Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 66 FirstFirst ... 345671555 ... LastLast
Results 61 to 75 of 976
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συγγνώμη, αλλά αν ήσουν δίπλα μου θα σου έκοβα δυο χαστούκια να συνέλθεις. Έχεις διαβάσει τίποτα από ότι σου λέμε ή τσάμπα γράφουμε; Φιλικά στο λέω κι όχι με κακία: Το να πνίγεσαι σε μία κουταλιά νερό, να φέρνεις την καταστροφή ή να αυτομαστιγώνεσαι δεν βοηθάει ούτε εσένα ούτε τους δικούς σου πουθενά. Απλά καλλιεργείς τον πανικό στον ίδιο σου τον εαυτό και μεταδίδεις νευρικότητα στους δικούς σου, δεν καταφέρνεις τίποτα άλλο. Το σπίτι δεν το χάνεις απο τη μία μέρα στην άλλη, αν αυτοκτονήσεις θα πάρεις στον τάφο και τους δικούς σου μια ώρα αρχύτερα και με το να λες συνεχώς τι άχρηστος είσαι και τι μλακίες έκανες στη ζωή σου ούτε παράσημο θα σου δώσουν ούτε θα ανοίξουν οι ουρανοί να λυθούν τα προβλήματα μόνα τους.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ο κορωνοιος τα περιπλέκει όλα και μου προκαλεί πανικό. Η ασθένεια του πατέρα μου με θλίβει συν το γεγονός ότι θέλω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ για αυτόν. Μια από τις γιατρούς που τον παρακολουθεί είναι φίλη και μου λέει με λεπτομέρεια τι συμβαίνει και με έχει τρομάξει λίγο. Είμαι και αγχωτικός και συμβαίνουν τα τρελά σε όλο το σόι όχι μόνο σε εμάς. Χωρισμοί, αρρώστιες, κορωνοιος, ******* όλα και εγώ ο βλάκας να με στοιχειώνουν τα λάθη μου.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το ζήτημα είναι τα παθήματα να γίνονται μαθήματα, νομίζω ότι υπερβάλεις για τα λάθη σου, αλλά ΟΚ, ότι έγινε έγινε. Ας το πούμε χαριτολογώντας ότι τόσο καιρό σε νταντεύανε, τώρα θα τους νταντεύεις εσύ, άσε το παρελθόν στην άκρη, ότι έγινε έγινε. Νομίζεις δηλαδή ότι οι δικοί σου άνθρωποι δεν αντιμετωπίσανε δυσκολίες στη ζωή τους και σκαμπανεβάσματα; Κι όμως φτάσαν στην ηλικία που είναι και κάναν ότι θεωρούσαν καλύτερο για εσένα. Έτσι θα αντιστραφούν οι ρόλοι και θα κάνεις το αντίστοιχο για αυτούς και για τον εαυτό σου κι εσύ.

    Και συγγνώμη δηλαδή, ο ιός περιπλέκει λίγο τα πράγματα, αλλά κάνει και τους γιατρούς ακόμα πιο προσεκτικούς για ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις κτλ. Και είμαι σίγουρη ότι αρρώστιες και χωρισμοί συνέβαιναν και πριν στο σόι όπως και καλά πράγματα που συμβαίνουν και τώρα παράλληλα με τα δυσάρεστα. Απλά έχεις την τάση να τα βλέπεις μονόπαντα. Όλα τα πράγματα έχουν δύο όψεις. Στο είπαμε όλοι, μην αφήνεις τη σκέψη σου να απλώνει, δες τα άμεσα ένα βήμα τη φορά για να μην πελαγώνεις.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ.

  5. #65
    Γιατί συνέχεια βάζεις στο μυαλό σου το χειρότερο σενάριο; Είδες που τελικά ο μπαμπάς σου δεν έχει καρκίνο και με μια απλή επέμβαση θα γίνει καλά!
    Και αντί να χαίρεσαι, σκέφτεσαι τώρα αυτό το 5% πιθανότητα να κάνει παγκρεατίτιδα...
    Συγγνώμη, αλλά κάθε μέρα, με το που σηκωνόμαστε από το κρεββάτι έχουμε περισσότερες πιθανότητες από 5% να πάθουμε κάτι σοβαρό ή ατύχημα, ή να πεθάνουμε.
    Όλα θα πάνε καλά και θα έχεις χρόνο να πάρεις τις αποφάσεις σου.
    Και μην σκέφτεσαι αν βρεις δουλειά πώς θα φροντίζεις τους γονείς σου διότι όλα βολεύονται.
    Εμένα ο μπαμπάς μου είναι 81 ετών και πριν μερικές μέρες έσπασε το πόδι του. Ο αδελφός μου που μένει μαζί του και εργάζεται φέρνει μια γυναίκα και τον προσέχει όταν λείπει στην δουλειά. Πηγαίνω κι εγώ επικουρικά και τον βλέπω διότι μένω μακριά.
    Όμως θέλω να πω ότι λύσεις υπάρχουν.

  6. #66
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Κινδυνεύω να αφήσω τους γονείς μου στο δρόμο το καταλαβαίνετε??? Πώς θα ζήσω με τέτοια ενοχή?? Για μένα δεν με ενδιαφέρει. Ας με φάνε τα σκυλιά στο δρόμο. Τι θα γίνει με τους δικούς μου??? Τι θα γίνει??? Αν μπορείτε παρακαλώ να συνδράμει κάποιος. Θα το αντέξω. Δεν με νοιάζει αν πεθάνω της πείνας. Δεν θέλω να υποφέρουν οι δικοί μου γιατί δεν το αξίζουν. Εγώ το αξίζω γιατί υπήρξα ανεύθυνος. Εγώ το προκάλεσα. Εγώ να το πληρώσω. Όχι οι δικοί μου. Παιδιά θα τρελαθώ.
    Γιατί κινδυνεύεις να αφήσεις τους γονείς σου στο δρόμο; Όλα καλά θα πάνε, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση!
    Και τέλος πάντων εγώ θεωρώ υπερβολικό να έχεις τόσες τύψεις για τους γονείς σου. Δεν έγινε κάτι ανεπανόρθωτο εξαιτίας σου. Ο μπαμπάς σου έτσι κι αλλιώς έπρεπε να κάνει την εγχείρηση.
    Όσον αφορά την μητέρα σου, το θεωρώ υπερβολικό να έπαθε άνοια επειδή δεν έπαιρνε το χάπι του θυρεοειδή.
    Εγώ για χρόνια δεν το έπαιρνα από αμέλεια και δεν χειροτέρευσε η μνήμη μου, απλώς χειροτέρευσε η κατάσταση του θυρεοειδούς και έκανα όζους.
    Και αν υπάρχει μια πιθανότητα άνοιας λόγω της μη λήψης του χαπιού πώς ξέρεις ότι είναι αυτό που οδήγησε στην άνοια και όχι μια προδιάθεση ή κάτι άλλο;

  7. #67
    Και εντάξει, συμφωνώ ότι η ζωή σου δεν πήγε όπως το ήθελες λόγω ατυχών συγκυριών και ψυχολογικών παραγόντων. Όμως γιατί δεν βλέπεις και την θετική πλευρά των πραγμάτων και όλων αυτών των συγκυριών;
    Διότι, για παράδειγμα, αν τελικά είχες μείνει στο εξωτερικό δεν θα ήταν δυνατόν να βρίσκεσαι κοντά στους γονείς σου να τους βοηθήσεις.
    Όμως τώρα είσαι κοντά τους, είστε και οι τρεις μαζί, τους προστατεύεις, τους φροντίζεις, τους αγαπάς και αυτό που κάνεις είναι πολύ σπουδαίο.
    Αντιμετώπισε τις προκλήσεις της κάθε ημέρας και μην σκέφτεσαι το μετά. Ο Χριστός είχε πει κάτι πολύ σοφό:
    Αρκεί η κακία και η δυσκολία της κάθε ημέρας, δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι τις δυσκολίες και την κακότητατων επόμενων ημερών διότι αυτό δεν το αντέχει η ανθρώπινη ψυχή..
    Last edited by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ; 30-11-2020 at 10:31.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Μόνο τον Χριστό σκέφτομαι.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Μόνο τον Χριστό σκέφτομαι.
    Καλημερα

    Αν σου δινει δυναμη να τον σκέφτεσαι !

    Καλυτερα να σκέφτεσαι αυτο παρά ολα τα προηγούμενα που γράφεις ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Φοβάμαι τρέμω ολόκληρος και ντρέπομαι για το κατάντημα μου.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Φοβάμαι τρέμω ολόκληρος και ντρέπομαι για το κατάντημα μου.
    Σαν το δικό μου καταντημα δεν υπάρχει δεν θα προβώ σε λεπτομέρειες!! Εσύ πρέπει να αφήσεις στην άκρη όλα τα προβλήματα που περιστοιχίζουν το μυαλό σου και να σταθείς δίπλα στους δικού σου γιατί εάν πάθεις κάτι εσύ τι θα απογινουν οι γονείς σου!!

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Όχι φταίω! Φταίω διότι λειτουργώ με την λογική "αποκλείεται να συμβεί σε εμένα" και δεν παίρνω τα κατάλληλα μέτρα. Θα είχα αποφύγει πολλά αν είχα πάρει πιο σοβαρά τον κορονοιο από την αρχή του. Θα είχα αποφύγει επίσης πολλά αν δούλευα από τα 18 αντί να το παίζω φοιτητής και επιστήμονας. Στρατό και δουλειά έπρεπε στην δική μου περίπτωση. Το πολύ δουλειά και σπουδές μαζί. Αν το πιάσεις από την αρχή βλέπεις τα σφάλματα που άλλο να έχουν συνέπειες του τύπου, αντί για 2000 το μήνα, βγάζω 1000 και άλλο να κινδυνεύουν να τινάξουν στον αέρα όλη την οικογένεια. Και τώρα που ΚΑΙ οι δύο οι δικοί μου ξεκίνησαν άνοια, φαντάζεστε ότι οι ευθύνες μου τερτραπλασιάζονται. Και μέσα σε όλα, είμαι και άνεργος. Άντε καθίστε λοιπόν και βγάλετε τα συμπεράσματά σας για το πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Απλά δεν έχω νιώσει πιο δύσκολες στιγμές στη ζωή μου. Βλέπω με τα μάτια μου πόσο καιρό αδιαφορούσα για τις ευθύνες και τα δυνητικά ολέθρια αποτελέσματα. Δεν είμαι πια έφηβος να συγχωρούνται λάθη. Είμαι άντρας και έχω ευθύνες και στις εποχές μας είναι θέμα ζωής και θανάτου το ποσό γρήγορα θα αντιδράσεις στις εξελίξεις. Πάντα είναι.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Εγώ είχα την ευθύνη ακόμα κι όταν δεν γνώριζα ότι την είχα. Αυτό είναι το πρόβλημα. Κι αυτό είναι το μεγάλο δικαστήριο για μένα. Γιατί στη ζωή δεν υπάρχει δεν ήξερα. Υπάρχει δεν έκανα. Οκ ο πατέρας μου με καλομάθαινε. Ε και? Μια θεία μου λέει πως φταίει κι αυτό. Ίσως φταίει λίγο αλλά κυρίως φταίω εγώ. Χρόνια ολόκληρα απραξίας θα φέρουν εμένα και την οικογένειά μου στα όρια της πείνας. Και η ευθύνη είναι όλη δικιά μου. Γι'αυτό μη μου λέτε ότι να ναι.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν υποθέσουμε ότι φέρθηκες ανεύθυνα ως τώρα, που είναι η υπευθυνότητα που πρέπει να έχεις από εδώ και πέρα; Διότι η κλάψα πάνω από το χυμένο γάλα και το αυτομαστίγωμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΗΨΗ ΕΥΘΥΝΩΝ!
    Ανάληψη ευθυνών είναι να διορθώσεις τα λάθη, να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου και να δεις πρακτικά τι θα κάνεις από εδώ και πέρα. Όχι να λες τι έκανα παλιά και τι θα γινόταν ΑΝ κι΄έτσι και γιουβέτσι.
    Δεν ξέρω που μένεις, αλλά ακόμα και με το χαμό που γίνεται τώρα, μεροκάματα και δουλειές υπάρχουν έστω και περιστασιακές. Εισόδημα προσφέρουν κι αυτές. Όποιος ψάχνει βρίσκει. Με τους γονείς μόλις σταθεροποιηθεί η κατάσταση του πατέρα σου, επίσης θα βάλετε την καθημερινότητα σε μία σειρά και θα βρεθούν λύσεις για όλα. Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να συνεχίζεις να φέρεσαι σαν 10χρονο που κάθεται και μυξοκλαίει και δεν αναλαμβάνει πρωτοβουλίες περιμένοντας να έρθει βοήθεια και λύσεις εξ ουρανού.Είσαι πιο δυνατός και έξυπνος άνθρωπος από όσο δείχνεις κι από όσο πιστεύεις κι ο ίδιος. Στο είπα, είναι ένα δυνατό ταρακούνημα για να ωριμάσεις απότομα εκ των πραγμάτων. Ύψωσε το ανάστημά σου κι άσε τις αμπελοφιλοσοφίες για άλλη στιγμή. Τώρα είναι η ώρα των πράξεων. Ανέλαβε δράση.

Page 5 of 66 FirstFirst ... 345671555 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 01:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 15:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 07:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •