ότι μου λέει χωρίς περαιτέρω ..
    Αν καθόμουν και ασχολιομουν με ολες τις τιμές που κατά καιρούς μου βγαίναν αυξημενες θα έπρεπε να μπλέξω με όλων των ειδικοτήτων τους γιατρούς ,γιατί ως γνωστω ου μπλέξεις με γιατρούς και δικηγόρους ...

    Από τοτε ομως όπως σου είχα πει δεν ξαναείχα ενοχλήσεις μιας που δεν ξεναεφαγα πράγματα που με πείραζαν και κυρίως χοιρινό λιπαρό κρέας ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 53 of 66 FirstFirst ... 343515253545563 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 00:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 14:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 06:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •