Δεν ξέρω τι να κάνω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 66 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 976
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939

    Δεν ξέρω τι να κάνω?

    Είμαι 36 και άνεργος. Δούλευα στο εξωτερικό προπερσυ αλλά έπαθα κρίση πανικού και γύρισα Ελλάδα. Τώρα δεν με θέλουν πίσω στην δουλειά γιατί δεν με εμπιστεύονται. Εδώ και δύο χρόνια παίρνω αντικαταθλιπτικά και 2,5 zyprexa. Δυστυχώς με ζουν οι δικοί μου.

    Σαν να μην φτάνει αυτό, οι γονείς μου έχουν παρουσιάσει άνοια. Είμαι μοναχοπαίδι και δεν έχω υποστήριξη από πουθενά. Το μόνο μας έσοδο οι συντάξεις των γονέων μου.

    Σήμερα μπήκε στο νοσοκομείο ο πατέρας μου με ίκτερο και ο γιατρός είπε ότι μπορεί να έχει και καρκίνο στη χολή. Μπορεί όμως να είναι και απλά πέτρες. Θα ξέρουμε αύριο.

    Δεν ξέρω ρε παιδιά. Αισθάνομαι πολύ άσχημα που δεν εργάζομαι. Η ψυχίατρος μου μου είπε πως έχω μια φοβία με το θέμα δουλειά και πως δεν είμαι τεμπέλης αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο.

    Αν πάθουν κάτι οι δικοί μου τι θα απογινω? Κανείς δεν με καταλαβαίνει. Οι φίλοι με έχουν από καιρό ξεγράψει. Ο καθένας είναι στον κόσμο του. Μονή μου ελπίδα το εξωτερικό αλλά πώς να γυρίσω με τους γονείς μου με προβλήματα???

    Παλεύω να παραμείνω ψύχραιμος. Έχω χάσει κάθε ιδέα για τον εαυτό μου. Είμαι 36 χρονών και ζω σαν παιδάκι. Τα έχω ξαναγράψει αυτά αλλά βλέποντας τον πατέρα μου να μην μπορεί καν να μιλήσει και να είναι κατάχλωμος, όχι μόνο μου έκαναν την καρδιά κομμάτια αλλά και με γέμισε ανασφάλεια. Φοβάμαι σας παρακαλώ πείτε μου κάτι να ηρεμήσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Μπαίνω και διαβάζω προσευχές. Θέλω αν με ακούει κάποιος εκεί πάνω να βοηθήσει τον πατέρα μου. Θέλω να γίνει καλά. Φοβάμαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Περαστικά στον πατέρα σου, ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.
    Η ψυχίατρος σου σου είπε πως έχεις μια φοβία με το θέμα δουλειά και πως δεν είσαι τεμπέλης αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο, αλλά απο εκεί και πέρα τι κάνεις/κάνετε για αυτό; Δεν πρέπει κάποτε να την αντιμετωπίσεις αυτή τη φοβία;

  4. #4
    Πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο του καρκίνου σε οποιοδήποτε όργανο του σώματος νοσεί. Ο γιατρός έπρεπε να το πει κι αυτό.
    Έχε θάρρος και ήλπιζε το καλύτερο, όχι το χειρότερο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Περαστικά στον πατέρα σου, ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.
    Η ψυχίατρος σου σου είπε πως έχεις μια φοβία με το θέμα δουλειά και πως δεν είσαι τεμπέλης αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο, αλλά απο εκεί και πέρα τι κάνεις/κάνετε για αυτό; Δεν πρέπει κάποτε να την αντιμετωπίσεις αυτή τη φοβία;
    Ναι πρέπει αν και πιστεύω είναι στο μυαλό μου. Στην πράξη δεν φοβάμαι τόσο. Είναι όταν μένω σε απραξία που συσσωρεύονται αυτά στο μυαλό μου. Στην παρούσα φάση θέλω να γίνει καλά ο μπαμπάς και βλέπουμε. Έχω και την μαμά με άνοια. Αν βρω δουλειά, πώς θα λείπω 8 ώρες από το σπίτι αφήνοντας αυτή την κατάσταση πίσω? Πόσο μάλλον αν γυρίσω στο εξωτερικό. Είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο του καρκίνου σε οποιοδήποτε όργανο του σώματος νοσεί. Ο γιατρός έπρεπε να το πει κι αυτό.
    Έχε θάρρος και ήλπιζε το καλύτερο, όχι το χειρότερο.
    Πάντα αρνούμαι να βάλω τα χειρότερα στο μυαλό μου. Μάλιστα σήμερα που τον επισκέφθηκα τον είδα καλύτερα. Νομίζω λίγες μέρες με ορό και αντιβίωση θα τον συνεφέρουν. Άσε μου κόλλησε και το άγχος που πέρασα μέσα από το τμήμα covid σαν ηλίθιος. Συνεχίζω να προσεύχομαι να βγούμε αλώβητοι από αυτό το πρόβλημα. Είναι και 82 χρονών άνθρωπος. Αργά ή γρήγορα θα παρουσιάσει προβλήματα ξέρω γω? Έχω κι εγώ λίγο ζάχαρο. Θα αρχίσω να προσέχω. Φοβήθηκα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Έχω φοβερό θυμό με τον εαυτό μου. Φοβερό. Δεν σκέφτομαι το μετά. Δεν ξέρω να κανονίζω. Φοβάμαι την αποτυχία μην τα κάνω σκατα. Η αποτυχία είναι δεδομένη σε κάποιον χωρίς πολλές εμπειρίες αλλά όταν μιλάμε για θέματα ζωής και επιβίωσης πόση αποτυχία μπορεί να συγχωρεθεί?? Έχω τον φόβο όταν θα πέσει η διαχείριση του σπιτιού σε εμένα αφού οι δικοί μου όσο μεγαλώνουν θα είναι όλο και πιο αδύναμοι. Εν τω μεταξύ έχω να κοιτάξω και τη δική μου ζωή. Με τρώει η αγωνία. Κάποιες στιγμές ηρεμώ και βρίσκω δύναμη μέσα μου. Άλλες νιώθω αβοήθητος. Αύριο θα βγει κι η μαγνητική του πατέρα μου. Του είπα ότι κάτι έχει με την χολή αλλά δεν είπα άλλες λεπτομέρειες. Όλο αυτό το βάρος πέφτει σε μένα. Πώς θα ανακοινώσω κάποια ενδεχόμενη κακή είδηση? Φοβάμαι μην τον αγχώσω τσάμπα. Έχω και καιρό να πάω στην ψυχίατρο και όσο να είναι έχω πιεστεί. Βέβαια και το ότι τα λέω εδώ κάποια βοήθεια μου δίνει.

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Φιλε μου σε βλεπω ψυχραιμο...περαστικα στον πατερα σου... τις ιδιες φοβιες εχω και εγω... ειμαι 32 χρονων παιρνω ζυπρεξα 15μγ ενα αντικαταθλιπτικο και ζαναξ..
    αυτα τα παιρνω εδω και 8 με 9 χρονια.... δεν ξερω εαν θα βγω απο τα φαρμακα... αν και θα το ηθελα με ολη μου την ψυχη... εκανα αποπειρα να τα μειωσω μονος μου αλλα δεν γινετε...
    οσων αφορα την δουλεια και εγω δεν δουλευω με ζουν οι δικοι μου... οκ το φαι μου το εχω τα τσιγαρα μου τα εχω.. αλλα για ποσο ακομα?
    να επαναπαυτω και να πω εχει ο θεος? η να ξεκινησω να προλαβω το κακο και να δραστηριοποιηθω? σε αυτην την φαση ειμαι..
    καποια εμπειρα θα εχεις δεκτη...

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    εντωμεταξυ οσο μενω απραγος σκεφτομαι μαλακιες... δουλεια δεν ειχε ο διαολος μαμουσε τα παιδια του....
    και εμενα με φοβηζει η δουλεια... εχω κανει αποπειρες αλλα το παρατησα το θεμα.... ψαχνω και ο βλακας τις τελειες συνθηκες....

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    ολοι οι ανθρωποι ολος ο περιγυρος μου εχει την εξης πικρη αληθεια...
    ΔΟΥΛΕΙΑ
    εγω μαλλον δεν μπορω να το καταλαβω....η κρυβομαι πισω απο τις αδυναμιες μου....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Η απάντηση είναι μια αν θέλεις λοιπόν μια απάντηση από τη δική μου εμπειρία. Just do it. Δεν είμαι ίσως ο καλύτερος για να σου πω γιατί κι εγώ σκατα τα έχω κάνει και χρειάζομαι βοήθεια αλλά το just do it τώρα που κοιτάζω πίσω είναι η μόνη λύση. Όσο τα γυροφέρνουμε στο μυαλό μας τόσο το χειρότερο. Κι όταν χάνεται χρόνος παθαίνεις αυτό που έπαθα εγώ. Παύουν οι εργοδότες να σε εμπιστεύονται. Όταν έχεις κενά στο βιογραφικό σου, είναι immediate red flag. Αλλά ποιος μας τα είπε αυτά παλιότερα?? Προσωπικά εμένα κανείς!! Κι αυτό με θυμώνει απίστευτα. Η δική μου ας πούμε διαδικασία σκέψης δεν πήγαινε ως εκεί. Στην πορεία δυσκολεύτηκα να βρω αυτό που ήθελα και έτσι άφηνα τον χρόνο να περνάει. Μιλάς λες κι ακούω τον εαυτό μου. Μην ψάχνεις τις κατάλληλες συνθήκες γιατί δεν υπάρχουν. Κι η καλύτερη δουλειά του κόσμου έχει αρνητικά που δεν μπορείς να δεις όντας στην απέξω. Εγώ έχω πάψει να κοιτάζω τι κάνει ο διπλα μου. Ότι και να είναι. Όσο καλά κι αν φαίνεται ότι περνάει. Αυτά τα έκανα όσο ήμουν 20 και τώρα βλέπω πόσο λάθος έκανα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Φοβάμαι για τον πατέρα μου μην κολλήσει covid μέσα στο νοσοκομείο. Και για μένα και την μητέρα μου που μπαινοβγαίνουμε στο νοσοκομείο. Θα τρελαθώ στο τέλος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Πείτε ρε παιδιά κάτι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Μετά από αυτό που περνάω με τον πατέρα μου, πέρα από ότι εύχομαι να γυρίσει σπίτι σώος, εύχομαι να μην ταλαιπωρείται κανένας άνθρωπος και η ζωή όλων να είναι ωραία. Οι άνθρωποι πρέπει να είμαστε ενωμένοι. Μια πνοή η ζωή. Τόσο απλό το να δίνει ο καθένας μια χείρα βοηθείας εκεί που χρειάζεται. Δεν μπορούμε να βοηθήσουμε όλο τον κόσμο αλλά αν κάνει ο καθένας ότι μπορεί στο άμεσο περιβάλλον του λίγο λίγο θα φτιάξει η κατάσταση. Μην αδιαφορείτε για τον πόνο του δίπλα σας γιατί το κακό μπορεί να χτυπήσει και την δική σας πόρτα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Προσπαθησε να διαχιριστεις αυτη την δυσκολη φαση που βρισκεσε γιατι πρεπει να προστατεψεις και τον εαυτο σου...... Οτι και γινει με τον μπαμπα σου(ελπιζω να ειναι κατι περαστικο) εσυ δεν πρεπει να βγεις απο αυτο μισοτρελος..... γιατι εχεις μια ζωη μπροστα σου. Βαλτα με ηρεμια σε μια σειρα... Πρωτα δες τι θα γινει με τον μπαμπα σου.... Βοηθα την μητερα σου να ανταπεξελθει σε αυτη τη δυσκολια και βρες εστβ μια προσωρινη δουλεια..... Οτι ναναι ας μην σου πολυαρεσει να σταθεις στα ποδια σου να δεις αλλους ανθρωπους να πιασεις μια διαφορετικη κουβεντα να μην αναμασας συνεχεια τα προβληματα σου. Εχεις το περιθωριο να φτιαξεις την ζωη σου εισαι πολυ νεος ακομα. Δυστυχως ειναι δυσκολη η ζωη..... Αλλα αναντικαταστατη εστω και με τις πικρες της!

Page 1 of 66 1231151 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 01:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 15:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 07:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •